Ninove zwant op wit EEN LEVEN VAN EEN KIN» EN 1AM1SI1Ï Hij is vrolijk, ondeugend en lief; een klein mannetje met witte snor en lange baard. Hij verdient zijn boterham met huizen beveiligen en staat in voor de bescherming der inwoners. We ontmoeten hem in witte pofbroek, met rood gestreep te sokken, grijze versleten vest en een rode puntmuts op het kale hoofd. Op de neus een klein fijn gouden knijpbrilletje, met daar achter gitzwarte ogen. Hij heet Tomte en is huiskabouter. Tomte is de hoofdfiguur in "Avon turen in Binnenwereld", een span nend verhaal voor grote en kleine mensen, geschreven door Bernard Lernout. Jeugdliteratuur in 't Klokzjiël Eigenlijk niet. Maar Bernard Lernout is toevallig Ninovieter. En daar het kransje van degelijke Vlaamse jeugd schrijvers al niet zo groot is, gingen wij Bernard opzoeken in zijn riante woonst langsheen de Aalstersesteenweg. NONKEL INGENIEUR SCHRIJFT KINDERBOEKEN Bernard Lernout Op het eerste zicht een nogal rare kombinatie, inderdaad. Maar door het dagelijks werken met komputers zou je zowaar gaan vergeten dat een kind, zelfs nog maar een paar maanden oud, veel meer kan dan de krachtigste, ge- sofistikeerde komputerssystemen Mijn boek is zodus een herwaarde ring van de kinderlijke fantasie, de kreativiteit en het gewoon mens zijn. In die zin heeft we tenschap wel met fantasie te maken. VERTELLEN OP ZONDAG AVOND BL Het is altijd al een jeugd droom geweest een boek te schrij ven, maar ik kwam er nooit toe. Wel vertelde ik op zondagavond verhaaltjes aan de kinderen (dat zijn onze drie eigen kinderen, maar ook nog drie pleegkinderen). De inspiratie vond ik in vroeger gelezen kinderboeken. Maar zekere dag belandde ik op een dood punt. Ik begon een boek te hervertellen. De kinderen hadden het door, en vroegen me om eens een verhaal te maken, alleen voor hen. Zo gebeurde. Ik wist niet waar ik aan begonnen was, want nu moest ik iedere zondag met een vervolg op de proppen komen. De kinderen gingen toen (dat is zowat 4 jaar geleden) op zaterdag naar 't Ninopieterkehet jeugd atelier. In hun kinderkrantje, '"t Vlindertje", schreef ik een sprookje in afleveringen. Het begon met een klein meisje dat op een avond kennis maakt met Tomte, de kabouter. Ik wist echt niet hoe dat moest verder gaan, en werkte mijn ideeën ver der uit onder het vertellen, vooral lettend op de reakties van de kinderen. Zo kwam ik tot het vervolg de kabouter vraagt hulp aan het meisje, want de Prolk, het schildje dat het kabouterhuis beschermd, is ge stolen, en nu is het huis in groot gevaar. AVONTUREN BINNENWE RELD BL De figuren uit het boek zelf zijn heel klein vliegen, mie ren, spinnen, kevers, de kabou ters. Zelfs Lien, het meisje, wordt klein gemaakt door middel van een toverdrankje. Omdat de figuren zo klein zijn, wordt alles om hen heel heel groot. Het huis wordt dan een hele we reld, het eigen wereldje van de figuren. Binnenwereld dus. BL: Dat is bondig voor de lezer. "Te ziet meteen wie waar woont, waar de gevechten plaatshebben,... BL Zo is het. uit het boek beg achter de schouw de spinnenstraat wens zelden een weet maar nooit of de slechte is en de weide uit voor ons huis. De muizensteeg int hier bij ons Daarboven loopt Hier wordt trou- spin gedood je of het de goede De grote baan het boek liggen "Kever" in het Engels is "Beatle".| Ik ben een enorme fan van John Lennon. Daarom heet de kever nu Len. BL Eens het verhaal af heb ik naar verschillende uitgevers ge schreven. Lannoo en Manteau, twee groten toch, reageerden. Het werd Lannoo.Ik weet niets van verkoopcijfers, maar naar het schijnt zijn de reakties van de meeste lezers toch wel positief. Er zijn eigenlijk geen vaste plannen om nog verder te schrij ven. Lannoo heeft wel ideeën waar ze met mij over willen praten. Ikzelf loop ook wel met een of ander ideetje rond, maar de tijd ontbreekt om ze uit te werken. BL Misschien wel. Beroepshalve Taën ik ganse dagen bezig met het in verbinding stellen van komputer- systemen. Wanneer de spinnen hun boodschap doorseinen, is dat ook technologie. BL Ik weet het eigenlijk zelf met. Waarschijnlijk een allusie op dolk, want daar had ik eerst aan gedacht. Maar op een dag kwam Lisa, een van onze dochter tjes, met iets aanlopen, terwijl ze riep "Ik heb de Prolk gevon den". Het zag eruit als een schild je. En dat is het in het boek ook geworden. Een schildje dus in plaats van een dolk. BL