recht en VAN C.0.0. DE RAAD VAN HET C.C.H.W. EN ZIJN WERKING DE TAKEN VAN HET O.C.H.W. Het barre winterweer van de voorbije maanden heeft ons met de neus op een realiteit gedrukt "de nieuwe armoe de". De vrieskoude bracht aan de op pervlakte dat vele Belgen onvoldoen de inkomsten hebben om brandstof te kopen enz. Iemand met een inkomen dat lager is dan drie kwart van het sociaal levensminimum wordt beschouwd als arm. Reeds zo'n 5van de Belgen zou in zo'n situatie verkeren. Toege past op Ninove zou dit 1.700 Ninovie- ters opleveren. De plaatselijke overheid kan op het fenomeen van "de nieuwe armoede" op verschillende wijzen reageren. In Eeklo gebeurde dit bvb door een ver bod tot afsnijden van gas en elek triciteit. Het Ninoofs stadsbestuur en O.C.M.W. (Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn) stelden in januari verwarmde lokalen ter be schikking van noodlijdenden. Er\ werd gezorgd voor een gratis soep en koffiebedeling. Het persbericht van het stadsbestuur stelde huichel achtig dat deze hulpcentra vooral tot doel hadden tegemoet te komen aan een "behoefte aan menselijke warmte" en "het doorbreken van de eenzaamheid van alleenstaanden en bejaarden". Ik vrees dat bewust zulke tjeven- taal werd gebruikt om te voorkomen dat de burger zich al te zeer zou gaan realiseren dat dergel ij, ke noodmaat regelen het bewijs leveren van een nefaste regeringspolitiek. Vele te kenen wijzen er op dat bij het ge voerde inleveringsbei eid, ondanks al le beloftes, de laagste inkomens en de zwakste groepen niet werden ge spaard. De armen werden armer en de rijken rijker. Liefdadigheid wordt opnieuw nodig om de ergste noden te lenigen. Dit weerspiegelt zich in de steeds groter wordende groep van mensen die beroep doen op het OCMW. Steeds meer gepensioneerden, werklozen, zieken, invaliden, jongeren kunnen de eindjes niet meer aan elkaar kno pen, kunnen hun schulden niet meer betalen, zien zwarte sneeuw. Allen komen uiteindelijk aankloppen bij het OCMW, het ultieme vangnet van ons sociaal systeem. De groeiende nood laat zich ook om zetten in harde cijfers. Zo keerde het OCMW van Ninove in 1981 voor een bedrag van 3,9 miljoen frank aan be staansminima uit. De OCMW-begroting van 1985 voorziet een uitgave van reeds 7,8 miljoen frank of een ver dubbeling op 5 jaar tijd (alhoewel de individueel toe te kennen bedragen in die periode slechts met 40 t zijn gestegen). Daar het de gemeente is die de tekorten van het OCMW moet bijpassen, gaat ook de gemeentelijke tussenkomt crecendo van 12,5 mil joen in 1981 naar 24,9 miljoen in 1984 (of omgerekend van 374 frank naar 738 frank per inwoner). Alle studies over het OCMW komen tot de vaststelling, dat slechts een klein deel van de effectief gerech tigden op het OCMW beroep doet, nl. een 45 Minstens 55 is onwetend van het recht op een bestaansminimum: vele gerechtigden zijn ongeletterd, beschaamd of bang van de bemoeizucht van de administratie inzake hun privé-leven. De recent genomen maat regelen tot verplichte terugvorde ring van bepaalde uitgaven bij de familieleden zal de nu reeds be staande drempel zeker verhogen. In deze bijdrage zullen we het nu verder hebben over het recht op hulpverlening. Wij hopen dat het u zal helpen om beter voor uw eigen rechten of deze van uw kennissen op te komen. O.C.M.W. Het gemeentebestuur is bevoegd voor alles wat van gemeentelijk belang is. Het is zij die in de eerste plaats een welzijnsgericht beleid moet uitwerken. Op het gemeentelijk vlak zijn de 0.C.M.W.sde opvolgers van de vroegere commissies van Openbare Onderstand (C.0.0.) heel belang rijk. Deze C.0.0.1s werden door de wet van 10 maart 1925 belast met het voorkomen en verzachten van de ellende en het inrichten van de dienst der ziekenhuiSverpleging. Onderstand