skoon ninove EEN STRAAT IN DE STRAAT kerkplein VICTORY TO THE MINERS ubrii'K Tan iPCrkqriX'p «fnulitju VERNIEUWING GERAARDS- BERGSESTRAAT, LAVENDEL STRAAT, BEVERSTRAAT. In het nieuwe stadhuis liep een tentoonstelling. Dat was ook het geval in het oude stadhuis, een paar maanden gele den, toen voor kunstschilder Jan Van der Smissen de deuren voor het publiek werden opengezet. De tentoonstelling in het nieuwe stadhuis was niet zo makkelijk aan te lopen, helemaal in de uit hoek op de tweede verdieping. Daar waren de plannen voor de aan leg van een kollektor ten toon. De veranderingen die de Geraards- bergsestraat, Lavendelstraat, Beverstraat en Oudstrijdersplaats daardoor zullen ondergaan, wer den eveneens tentoongesteld. De ontworpen wegenis voor de Savooi straat, Bleekstraat en Dam moch ten als het kleine broertje mee te kijk hangen. Naar het schijnt zijn de hande laars opgetogen over het nieuwe straatbeeld dat uit de putten vóór hun deur na maanden zal verrijzen, omdat er meer parkeer plaats vrijkomt en het straat beeld wordt opgefleurd met wat straatmobi 1 air heet, dloembaisKen en bestrating en voetpaden van afwisselende kleuren en materia len. Wij gingen een kijkje nemen, en rapporteren voor U BLIJDE GEBOORTE VAN DE EERSTE TERRASJES TE NINOVE Aan de Oudstrijdersplaats zul len we niet langer meer de Sinksen- of julikermis moeten afwachten om bij mooi weer bui ten op een terrasje een pilsje te genieten. Er komt eindelijk plaats voor caféterrasjes die niet door auto's zal worden in gepikt. De ontwerpers zijn natuurlijk beperkt tot de straatdel en waar in de kollektor gelegd wordt, en hèn kunnen we niet het ver wijt richten dat ze niet genoeg om zich heen gekeken hebben. Maar we vragen ons toch bezorgd af wat er zal geworden van de Langemuntstraatdie in het blanke ongerepte gebied van de plannen blijft liggen, en waar er evenzeer wat ruimte gewenst is voor terrasjes. We knopen hieraan nog een be denking vast bij het onder de loep nemen van het verkeerspa- troon waartoe de plannen leiden. PARKEREN AAN DE METER Zullen we na de werken opnieuw De voetpaden en de parkeerplaat sen zullen samen met het straat- mobilair dat voorzien werd, op een veel aangenamer manier met elkaar verweven zijn. HET VERKEER ORDE OF WANORDE Dat is de hamvraag die wij over houden uit het bezoek aan deze tentoonstelling van plannen. Het is lofwaardig dat de plan nenmakers ruimte voor de voet ganger en de pleisteraar op caféterrasjes hebben gecreëerd, en bovendien méér en betere parkeerplaatsen. Dat werd beko men door de eigenlijke rijweg smaller te maken. Het een kan immers moeilijk zonder het an der. Maar deze plannen houden dan ook in'dat het verkeer in één rich ting verloopt. Het is echter tegen parkeermeters oplopen Dat weten we niet, beste lezer. Wel is zeker dat er genoeg par- keerplaats komt, met meer af wisseling in de schikking van de parkeerplaatsen. En is er-ook voor fietsen en moto's. De manier waarop de parkeer ruimten geschikt zijn, is be slist aantrekkelijker dan het troosteloos langsparkeren langs de stoep, en leunt meer aan bij de huidige parkeer plaatsen vóór het oude stadhuis. bijlange niet duidelijk in wel ke richting het verkeer zal ver lopen in de twee gedeelten Geraardsbergsestraat-Lavendel- straat, en Beverstraat-Oudstrij- dersplaats De aanleg aan de hoek met de Biezenstraat wijst op eenrich tingsverkeer in de Lavendel straat, naar de Oudstrijdersplaats toe. Voor de Beverstraat weet men echter nog niet wat te doen omwille van de bereikbaarheid van de kliniek zou de richting van oud stadhuis naar kliniek moeten bereden kunnen worden. De parkeerplaatsen op de Oud stri jdersplaats wijzen echter de andere richting