Ninove zwart op wit JIAC.ENQUETE PROFILEERT GROOT.NINOOFSE JEUGD recht en OPERATIE' OVERLEVEN VOER VOOR AMATEUR-SOCIOLOGEN. GESCHQKT WERELDGEWETEN "OVERLEVEN IN NINOVE" GEBREK AAN SAMENWERKING TEKEN BEROEP AAN 1 EENMALIG GEBEUREN OF PLEIDOOI VOOR DERDE WERELDKOMITEE In het januarinummer van 't Klok- zjiël meldden wij de stille dood van het J.I.A.C. (Jongeren Infor matie- en Adviescentrum). De jongerenenquÊte, waarvan toen spra ke, is nu, met zowat anderhalf jaar vertraging, toch gepubliceerd. En eerlijk gezegd, we hebben nooit echt gesnapt waarom die publikatie zolang moest aanslepen. Het re sultaat loont immers de moeite. We hebben niet de tijd gevonden om ons (geleend) exemplaar grondig door te lezen - het is overigens een lijvig werkje geworden, en al die tabellen en cijfergegevens zijn nu eenmaal geen vlotlezende prozastukjes. Toch enige indruk ken. "Profiel van de jeugd in Groot- Ninove" (zo heet het werkje offi cieel) omvat twee grote delen een theoretisch en een praktisch. Het theoretisch gedeelte poogt een summiere samenvatting te geven van hoe sociologen en andere eminente onderzoekers begrippen als "jeugd" en "jeugdwerking" plegen te interpreteren. En hoe wel de meeste van dergelijke dingen ons gewoonlijk al na enige bladzijden eindeloos vervelen of langdradig voorkomen, is dit hier niet zo. Het gebruik van eenvou dige terminologie en woordenschat, de bondigheid waarmee alles wordt behandeld laat besluiten dat dit niet is geschreven door vakidioten. Een aan te raden kennismaking voor wie van van dichtbij of veraf iets met jongeren te maken heeft. In het tweede deel krijgen w%j de konkrete resultaten van het onder zoek, uitgevoerd bij 338 jonge- Het is alweer van in oktober gele den dat het wereldgeweten werd wakkergeschud door Engelse teevee- beelden over hoopjes uitgemergelde beenderen, die zomaar, temidden van de Ethiopische woestijn, lagen dood te gaan (kinderen noe men ze die beenderen daar). De (intern) nationale hulpakties zijn intussen op gang gekomen en zijn drukdoende met het inzame len van voedsel en andere pakket ten. Caritatieve organisaties van divers allooi openden S.O.S.- bankrekeningen. Iedereen ging ijverig geld storten. Engelse popmuzikanten zongen Ethiopië tot bovenaan de wereldhitlijsten. Holland lanceerde de aktie "één voor Afrika". Een stelletje Lim burgse leukerds hield zelfs een eetmaal voor Ethiopië. En sedert enkele weken kleeft op iedere Vlaamse auto of kinderboekentas zo'n blauwe sticker met gele woor den erop, gevolg van een overigens geslaagde B.R.T.-aktie "Overleven". Ook Ninove deed hieraan mee. 't Was eerst wel even bang afwachten, toen na het teevee-journaal alle deel nemende gemeenten in Vlaanderen werden opgesomd. Meerbeke was erbij, Denderwindekezelfs Appelterre. Maar Ninove..neen, die niet. Geen nood echter, na enkele dagen volgde het bericht Jeugdhuis Tien-Twen zou stickers verkopen. Blijkbaar wou men even afwachten of de aktie de massa wel zou beroeren. Maar goed, de aktie kénde sukses.En Tien-Twen verkocht stickers. Op het Ninoofs kwistornooi. Op de maskesskoetenavond. Aan de kerk (al dan niet met toestemming van ren tussen 15 en 25 jaar in Groot- Ninove. Dit is degelijk amateurs- werk, zowel inhoudelijk als naar de vorm propere lay-out, over zichtelijke indeling, de onver mijdelijke schoonheidsfoutjes (enkele malen schijnt men aan de geslachten te twijfelen jongen meisje (on)gehuwd)? Behandelde onderwerpen zijn o.a. vrijetijds besteding van jongeren, relaties met ouders, school en werk, enke le konkrete items die jongeren aanspreken, werkloosheid,... Natuurlijk is deze enquête niet volledig. Zo hebben wij bijvoor beeld weinig teruggevonden over politiek en kulturele aangelegen heden. Dingen als abortus, gods dienst, maatschappij- en Derde Wereldproblematiek worden zelfs helemaal doodgezwegen. MORGEN VALT DE BOM. Een gedetailleerde bespreking van deze enquête geven ligt geenszins in onze bedoeling. Toch hebben wij er enkele gegevens uitgepikt. Kon- klusies die opvielen. Cijfers die ons verrast hebben. -Het merendeel der jongeren vindt in een gezin met 2 kinderen nog steeds het ideale huwelijks geluk. -3 van alle jongeren gaat aan de unief studeren. -Een klasseloze maatschappij is nog nij?