8 recht en krom DE STUURGROEP VRAGEN WAT IS HERWAARDERINGS GEBIED STAND VAN ZAKEN BESLUIT De eerste noodzakelijke stap tot erkenning als herwaarderingsge bied diende uit te gaan van de gemeente. Deze kon die gebieden aanduiden welke het meest te lij den hadden onder de verkrotting. Op de raadszitting van 21 juni 1984 werden er te Ninove vier gebieden aangeduid die eventueel in aanmerking konden komen voor erkenning als herwaarderings gebied. 1."DAM A", begrensd door de spoor weg, G'"bergsestraat en Lavendel- beek (gebied Savooi- en Bleek- straat) 2."ACHTURENWIJK" en linkerzijde Brusselsesteenweg tot de Meer- bekeweg 3."BURCHTDAM" en Brussel straat 4."VESTBARFP St Jorisstraat, E. De Deynstraat, Koepoortstraat, Stationsstraat, Biezenstraat. Voor deze gebieden werd nu de pro cedure ingezet. Het stadsbestuur liet een artikel met bijgevoegde kaart publiceren in Ninove-Info van oktober '84. In de betrokken wijken werd een huis aan huis bedeling gedaan met een oproep tot kandidaten voor de stuurgroep die de "stadsherwaarderingsopera ti e" zal begeleiden. Wie maakt er deel uit van deze stuurgroep Volgens de voorgeschreven procedure zijn dat 1.Beleidsverantwoordelijke en ge meentelijke ambtenaten 2.Externe deskundigen 3.Vertegenwoordigers van instanties die subsidieerbare initiatieven kunnen nemen (vb. O.C.M.W. Bouw maatschappijen) 4.Afgevaardigde van de provinciale direktie van de stedebouw 5.Afgevaardigden van de wijkbewo ners. De samenstelling van zo'n stuurgroep is heel belangrijk. Het is immers deze stuurgroep die moet adviseren over de definitieve afbakening van het gebied en die het dossier moet opmaken dat zal worden doorge stuurd naar de bevoegde gemeen schapsminister. Uit dit dossier moet blijken dat de keuze als her waarderingsgebied wel verantwoord is, en wat men wil realiseren. Een heleboel mensen, zich bewust van het probleem van hun wijk, hebben hun naam doorgestuurd naar het stadsbestuur. Toch vragen we ons af of deze welwillende medewerkers wel voldoende geïn formeerd geweest zijn alvorens zich kandidaat te stellen. Praktische vragen zijn -Wanneer zal deze stuurgroep samen komen Is dit 's avonds, in het week-end of tijdens de werkuren? -Waar zal deze samenkomen. In de buurt zelf of in 't nieuw stad huis -Hoe dikwijls zal er worden samen gekomen en hoelang zal deze procedure duren -Hoeveel buurtbewoners mogen er in deze stuurgroep Zullen zij de meerderheid vormen Of worden het enkel deskundigen die het voor het zeggen hebben -Welke van de vier gebieden zal prioritair aangepakt worden of worden ze alle vier tegelijk aangepakt Dit is maar een greep uit een aan tal vragen die zich kunnen stellen. Een antwoord hebben we trachten te bekomen langs schriftelijke en telefonische weg. Niets mocht ba ten. Men keek de kat uit de boom. "Alles zal ter sprake gebracht worden op de stuurgroepvergadering" was het antwoord van de schepen van Ruimtelijke Ordening. "Wij bevinden ons in een embryonaal stadium" was het welluidende ant woord van de informatiedienst der Stad Ninove. Wel konden we verne men dat het de Stadsarchitekt is die het dossier in handen heeft, maar de man had het op dat ogen blik geweldig druk met de verhuis naar het nieuwe stadhuis. Een herwaarderingsgebied is een beperkt gebied van een stad of een gemeente dat meerdere van de volgende kenmerken vertoont -een grotere leegstand dan normaal; -een beperkt aanbod of het ontbre ken van diensten en handel; -bouwvallige huizen en andere gebouwen; -een overwegend oudere bevolking; -ontbreken van speel ruimten,groen voorzieningen, verkeersarme straten e.d. Bij besluit van de Vlaamse regering, op basis van het advies van de stuurgroep, van de gemeenteraads beslissing, van het advies van de administratie voor Ruimtelijke Orde ning en Leefmilieu, wordt een afgebakend gebied officieel erkend als "herwaarderingsgebied". De hoofdbedoeling van een herwaar deringsoperatie bestaat erin het gebied aantrekkelijker en leef baarder te maken, ontvolking tegen te gaan en de bewoonbaarheid