interview Johny Timmermans "IK WIST NIET DAT ER HIER MISERIE WAS RKVIJ12: GOED HERPAKT REORGANISATIE BOUWEN EN AFBREKEN MEER STEUNAANVRAGEN In oktober verschenen in de nati onale pers frontpagina's en grote artikelen over het Ninoofse OCMW- ziekenhuis. De reden was een in cident met mensen uit Kester die er zich over bekloegen dat er bij aankomst met de 900 ambulance in de Stedelijke Kliniek geen dokter aanwezig was. Een meisje was zwaar gewond ge raakt bij een ongeval te Kester en werd naar Ninove gevoerd, on danks sterk aandringen van de familie om haar naar Anderleoht over te brengen. Iets wat vol gens het 900-reglement niet kan. Hierover gingen we even ons licht opsteken bij de OCMW voor zitter Jonny Timmermans. JOHNY TIMMERMANS: De nationale pers artikelen die daarrond zijn versche nen hebben de situatie een beetje op geschroefd, wat niet betekent dat er toen geen fouten zijn begaan in onze kliniek. Maar dat geldt voor alle kli nieken van die grootte. Het is nu per toeval dat wij daarmee in het nieuws komen. geval vindt. Dat is de reden dat de dokter niet on middellijk daar was. Wij kunnen ons financieel niet permitteren een dok ter permanent in dienst te hebben, 's Nachts of in het weekeinde moet die altijd worden opgeroepen. De 900-diensten zijn een aaneenschake ling van verschillende groepen, bij de minste kink in de kabel loopt dat mi s J.T: Inderdaad. Maar het 900-regle ment zegt dat zelfs de ambulancier moet konstateren of het een ernstig geval is of niet. Stel je voor, men sen met slechts 2o uren opleiding. J.T.Met grote verslagenheid. Er is een onderzoek gestart zowel door het Ministerie van Volksgezondheid als door mezelf. Ik heb een zeer ernstig onderhoud ge had met de medische staf om dat nooit meer te laten gebeuren. J.T.Bij een oproep van de 900 wordt een ambulance ingezet uit de zone waarin het ongeval is gebeurd. Nie mand is verplicht in de 900 wagen te stappen. Maar eens je erin zit wordt je vervoerd naar de aangesloten kli niek die door de centrale van Aalst wordt aangeduid. J.T.: Inderdaad, zoals bijna alle kli- nieken van die grootte hebben wij een interne regeling die zegt dat de chi rurg met wachtdienst wordt opgeroepen indien de verpleegster het een ernstig JITIdeaal zou zijn permanent een dokter ter beschikking te hebben, maar dat is niet haalbaar.Nu hangen de ambulanciers af van de Vrijwillige Brandweer van Ninove. Die ambulanciers zijn vrijwillige medewerkers die een andere job in de stad uitoefenen. Dat werkt wel goed maar die dienst zou beter onder onze kontrole zijn. Belangrijk voor ons is nu een perma nent kontrole systeem waarbij de dok ter onmiddelijk wordt verwittigd bij elke 900-oproep. Want kijk, onlangs nog heb ik per soonlijk een kleine kontrole uitge voerd. Ik ben de 900-ambulance na een ongeval zelf gevolgd tot in de kliniek. Toen daar weer geen dokter aanwezig was, vroeg ik hen of 1 les niet genoeg geweest was, maar de ambulancier zei me dat het toch geen ernstig geval was. Toen kookte mijn teewater. Zoiets mag en zal in de toekomst niet meer gebeuren. J.T. Nee, dat is niet verbonden aan de 900-dienst. Maar dat zou daar even goed gebeuren, aangezien daar ook geen dokter in vast verband werkt. Er is enkel samenwerking voor de Nieuwbouw van een Ninoofs Ziekenhuis. Die besprekingen staan zeer ver. J.T. Het gebouw zal bestaan uit twee blokken, één voor het H.Hart ziekenhuis en één voor de OCMW- Kliniek, elk met zijn eigen "akute bedden" en met opsplitsing van be paalde diensten. J.T. Ja, de twee bestaande kli- nieken blijven ook in de nieuwbouw gescheiden, met gezamelijke admini stratieve vleugel. Het OCMW zal een participatie van 51 hebben. J.T. Daarover gaan de laatste diskussiepuntenWij willen vol doende kontrole. J.T. Ik heb daar grote plannen mee. Eerst en vooral zou de stad de gebouwen van de vroegere DE COOMAN GEBRS. moeten aankopen en afbreken. De rij oude huisjes rechtover het Klooster moet worden afgebroken. Op heel die hoek plannen we een nieuw administratief centrum voor het OCMW met daaraan gekoppeld een dienstencentrum voor behoef- tigen met cafetaria, ontspannings zaal. Daar zou ook gelegenheid zijn voor het nemen