SPORTSPI ER DE WIELRENNERIJ ALS SPORT Wij zitten in het begin van het seizoen in de wielersport. Hoe men het ook kere of draaie ieder van ons is gekonfronteerd met deze populaire en nationale sport bij uitstek. Als was het maar omdat wij minutenlang moeten wachten op het signaal van een politieagent of seingever als wij per ongeluk op een parkoers van een nieuwe- lingenkoers terecht komen. Al was het maar dat de bereden rijkswacht ons van de weg afdrumt om de he ren "koereurs" vrije doorgang te laten. Als was het ook maar dat men de zondag te laat op de af spraak komt omdat een massa van wielertoeristen ons de weg verspert. Iedereen van ons heeft reeds kontakt gehad met deze sport. Men moet geen fanaat zijn van het veloken om toch de "Tour de France" te volgen. Menig belg stak het hoofd omhoog toen Claude Crigue- lion in Barcelona als eerste over de meet bolde. Dit maar om te zeggen dat deze sport zeker popu lair is bij ons. HARDE SPORT Wielrennen is een harde en meedogen loze sport. Alleen de sterksten kunnen zich een plaats kappen in de top. Het is hard werken om de top te bereiken en even hard om er zich te handhaven. Ijzeren tucht, een gekontroleerde levenswijze, de morele en fysische fitheid. Dit al les moet men terug vinden in één persoon. Komt daar nog bij dat een zekere slimheid of zeggen wij maar leep zijn onontbeerlijk is, want de rennerswereld is een jungle waar elke dag gestreden wordt voor de boter bij de vis. Wie zich in het hoekje laat drummen moet zich tevreden stellen met de graten van de vis. Ook het dragen van weelde en roem weegt zwaar door. Het zijn sterke benen die de weelde kunnen dragen. Dat gezegde geldt zeker in de wielerwereld waar het "boe" geroep snel op het aplaus volgt. Gisteren nog een bejubelde en aanbeden vedette voor wie zelfs paleizen van koningen open gingen en vandaag een sukkelaar op den dompel die men alleen nog met de rug aanziet. Of hoe moet men an ders denken over de eens gelauwer de wereldkampioen Freddy Maertens en de sukkel van een mens die hij nu geworden is. SELECTIEF SPORT Wanneer men in de dagbladen het aantal renners ziet van de lagere categorien moet men wel denken dat België een luilekkerland is waar in de wielersport de kampioenen groeien zoals de appels op de bomen. De sport selecteert echter zijn kampioenen zelf. Velen beginnen met volle moed en overgave. Draaien zich zot rond kerktorens in de kermissen, komen soms met een beker, een palm en een paar hon derd frank naar huis. Klimmen hoger tot zij plots verdwijnen voor altijd. Zij die dan nog ergens als gewone mens aan het werk of op school aan de slag geraken zijn noch de besten.Wie herinnert zich niet de fameuze lichting. De Wolf, René Martens, Schepers-winnaar van een Ronde van de Toekomst -Daniel Willems, Criquelion. Het was de generatie die met Freddy Maertens moest zor gen om Merckx en De Vlaeminckte vervangen. Het werden goede ren ners maar "cracks" zeker niet en alleen Criquelion kon na jaren in de schaduw te hebben gereden zich plots waar maken in de flakkerende hel van Barcelona. RENNER WORDEN In de tijd van Boerken Beeckman en Edgard De Cal uwé werd men zo maar renner. Men kon het of men kon het niet. Van begeleiding van trainingschema was er geen sprake. De beuk erin en trachten te winnen dat was het paroolHeden ten dage is het anders. Wetenschap en ge neeskunde buigen zich over de renner. Pillen en vitaminen. Dieet en strenge levenswandel. Alles wordt voorgekauwd op tabellen ge zet tot zelfs in computers gesto ken De renner, de prof dan, kijkt uren naar een videoband van zijn tegenstrever. Hij speelt met in gewikkelde combinaties van het verzet dat hij zal duwen geduren de de koers. Een staf techniekers zorgen dat zijn zadel en zijn ban den de juiste hoogte en de ideale druk hebben. Zo schijnt het makke lijk. Wij gingen echter ons licht opsteken bij een liefhebber van bij ons. Een jongeman van 22 die dus op de drempel, staat van zijn carriere als prof en die met bei de voeten op de grond staat. Jan Goessens uit Nederhasselt. Hij is vast besloten dit jaar alles op alles te zetten. Laat zijn werk als benzinepompuitbater varen om zich geheel en al aan zijn sport te geven. Hij zegt er echter di- rekt bij "als het niet gaat stop ik en ga weer werken". Jan verliet destijds de