werd hoofzakelijk ver leend aan behoeftigen m.a.w. aan personen die onbekwaam waren om in hun onderhoud te voorzien. Door de wet van 8 juli 1976 werden de O.C.M.W.'s opgericht ter ver vanging van de C.0.0.'s. Voortaan was de uitbouw van een sociale dienst per gemeente verplicht.Te vens moet elk O.C.M.W. naast een secretaris en een ontvanger nu minstens één maatschappelijk wer ker in dienst hebben. De meest in grijpende verandering betrof ech ter de opdrachten van het O.C.M.W. Artikel 1 van de wet van 8 juli 1976 bepaalt dat elke persoon RECHT heeft op maatschappelijke dienstverlening en dat de wet tot doel heeft eenieder in de moge lijkheid te stellen een leven te leiden dat beantwoordt aan de men selijke waardigheid. Dit betekent dus een verruiming van alleen maar de behoeftigen naar alle burgers. De O.C.M.W.'s moeten deze taak waarmaken met eerbiediging van de volgende principes -eerbiediging van de ideologische, filosofische of godsdienstige overtuiging van de betrokkenen, -toepassing van de meest aange paste methodes van het maat schappelijk werk. Het plaatselijk O.C.M.W. wordt be stuurd door een Raad voor maat schappelijk welzijn. De leden van de Raad worden verkozen door de gemeenteraad. De burger heeft geen vat op die verkiezing en wordt tot de rol van toeschouwer teruggebracht. Het is een zaak van partij-instanties. Het resultaat van dergelijk systeem is dan het heropvissen van "gebuisde"poli- tici, mensen erin droppen omwille van relaties, macht, partijver diensten i.p.v. zich te baseren op deskundigheid, ervaring, enga gement. De Ninoofse Raad Voor Maatschap pelijk welzijn bestaat uit voor zitter Timmermans (oh) Johny (CVP) en 10 raadsleden, waarvan drie van de C.V.P. (Nachtergaele Mare, Schoon Danny en Van Der Kelen Diane), drie van de SP (Cousens Julien, Janssens Manfred, en Stevens Lena), drie van de C.L. (Kiekens Omer, Uytten- daele Omer, Vernaillen Etienne)en één van de VU (Haelterman Rik). Deze raad vergadert minstens één maal per maand. De vergaderingen worden gehouden met gesloten deu ren. De Raad regelt alles wat tot de bevoegdheid van het O.C.M.W. behoort. De Raad kan uit zijn mid den Bijzondere Comités oprichten waaraan wel omschreven opdrachten kunnen worden opgedragen. In Ninove werden zo opgericht het Beheers comité van de Stedelijke Kliniek, het Bijzondercomité voor de socia le dienst en bejaardentehuizen en het Bijzonder comité voor het pa trimonium en de financiën. Be leden en alle andere personen die de vergaderingen bijwonen van de Raad en de Bijzondere comités zijn tot geheimhouding verplicht. Deze beslotenheid is zeker verant woord waar het gaat om de indivi duele hulpverlening, het uitkeren van het bestaansminimum, het rap porteren van verslagen van de maatschappelijke werker.Deze beslotenheid vinden wij echter onaanvaardbaar waar het gaat om de vaststelling van de krachtlij nen van het O.C.M.W.-beleid, om het organiseren en evalueren van diensten of instellingen, ten be hoeve van bepaalde noden. Een der gelijk bevoogdend beleid is hope loos voorbijgestreefd en werkt de apathie van de burger tegenover de welzijnszorg sterk in de hand. Dat het voorzitterschap van de Raad een belangrijke benoeming is moge blijken uit het feit dat hij een bezoldiging krijgt die gelijk is aan de wedde van een Schepen, dwz een 568.000 frank per jaar. De leden krijgen presentiegelden die samen voor 1985 op 300.000 frank werden begroot. Volgens de wet is het O.C.M.W. niet langer een liefdadigheids instelling. De hulp van het O.C.M.W. inroepen of maatschappe lijke dienstverlening genieten is zeker geen schande Deze dienst verlening kan zeer uiteenlopende vormen aannemen. Nog te veel men sen zijn er niet van op de .hoogte dat het O.C.M.W. een zeer uitge breid wettelijk vastgelegd