SPORTSPIER ATLETIEKSPORT MET ZOVA DENDERSTREEK KLIMMEN EN DALEN DE PISTE GELD EN SCHORSING PUTTEMANS 7"*** MODERN TIMES GEEN PLANNEN GEZIEN INTERSCH0LEN MEETINGS EN KAMPNUMMERS Atletiek-sport te Ninove kwam er in de jaren 60 onder het impuls van de huidige voorzitter Walter Sergeant en Norbert Van Muylem bijgestaan door een paar vrijwil ligers waaronder de heer Albert Penne die veel jaren het wel en wee van de atletieksport zou mee maken als voorzitter. Wij brachten een bezoek aan de kalme en sympa- tieke Walter Sergeant. In gezellig gekeuvel dat eigenlijk weinig van een interview meekreeg beleefden wij een aangenaam uurtje met ie mand die voor zijn sport alles over heeft. Met zijn vrijwilligers tracht hij Z.O.V.A. weer naar Tweede nationale afdeling te lei den waaruit, het spijtig genoeg, verleden jaar zakte. Het staat er, zei de voorzitter, voor Zuid-Oost-Vlaamse Atletiek klub en is voortgesproten uit eerst de fusie tussen de N.A.C. (Ninoofse atletiekklub) en Ninove sportief. Dat waren de twee klubs die te Ni nove atletiek bedreven. Daarna is A.C.Denderleeuw er nog bij gekomen zodanig dat men met deze klub nu een streek bestrijkt tussen Geraards- bergen en Aalst. Het grootste deel van de Denderstreek mag men zeggen. Wij vroegen hem of Ninove dan nog wel iets in de pap te brokken had De hoofdzetel van Z.O.V.A. is nog altijd te Ninove gevestigd. Ikzelf ben algemeen voorzitter gebleven. In den beginne waren al de Oud bestuursleden van de drie klubs lid van het Zovabestuur. vooruit gaan. Wij hebben nooit iets anders gedaan dus moeten wij er wel in geloven. Graag wilden wij ook weten of zijn klub financieel leef baar is. Een glimlachende voorzitter wou daarover het volqende kwijt. Wij zelf zijn ieder jaar verwonderd dat wij de centen bijeen krijgen die nodig zijn om het atletiekjaar te starten. Het meeste komt van orga nisaties van feesten, eetfestijnen, tombola, en dan de crossen van Ninove en Denderleeuw. Van de stad uit ko men er voor het ogenblik geen sub sidies meer,dit in ruil voor de atle- tiekpiste. Ik vind het trouwens lo gisch, ging Walter verder, dat men ons de subsdidies afschaft nu de piste er is. Het is trouwens een enorme materiele steun die men ons aanbiedt. Alleen werden de subsidies reeds verleden jaar afgeschaft maar wij konden nog niet over de piste beschikken. Ik zou dus durven zeg gen dat ze een jaar te vroeg wer den afgeschaft. Want wij hebben dus een jaar geen steun gekregen en ook geen piste. En de hulp van bloso Dat, zei de voorzitter,gaat alleen naar mensen die aan topatle- tiek doen. Bijvoorbeeld stage lopen in het buitenland of tegemoetkomen voor loonderving van de atleet. De klubs in se worden echter niet door Bloso gesteund. Het is toch normaal, zei hij dat men mensen die soms vier tot vijf uur per dag trainen, op de meeting met geen kleinigheidje kan wegsturen. Ik moet toegeven dat er nu wel al iets rapper wordt toege stoken maar of het nu zoveel is als in andere sporttakken zou ik erg betwijfelen. Wij stelden echter tegen dat bv de Memorial Van Damme toch enorme geldsommen uit reikt aan de atleten die dan toch ook ergens op de Olympische spelen gaan medailles lopen. Dat klopt nu toch niet meer met de pure amateur. Natuurlijk, gaf de voorzitter toe, op die meetings worden nogal rap roet honderdduizenden gerekend. Maar de atleten in België mag men daar niet gaan mee vergelijkenden moet wel erg relativeren wil men niet in overdrijven vallen. In feite zit de zaak zo ineen. Een atleet krijgt geld eventueel zelfs van de Bond uit of van Bloso. Die som hoe groot of klein ze ook is, gaat op een spaarboekje. De atleet zal zijn geld en interesten kunnen optrekken wan neer hij zijn carriere stopt. Dus terwijl hij aktief is,krijgt hij geen geld in handen. Moest dat toch gebeuren dat een atleet gelden op strijkt zonder dat de Bond hiervan weet,dan loopt hij in geval het uitkomt, een levenslange schorsing op. Dat dit ten alle kanten geldt bewijst het geval Guy Drut in Frank rijk. men hem reeds een paar miljoen aan. Het is echter ook zo dat eenmaal men aan dat soort atletiek meedoet men nooit meer terug kan naar het amateurisme. Vandaar denkelijk ook het weinig sukses dat men er mee kent. En een sponsorvroegen wi'j. Dat mag nu