CENTRUMLAAN EEN ECHT SCHANDAAL I AC! «US NIET KRENTERIG ZIJN De Vos Momenteel heeft het - 170 mi I j(j)en gekost. Daarbij moet dan nog - 15 miljoen gerekend worden voor de groenaanleg en wegenwerken, iets wat we ook zelf ontworpen hebben. Nochtans zijn we bij het ontwerp niet gegaan boven de 22.000 frank/m2-norm. Wat de prijs sterk heeft doen stij gen zijn de verzekeringen van de indeks tijdens de uitvoering zelf. Dat was een verschil van 20 mil joen. Maar je moet beseffen dat je bij de bouw van een openbaar gebouw niet te krenterig mag zijn. Je bouwt zoiets tenslotte dat meer dan 100 jaar moet bestaan. Procentueel gezien is een open baar gebouw altijd duurder dan een private woning. Leo De Vos De basisidee voor een nieuw stadhuis is uitgegaan van de vroegere CVP-schepen De Riemaecker die De Vos voorstelde een voorontwerp te maken voor uitbreiding van het bestaande stadhuis in de achterliggende gebouwen van de oude Sigtay- fabriek. Daartegen kwam vooral van de toenmalige oppositie (liberalen) protest en er werd gelonkt naar het einde van de Graanmarkt om een nieuw (klein) gebouw te zettea Doch daar kwam niets van, omdat het volgens de oppositie niet vlot bereikbaar was voor de bui ten- gemeentes. Want intussen was de fusie er gekomen. Het was echter de nieuwe schepen Jacques Timmer mans die voorstelde de stadseigen- dommen op de Centrumlaan te ge bruiken. Hij groepeerde alle ge bouwen in één kompleks.waardoor het uiteindelijk ontwerp ontstond. Zo werden zowel staatsgebouwen Post-Vredegerecht-Bel astingen) als stadsgebouwen in een gebouwen- groep samengebracht. Schepen Timmermans heeft er zich enorm voor ingezet om het projekt zo snel mogelijk te realiseren, want het is zeer uitzonderlijk dat er zo weinig tijd is tussen ontwerp en realisatie. Ook van stadsarchitekt P. Cornell's hebben we veel medewerking gehad. CARTE BLANCHE De Vos In feite hebben we van de Provincie carte blanche gekre gen en konden we binnen de voorge schreven normen volledig ons eigen idee uitwerken. Het was onze bedoeling de 4 gebou wen te scharen rond een centrale binnenkoer, waar ook andere mani festaties zouden kunnen plaatsvin den. Dit centrale pleintje, van waarop alle gebouwen te bereiken zijn en dat samen met alle andere wegen,infrakstruktuur en groenaan leg nog moet worden aanbesteed, heeft als aanzuiging een dreef die het plein verbindt met de Centrum laan. Vooral de staat heeft ons aanbevolen het kompleks zodanig op te vatten dat het een plaats zou zijn voor sociaal kontakt. Het cafetaria, dat spijtig genoeg nog altijd niet in gebruik is, is in die zin belangrijk. Het vol doet aan een behoefte voor het publiek om bij bezoek aan het centrum daar eventueel een pintje te kunnen pakken. De uitbating van het cafetaria zal niet uitge geven worden aan de Ninoofse Middenstand. De Vos Dat is een kwestie van opvatting. Dat is een verwachting, een hoop, hopelijk geen ijdele. We hadden nog de bedoeling de bi bliotheek in het cafetaria onder te brengen, maar daar bleek het te klein voor. Het plein zelf zal banken bevatten voor 3de leeftijd, enz. Een stadhuis moet een huis zijn voor de bewoners van de stad. Er moet mogelijkheid zijn voor ontmoeting tussen mensen. Een voorbeeld daarvan is ook de wisselwerking tussen de 2 niveaus aan de loketten door de open ruimte. POLYVALENT STADHUIS De Vos Vooral 2 stromingen ken- merken het gebouw. Het ontwerp da teert van 76 en toen leefde vooral in Engeland het BRUTALISME, waar bij, het rauwe gebruik van de mate rialen zoals baksteen en beton op het voorplan zit, zonder eigenlijk binnenafwerking. Ook Post-Moderni- stische aspekten zitten erin ver- werk.t. Het Post Modernisme is een reaktie tegen het Modernisme van de jaren'20 en het latere Realisme in de architektuur. De Vos Dat heeft uitsluitend te maken met het nog niet afgewerkt binnenplein. Dan zal dat allemaal zichzelf uitwijzen. Er zal ook worden gezorgd voor vlotte be reikbaarheid door minder-validen. Want de aanblik van dat binnenplein is voor ons heel belangrijk. H°t moet aangenaam zijn om daar te zijn. De Vos Er zijn liften voorzien en ik vermoed dat die meer zullen gebruikt worden dan de trap. En vasttapijt is ook geluidsdempend. De Vos Ja dat is een andere zaak. We hadden gedacht dat het beter stond in het representatief gedeel te. De Vos Oh, ik was daar zeker ook niet gelukkig mee. Ik stel voor dat exposities beter kunnen gehouden worden in de 1okettenzaal Dat leent zich daar beter toe, én daar passeren ook meer mensen. De Vos Als je een zaal hebt voor 500 man, zoals de koncertzaal, ik bedoel de gemeenteraadszaaldan moet je de nodige opvangruimte hebben om de mensen te verwelkomen of te vergasten op een drink.Er is daar trouwens een kleine keuken in voorzien. IK HOU VAN HOLLAND De Vos Wel na een studiereis met gemeenteraadsleden door Holland, werd beslist