TENTOONSTELLING LIEFERINGE .EEN TERUGBLIK. IS RAYMOND VAN HET GROENEWOUD TERUG? waan Koop je xy i ism BOEK(JE) OVERWINNING AAN DE MIJNWERKERS De tentoonstellingen van de Werkgroep Leefmilieu beginnen stilaan een tra ditie te worden. Na de tentoonstel ling over Waterzuivering, kwam die over Stadskernvernieuwing en deze keer was Lieferinge en zijn paro chiekerk aan de beurt. Ook tot de traditie hoort het, dat een ruim publiek deze aktiviteiten bijwoont. Ook nu werden op dat vlak de ver wachtingen overtroffen. Er boden zich meer dan 400 bezoekers aan. Zulke tentoonstelling vergt altijd een korte, maar intense inspanning van enkele personen (ditmaal Stefaan Van den Haute, André De Vuyst, Hubert Neuckermans en Dirk Van de Perre). Er wordt met een minimum aan financiële middelen gewerkt. Er werd een budget van 5.000 F. ingezet en de tentoonstelling adem de de geest van amateuristisch knutselwerk en improvisatie. Dat heeft zijn charme en het publiek lijkt zich daar weinig aan te sto ren. Het heeft vooral aandacht en waardering voor de geboden inhoud. En inhoud was er voldoende. Op de eerste plaats was er de kerk zelf. Van buiten heel archaïsch aandoend, van binnen een bevallig maar zeer vervallen rococointerieur. Er wa ren de talrijke reconstructieteke ningen van Stefaah Van den Haute, die gewaardeerd werden door leek en deskundige. Er waren de vele nieuwe gegevens over de geschiedenis van Lieferinge en omstreken. Er waren de meer dan 200 dia's over de kerk en haar relatie tot de vroeggotiek in de Denderstreek. En er was ook de kleine, maar sterk gesmaakte expositie van enkele kerkschatten (zilverwerk, koper, gewaden...) in de sacristie. André De Vuyst had de dag voor de tentoonstelling het zilver en koper nog wat opgepoetst. WELKE TOEKOMST HEEFT HET KERKGEBOUW VAN LIEFERINGE De kerk van Lieferinge heeft archi tectonisch niet het belang van bv. het belfort van Aalst of van de kerk van 0.-L.-Vrouw-Lombeek, om twee monumenten uit de voeggotiek van de Denderstreek te noemen. Toch biedt de kerk ons een leerzaam voorbeeld van de evolutie van ro- maans naar gotiek in de Dender streek en van de wijze waarop in de 18de eeuw oude kerken werden aangepast aan de mode en noden van de tijd. In de studie die we voorbereiden (tegen 1986) hopen we dat duidelijk aan te tonen. Een leerzame kerk, door het feit dat uit zoveel perioden belang rijke fragmenten zijn bewaard qe- bleven, zodat de evolutie van het kerkplan in de Denderstreek, te Lieferinge goed afleesbaar is. Een leerzame kerk omwille van het gebruik van de drie steensoorten (breuksteen, zandsteen, baksteen). Een leerzame kerk omwille van de 57 gebeeldhouwde fragmenten die in de bouw zijn verwerkt. Een kerk, die het restaureren waard is, maar een restauratie die even eens veel geld zal kosten en die veel intelligentie en bekwaamheid zal vergen. Een kerk restaureren, het verleden heroppoetsen en be waren, het is een boeiende bezig heid. Maar we restaureren niet voor het verleden, maar voor de toekomst. Wat zijn de levenskan sen voor Lieferinge in het jaar 2000 en nadien Lieferinge, amper enkele tientallen huizen, met een dalende en verouderde bevolking (ca.280) is geen zelfstandige ge meente meer. Ook parochiaal wordt het marginaal. Het kerkhof is er afgeschaft, de pastorij staat in vervaleen beetje verder verkrot het gemeentehuis en de gemeente school. Wat zal met een dalende bevolking en een stijgende ontker stening binnenkort de parochiekerk van Lieferinge SOCIAAL nog beteke nen Misschien durft en kan nie mand op deze vraag goed antwoorden. Hoelang zal het parochiewezen (voor al voor de kleinere parochies) zoals wij het nu kennen, nog be staan Indien wij niet voor de doden restaureren maar voor de le venden, zullen