taken pakket heeft. en één van de kinderen -Ouders willen hun gehandicapt kind de beste kansen geven -Hulpbehoevende grootouders kunnen niet langer alleen blijven. Welke mogelijkheden bestaan er -Alcoholisme, homofilie, ongewen ste zwangerschap. -Man en vrouw denken aan een adop tie of aan het opnemen van een pleegkind. -Het gezin is ontredderd door een opstapeling van problemen werkloosheid, ziekte, schulden, ruzie. Op de sociale dienst moet men naar u luisteren en samen met u naar een oplossing zoeken. Het spreekt vanzelf dat de sociaal assistent(e) u slechts kan helpen als u bereid ben om volledige medewerking te verlenen. Het O.C.M.W. moet u de nodige ma teriële of financiële hulp, in de meest passende vorm verstrek ken ofwel -door een tussenkomst die u later Indien u naar het O.C.M.W. stapt, is men verplicht u te helpen on- geacht uw inkomen. Laat u niet afschepen Wat mag u eisen Het O.C.M.W. is ertoe gehouden alle nuttige raadgevingen en inlich tingen te geven en de nodige stappen te doen om de rechten waarop u krachtens de Belgische of de buitenlandse wetten aan spraak kunt maken, te verzekeren. Het O.C.M.W. moet m.a.w. -uw vragen om inlichtingen beant woorden -inlichtingen verstrekken betref fend de bevoegde diensten of in stellingen, indien het zelf niet kan helpen -hulp verlenen bij administratieve stappen, bv. om uitkeringen van sociale zekerheid of onderhouds- geld te genieten; -u naar de bestaande diensten in de gemeente doorverwijzen. In de praktijk kunt u bij het O.C.M.W. terecht voor elk probleem en elke moeilijkheid die u alleen niet op kunt lossen (inzake arbeid, gezond heid, huisvesting, sociale zekerheid, gezinsrelaties, enz). Het O.C.M.W. is, meer in het bijzon der, verpl icht -U, zo nodig, lid te maken van een ziekenkas naar uw keuze, waarbij in de mate van het mogelijke een persoonlijke bijdrage van u wordt geëi st -alle maatregelen te nemen om u een betrekking te bezorgen, wanneer u een bewijs moet leveren van' een periode van tewerkstel!ing om het volledig voordeel van sommige uit keringen te bekomen (bv om te kun nen doppen). Soms verschaft het deze vorm van dienstverlening door zelf voor de bedoelde periode als werkgever op te treden. De maatschappelijk werker moet u ook helpen om persoonlijke, familia le en psychologische moeilijkheden te overwinnen. Enkele voorbeelden -Het vlot niet meer tussen de ouders niet moet terugbetalen, bv tussen komst in de huur, medicamenten, dokterskosten, bestaansminimum. -door een voorschot, als u op de uitbetaling van een sociale uit kering (pensioen, dopgeld, zieken kas...) of van andere bestaans middelen wacht (salaris, onderhouds- geld) -door een lening, op voorwaarde dat u deze in de nabije toekomst kan en wil terugbetalen. Deze hulpverlening is van beperkte duur en wordt pas toegekend na voorafgaand onderzoek. In dringende gevallen, kan de voorzitter van het O.C.M.W. een onmiddellijke hulpverlening toekennen. HIER IS ALVAST EEN HA&ÊL In bepaalde gevallen komt het O.C.M.W. tussen in uw geneeskundige, farma ceutische en paramedische uitgave, indien uw ziekenkas deze kosten niet terugbetaalt en uw eigen middelen niet volstaan. Het zorgt er ook voor dat ieder persoon, die inge volge ongeval of ziekte onmiddellijk geneeskundige verzorging nodig heeft, naar een verpleeginrichting wordt overgebracht en er wordt opgenomen. Het OCMW moet er voor zorgen, dat iedereen de nodige zorgen ontvangt, ook degenen die het zelf niet kun nen betalen. vervolg pag.4 O.C.M.W. en zwarte armoede 3Aangepaste materiële en finan ciële hulpverlening 1inlichtingen, raadgevingen, hulpverlening .- 2)Psgcho-sociale begeleiding Qdi^T 22 maart 1934, De Zwijger 115 4)Geneeskundige en sociaal-genees- kundige hulpverlening

Klokzjiel | 1985 | | pagina 3