PC)|,y\/cll©Mt© tfi gebouwen zodateen eSentuele goed MEERBEKE LEERT DE KINDEREN DANSEN KWAAD BLOED De laatste tijd horen we nog weinig over de oprichting van een polyvalente zaal in Ninove. Is het plan reeds aan de kant geveegd Dit zou zéker spijtig zijn voor de culturele sector, want hier is er dringend een nood aan zo een zaal. Hierover is iede reen het eens. Doch alléén de in plantingsplaats is een punt van discussie, niet alléén binnen de gemeenteraad, maar ook in de kul- tuurraad is er onenigheid. Daarom eens even de meeste vaststellingen op een rijtje gezet. 1.Groot-Ninove heeft nood aan een geschikte ruime zaal. 2.Ninove kan in aanmerking komen voor subsidie onder categorie C. 3.De gemeenteraad stemde unaniem in mét de oprichting van een zaal (gemeenteraad van 18 okto ber 1984). 4.De architect zegt een oppervlak te nodig te hebben van 46 m op 45 m voor de oprichting van de zaal 5.Het gebouw dient bereikbaar te zijn voor Drandweer en captatie wagens van de T.V. 6.In de omgeving dient ruime par keergelegenheid aanwezig te zijn. 7.De zaal dient zó opgericht zo dat ze niet storend is voor de omgeving. 8.Men heeft gekozen voor een goed kope oplossing (dus niet te veel siergevel s 9.Er dient uitbreiding mogelijk te zijn. 10.De ganse procedure mag niet te lang meer aanslepen. KD Weet je kleine kinderen kun nen eigenlijk niet dansen. Ze heb ben last met het huppelen. In feite kan een dreumes van 6-7 jaar slechts stappen of lopen. Pas rond hun ach- ste zit het huppel ritme hem in de benen. Ja, bij onze kleinsten gaat het soms wel moeilijk. Het aanleren van nieuwe danspasjes gebeurt overigens op een heel speel se manier, aan de hand van een ver haaltje bijvoorbeeld, of met een spelletje. Dan voelen we ons heel even een beetje jeugdbeweging. OVER "LIVE" SPELEN EN TOEKOMSTIGE OPTREDENS. we zijn met van plan echte optre dens te geven. Bij bepaalde gelegenheden zorgen we wel voor a- nimatie (bv op een volksfeest "de Wouwe"). Dan nodigen we andere kinderen ten dans uit. KL Een belachelijke vergoeding overigens van 20 frank. Daarmee kopen we nieuwe boekjes of platen met kinderliedjes. We betalen ook huur en verwarming voor de zaal. En de kinderen hebben telkens recht op een drankje. vervolg pag 10 bebouwing Als we al deze gegevens naast me kaar leggen en ook rekening houden met de politieke toestand dan is het toch nog mogelijk om zo een zaal op te richten. Naast het oude gemeentehuis van Meerbeke ligt een terrein van ongeveer 90 m op 70 m. Deze weide wordt weinig gebruikt en is reeds eigendom van de stad. rope KonstruKtie weinig zou storen voor de omgeving. Vlakbij ligt het gemeenteplein van Meerbeke dat voldoende parking biedt. Uitbreiding is steeds mogelijk langs achter het oude gemeente hui s In de omgeving is het rustig en volledig verkeersveilig. De hore- casector van Meerbeke zou wel varen bij een eventuele oprichting. Door de verhuis van de financiële diensten naar het nieuwe stadhuis, verloor Meerbeke elke officiële binding met de pilootgemeente Ninove. Het overbrengen van de muziekschool naar het oude gemeen tehuis zal weinig aan deze toe stand veranderen. Door de fusie dienden de kleinere gemeenten niet steeds de nadelen te onder vinden.Ook de voordelen mogen eens naar deze gemeenten overhel len. In bepaalde Ninoofse middens zal deze alternatieve voorstelling waarschijnlijk kwaad bloed zetten, maar naar onze mening dient er voor het probleem van gebrek aan zalen dringend een oplossing ge geven. Het Karnaval en het Kwistor- nooi hebben dit bewezen. Liever dan nog maanden te redetwisten over een inplantingsplaats en dan tóch\ géén oplossing uit te bus te zien komen, lijkt de vestiging Meerbeke niet zó gek. Ter illustratie voor een mogelijke oprichting van een polyvalente zaal te Meerbeke geven we hierbij een plannetje. Om over na te denken. Azaki Indertijd leerde Hendrik Conscience zijn volk lezen. Later leerde Petev Benoit datzelfde volk ook zingen. Tegenwoordig leert Antoine Callebqut zijn Ninovieters joggen. In Meerbeke dan weer leert men zijn kinderen dansen. Niet zomaar dansen. Geen foxtrot, wals, slow of pas de deux, wel kinderdansen. We gingen het zelf meemaken op die barkoude eerste zondag van het jaar, toen al die auto's (ook die van onze fotograaf) niet meer wilden starten en Herman De Croo suqqereerde dat ie 's an derendaags beter niet met de trein naar je werk zou gaan. De kinderdans dus. Een 15-tal kin deren blijken te zijn opgekomen. Het lijkt ons heel veel voor iets wat toch niet zo ruim bekend is. Maar als wij de verantwoordelijken mogen geloven, komen er bij meer Belgisch-getinte weersomstandighe- den wel 40 kinderen opdagen. Terwijl de kinderen zich duide lijk aangenaam amuseren, hadden wij een gesprek met enkel