De man die Ninove leende k wissen NINOVE KW1ST AL TIEN JAAR L.S.P BAND. JACCAMACCA JOGGERS THE FLEMISH ALL STARS THE FLEMISH ALL STARS Jean-Luc Franchet Van begin '75 was de Kultuurraad van (toen nog Klein-) Ninove op zoek naar een initiatief waarbij de drie "fond sen":. het CSC, het Davidsfonds en het Willemsfonds, konden samen werken. We zochter iets waar we als Kultuurraad mee naar buiten konden komen, hier in Ninove. Iemand signaleerde de Kuituur- raad het kwistornooi van Dender monde. We schreven de inrich ters hiervan aan en kregen een uitnodiging om mee te spelen. De Kultuurraad heeft dat jaar en ook in '76 trouwens de Dender- mondse kwis gewonnen. Toen heb ben André Borgers en ikzelf met een beslist om ook in Ninove een kwis te starten. J-LF Het stramien van de twee kwi ssen is hetzelfde, maar ze zijn duidelijk uit mekaar gegroeid. Dendermonde bouwt zijn kwis uit rond een thema elk jaar een be paald land of een bepaalde toe ristische streek. Dat kunnen ze doen omdat ze belangrijke sponsors hebben, toeristische bureaus van de betrokken landen die mooie prijzen voor de kwis uitschrijven. Dat brengt echter een "kwis in de kwis" mee, en daarvan zijn wij geen voorstander. In de eerste editie van het Ninoofse Kwistor nooi waren we ook nog wel van het principe uitgegaan. In de rubriek Toerisme (die al lang vervangen is door de rubriek Varia) werden vragen gesteld over gastland Oostenrijk. De ploeg VAL Buggen- hout was hier op afgekomen en vóór de andere teams zich van iets bewust waren hadden ze het reisje naar Oostenrijk al op zak. J-LF Dat denk ik niet. Het opzet van de kwis was van bij het begin: het peilen naar algemene kennis. We hebben systematisch het aan trekken van specialisten geweerd. Een voorbeeld Op een bepaald moment constateerde de jury dat iemand voor de rubriek Beeldende Kunst honderden en honderden ge boortedata van artiesten had in gestudeerd. Van zodra we die datum vermelden stond het ant woord al op papier. Van dan af heb ben we het vermelden van geboor tedata vermeden. Wat de rubriekprijzen betreft die introduceren vaak het element spanning in de kwis. Zo strijden de Kwismasters en Karaad, twee ploegen die sterk aan mekaar ge waagd zijn, al een paar jaar om de rubriekprijs van Film. Ze hebben er een erezaak van gemaakt die van hun tegenstanders af te snoepen J-LF Het kwistornooi dankt zijn bestaansrecht aan het feit dat het aan een behoefte beantwoordt. Men kwist blijkbaar graag in Ninove, en we vonden het vanuit de Kuituur- raad maar meer dan normaal dat de kwis zich min of meer ging aan passen aan wat de deelnemende ploe gen wensten. We hebben toen een inspraakvergadering ingelast waar in we de teams lieten discussiëren over de moeilijkheidsgraad van de vragen of de wenselijkheid van sommige rubrieken. Via die inspraak heeft de kwis zichzelf bijgeschaafd. Sommige rubrieken (zoals Toerisme, Actualiteit) verdwenen van het toneel, andere werden wat aangepast: Geschiedenis na WO II werd Actuele Geschiedenis na 1960. J-LF Ja, het model van de kwis beeft zichzelf voortdurend bijge stuurd en verbeterd, denk ik. Ook de losse en ontspannen sfeer van het tornooi pleit in het voor deel van de kwis afgunst en ruzie ontbreken volkomen. J-LF: Uiteraard. Het groepje fa natici dat de kwis runt is van bij het begin ongeveer identiek geble ven. We hebben dus als organisa tor een boel ervaring opgedaan. Iedereen die vragen opstelt weet overigens perfect wat van hem gevraagd wordt. We hebben geleerd duidelijker, korter en meer geïl lustreerd vragen te