voetbalsport omdat hij zijn kruisbanden van de knie scheur- de en ging aan wielrennen doen bij de nieuwelingen. Die kruisbanden zijn nog gescheurd maar Goessens heeft daar geen hinder van. Bij de nieuwelingen werd het niks. Er was geen sprake van doorgevoer de training. Hij ging zo maar mee koersen. Bij de-juniores zegt Jan ging het wat beter. Er werd meer getraind en de resultaten wa ren wel niet denderend maar er was beterschap.Jan Goessens is nu beland in de categorie Liefheb ber. Een categorie waar men het moet waar maken wil men ergens on derdak vinden bij een profploeg. Jan is hiervan overtuigd, "zijn trainingsschema is aangepast aan de koerskalender". Wanneer ik bij voorbeeld één koers in de week Tijd dan zitten daar twee dagen in die week waarop ik vijf tot zes uur train. In kilometers is dat een dikke 150 km. De andere dagen vul ik dan met trainingen van twee tot drie uur". Op onze vraag of dit wel genoeg was om een zware liefhebberskoers te rijden antwoordde Jan "volgens mij wel maar, ik moet zeggen dat ik redelijk hard oefen" Tot vorig jaar liep of reed Goessens ook nog crossen in de winter. Dit jaar deed hij het anders. Dit jaar de den de Labiekensvrienden- de wie- lerklub waar Goessens aangesloten is (nvdr)- beroep op een kinesist. Deze nam de renners onder handen. "Met een paar renners hebben wij zijn oefeningen gevolgd. Deze be stonden in lopen en interval trai ning. Drie tot vier maal in de week. Geen Power training met ge wichten en zo maar wel weerstands oefeningen waarin bijzonder de been spieren werden onder handen genomen". Wij wilden ook graag weten wat er gebeurd op het financieel vlak, wat de kosten betreft waar een lief hebber voorstaat. "Mijn fiets zegt Jan, kost tussen de 60 a 70.000 frank reken daar nog maar een twin tigtal "tuben" bij a rato van een goede 1000 frank, de verzekeringen, de bondsvergunning dan komt men rap op een 150.000 frank per jaar en dan moet men nog gespaard wor den van breuk". E ENZAAT 0p onze vraag of de Labiekensvrien den of een sponsor dan niet tussen komen "Neen was het antwoord, alle kosten worden door de renner ge dragen of het moet zijn dat hij een persoonlijke supporterskiub heeft. Dat is echter niet mijn geval. Ik loop niet zo warm voor een persoon lijke supporterskiubMischien ben ik een beetje een eenzaat, maar ik rij toch de koersen die ik uitkies. Ik moet nu wel zeggen dat wij onze truien en zo, wel van de Labiekens krijgen en een feit enig in de streek wanneer wij winnen krijgen wij 1000 frank bonus". Jan Goessens is nu geselecteerd in de belgische Nationale liefheb- bersploeg. Hier kost het niets. De renners brengen wel hun fiets- frame mee maar voor de rest zorgt de bondsbegeleiding. Hij verdiende die selectie door de openingskoers "Omloop het Volk" voor liefhebbers te winnen. Hij werd door domme pech geremd in Brussel-Opwijk en fietste zich tweede in de vermaarde Kattenkoers van leper Men kan zeggen dat het kan tellen als seizoenaanhef Wij vroegen hem of die prestaties buiten de reactie van den Bond ook j de aandacht van sponsors gewekt hebben."Tot hier toe nog niet zei Jan",maar ging hij verder "De Ope- ningskoers en de andere zijn geen klassiekers. Het zijn wel goede koersen om u naam te geven maar dat wil nog niet zeggen dat men daarmee de aandacht trekt van de sportdi rekteursLiefhebbersklas- siekers zijn De Ronde Van Vlaan deren (Denderleeuw) De Waalse Pijl, Wanfercée-Baulet;die daar de prijs wegkaapt die zal wel re- achtie losweken". Enigzins ver wonderd over het feit dat er door de heren directeurs geklaagd wordt dat er geen renners meer zijn en dat zij dan een goede liefhebber niet gaan volgen, weer legde Jan onze redenering "Pas op, zei hij, er zijn in België nog vele goede renners. Ik heb nu het geluk gehad dat de Bond mij selecteerde voor Paris-Troyes. Dat ik links en rechts gevraagd wordt voor rondekens te rijden. Dat ik zelfs de Vredeskoers zou mogen meerijden. Heb ik trouwens afgezegd omdat het een koers is waar weinig te rapen valt. Liever richt ik mij naar de Ronde van de Toekomst en de klassiekers en om dit programma te verwezenlijken moet men er niet te hard gaan anders zit men erdoor als het moment daar is". Of hij dan voor stander is van weinig te koersen/ "Koersen uitkiezen zegt Jan, daar komt het op aan. Ik