ou Q 0 de gemeenteraad van 31 januari VIDEOMATCH tjescliic van hei kerkplein Ie ninove I.Voor 1600: Zo zag Van Deventer het STEMMING STAR TREK DAGORDE ABDIJJAAR 1985 TER INLEIDING VIJF HOOFDZAKEN DE EERSTE EEUWEN (12de - 14de EEUW) VOOR ONTHOUDEN publiek kan het schouwspel volgen vanop een speciaal ontworpen balkon dat te bereiken is langs de grote trap in de inkomhal. De raadsleden zijn gezeten op lederen zetels die er zéér confortabel uit zien. Er zijn drie afwszigen Louis Waltniel, André Van Eesbeke en schepen Desprets, die verontschuldigd wordt. Bij het begin van de zitting kondigt, de burgemeester aan, dat als eerste punt op de dagorde van de volgen de gemeenteraad de aanpassing zal staan van het reglement van inwen dige orde, teneinde het automatisch stemmen in dit reglement op te nemen. "Er wordt uitzonderlijk aange vangen met de behandeling van de punten van de geheime zitting, teneinde vertrouwd te raken met de nieuwe geluids- en stemappa- ratuur" Met dit simpel zinnetje werd de eerste gemeenteraad aangekondigd die zou doorgaan "op het stadhuis te Ninove, Centrumlaan 100 in de daartoe bestemde zaal gelegen op het gelijkvloers". Deze aankondi ging was in het verkeerde keelgat geschoten van de Volksuniefraktie want deze bleef uit protest weg uit de geheime zitting. In de ruime inkomhal werd door Georgette De Kegel een persmededeling voor gelezen, waarin ze de onwette lijkheid van het stemmen met een elektrisch toestel aanklaagde. Ze steunde zich hiervoor op art. 66 van de gemeentewet, op het re glement van inwendige orde en op diverse ministeriële antwoorden op parlementaire vragen. Daar waar in 't-verleden de geheime zitting op een drafje werd afgehan deld, duurde het nu tot 20u45, alvo rens de pers en de toeschouwers in de splinternieuwe halucinante raadszaal werden toegelaten. In een decor dat sterk op de science fiction reeks STAR TREK doet denken, zitten de gemeenteraadsleden ver zameld rond een ruime achtkantige tafel midden van de enorm grote zaal. Een reuze luchter met witte bollen, versterkt met een tiental spots doet dienst als verlichting. De persmensen mogen plaats nemen aan een tafel uit het oude Stadhuis die in een hoekje staat opgesteld. Hier is men blijk baar de verlichting vergeten. Het Georgette De Kegel leest dan een tekst voor waarin ze uitlegt waarom de Volksuniefraktie zal weigeren "met dit duur speelgoed" te stemmen. Volgens inlichtingen verstrekt door schepen Desprets aan De Kegel zou deze installatie 45.700 frank per stemapparaat kosten of in totaal voor 31 apparaten 1.416.700 frank. Dit wordt dan betwist door De Kegel die stelt dat op 25 juni 1981 deze installatie werd goedgekeurd door 15 C.L.-S.P.-stemmen, de V.U. stem de samen met De Riemaeker teqen. Van C.V.P.-zijde waren er 6 onthou- di ngen Tijdens de rest van de raadszitting zal dan blijken dat het gebruik van de steminstallatie nog duchtig zal moeten ingeoefend worden. Er werd een vijftal keer herstemd omdat raadsleden op het verkeerde knopje drukten of vergaten te stemmen Telkens men verkeerd drukt dient het ganse scorebord afgelopen' te worden om te achterhalen wie het was. Zo was Fons Schorreel twee maal na mekaar pechvogel toen op het elektronisch bord zijn nummer 29 verscheen. De meest interessante punten van de dagorde betroffen -Het inrichten en uitrusten van een containerpark in het industriepark achter het bedrijf Delhaize, voor recyclage van afval -Het heraanleggen van het wegdek van de Langemurenstraat in asfalt. -Het laten slopen van de eletrici- teitscabine langs de Halsesteenweg te Meerbeke die daar zeer storend is voor de omgeving. -Het aanstellen van een ontwerper voor het oprichten van een admini stratief centrum en dienstencentrum voor bejaarden in de Burchtstraat, op de plaats van de huidige krot- woni ngen Rond 23uur 20 werd een punt gezet achter deze raadszitting die na al dit knopjes drukken wel erg ging gelijken op het populaire Videomatch van op de B.R.T. Azaki Het Cornelbier is uit. Ook 't Klokzj brengt zijn abdijwaar op de markt en laat op zijn beurt dit abdijjaar niet ongemerkt voorbijgaan. Wij bie den u geen bier aan, wel, hoe kan het anders, een tekst. Moge hij u smaken. Prosit. (De redaktie) Deze geschiedenis van het Kerkplein is eerder toeval lig tot stand gekomen. Er werd mij gevraagd of ik iets