stellen. Zo zijn b.v. haast alle vragen van dit jaar van één of meer dia's voorzi en Toch zijn we met de kwis het hele jaar bezig. Je gaat niet zomaar op een zondagnamiddag eventjes de vragen van de rubriek geschie denis bij mekaar zitten pennen. Nee, het opstellen van vragen vraagt een permanente aandacht. Je moet bovendien de verschillende vragen over hetzelfde onderwerp in evenwicht brengen. Het wordt uiteindelijk een legpuzzle waar met vragen geschoven en gemaneu- vreerd wordt. Wat overigens de moeilijkheids graad van de vragen betreft die is tegelijk subjectief en objectief. Wie kan zeggen of de vragen moeilijk of gemakkelijk zijn Wat een makkie is voor de één is een zware dobber voor de ander. De beste vragen zijn diegene waarbij de reactie is als men het antwoord hoort "ochot ja, dat is het natuur lijk"! J-LF Ja, de moeilijkheden waren eigenlijk dubbel. Primo kwamen er steeds meer ploegen aan de start, zodat het podium alsmaar ver grootte en secundo werd de Roxy, sinds het in een discotheek was omgetoverd, steeds maar kleiner. Het publiek bleef ook weg. Bij het begin van de avond had je een totaal ander publiek dan bij de start van de derde reeks. Sommigen kwamen zelfs pas om hal felf aan... Vanaf dit jaar is dat opgelost: we spelen nu in een andere zaal, in twee andere zalen zelfs. J-LF Ik heb mij altijd radicaal verzet tegen een veto voor teams van buiten Ninove het creëert een enggeestige dorpsmentaliteit, denk ik. We hebben met het Ninoofs Kwistornooi een generatie hobby- kwissers gekweekt,zie ik nu. Het team Allright met oud-studenten van het Atheneum b.v. heeft zich elk jaar opnieuw gereorganiseerd: ze zitten nu al aan Allright 7. De kwis is ook een sociaal gebeu ren geworden, niet alleen een kultureel gebeuren. Het is voor veel mensen eens een zeldzaam avondje uit. J-LF Ik geloof dat ik van de kwis mijn levenswerk aan het ma ken ben ik heb er al enorm veel tijd en energie ingestopt. Ik zou het heerlijk vinden als men na mijn dood over mij zou praten als "de man die Ninove leerde kwissen" Geert Van der Speeten Vervolg van pag 4 Wat ze allemaal die avond gespeeld hebben ga ik hier niet vermelden (want die nota's ben ik kwijt), maar toch is me een nummer bij zonder bijgebleven en dat was datgene dat de trompettist mocht brengen omdat hij de meeste fans had meegebracht, hij bracht een meer dan degelijke versie van Eddie Calvert zijn "Cherry pink and apple blossom white", maar hij heeft duidelijk meer naar de versie van Perez Prado geluisterd dan naar het origineel. Om geheel juist te zijn moet ik toegeven dat de Joggers mij niet alleen een leuke avond bezorgden, maar daarbij ook nog de muzikale om lijsting verzorgden van... Want dat kregen we er in Aalst ook bij, met o.a. de door de BRT tot ster bebombardeerde Bart Peeters, in vakpers heb ik ooit gelezen dat deze jongen vol talent en nieuwe ideeën zit, dus vraag ik me af waarom hij dat niet bewezen heeft, want met die europe-a-goqo "Beat ik" en wat hij daar nog bracht heeft hij mij tot niets goeds overtuigd, alleen de muzikale om lijsting was wel in orde. Dan bracht Kurt Van Eeghem zijn bekende rap "It's good to be a king", net zoals op televisie was hij zo slecht gekleed als onze koning en werd Mel Brooks zijn "To be or not tot be" gebruikt als melodie. Later op de avond kwam Kurt echter zijn vakmanschap be wijzen met een uitmuntende versie van een Aznavourlied. Uit de restanten van mijn nota's kon ik verder nog opmaken dat Ludo Mariman zorgde voor een brok ener gieke brok rockmuziek maar dat het een