Wat ook echt bestaat is JPR, in het boek de naam van de ratten- leider. In het bedrijfsjargon be tekent dit Job, Planning and Review. Het is een systeem om bedrijfsmedewerkers te beoordelen op basis van geplande doelstel lingen. Nog zoiets is Len, de kever, PLEEGKINDEREN BL Agnes (mijn vrouw) en ik komen Beide uit een groot gezin. We had den al drie kinderen, maar willen er nog meer, hoewel dat geen eigen kinderen hoefden te zijn. Adoptie ging niet daarvoor waren we nog te jong. Toen was er de periode van de bootvluchtelingen ook dat draaide op niets uit. We kwamen echter in kontakt met mensen die pleegkinderen hadden, en kregen weet van plaatsingsdiensten. Via deze zijn wij aan onze pleegkinde ren gekomen. Er komt heel wat bij kijken bij pleegzorg. Soms sta je voor onverwachte situaties. In Vlaanderen is er weinig informatie en zeer weinig begeleiding. We leerden mensen kennen met dezelfde moeilijkheden als wij, en richten een vereniging op met als doel stelling mensen helpen met pro blemen en vragen rond pleegkinde ren. We wisselen zelfs internatio nale informatie uit. We lichten mensen op voorhand in, zodat ze goed weten waar ze aan beginnen. Er zijn immers veel positieve kanten aan, maar ook risiko's en verantwoordelijkheidsbesefJe kan bijvoorbeeld een pleegkind opnemen voor de vergoeding die er aan vast zit dat is fout. Er is inderdaad een vergoeding, want de kinderen zijn niet geadopteerd. Het zijn kinderen die om allerlei redenen niet meer bij hun ouders kunnen blijven. Dan is het de taak van de gemeenschap (lees de jeugd rechter) om voor dat kind een oplossing te zoeken ofwel naar een instelling (dit kost de ge meenschap 1500 frank per dag en per kind) ofwel naar een pleeg gezin (300 frank per dag). Som mige mensen beschouwen die 300 frank als een extraatje op hun inkomen, maar zoals gézegd dat is een foute redenering. DE PLAATSING BL Meestal is het zinniger een land op te nemen in een pleegge zin. Ideaal is immers dat een kind wordt opgevoed in familie kring én onder begeleiding van gespecialiseerde zorg. Dat loopt vaak mank in een instelling. Gelukkig bestaan er plaatsings diensten. Zonder die kom je op een wachtlijst van de jeugdrecht- bank. Komt er dan een kind binnen, dan is het de taak van een maat schappelijk assistent(e) om het kind te plaatsen. Alles gebeurt zeer vlug. 's Avonds staat het kind er bij wijze van spreken al met zijn valiesje. De begeleiding is dan uiteraard zeer miniem. Een plaatsingsdienst daarentegen houdt regelmatig infodagen voor kandidaat-pleeggezinnen. Ze leg gen uit wat er gebeurt, doen een grondige selektie, peilen naar de motivatie. Bij moeilijkheden kan je steeds terecht bij een maatschappelijk assistente Bernard en Agnes houden heel veel van hun kinderen, hun 6 dochter tjes. Bij hen krijgt het kind en zijn fantasie nog aandacht in deze komputertijd. "Avonturen in Binnenwereld" bewijst dit. Het boekje, met tekeningen van Veerle Lengeler, werd uitgegeven bij Lannoo Tielt in de reeks Dolfijn- boeken. Een aanraden voor al wie nog gelooft in de kinderlijke fantasie Interview Ann Sirou Foto's Piet Van San Klokzjiël Bernard, je bent bur gerlijk ingenieur-komputerspecialist en toch schrijver van kinderboeken. Hoe valt dat te rijmen KL Hoe begin je nu zo'n boek te schrijven KL Kun je een samenvatting van het boek geven KL Ik merk dat in het boek hier en daar plannetjes van "binnen wereld" staan... KL De plannetjes zijn overigens geinspereerd op het echte "huize Lernout KL Mogen wij "Avonturen in Bin nenwereld" een fantastisch ver haal op wetenschappelijke basis noemen Heb je nog verdere plannen als auteur KL De spinnentelefoon heb je spinofoon genoemd. Beroepsmis vorming 'SÊM KL Vanwaar de naam "Prolk"? Bernard Lernout "Mijn boek is een herwaardering van de kinder lijke fantasiede kreativiteit en het gewoon mens zijn". KL Dus de Prolk bestaat echt KL Iets heel anders nu, Bernard. Je bent ook voorzitter van de Vlaamse Vereniging voor Pleegzorg (V.V.P.) (en in die hoedanigheid ook al op onze BRT te zien geweest) Jullie hebben zelf trouwens ook drie pleegkinderen opgenomen V)SstrAL>\ SPÏNNENSIRNM I "jftwtwsiV J 'I seis RtLOeMvjUADOtR PROLKt- van wvuz •>5pmo(ocmTtlt.foon Ce.r.tt-a-lg- doorTorcitl op9tU.Wtud voor ïemardUmcot "Binnenwereld bestaat echt Muizensteeg, Spinnenstraat je vindt het allemaal bij ons thuis terug"

Klokzjiel | 1985 | | pagina 4