bege- leid(st)ers. OVER DE EVOLUTIELEER KD We zijn begonnen, met een paar kinderen die wisten van horen zeggen ('mensen en van "de Wouwe" dat ze hier konden dansen. Het aan tal is dan stelselmatig aangegroeid: de ene bracht de andere mee, we maak ten wat reklame in de plaatselijke kranten, in de Meerbeekse scholen deelden we strooibriefjes uit. Zo zijn we gekomen tot een huidig ledenaantal van ongeveer 50 kinde ren. KD Da's een probleem waar we zelf ook niet zo goed weg mee weten. We hebben al overwogen om de leeftijds grens op te trekken, maar dan wordt het probleem alleen maar verlegd. Misschien dat er in dat geval ook een te groot leeftijdsverschil tus sen jongsten en oudsten ontstaat. We ondervinden trouwens dat de meeste kinderen vanzelf wegblijven, eens 12 geworden. Ze komen dan in het "middelbaar" onderwijs terecht en gaan zich plots te groot voe len om nog naar de "kinder"dcins te komen. Voor doorstroming naar "de Wouwe" zijn ze dan weer te jong, te klein. KD Tja, meisjes zullen allicht Uanslustiger zijn... "Kïï Nooit een moeilijkheid geweest. Van in den beginne waren een aantal mensen van "de Wouwe" bereid om de begeleiding op zich te nemen. Die mensen kunnen dus dansen. Bovendien zijn de meesten ook aktief in de jeugdbeweging. De omgang met kinde ren is dus evenmin een probleem. KL En de technische kant KEF We hebben een kursus gevolgd in Uëstelheide (Dworp). Die werd ge organiseerd door een overkoepelend orgaan van Vlaamse volks- en kinder dansgroepen, V.J.V.V. of zoiets... _KD We putten nog steeds uit wat we op die kursus leerden. Er bestaan echter ook enige zeer goeie boekjes over dans en ekspressief werk met kinderen daaruit halen we veel materiaal. Soms maken we zelf dansen bij bestaande liedjes. Neen, er is nog lang geen gebrek aan inspira tie, kreativiteit. -KL_ Jullie dansen en spelen "live". Geen muziek uit pick-up of bandop nemer, wel muziek door "echte" mu zikanten op "echte" instrumenten. KL Inderdaad, en daar zijn we Heel blij om. Als je met bandopnemers werkt, verlies je in de eerste plaats al veel tijd met bandjes opleggen en (terug) spoelen. Dat is dan weer slecht voor het gemoed van "ongedul dige" kinderen. Instrumenten brengen uiteraard meer swung en ambians op de dansvloer. Die muzikanten (er is akkordeon, viool en gitaar) komen trouwens ook al uit "de Wouwe". KL Zijn er ooit al optredens voor publiek geweest? Of moeten die nog komen KL Veel onkosten lijkt zo 'n kinderdans niet te hebben. Toch betalen de kinderen een kleine vergoeding voor elke dansstonde. KL Bestaan er nog andere kinder- dansgroepen in Vlaanderen Of zijn jullie werkelijk zo uniek mm «8 NINOVI BRUSSEL MOGELIJKE INPLANTINGSPLAATS PULYVALLNIt /AAL BEBOUWING qemeen-j tehuis PARKING GEMEENTE PLEIN GEMEENTE HUISSTRAAT COLLEGE KERK PLEIN KLOOSTER Klokzjiël Wij hadden wel al ge hoord van volksdansgroep "De Wouwe" uit Meerbeke. Kinderdans echter was ons heel wat minder bekend. Is er soms een verband tussen beide? Kinderdans Het ene is uit het an- dere ontstaan. Al enkele jaren zijn we met "de Wouwe" bezig. De laatste tijd voelden wij onder de kinderen een groeiende belangstelling om ook mee te dansen. Daarom startten we in april '84 met de kinderdans. KL Was er meteen voldoende be langstelling Vertel eens wat over de beginperiode KL is dit niet een wat grote groep? Tenslotte lijkt ons de ruimte waar jullie dansen toch niet zo groot... (nvdr:er wordt gedanst in de eet zaal van het Meerbeekse college) KD Dat is ook zo. Om die reden zijn we vanaf september in 2 groep jes gaan werken. De kleintjes,d.w.z. van 6 tot 8 jaar, dansen van kwart voor tien tot kwart na elf.Van kwart voor elf tot kwart over twaalf komen dan de anderen (9 tot 12 jaar) aan de beurt. Tussendoor zijn groot en klein dus een half uurtje samen. Dit vinden wij wel belangrijk.Kwestie van wat groepsverbonden te blijven. KL U zegt tot 12 jaar. Wat gebeurt er als men 12 jaar wordt? KL Het is wel opvallend bijna gocn jongens, haast alleen maar meisjes. OVER BEGELEIDING MET HUPPELPRO BLEMEN. KL Hoe zit het met de begeleiding? KL Waar blijven jullie de inspi ratie vandaan halen om steeds meer nieuwe huppel- en danspasjes te kunnen leren KL Hoe gebeurt het aanleren van een nieuw dansje Ik kan me voor stellen dat een kind van 6-7 jaar niet zomaar meteen snapt hoe het nou precies moet. Vroeger deden we wel eens "wilde dan sen", waarvoor we veel ruimte nodig hadden, "stoomtreintje" bijvoorbeeld Nu is de groep te groot geworden en gaat dat niet meer. We houden het dan maar bij dansen die minder plaats innemen, "Rosalia" of "De koning marsjeert Een nieuwe dans aanleren gebeurt meestal aan de hand van een bege leidend verhaaltje. Dan voelen we ons heel even een klein beetje jeugdbeweging

Klokzjiel | 1985 | | pagina 7