onverwacht iemand was die de show stal Ivan Heylen, jawel, bracht ons te rug naar de Woodstocktijd met een rauw uit de keel gekotste "With a little help from my friends", aangezien algemeen wordt aangeno men dat Joe Cocker ooit heeft kun nen zingen, stelden wij die avond vast dat Ivan Heylen zeker en vast ook kan zingen. Jacques P. (of zoiets) vergastte ons op "Mexico, Mexiiicoooooooo" en niet alleen haalde zijn stem die toonhoogte, hij kon het ook nog meer dan een volle minuut aanhou den gewoon fantastisch. Later op de avond kwam ook hij nog eens te rug om samen met de beval ligste van de twee zangeressen een meer- talenversie van "Niemand laat zijn eigen kind alleen" op te voeren, ik had achtereenvolgens een Franse, een Engelse en een Nederlandse ver sie genoteerd geloof ik. Er was ook nog iemand die werd voorgesteld als The King Elvis Presley, maar ik geloof niet dat het de echte was want zijn stem was anders dan anders, of zou dat te wijten zijn aan het feit dat hij al enkele jaren dood is. Goed nieuws voor de Elvisfans is misschien wel het feit dat hij nog bijgekomen is van al die rijstpap te eten. Verder herinner ik me niet meer zoveel, alleen dat ik de mensen van de LSP, JMJ, en FAS moet be danken want dank zij hen is mijn eerste artikel van 1985 geen echt afbraakwerk geworden, alhoewel natuurlijk ook heel wat op de re kening van de nostalgie en de feestroes mag geschreven worden, maar dat zal wel veranderen met de komst van de kater. Bruce Palmer P.S.: en alle lezers en vooral lezeressen die ik dit jaar nog niet zag wens ik een gelukkig 85, en voor de kussen houden we ons aan ons motto "HIJ KÓMT, HIJ KAN ZE KUSSEN". Het winterseizoen betekent weer kwissen geblazen voor de Ninovieters, voor de tien de keer nog wel, dit jaar. Een vraaggesprek met Jean- Luc Franchet, de kwismaster achter het Ninoofse Kwis- tornooi J-L.Franchet als voorzitter van de jury achter hem,André Borgers 't Klokzjiël In 1976 werd gestart met het Ninoofs KwistornooiUiter aard waren de plannen hiervoor al vroeger gesmeed KL Je hoort wel eens het ver wijt dat de Ninoofse kwis een beetje veel naar die van Dender- monde lonkt. KL Het uitreiken van speciale rubriekprijzen heeft dat niet een beetje hetzelfde effect als die speciale "toeristische" reeks vragen in Dendermonde Ik bedoel hiermee dat ploegen speciaal we kenlang gaan "blokken" om toch maar dat prijsje weg te kapen. KL Vaak hoor je van oud-kwissers die er de brui aan gegeven hebben, het verwijt de kwis is te ge specialiseerd geworden. KL Een tornooi op maat van de deelnemers is dat de verklaring van het stijgende succes van de kwis Jullie zijn gestart met 21 ploegen, er zijn nu al 42 inge schreven teams, precies het dubbel. KL Als je terugblikt op de start van het kwistornooi, en je ver gelijkt dan dat met de situatie nu constateer je dan het ver schil tussen amateurisme en pro fessionalisme KL Moeilijkheden voor de inrich ters waren er wellicht ook op praktisch vlak. Ik denk daarbij aan zaal Roxy, die niet langer een geschikte zaal bleek. KL Hoe wordt gereageerd op de aanwezigheid van niet-Ninoofse teams Dit jaar bestaat ongeveer één vierde van het deelnemersveld uit ploegen van buiten Ninove, ploegen die vaak uit doorwinter de kwissers bestaan die over gans Vlaanderen alle kwistornooien af schuimen. KL Jean-Luc Franchet, je bent nu al tien jaar intensief met de kwis bezig, en je kan dit jaar ook al je tiende voorzitterschap van de kwisjury vieren. Ga je hier in Ninove door voor "de kwismaster"?

Klokzjiel | 1985 | | pagina 8