van sociale maal tijden. Ei geli j k zouden in elke deelgemeen te zulke centra moeten komen, zoals bv in Okegem. Het ziekenhuis zelf wordt dan volledig omgebouwd tot rustoord, want er is een lange wachtlijst. We gaan die hoek daar eens nieuw leven in blazen. Maar we moeten eerst nog enkele ver bouwingen en moderniseringen door voeren aan de bestaande, omdat we anders riskeren onze erkenning als kliniek te verliezen. Dat gaat ons zo een 7 miljoen kosten. We financie ren dat met een lening. Ik kan je verzekeren dat ik hier een zeer ouderwetse inrichting heb aangetroffen. Daar komt nu toch stilaan verandering in. J.T. Tegenover '84 hebben we 10 mi 1joen minder uitgaven. Dat ondanks het dagelijks toenemen van steunaanvragen bij het OCMW en ook de verblijfkosten van de bejaar den zullen niet stijgen. We bespa ren op verwarming+en elektriciteit en verkopen voor - 7 miljoen van ons patrimonium. J.T. Pas op, we besparen niet op personeel en doen nog de nodige moderniseringen op medisch i gebied. Het geld moet toch van ergens ko men. En de sociale toestand is voor veel mensen zeer erg. Want voor ik OCMW-voorzitter was, wist ik niet dat er hier zoveel miserie was. Hubert KL: Alleen een dokter kan verantwoor delijkheid nemen KL: Hoe is daar binnen de kliniek op gereageerd? Ik ga vooral besparen op warmte en elektriciteit. KLOKZJIELHoe bedoel je KL: Maar toen kwam het probleem. KL: Welke reorganisatie stel je in dit verband voor? KL Is er op dat vlak enige samen werking met het H.Hartenziekenhuis KL Hoe wordt het ontwerp daarvan opgevat KL Hoor ik nog goed KL Met de winstgevende behande lingen voor de privé en de verlies latende vor het OCMW KL Wat gaat er dan met het hui dige Hospitaal gebeuren KL Hoe ziet de OCMW-begroting van "*"85 eruit KL Ja maar zo is 't gemakkelijk. Het Stedelijk Ziekenhuis, de rustoorden en patrimonium aan onroerende goederen vallen on der het beheer van het OCMW van Ninove. Dat beheer ligt bij de OCMW- Raad die bestaat uit een aan tal politieke mandatarissen, die het meestal niet waar heb ben kunnen maken voor de ge meenteraad. Je kan je afvragen of je met dergelijke heterogene groep een zinvol beleid kan voeren in een ziekenhuis. Er is de laatste jaren wel een verbetering te merken op het vlak van infrastruktuur en hygiënische toestand maar or ganisatorisch zijn er een aan tal ongerijmdheden die een vlotte werking niet in de hand werken. Zo zijn er 4 internisten voor amper 15 bedden.Of krijgen dokters met een goede praktijk te weinig faciliteiten. Reken daarbij nog de machtsstrijd tus sen de verpleegsters en de zus ters voor de rustoorden. In die rustoorden is er een schrijnend gebrek aan een geria trisch beleid. Oudere mensen die uit hun vertrouwd milieu van vroeger weg zijn, verdienen een specifieke aanpak. Dat probleem los je niet alleen op met pannekoeken of paling eten aan den Donk en nog minder door oudjes er met affiches op te wijzen dat ze eigenlijk alle maal beter zouden thuisblijven, zoals onlangs met de week van de 3de leeftijd. Na een jaar onderbreking heeft de karnavalrevue zich goed herpakt. Die onderbreking en het gelijk tijdig kindertoneel in 't zuster huis hebben er waarschijnlijk voor gezorgd dat de drie avonden niet uitverkocht waren. Spijtig voor wie er niet was, want die heeft iets gemist. Na de nostalgische aanloop 'Meiren es't giën skoel', volgde Oorlogs- misere' In deze komerenpraat vonden Roeze en Flieze hun opvolgers in Meine (Mark Syroit) en Finne (Rufijn kan dus nog wat anders dan peekes te kenen) pikant en geestig. Dan volgde de flauwere scène met de 'Doop van Alaafken. Na de pauze was het weer raak met het poëtische lied:'Het feest van de zon', het lachsukses 'Eksamen van de gids', het chauvinistisch, maar prachtig vertolkte 'Ninof Ninof' en het met liedjes doorspekte 'Het aktieve leven van een gids te Ninove', met Paul De Haes in de hoofdrol. Groot sukses nog voor het reeds op de prinsenpronkzitting gebrachte lied: 't Mazeom van Nienof en de slot- liedjes waar 'Zeg het mo voesj zeer mooi klonk. Zeg het mo voesj dat 't weer revue es en hopelijk amuzeren we ons vol gend jaar evenveel als dit jaar.

Klokzjiel | 1984 | | pagina 3