wel,zegt Walter met dien verstande dat de atleet niet apart mag gaan reklame maken maar dat al de atleten van de klub de zelfde sponsor op de trui dragen. Wij hebben nog geen sponsor ver volgde hij, wij zoeken wel links of rechts of er iemand happig is. Gemakkelijk is het echter niet in de huidige tijd. Wij vonden dan weer dat een klub die met zijn at leten een bijna ganse Denderstreek «L "*^>^7" toebrengen. Juist, beaamde de voorzitter, er zit wel een echt gevaar in. Men kan bijvoorbeeld een spurter gaan halen die men nodig heeft, men betaalt aan de afstaande klub die paar duizenden franken, maakt een overeenkomst met de atleet en klaar is de zaak. Zo zijn bijvoorbeeld de Desruelles die nogal vaak van klub veranderen. Misschien wel een lonende zaak voor de atleet maar een strop voor de klubs. Walter Sergeant ziet echter geen middel om hier verandering in te brengen. Wij wilden verder weten of het feit dat de atletiek- bond nu gesplist is in een Waalse en Vlaamse federatie dat ook nut opbrengt voor de klubs. Ik denk, zegt Walter, dat alles bij hetzelfde is gebleven. Hier was het alleen om doen om verder subsidies te krijgen voor de atle- tiekbond. Het is nogal altijd de al gemene vergadering en het nationaal overkoepelend K.B.A.B. organisme die de stand van zaken bereddert. Vervolg pag 12 Wij wilden graag eerst weten wat Z.O.V.A. eigenlijk dekt. Walter vertelde ons verder dat hij hoopt dat zijn klub dit jaar terug naar tweede nationale kan opklimmen. Graag wouden wij wat meer weten over de manier waarop in de atletiek het systeem van klimmen en dalen ineen- zit. Men begint,zegt Walter, op de atletiekmeetings-interklubs op pro vinciaal vlak. Wie er als winnaar uitkomt uit die verschillende mee tings gaat een stap hoger. In natio nale geldt ook hetzelfde systeem maar dan worden de zaken meer uitge breid. Zo komen er kampnummers bij, bijvoorbeeld hinkstap-sprong. In tweede zullen deze nummers nog wor den aangevuld en in eerste is het gamma kompleet want daar vindt men ook de Steepple en de 10.000 meter. Het is dus gemakkelijk te begrijpen dat hoe hoger men klimt hier ook meer en meer atleten nodig zijn. Om goed te kunnen presteren in die schiftingen moet men toch over een 30 tal atleten beschikken. Een andere vraag van ons was of het gemakkelijk was een atletiek klub in Ninove in het leven te houden. Dat is te zien, zegt de voorzitter, wat u met ge makkelijk bedoelt. Wij zijn nog verre van een struktuur die profes sioneel of semiprofessioneel over komt zoals bijvoorbeeld de voetbal- klubs. Bij ons zijn het nog de liefhebbers die het zich aantrekken. Dat houdt dus in dat het niet altijd gemakkelijk gaat. of de atleten dan begeleiding van trainer of trainers kregen De meeste atleten,zei de voorzitter, trainen individueel al hoewel zij wel de richtlijnen mee krijgen van de trainer of wel heb ben andere een persoonlijke trai ner die hun begeleidt. Groeps-trai- ning gebeurt ook wel zeker bij de jeugd. Tot hier toe gebeurt dat tweemaal per week in het stadspark en tweemaal op de piste in Dender leeuw. Zodoende kan elke atleet zijn keuze maken. De voorzitter denkt echter wel dat er toekomst zit in de atletiek sport te Ninove. Wij, zei hij, zul len er ons altijd voor inzetten om de klub en de sport te laten Of Atletiek nu nog wel een zuiver O amateursport was. Men hoort vertel len over bedragen die worden gege ven over dure naturageschenken zelfs over startgelden. Het herme lijnen kleed van de amateursport bestaat dit nog in de atletiekP Voorzitter Sergeant zit ietwat met de vraag verveeld. Of er ook een profatletiek-sport be staat? Dat bestaat, zei de voorzit ter, maar dat kent hoogten en laag ten. Dat is eigenlijk nooit goed van de grond gekomen. Het is vooral in Amerika waar dat gebeurt. Met de goeie worden een aantal circuits- meetinqs georganiseerd-zoiets als de beroepstennis-en de atleten lopen dus altijd tegen mekaar. Deze mee tings worden trouwensniet erkent door de I.A.A. zodat men daar in door of buiten rekords mag lopen deze nooit niet gehomologeerd gera ken. Ik weet dat Puttemans vele ja ren terug eens de okkasie kreeg om voor een paar jaar naar Amerika te gaan lopen en in die tijd bood ZOVA-voorzitter Walter Sergeant bestrijktDat hier toch