NINCVE.INrC: Eestuursvriendeliik blad van bevdkingsvriendelijké mensen h de terugkeer van een veteraan OVERWINNING AAN DE MIJNWERKERS WA L.T NI EI- TUSSIEN HOOP EN WANHOOP. VRIJDAG 16 NOV. ZATERDAG 17 NOV. ZONDAG 18 NOV. In deze krant een artikel publice ren over een mijnstaking aan de an dere kant van het Kanaal is nog niet zo ongepast. Als je er twee maal geweest bent, lijkt het be- lange niet zover meer. Het is prettig tegenwoordig burger van Groot-Ninove te zijn. De vrien delijkheid van het stadsbestuur kan niet op. Ontroerend is de lec tuur van het jongste Ninove-Info (nov.1984). Staat daar niet op p.4 "Parkeervriendelijke maatregel in het Centrum,", p.5 "Verhaalbe- lasting Stadsbestuur doet aanzien lijke inspanning", p.6 "Verkeers- vriendelijke initiatieven te Ninove". Vriendelijker kan het niet. Blijk baar heeft men alleen nog vergeten te vermelden lieve lezers en le zeressen, wees nu ook bestuursvrien- delijk en stem de volgende keer op al die toffe jongens. Een spreekwoord zegt Hoed u voor de wolf in schapenvacht. Dat is misschien geen vriendelijk spreek woord, maar er ligt eeuwen volks ervaring in opgesloten. Was ook de boze heks in Sneeuwwitje niet ver kleed in een charmante vrouw Schuilen achter de charmes van Etienne de volksvriend, de klauwen van de boze heks en de scherpe tanden van de vieze wolf Neem nu het verhaal van de verhaal- belasting. Het Stadsbestuur doet zijn best en betaalt 4 miljoen terug. Het is alsof de Lotto en Toto te Groot-Ninove is neerge daald. Maar schijn bedriegt, want wat is er in feite gebeurd Eerst pakt het stadsbestuur door eigen geklungel de mensen onrechtmatig hun geld af, en dan komen ze nu de eerlijke vinder spelen, die zo vriendelijk is het geld terug te bezorgen. Neem de verkeersvriendelijkheid van het stadsbestuur. Men strooit de fietspaden uit, zo moet blijken uit Ninove-Info, dat het een ple zier is. Maar de vriendelijkheid houdt al gauw op, vanaf het moment dat men de moed moet opbrengen om tegen één of twee blauwe midden standers in, een voetbrug over de Dender te leggen. Dat de voetgangers brug van de rechteroever maar een eindje alom lopen, het zal hun nog deugd doen ook, zo klonken de boze stemmen op de gemeenteraad. Vervolgens de parkeervriendelijkheid. Het is nu al de tweede keer dat Ninove-Info met veel tam-tam een nieuw, vriendelijk reglement aankon digt. Alleen, zegt Ninove-Info, blijft voorlopig alles bij het oude. Men zou zeggen dat de duivel (de zetduivel?) er mee gemoeid is en dat een of andere sadist de be volking wil tarten. Doen goesting krijgen en dan zeggen maar nu af blijven, sloebers, en betalen als ge, in de war gebracht daar de voor lichting van het stadsbestuur, verkeerd parkeert. "Reklame in Ninove-Infoda's efficiënt", zo luidt de officiële stadsreklameslogan, maar zo moet de burgemeester en zijn collega's in hun vuistje denken, "Propaganda in Ninove-Info da's nogveel veel efficiënter en bovendien nog gratis ook". Een burgemeestervriende- lijke kiezer Eén november. Dag van Alle Heili gen. De CVP viert feest. Twee no vember, dag van de Dode Zielen. De SP rouwt. Drie november, dag dat Armand De Riemaecker, na twee jaar stilzwijgen terug zijn poli tieke mond opent. Op eigen kosten liet hij een pamflet de binnenstad ronddragen met zijn inzichten over de inplanting van een polyvalente zaal. Wat hij in zijn ouderwetse taal te zeggen heeft, sluit aan bij wat ook al in 't Klokzjiël is geschreven en in brede lagen in de stad leeft de binnenstad heeft al genoeg functies verloren, de zaal hoort thuis aan de Koepoort, waar ze voorzien was.. Bij het optreden van De Riemaecker volgende vraagjes. Mag hij niet meer in de Denderklok schrijven Wat is de relatie tussen het schrift over hetzelfde onderwerp van de Ninoofse NCMV (alias Jonnhy Tim mermans) en gemeenteraadslid Van de Kerkhove-De Smet en dat van De Riemaecker Is Armand de Riemaecker de voorpost van Jonnhy en Mieke Jonnhy's nageboorte Of is het Jonnhy en zijn nasleep die op de wagen van Armand sprongen? Is Armand De Riemaecker nog lid van de CVP Wat beoogt hij op termijn Heeft hij als oude rat in het vak aangevoeld dat in Ninove-stad er een aanzienlijk elec toraat open ligt voor diegene die echt de problemen van de Ninoofse bevolking verdedigt en vertegen woordigt Wil hij een politieke stroming op gang brengen tegen de kolonisatie van de Ninoofse bevol king door Cosijnsen, Despretsen, Torrekensen, Van Eeckhouten, Duranten en andere buitenboeren? Gaat de oude Armand de vernieuwing inluiden van het vastgeroest Ninoofs politiek wereldje Of was het maar een zure oprisping van een nog niet verteerde maaltijd? Sympatisant De openheid, gastvrijheid en vast beradenheid van de stakende mijn werkersgezinnen is verbluffend. Ze maakten bij mij een sterk ge voel van verbondenheid los. Van uit dit gevoel is dit artikel ge schreven. Koele exacte ekonomische rentabi- liteitsberekening staat hier te genover mensen die met de rug te gen de muur opkomen voor hun werk en -misschien nog meer- voor dat van hun kinderen. Rond het stadje Deal (in de streek Kent in de Z.