$ voor morgen.Kinderen blijven doorgaans tot hetzelf de sociale milieu, tot dezelf de beroepskategorie behoren als hun ouders. Wie in een "laag" milieu wordt geboren, komt ge woonlijk niet verder dan be-* roeps- of technisch onderwijs. deken en/of burgemeester). Een papier aan het vensterraam meldde trots dat 85.000 frank werd binnen gebracht. Het initiatief werkte stimulerend. Want ook hét Zuster huis sprong op de "Operatie Over- leven"-kar. Met tientallen werd de dinsdagmarkt platgebedeld. Eens zover kon het College nog maar moeilijk achterblijven. Men zou er een tombola inrichten. Te winnen werken van Ninoofse kunst naar (gratis geschonken uiter aard). Een verbluffend bedrag van 100.000 frank werd op één enkele namiddag bijeengehaald.Op zondag 10 maart is er nog de vastenvoettocht voor Ethiopië, een organisatie van de plaat selijke bouwordegroep. Die voet- toch is dan wel een jaarlijks terugkerend fenomeen, dit jaar toevallig (om in de sfeer te blijven?) voor een projekt in Ethiopië. Een beetje alterna tief trouwens geen geldinge- zamel voor nog eens voedselpak ketten, wel voor de bouw van 8 waterpompen. Een landbouwprojekt dus dat werkt aan de toekomst. Tot hier een overzicht van wat in Ninove zoal gebeurde voor honge rend Afrika. Misschien zijn wij nog initiatieven vergeten zo ja, onze ekskuses. De akties zullen ongetwijfeld heel oprecht en nut tig zijn geweest. Wie blijft im mers ongevoelig voor zoveel men senmiserie Maar...dit kon niet een einde zijn. Integendeel, de "Operatie Overleven" mag slechts een begin vormen. De diverse ak ties werkten volledig onafhan kelijk van elkaar, de ene wist -58 l van de ondervraagden noemt als voornaamste tijdsverdrijf de bioskoop ook sport skoort. hoog. Kuituur daarentegen interes seert de jeugd niet. -Kaffees en de zaterdagavond zijn de duurste aktiviteiten. -Ondanks inlevering, krisis,raket ten en Swaelen (of juist dankzij het lieve snoetje van nonkel Frank?) blijft de C.V.P. de populairste politieke partij in Vlaanderen. Sossen en liberalen volgen echter niet zo ver achterop. Opmerkelijk is dat de helft van de onder vraagden geen partijpolitieke voor keur heeft. Blijkbaar is de jeugd niet meer geïnteresseerd in het bestuur van ons land. -44 is ervan overtuigd dat nog tijdens hun leven de bom zal val len. 33 is optimistisch, en verwacht geen 3de Wereldoorlog. -Jeugdwerkloosheid en arbeidspro blemen houden jongeren het meest bezig. -Meisjes blijven ondergewaardeerd aan jongens zij krijgen minder kansen tot studeren, vinden min der makkelijk werk (komen dus eer der op de dop terecht), zijn min der aktief in het verenigingsle ven, klagen meer dan jongens over mishandeling. Er is dus nog werk aan de (feministische) winkel. Voor wie deze resultaten wat uit gebreider wil bekijken een exem plaar ligt ter inzage in jeugd raad, kultuurraad, stadsbiblio theek en Klokhuis. "Profiel van de jeugd in Groot-Ninove" kan ook aangekocht worden bij de Jeugd dienst (prijs 150,-). Aanbe volen voor jongeren, jeugdwerkers en beleidsmensen... Isidoor mets af van de andere. Wie echter de dagbladpers volgt, en niet verzuimt het streeknieuws te lezen, zal al begrepen hebben dat in meerdere Vlaamse gemeenten goed gestruktureerde Derde Wereld-of Ethiopië-comitees wer ken. Ninove heeft dit niet. Er is nochtans behoefte aan. Dat hebben de verschillende akties voldoende aangetoond. Alles zou immers nog grootser, nog affici- enter, nog geloofwaardiger over komen indien dit alles wat meer gekoördineerd mocht verlopen. Nu moddert ieder maar wat aan. DERDE WERELD-KOMITEE De 11.11.11.