meer wist van de vroe gere abdijpoort, die -nog gedeeltelijk- op het Kerk plein staat. De ene vraag bracht de andere mee en zo is het geheel uitgegroeid tot een heuse "Geschiedenis van het Kerkplein". Straten, pleinen, beken, kortom het landschap boeien mijook in hun geschiedenis. Zij zijn meer dan mensen, hui zen, gebouwen en voorwer pen, de minst veranderlijke elementen uit ons milieu. Zij zijn het blijvend stra mien waarop het veranderend leven van generaties zich grift. Onze voorouders had den ogen en benen zoals wij Vandaar dat ik wandelend en kijkend, beter dan bij mid del van boeken, me zo gemak kelijk verplaats in de schoe nen van de onbekende voor gangers, wiens voetstappen ik druk. Ik nodig u dus uit, aan de hand van deze tekst, samen met mij op stap te gaan,het Kerkplein en omgeving rond en te kijken. Daarom heb ik grote aandacht besteed aan kaartjes en foto's. Daar de tekst speciaal voor 't Klokzjiël is geschrevenheb ik getracht de zaken niet ingewikkelder te maken dan nodig. Alle voetnoten zijn weggelaten. De tekst is in lel negen afleveringen opge deeld Ik draag deze tekst op aan Jozef Moereman de zo zorgzame behoeder van onze abdijkerk Dirk Van de Perre Zo tekende Jacob Van Deventer ca. 1560 het abdijbeluik. Dit beluik strekte zich uit van het huidige Kerk plein tot aan de Lange Muren en van aan de huidige loop van de Beverbeek tot aan de Weggevoerdenstraat. Met de puntjes gaf Van Deventer de cir culatiemogelijkheden weer. Bekijk aandachtig volgend kaartje. Op de ondergrond van het huidig wegenpatroon is de toestand aange bracht zoals die ten tijde van Van Deventer (16de eeuw) was. Ook de hoogtelijnen zijn aangebracht. Depressie tussen Snoekgracht en Beverbeek (vijver- en moerasge bied) 2.Kanaaltje tussen de hoger gele gen visvijvers en de noordelijke stadsvest 3.De windmolen met daarachter een muur 4.Het neerhof 5.De Veldpoort (huidig gebouw da teert van begin 17de eeuw) 6.Waterrad (tweede watermol en)of borre (gemetselde waterput)? 7.Proostpoort met brug over de stadsvest 8.Verdedigingsheuvel ""tbollewerck" later aangelegd als wijngaard en einde van de 17de eeuw afge graven 9.Stadsvest, op abdij grond op kos ten van de stad aangelegd 10.Oude loop van de Beverbeek(thans verdwenen) 11.Kloostergebouwen met toren (klein zwart vierkantje) 12.Abdijkerk 13.Parochiekerk met kerkhof 14.Scheidingsmuur tussen stadsge bied en abdijbeluik (dikkere lijn) 15Molenpleintje met watermolen, molenhuis en Voorpoort 16Spausstraatje Het huidige Kerkplein vormde eer tijds een overgangszone tussen de stedelijke bewoning en het abdij beluik. Om een beter inzicht te krijgen in de groei en de organi satie van dit plein is het nuttig volgende vijf punten steeds in het oog .te houden -De abdijwatermolen en zijn bereik baarheid, zowel vanuit de stad als vanuit het beluik. -De loop van de Beverbeek en breder genomen ook de ganse waterhuishou ding binnen en rondom het beluik. -De interne circulatiemogelijkheden binnen het beluik en de aansluiting van deze interne circulatie op het externe stedelijke stratenpatroon -De perceelsgrens tussen het abdij beluik en het stedelijk territorium en de loop van de muur die deze grens visualiseerde. -De toegangsmogelijkheden tot de abdijkerk vanuit de stad en vanuit de abdij. Jacob Van Deventer tekende rond 1560 het oudst bekende stadsplan van Ninove. Ook het Kerkplein en het abdijbeluik staan er vrij gedetail leerd op weergegeven (zie illustra tie). Tussen deze Van Deventerkaart en de oprichting van het abdijbeluik op de huidige plaats, toen Kouden- berg geheten, een lichte verheven heid net buiten de eerste stadswal len, liggen ongeveer 400 jaar. Hoe is het abdijbeluik en het Kerkplein Vervolg pag 9 De Burgemeester Nu mogen de raads leden stemmen zoals ze zelf wensen. De Rouck Toen wij de telecommu- nicatieapparatuur goedkeurden, ging de Volksunie hier ook mee akkoord. Hier was deze steminstal- latie inbegrepen Timmermans kir de Burgemeester, 'toen ik daarjuist mijn micro wou gebruiken toen ik het woord voerde drukte ik per vergissing op het rode knopje. Burgemeester Gij zijt gewoon van op rood te drukken. De Burgemeester De derde maal verkeerd is betalen hé. De Kegel Nog niet z6 lang gele den werd aan Renaat Raes geweigerd om te herstemmenToen was gestemd gestemd

Klokzjiel | 1985 | | pagina 3