kan nu als ik wil in een half dozijn kleine rondekens gaan starten. Ik mag zelfs mee met andere klubs als gastrijder maar dat trekt mij niet aan. Bij de liefhebbers geraakt men al snel" verbrand" omdat er in alle koersen hard tegen aan wordt gegaan". Dat kunnen wij wel geloven want wij kennen een hele rezem namen die furore maakten bij de liefhebbers en die nu als prof in de kermiskoersen amper het zout op de pattaten verdienen. En als wij spreken van "verbrand" be doelen wij niet het dopingsgezwel maar alleen het feit dat jonge men sen door supporters of klubs zo danig worden opgejaagd om alles te rijden, dat zij versleten aan hun echte carriere beginnen. DE MENTALE EVOLUTIE Jan Goessens is nu voor het ogen blik geklasseerd bij de beste liefhebbers. Heeft dit feit een invloed op hem "Zeker, zegt Jan, vroeger reed ik mijn koers, ging h'et goed het was 0K. Ging het minder goed dan zat ik daar niet zoveel mee in. Nu is er plots het besef dat men het kan. Dat het moet gaan en ben ik ook niet meer zo snel tevreden over mijzelf. Bijvoorbeeld die tweede plaats in de Kattekoers daar was ik niet tevreden over mij zelf omdat ik vond dat ik moest kunnen winnen. Ik zeg nu mijn werk op. Zal mij dus volledig toe leggen op koersen. Ergens toch moet ik die 150.000 frank investe ring proberen te verrechtvaardigen. Als het dit jaar niet gaat ja dan moet er maar gestopt worden."Op 22 jaar mag Jan Goessens overstap pen naar de beroepsklasse. Hij vindt de regel van de bond-ouder domsgrens- wel goed zeker in zijn geval omdat hij al een paar jaar later begon te koersen. LEVENSWIJZE Ook die is veranderd bij Jan. Vroe ger zag hij niet op een frietje of spek met eieren. Hij volgt nu een dieet aangepast aan zijn be hoeften. Het varkensvlees werd verbannen en wordt door andere vleessoorten vervangen.Hij gaat nu wel op tijd en stond slapen. Volgt een strenge hygiëne, 's Mor gens is hij vroeg uit de veren. Gaat nu dikwijls gans alleen op training alhoewel hij dat niet zo gaarne doet. Het is soms moei lijk u eigen te doen afzien op oefening als men alleen aan het trainen is. Hij houdt er wel aan van verandering te brengen in zijn trainingsparkoers omdat de tijd zo snel mogelijk zou voorbij gaan. Hij is nu ook over tuigd dat men niet in overtraining kan geraken indien men alle vaste regels van een sportman in ere houdt. VEILIGHEID IN KOERS Als men het aantal vertrekkers be ziet in een koers moet de zaak toch enigzins gevaarlijk zijn als men zo met een pak van 150 renners de baan wordt opgestuurd. Jan vindt dat niet het gevaar ligt achteraan zegt hij als men goed rijdt is vooraan plaats teveel en daar is er ook geen gevaar. Vinden de renners dat het parkoers zelf genoeg veilig is om hun sport te beoefenen Dat vindt Goessens wel, in België is het eigenlijk veilig om te koersen. DE TOEKOMST Voor Goessens is geen alternatief meer. Het is lukken of stoppen. Om te lukken heeft hij echter alles vei 1 Met de vele mislukkingen die het belgisch wielerkorps telt voor ogen is hij besloten om het kalm maar zeker te doen. Het is niet gemakkelijk zegt Jan om soms lo nende koersen van hand te wijzen maar men moet toch ook zeggen dat men bijvoorbeeld in België tot 150 koersen per jaar kan rijden: Sommige buitenwerkers, zegt Jan, werken zoveel niet. Men moet dan ook niet verwonderd zijn dat men de afgang meemaakt van sommige renners die zeer goede liefhebbers waren. Hij wil het kalm maar zeker proberen. Het heeft geen zin over te gaan als men niet zeker is er zijn brood je aan te verdienen. Het moet vol gens Jan bijzonder pijnlijk zijn om te mislukken als beroepsrenner en dan weer terug te moeten gaan koersen bij de liefhebbers. Voor hem is de zaak uitgemaakt als hij de stap doet naar de profs komt hij nooit meer terug naar de liefhebbersklasse. Indien de zaak fallikant uitvalt kiest hij voor een ander sport en voor een job. Zijn wens is in een ploeg binnen te geraken die hem ook in ternationaal een kans zou geven. Een ploeg die het alleen op de kermiskoersen gemunt heeft trekt hem niet aan. (wordt voortgezet) In ons volgende bijdrage spreken wij met Jan Goessens over de be- roepsernst bij de renners en bren gen wij u het verhaal van Pol Schockaert en Alan Peipper. Lentulo Jan Goessens uit Nederhasselt.

Klokzjiel | 1985 | | pagina 11