wij om deze vragen niet heen kunnen. Niet dat men pes simist moet zijn. Maar een blinde struisvogelhouding biedt zeker geen perspectieven. Hoe en wat van Lieferinge en de kerk bewaren in deze veranderende wereld Uitein delijk zijn dit retorische vragen. Want het restauratiedossier zal traagzaam zijn onvermijdelijke weg gaan. Commissies van deskundigen zullen adviezen geven, uiteindelijk zal er af en toe aan de kerk ge werkt worden, totdat men vaststelt dat het geld op is en het misschien eigenlijk ook al te laat is om de restauratie nog door te zetten. Wij allen zullen toekijken, jaar na jaar, en onze schouders ophalen voor dingen en verantwoordelijkheden die zo ongrijpbaar zijn. Dirk Van de Perre Op 9 november zocht ik naar Overboe- lare, nu niet bepaald het einde van de wereld, maar afgaand op de wegen moet Overboelare zich wel in de omgeving van het einde der be schaving bevinden. Het doel van mijn missie was een optreden van Raymond Van Het Groenewoud en zijn nieuwe groep bijwonen.Het gebeuren had plaats tijdens de geloofsdagen in het parochiaal centrum en aange zien Raymond zijn levensopvattingen nog niet veranderd zijn weet die pastoor ginder nu ook hoe een dui vel in een wijwatervat zich voelt. Het optreden startte om 8 uur plaat selijke tijd (bij ons is het dan kwart voor negen), eerst kregen we heelwat nieuwe liedjes te horen en dat is muziek die niet onder een of ander genre kan geklasseerd wor den, een sterk gevarieerd program ma dus, waarin zowel rock'n'roll, reggae als foxtrot te horen was, er was zelfs één nummertje dat Raymond omschreef als "Het enige hardrocknummer met brains"; ge lukkig heeft hij dat verteld want van die brains heb ik niets ge hoord of gezien.Ook de oude sukses- sen kwamen aan bod zoals o.a. "Vlaanderen boven", "Joske","Maria, ik hou van jou", "Meisjes" en zelfs een op piano door Raymond zelf begeleide versie van "Je veux de 1'amour" en dan was er ook nog die lange versie van "Brussels by night" die was echt subliem.Dat waren de feiten, nog mijn mening. Raymond was op 9 november in een godlasterende forme en ook al kan hij het meesterschap van Jean Blaute niet evenaren, toch bewees hij dat hij met een gitaar uitstekend kan omgaan, en zijn stem is nog hele- meel dezelfde van vroeger. Ook op vallend was zijn spitsvondigheid (of is dat podiumervaring) waarmee hij doodse momenten, zoals electri- citeit op zijn micro of een electri- sche piano die de geest geeft, op vangt. Dan heeft Raymond nog steeds de gewoonte om zijn teksten te ve randeren, zo werd "Ze hield me over eind" uit Joske "Ze hielp hem over eind" en iets verder was hij zo aan het fantaseren dat hij verplicht was om "En daarop kan ik niet meer rijmen" te zingen. Globaal gezien was Raymond dus tussen goed en uit stekend, blijft er dan nog zijn nieuwe groep wel die jongens doen gewoon wat er van hen verwacht wordt en dat is zo goed als mogelijk mu ziek maken. Het moet wel benadrukt worden dat ze nu al een heel hechte sound weten af te leveren. Ze slagen er evenwel haast nooit in om ons de Centimeters te doen vergeten maar dat kan misschien nog komen. Aan de ninoofse orga nisatoren kan ik alleen maar zeggen dat deze R.V.H.G.new look beslist de moeite waard is (en hij is zelfs nog bekend, tot in Overboelare toe), maar geïntresseerden moeten wel nota nemen van het feit dat deze mensen de gewoonte hebben om voor hun geluids- en lichtinstallatie een beroep te doen op Mare Bissaert. Bruce Palmer Vervolg van pagina 4 'picketlines' negerend. Voor de NCB zijn deze 'scabs' zo mogelijk nog belangrijker. Ze zijn er im mers het levende bewijs van dat al le anderen liever lui dan moe zijn en het bij het verkeerde eind heb ben of nog: dat ze door hun vak bondsleiders