aan. Als die richting (naar de Cen trumlaan toe) wordt aangenomen voor éénrichtingsverkeer, stelt er zich geen probleem aan de samenvoeging met verkeer uit de Langemunstraat. Hier zijn we dan beland aan een punt, dat fraai getekend werd met oude stadhuis en de Lange muntstraat uitkomend op de Oudstrij- dersplaats, zoals het er thans uit ziet. Dat uitzicht valt buiten het werkterrein van de plannen makers. Maar laat men daarom alles bij het oude, in de Lange muntstraat Welke visie op het verkeer in de binnenstad ligt ten grondslag voor de opties die in de plan nen vervat zijn inzake éénrich tingsverkeer Hoe zal het verkeer in de Biezen straat- ook met enkele richting kaderen in hetgeen bedoeld wordt met deze plannen. Wat is er eigenlijk bedoeld, in zake verkeer in de binnenstad Welke ordening heeft men op het oog Wat met de fietsers Dat, kan men uit de tentoonstel ling niet leren. ORDNUNG MUSS SEIN BLOEMEN IN BAKKEN De ordening die met het realise ren van de getoonde plannen kan bekomen worden, blijft letter lijk aan het oppervlak. De plannenmakers konden hun idee- en over verkeer alleen aan de straatstenen kwijt. Blijkbaar werden ze niet bevrucht door het beleid, dat toch voor de inspi ratie diende te zorgen op dat gebied, en een opdracht meege ven voor de ordening van het verkeer. Gelukkig gaat het nog maar om een voorontwerp. Het is wel de hoogste tijd om zich te bezinnen over wat men ermee van plan is -.tegen sep tember zou de kollektor in de Beverstraat onder de grond moe ten zitten, en een nieuwe straat in de straat moeten liggen. Met deze plannen zijn enkel de voetpaden en de parkeerplaat sen geordend. Die ordening is een kwestie van lay-out met bloembakken, pis palen en straatstenen, een bank hier en daar, en later wel licht een bosje parkeermeters Met straatstenen en dokumenta- tiefolders van bloembakken, ban ken en lantaarnpalen is de ten toonstelling dan ook rijkelijk geïllustreerd. De ontwerpers verdienen overi gens alle lof voor de illustra ties en tekeningen, waarmee zij hun ontwerp trachten 'te visua liseren. Een totaalvisie op de ordening van de stadskern ontbreekt.Dat heeft de tentoonstelling handig weggestopt. Ofwel bestaat die visie, maar werd ze niet getoond. En dan wordt het tijd dat ook die kaarten op tafel worden gelegd. Werkgroep Leefmilieu Hoe lid worden van de Werkgroep Leefmilieu Hoe het vernieuwd Mededelingenblad ontvangen, het viermaandelijks milieutijdschrift van de Werkgroep, waarin U zaken leest die U elders niet vindt Heel eenvoudig, stort 150 frank op de rk 001/0788955/33 van de Werkgroep Leefmilieu, Hoogstraat 23, 9401 Poll are met vermelding lid geld 1985 en alles is in orde. Vervolg van pag 3 van 1157 tot 1560 gegroeid, veran derd en geëvolueerd Het blijft een raden. Zo is de abdij op het ein de van de 14de eeuw grondig verwoest geweest. Zijn de gebouwen steeds op dezelfde grondvesten heropgebouwd? H. Van Gassen meent van niet. Vol gens hem lagen de eerste abdijkerk met bijhorend kloosterpand meer noordwaarts. Ik ben geneigd deze opinie te delen. Het abdijbeluik liet immers een gat na in de twee dy stadsomwalling, die in de 13de eeuw tot stand kwam, zodat Ninove slecht verdedigbaar was. Daarom heeft men, zeker vanaf het einde van de 14de eeuw, een stadsvest dwars doorheen het beluik getrokken. Deze stadsvest bleef bestaan tot begin van de 17de eeuw.Uiteraard moet deze stadsgracht van grote in vloed zijn geweest op de ruimtelijke organ,satiemogelijkheden binnen het beluik zodat de toestand voor het bestaan van die gracht nogal grondig kan hebben verschild, van de toe stand die Van Deventer tekent, die er een is met die stadsvest. Het abdijbel uikhet besloten ge deelte rond