ervan in de hand te werken (o.m. dank zij vernieuwbouw en invulbouw, verbe tering van het woonmilieu, e.a.). Door het verouderd woningareaal te renoveren, door het verder uit bouwen van elementaire diensten en handel, wil men de leefomgeving aantrekkelijker maken voor huidige en toekomstige bewoners. Door het toekennen van belangrijke subsi dies, wil het Vlaamse Gewest een herwaarderingspolitiek voeren die vooral afgestemd is op de verbete ring van de plaatselijke woon- en leefomgeving. Dit kan o.a. door het herbestemmen en herbruikbaar maken van oude ge bouwen, het heraanleggen van volks straten en van pleinen die als ont moetingsplaatsen moeten dienen (bv. Savooiplein), het invullen van enkele goedschalige woningen in de rij, en vooral het stimuleren van de partikulieren om aan reno vatie en goedschalige vernieuwing te doen. Per 1-8-84 waren er in Vlaanderen reeds 52 herwaarderingsgebieden goedgekeurd, 17 andere dossiers wachten op een goedkeuring en verder zijn er nog een honderdtal dossiers in voorbereiding waaronder NINOVE. De reeds goedgekeurde "herwaarderings gebieden" vertegenwoordigen méér dan 8 miljard frank werken (die voor 60% worden gesubsidieerd). Per ge bied komt het neer op 162 miljoen frank. Het stads- en dorpsvernieu- wingsbesluit mikt op kleinschalige en arbeidsintensieve tewerkstellings projecten die vooral kleine en mid delgrote ondernemingen ten goede ko men. Naast de gemeenten en de ande re initiatiefnemers, de O.C.M.W.'s, de sociale bouwmaatschappijen, de vereniging van gemeenten, de inter communales en het Vlaams Woningfonds van Grote Gezinnen, is er in het herwaarderingsproces ook voor de particulier, of hij nu eigenaar, ko per of huurder is, een belangrijke plaats weggelegd. Het besluit voor ziet binnen erkende herwaarderings gebieden een specifieke RENOVATIE PREMIE voor een door invulbouw tot stand gekomen woning, en voor re novatiewerken aan woongebouwen waar van de betrokkenen eigenaar of huur der zijn. Ook een gerenoveerde woning, opgericht ingevolge de var- bouwing van een niet-residentieel gebouw, komt hiervoor in aanmerking. Voortaan kan een renovatiepremie reeds toegekend worden vanaf een investering van 60.000 frank.Hi er voor kan dan, naargelang het ge zinsinkomen beneden of boven de 400.000 frank ligt, 50 of 30 als renovatiepremie bekomen wor den, berekend op basis van de kostprijs der werken. ALDUS ZIJN ALLE VOORDELEN, VERVAT IN DE SANERINGSPREMIE, EVENEENS IN DE RENOVATIEPREMIE VERVAT. De renovatiepremie mag evenwel ten hoogste 300.000 frank be dragen, te verhogen met 25% per kind ten laste. Ook mag de premie de tweederden van de kostprijs niet overschrijden. Wanneer een woning gekocht en nadien gereno veerd wordt, kan de premie ver hoogd worden met een maximum van 60.000 frank. Afgezien van de vraag, of er wel genoeg geld zal voorhanden zijn om alle projecten te financieren kunnen we besluiten dat de her waarderingsoperatie te Ninove nog in haar kinderschoenen staat. Toch mogen we niet wanhopen,de eerste stappen werden gezet Nu kijken we uit naar de samen stelling van de stuurgroepen. Als bij het stadsbestuur het menens is met de inspraak van de bevol king dan is een herwaarderings operatie het ideaal terrein om dit te bewijzen. Maar inspraak veronderstelt ook dossierkennis en doorspelen van informatie. Hier moet nog véél gebeuren. Eén ambtenaar kan dit niet aan. Er moet een voortdurende samenspraak tot stand komen tussen de verschillende stadsdiensten. Misschien komt er verbetering op dit vlak nu dat de meeste diensten onder één dak zullen samengebracht worden op de Centrumlaan. Binnen een paar maanden zal er méér klaar heid komen in deze zaak. Wij hou den u op de hoogte. Wal ter DE NINOOFSE HERWAARDERINGS. OPERATIEVOOR WANNEER DE OPERATIE In de Savooistraat een verkrotte woning en een woning na renovatie. Als nu ook het plein wordt aangepakt wordt het hier ge zellig wonen. Het verloederde straatbeeld van de Vestbarm. De 'flessehals' aan de Achturenwijk.

Klokzjiel | 1984 | | pagina 8