gemak kelijk een sponsor moet gevonden worden. Als men bedenkt dat bijvoor beeld door sponsering de enorme last en kost van de uitrusting kan weggecijferd worden. Akkoord, zegt de voorzitter, maar indien wij er een zouden nemen zouden wij dan toch trachten om dit te doen voor een lange termijn. Het zou niet op gaan bijvoorbeeld om ieder jaar met een andere ui trusting voor de dag te komen. Van de hak op de tak springend vroe gen wij of de aderlating die zijn klub onderging met het vertrek van trainer Muylaert en een paar atle ten die hem vergezelden naar Vlier- zele niet te hard was aangekomen. De voorzitter vond van wel. Maar gedane zaken nemen geen keer. Wij vroegen hem dus of dit allemaal wel mocht van de Bond en of er geen ge reglementeerd transfertsysteem be stond. Moderne tijden doen alles ver- randeren, zei de voorzitter, vroe ger was dit heel moeilijk. Toen wij destijds de klub stichten in Ninove waren wij allen aangesloten bij Anderlecht. Het heeft veel moeite en geloop gekost alvorens wij onze transfert naar onze ei gen klub kregen Nu gaat dat an ders, een atleet die weg wil,schrijft een simpel briefje naar de bond waarin hij vertelt dat hij naar klub "X" wil verhuizen. De Bond geeft toelating .De afstaande klub krijgt een vergoeding plus 500 fr per jaar aansluiting en de zaak is geklaard. Tegen deze procedure hebben de klubs geen enkel verweer. Wig vonden dat voor ons part een heel rare regeling. Want ondanks het amateurschap moet men natuur lijk niet met de laatste regen uit de lucht zijn gevallen om te be grijpen dat dergelijke regeling enorme misbruiken kan in het le ven roepen. Indien men een dikke sponsor op de kop kan tikken is het mogelijk dat men overal spe lers gaat ronselen en zodoende an dere klubs enorm veel schade gaat Wat de voorzitter over de atletiek- piste dacht/wilden wij ook graag weten. Voldoet zij aan de verwach tingen. Even aarzelend antwoord de voorzitter Ik denk wel dat zij zal voldoen. Er is, denk ik, alles eraan en erop wat er nodig is. Of Zova dan geen inspraak gekregen had bij de aanleg van de piste Walter antwoordde het volgende Wij zijn nooit gekontakteerd geweest. Wij hebben de plannen nooit gezien. Bij zoverre dat wij wel een beetje kwaad bloed hebben gemaakt door het feit dat men ons liet links liggen. Ze-en de voorzitter doet een gebaar, U weet toch wie ik bedoel-"Ze" heb ben het nooit nodig geacht om de enige klub die atletiek doet in Ninove op een vergadering te vragen om advies uit te brengen. Dat zijn zaken die men blijft onthouden.Men vond het nodig advies te gaan in winnen bij mensen van buiten de stad die zelfs niet aangesloten zijn te Ninove. Dat was zo precies of wij waren te dom om over atletiek te spreken. Nochtans hebben wij in onze rangen officielen die hun re glementen kennen van A-Z en die perfect alle afmetingen, hellingen enz.kennen. De voorzitter van de Oost-Vlaamse officielen hebben wij in onze rangen Dus mensen die kompetent genoeg zijn om te diskus- siëren over een atletiekinstallatie. Wij. vinden dat heel spijtig dat wij hier voorbijgegaan zijn. wij vroegen of het tartanbaan was die op de piste ligt. Ik denk een soort tar tan zeker, zegt de voorzitter, ik weet het niet want officieel hebben wij de installatie nog niet mogen bezichtigen. Dievelings weg ben ik er eens op geweest, onder de draad gekropen, maar tot hier toe kan ik er weinig over oordelen. En of men daarop ging kunnen trai nen en meetings organiserenDat welzegt Walter, wij zullen trainen en meetings organiseren. De zes banen zijn ruim voldoende om zelfs nationaal in te richten. Als men na tuurlijk ons geen grote sommen gaat vragen voor de huur. Ik denk wij zijn onze subsidies kwijt dat men daarmee wel effen staat. Tot hier toe weten wij van niets maar wij denken wel dat wij op de nakende vergadering met de verantwoorde lijken van de stad de zaak in orde zal komen. Maar welke oplossing dat weten wij nog niet. Wat wel kan is dat wij zelfs internationale meetings kunnen inrichten daarvoor vol staat de instelling op alle punten en voor alle nummers. En die diskussie dan over het sani tair wilden wij weten. Tot hier toe zal dat in de Sporthal blijven hoe het verder verloopt dat is politiek,

Klokzjiel | 1985 | | pagina 11