opgejut worden. Dit bewijs is in de loop van de staking zelfs héél belangrijk geworden, te zien aan de massale politieverdedi- ging zie ze 'genieten'. Om enkelen in de mijn te loodsen, zet de rege ring tientallen politieagenten en tal van (gehuurde!) wagens in, van uit het hele land bijeengetrommeld. Niet alleen omdat er plaatselijk on voldoende agenten in dienst zijn, maar ook om te vermijden dat zij de stakende werkers persoonlijk zouden kennen... Toch heeft iemand eens aan een picket zijn neef herkend, die verondersteld werd zijn leger dienst te vervullen. Dit wijst er op dat zelfs militairen worden in gezet, in politietenu! In één van de mijnstadjes werd al eens ae avondklok ingesteld! Er is dus al heel wat gebeurd. De regering gebruikt alle middelen om haar plannen te realiseren en om de tegenstanders ervan te 'neutralise ren'. Niet alleen pijnlijke, maar ook erg dure middelen. Daar is dan blijkbaar wél geld voor, veel zelfs. Het gevolg van dit langdurig en bijna uitzichtloos konflikt is dat de inzet van de staking niet alleen meer het behoud van alle putten met alle arbeidsplaatsen is. Door de ruime stakingservaringen, het poli- tievertoon, de internationale kon takten en de daaruit voortvloeien- enorme steun bracht de mijnwerkers verruimende inzichten: het gaat niet enkel om die éne mijn of om de hele mijnindustrie; het gaat om een hele samenlevingsvorm: het ka pitalisme. En niet alleen hoe zich dat in Engeland afspeelt, maar in de hele wereld. Dit blijkt uit hoe vele 'gewone' arbeiders zich inte resseren voor en praten over wat er overal gebeurt (derde wereld, totalitaire regimes, militaire konflikten, wapenwedloop, enz.). En uit het inzicht dat het in we zen steeds om hetzelfde gaat: onderdrukking van velen door enke len. Voor hun eigen land willen de sta kers -en dat verklaren ze onomwon den- dat de regering Thatcher op stapt. Waar deze voor staat en hoe ze dat totnogtoe verdedigde, is on aanvaardbaar gebleken. In een volgende aflevering hoop ik in te gaan op hoe de stakende mijn werkers hun staking konkreet uit bouwen. Hier is namelijk heel wat over te vertellen: hoe duizenden mensen zich zonder inkomen geduren de een lange periode toch zo orga niseren dat een min of meer mense lijk (over)leven mogelijk blijft. Zoals reeds aangehaald is de inter nationale steun hierbij erg belang rijk. Ook in onze streek (Ninove, Geraardsbergen, Herzele, Zottegem) is sinds enkele weken een komitee 'Victory to the miners' werkzaam. Dit komitee wil begin '85 een kon vooi voeding, kledij en speelgoed naar Kent sturen. Wie wil meewer ken of wil steunen, neemt kontakt op met 't Klokhuis, met ivan de jonge (054/330858), met benny (054/ 339829) of met patho (054/339830). Bij de lijst van onze verkoops- punten vorige maand zijn we een verkoper vergeten en nog een van onze beste. Schande. Onze welgemeende excuses. Hier volgt hij Boekhandel HüTs ue Vidts Dokter Behnplein 9400 Ninove Lieferinge, een anachronisme Een bezoeker wist ironisch op te merken dat hij had vastgesteld dat in Lieferinge alle klokken stil stonden. De organisatoren van de tenoon- stelling danken E.H.De Sopper en de kerkfabriek van Liefe ringe voor hun welwillende mede werking. Van vele zijden is ge vraagd of de documentatie die op de tentoonstelling te zien was, kan bekomen worden. Het is ons plan al deze gegevens te boek(je) te stellen tegen einde 1986. We zullen hierover tijdig infor matie verstrekken. Er is ge vraagd, nogmaals de diareeks te vertonen. Begin 1985 wordt de voordracht met de meer dan 200 dia's nog eens gepland. H onafhankelijk maandblad voor groot-ninove dweia mor welgeilnjd Verkrijgbaar in alle Groot-Ninoofse krantenwinkels, veel kafees en jeugdhuizen

Klokzjiel | 1984 | | pagina 7