de kloosteraebouwen was 16 ha. 56 a. groot. Het beluik zoals Van Deventer het weergeeft is het resultaat van de groei en bloei van de abdij in de 15de en 16de eeuw. Bekijken we even samen het plan. Bemerk de al genoemde stadsvest doorheen het beluik. Ten noorden van die vest ligt het neerhof, de kloosterboerderij, die daar, volgens Van Gassen, in de 15de eeuw nog niet lag. Bij het neerhof ligt de Veldpoort, de in- en uitgang van het beluik naar de uitgestrekte 'Ninoofse kouter toe, die volledig abdijbezit was en gedeeltelijk vanuit het neerhof bewerkt wer'd. Langs de noord- en westzijde is er een ingewikkeld watersysteem aanwezig, bestaande uit de Beverbeek, de Snoekgracht, de stadsvesten en talrijke vijvers, die tendele als visvijvers, ten- dele als debietregulerende water- wachtbekkens dienst deden. Dit waterhuishoudingssysteem be stond uit twee circuits, dit vol gens de hoogteligging van de beken, grachten en vijvers. Er is het westelijk circuit, gelegen op ca. 15 m. hoogte, gevormd door de de pressie van de Beverbeek, de vest- gracht naar de Geraardsbergse poort, de Snoekgracht en het moeras tus sen de Snoekgracht en de Beverbeek. Er is het noord-oostelijk circuit, gelegen op ca.20m. hoogte, gevormd door de noord-oostelijke vestgracht en een kanaaltje, dat ongeveer lo pend langs de 20 m. hoogtelijn, water aanvoerde van de hoger gele gen vijvers ten noorden van de Lange Muren naar die vestgracht (zie illustratie 2). Binnen de stadswal len, dicht aansluitend bij de stad, ligt de abdijkerk op de plaats waar ze nu nog staat. Noordwaarts van de abdijkerk is er het klooster pand en oostwaarts de parochiekerk. Een reeks andere kleine dienstge bouwen liggen in een cirkel rond een binnenplein verspreid. Over de stadswal ligt er binnen het be luik slechts één brug. Bij die brug staat een poort, de Proostpoort of Binnenpoort genaamd, opgetrokken onder abt Cornelius Heye (1525-1543). Naast de poort ligt "het grote bol 1e- werk", een verschansingsheuvel voor militaire doeleinden. De Proostpoort vormt dus het scharnier tussen de twee beluikdel en. Ze is gelegen hal verwege op de grote circulatieas binnen het beluik, namelijk op de weg van de Voorpoort (aan het Kerk plein) naar de Veldpoort (Wegge voerdenstraat). (Over die Voorpoort, de watermolen en de abdijmuur aan het Kerkplein gaat de volgende aflevering). De eerste bijdrage (zie Klokzjiël december '84)handelde over het waarom van de staking en over de posities van de verschillende partijen Nu hebben we het over wat er in Ninove op touw werd gezet door het plaatselijk steunkomitee en over de aktualiteit. In een 30 cafe's en winkels verschenen sinds half december spaarpotjes op de toog met bege leidende foldertjes. De welwillend heid van de betrokken zelfstan digen was opvallend positief. De opbrengst bedroeg half januari - 6000 frank. Op 20 december kwamen 2 Britse mijnwerkers hun aktie zelf toe lichten in de jeugdklup Tien-Twen. Een 10-taT personen en verenigingen stelden ruimtes ter beschikking voor wie materieel wil steunen (zie weekbladen) Vanaf januari is er een goederen- inzamelaktie. Half februari plan nen we een overtocht met goederen en wellicht 40.000 frank naar Enge land. Wie mee wil werken kontak- teert een van de depot-adressen. Namens het Steunkomitée Ivan De Jonge Eenrichtingsverkeer in de Geraards- bergsestraatLavendelstraat, Be verstraat, OudstrijderspleinDit lijken de plannen te zijn. Wij zijn daar niet tegen. Vraag blijft hoe dit éénrichtingsverkeer kadert in een meer algemeen verkeersplan Wat met de bereikbaarheid van station, ziekenhuiskerk Wat met de fietsers Gaan ook die de helft van de stad moeten omrijden?

Klokzjiel | 1985 | | pagina 9