- en Damiaan-aktie ver tonen dezelfde gebreken. 2 komitees die volledig los van elkaar opere ren, hoewel de doelstellingen in zekere mate te vergelijken zijn. Is het niet mogelijk in de toekomst een degelijk, permanent werkend Derde Were!d-komitee op te richten, die al deze organisaties zou kun nen groeperen en voor een eenvormig beleid zorgen Indertijd zijn er voorstellen geweest om een schepen voor Derde Wereld-zaken aan te stel len men achtte het toen niet nodig..Vergeten wij ook niet dat sinds enkele jaren in Ninove een wereldwinkel is gevestigd van Derde Wereld-produkten en kritisch blijvend voor de problematiek der ontwikkelingslanden Misschien een tip voor DABAR meer dan een 111111-komitee meer dan de stickeraktie van Tien- Twen, meer ook dan de scholen zijn jullie betrokken bij toestanden als Ethiopië. Ooit al eens over wogen om zo'n Derde Wereld-komitee op te starten Zo neen, dan is dit een gelegenheid. C1D vervolg van pag 3 Wegens de belangrijkheid en de complexiteit behandelen we dit volgende maand meer uitgebreid. Buiten de vijf voornoemde op drachten waarmeee elk O.C.M.W. is belast, kan elk centrum diensten in het leven roepen naargelang de behoeften en moge lijkheden, of samenwerken met bestaande diensten of vereni gingen. In Ninove is er zo een "Dienst voor gezins- en bejaardenhulp" een "Poetsdienst aan huis", een "Dienst maaltijden aan huis", het rustoord voor bejaarden in de Burchtstraat (102 bedden) en in Denderwindeke (32 bedden), de Stedelijke kliniek (70 bedden), enz. Voor nadere informatie over deze diensten verwijzen we u naar het O.C.M.W. (Burchtstraat 46, Ninove, Tel 054/331741 of 054/331742) en naar de brochure "maatschappelijke dienstverlening ter beschikking van elke Nino- vieter" gratis uitgedeeld aan elk Ninoofsgezin in mei 1984. Burgemeester van Eeklo verbiedt afsnijden gas en elektriciteit \J NIET TEVREDEN Als het O.C.M.W. uw aanvraag tot hulp niet beantwoordt, weigert u te helpen of steun toekent die onvoldoende of ongepast, is, be schikt u over een recht op beroep. De procedure verloopt kosteloos Maar opgelet U dient een minimum aan normen in acht te nemen bij het instellen van een beroep en u moet zich tot de juiste instanties wen den. Er bestaan twee instanties -De Arbeidsrechtbank voor alles wat teruggaat op het Bestaansmini mum (wet 1974) maar daarover meer volgende maand -De Beroepskamer, in elke provincie, Tn verband met de overige finan ciële en sociale dienstverleningen. Wanneer u niet akkoord bent met de beslissing van het O.C.M.W. of indien het O.C.M.W. één maand na ontvangst van de aanvraag geen ant woord heeft gegeven kunt u in be roep gaan bij de Provinciale Be roepskamer, Gouvernementstraat 1, Gent. Dat doet u per aangetekende zending of door het overhandigen van uw brief aan het secretariaat van de Beroepskamer.Tijdens de zitting van de Beroepskamer kunt u aanwezig zijn en u persoonlijk verdedigen ofwel u laten verdedigen doo>" een advo caat, een maatschappelijk werker, een sociale organisatie, of een familielid met schriftelijke vol macht. Als de beslissing van de Beroeps kamer gunstig uitvalt, moet het O.C.M.W. de getroffen beslissing toepassen. Indien dit niet ge beurt, kunt u zich wenden tot de Gouverneur van de Provincie, die de macht heeft toe te zien op de naleving van de wet door de O.C.M.W.'s. Schrijf ons eens een lezersbrief indien u goede of minder goede ervaringen hebt met het Ninoofse O.C.M.W. Tuur Benny 5Bestaansminimum J r J 6)Andere diensten (Eigen berichtgeving) Wtó/ EEKLO.- Burgemeester Coppie- ters van Eeklo heeft een politiereg- lement uitgevaardigd dat verbiedt om b(j minderbegoede mensen de gas- of elektriciteitstoevoer af te snijden, indien zij hun rekeningen niet kunnen betalen. Deze maatre gel geldt zolang het gure winter weer aanhoudt. De eerstvolgende gemeenteraad zal dit besluit aan de gemeenteraad ter bekrachtiging worden voorgelegd. (MH)

Klokzjiel | 1985 | | pagina 4