-O.-hoek van Engeland) wonen 2.300 mijnwerkersgezinnen. De mijnen zijn de belangrijkste -zo niet enige- industrie. In de mijn werken is er dus de praktisch enige mogelijke job. De grootvaders en vaders leefden ervan. De zoons zullen hier ook van leven. Dit is niet zomaar een traditie: velen zijn er fier op mijnwerker te zijn! De dorpen zijn gekoncentreerd rond de mijnen. De huizen zijn trouwens eigendom van de NCB National Coal Board). Velen echter kochten hun -overigens klein, maar knus huisje op afbetaling. In de plaatselijke 'Wellfare Clubs' (zo wat het enige dorpscafé) blijkt dat iedereen iedereen kent. Dit alles kan eng lijken, maar ze voelen zich daar zo te zien erg in hun nopjes. De staking is nu bijna driekwart jaar bezig. Daar wordt dus geschie denis geschreven! De aanleiding was een goed berekend plan om de mijnindustrie ekonomisch rendabel te maken. De regering wil immers deze industrie terug in privé-handen geven. En zoals we steeds opnieuw vernemen, willen deze handen liefst een winstgevend bedrijf erven. Dus moeten er enkele putten gesloten, en heel wat arbeiders ontslagen of -mooier gezegd- afvloeien. De NUM National Union of Mine- workers), de eenheidsvakbond van alle mijnwerkers begreep dit echter zo niet: in Kent bijvoorbeeld zou één van de drie putten moeten ver dwijnen en met hem 400 arbeidsplaat sen. De NCB (twee handen op één buik met de regering) beloofde wel dat deze arbeiders elders (in een andere mijn of in vervangingsin dustrie) tewerkgesteld zouden wor den. Deze belofte kan moeilijk ern stig genomen worden: vanwaar zou in een streek met praktisch alleen mijnindustrie het geld vandaan ko men om in een vervangingsindustrie te voorzien terwijl dat geld er niet is om in een menselijk gezien erg rendabele industrie te investe ren? Of moeten de mensen maar een andere job leren of hun nog niet afbetaalde huizen en hun omgeving verlaten en naar een andere put ver huizen om daar misschien hetzelfde spelletje te ondergaan? Ik kan verdomd goed begrijpen dat ze hiervoor vriendelijk (of niet) bedanken! Een staking dus. Zonder te ver wachten dat die zolang zou duren of zover zou gaan. Intussen is er heel wat gebeurd, waardoor beide partijen nog steeds ver van een overeenkomst staan. Een grote meerderheid van de arbei ders blijven de staking steunen. In de streek Kent is ze nog zo goed als algemeen bij de 2300 mijnwer kers. We hebben het hier over de periode net voor de recente aanbie ding door de NCB. Er zullen alles zins een aantal mensen hierop inge gaan zijn en dit aantal wordt be twist door beide partijen. Erg essentieel vind ik dit echter niet; hoe de NCB hierin optreedt getuigt van weinig bereidheid om tot een goede overeenkomst te komen. Al bij al blijven de werkwilligen in de drie putten bij Deal een kleine minderheid. Deze 'scabs', zoals ze daar weinig vriendelijk worden genoemd, spelen wel een belang rijke rol. Zowel voor de werkge ver (NCB) als voor de bond (NUM). Voor de bond zijn het mensen die, juist door hun huidige werkwillig- heid, het regeringsplan steunen. Die daardoor hun collega's in de kou laten staan en er uiteindelijk mee akkoord gaan dat de mijnindus trie moet gesaneerd en de mijn in Snowdawn met 400 arbeidsplaatsen moet gesloten. Zij ontnemen de staking haar volledige slagkracht. En al bij al is hun werkwillig heid absurd: met enkelen dat ze in de mijn zijn, wordt er weinig of niet gewerkt. In één van de mijnen die ik bezocht, werden ze ingezet om het gras te wieden! Toch bieden ze zich elke ochtend aan, de verwensingen vanuit de Vervolg pagina 7 De kranten melden. Staatssecreta- riaat voor Openbaar Ambt en Volks gezondheid worden per 1 jan. afge schaft. Waltniel op de keien. Louis slachtoffer van eigen rationaliseringsgrootspraak De kranten melden. Waltniel wil minister van Financiën worden en heeft de steun van Verhofstadt en de PVV. Waltniel van de straat opgeraapt. Oef PSC-voorzitter Deprez op TV. Het gaat om de Belgische frank. Niet iedereen (zoals Waltniel) mag zomaar minister van Financiën worden, zoniet vlucht al het geld het land uit. Waltniel weer in de hoek gezet. Ook te Ninove volgt men met span ning dit feuilleton. Eenieder duimt hier enthousiast voor Waltniels ministerschap. Veronderstel dat hij dat mist en politiek naar Ninove zou terugkeren, een ware paniek zou de stad aangrijpen, want wie zou wat hier met hem aanvangen? Nog dit. Uitgroeibanen voor poli tici kennen een apart verloop. Willy De Clercq groeit uit naar Europa. Waltniel groeit misschien uit van staatssecretaris tot mini ster. Politici groeien uit naar boven, de gewone sterveling groeit uit langs onder. A.

Klokzjiel | 1984 | | pagina 4