dat een dergelijke zaal met steminstallatie in het nieuw stadhuis zijn plaats zou krijgen. Wij moesten het uitwer ken zoals ze het in Nederland hadden gezien. De Vos Het was de bedoeling in elk bureel 2 zones te kreëren^ één voor administratie en één voor het ontvangen van mensen. Maar ondertussen zijn de toege laten normen voor kantoorruimte sterk verminderd. Nu zou het niet meer mogelijk zijn dergelijke grote burelen te plannen. De Vos Dat is een kritiek die ik al veel gehoord heb. Het is waar dat daar veel ruimte is voor voorzien, maar een stadhuis moet volgens ons toch wat allure hebben. Daarom hebben we ook ge werkt met die uitspringende,in- hoekstaande vensters. Zo krijg je meer kontrast tussen openheid en geslotenheid. Estetiek heeft daar sterk in meegespeeld. De Vos Neen.de galerij heeft geen eigen fundering maar de steun wordt door middel van stekers op de eigenlijke muur fundering gebracht." We zijn 17 meter diep moeten gaan eer we stabiele grond vonden. Dat heeft de prijs enorm de hoogte i ngejaagd. De Vos Als architekt ben ik nog nooit 100 tevreden ge weest over een bouwprojekt. Na een tijd zie ik altijd foutjes. Maar in de visie van deze tijd, zou ik het nu veel kleiner maken. AL VOORBIJGESTREEFD De Vos Het is misschien wel goed dat de administratie op één plaats zit, maar ik ben ei genlijk tegen centralisatie om dat er in een stadjjbeweging moet zijn. Verspreiding van diensten is sociaal gezien erg bevorderlijk. Maar in die tijd was-het mode, zoveel mogelijk te centraliseren. Nu is dat weer al voorbijgestreefd. De Vos Dat vind ik een echt schandaalDergelijke hoge ga- barieten voor een stadje als Ninove.Drie tot vier verdiepingen mochten dat maximaal geweest zijn. Persoonlijk vind ik ook dat het niet goed is de geplande poly valente zaal op de Centrumlaan te plannen. Ik zie het liever op de Graanmarkt komen. De Vos Ik ben a-politiek. Ik heb geen tijd voor het politiek bedrijf. Ik vermoed dat men bij ons gekomen is omdat we een zekere naam hebben. Er zijn na tuurlijk wel vriendschappelijke relaties, maar politiek speelt daar zeker niet in mee. KL Krijgen jonge architekten nog een kans voor andere projek- ten dan kleine verbouwingeneen garage of een duivekot De Vos Het is geweldig moeilijk tegenwoordig om als jong architekt nog aan de bak te komen. Stel je voor dat er dit jaar alleen al 800 architekten zijn bijgekomen in België. Ik weet niet wat die mensen allemaal zullen moeten doen. Dat is een groot probleem. De Vos Voor mijn part zal het nog niet ingevallen zijn. HNL *';V - SSsSfe Al De prijs, die was er ook niet naast KL_ Vanuit het publiek komen verschillende kritiekenzoals bv. de moeilijk terug te vinden ingang. Voor geïnteresseerden in de archi- tektuur of bouwwereld zal de heer Leo De Vos zeker geen onbekende zijn. Hij is architekt en geeft les aan laatstejaarsstudenten in St. Lukas te Schaarbeek. Samen met zijn compagnon Jacques Kint, professor aan de Rijksuni versiteit te Sent heeft De Vos reeds heel wat grote ontwerpen kunnen realiseren. Eén daarvan is het intussen welgekend Rijks- administratief centrum 'Weder- graete' te Ninove. KL Wat was je basisidee voor het uittekenen van dit kompleks ■KL Denk je dat mensen mekaar daar zullen ontmoeten, zover uit het centrum van de stad Het lijkt onlogisch. Het stadhuis werd opgedeeld in 3 verschillende eenheden Politie, een administratief en een represen tatief gedeelte. Het representatief gedeelte werd speciaal Polyvalent uitgewerkt De raadszaal is zodanig gebouwd dat ze ook als koncertzaal kon ge bruikt worden, want de aannemer van de binnenafwerking heeft mij verzekerd dat alles op 45 minuten tijd kan verwijderd worden. Ook de trouwzaalschepenzaal en een ander vergaderzaaltje zijn eventueel te gebruiken door vere nigingen. Het is natuurlijk aan de stad om dat al of niet toe te laten. Maar het zou in elk geval gewenst zijn. KL Wat was je leidmotief wat be treft architekturale opvatting KL Onlogisch lijkt ons het vast- tapijt op de trappen. KL Geluidsdempenden het krakend parket dan KL De hall als de tentoonstellings ruimte bv. bij de 'prijsPlastische Kunsten, was een catastrofe. KL Waarom is die hall zo groot KL De raadszaal is zeer luxu eus opgevat KL Er zijn zelfs schepenen die klagen dat hun kabinetten veel te groot zijn KL En gangen, jongens, gangen. KL Is het waar dat de peperdure paal fundering maar voor 1/3 kan toorruimtes draagt en voor de rest gangen, overlopen, galerijen en terrassen KL Achteraf bekeken, ben je tevreden over het kompleks KL En in het kader van stads kernvernieuwing KL Wat vind 'je van de Dender- zijde van de Centrumlaan KL Soms krijgt men als buiten staander de indruk dat het aan duiden van een ontwerper een po litiek geurtje draagt. Op welke basis wordt een ontwerper aange duid KL Denk je dat men in het jaar 2330 Wedergraete zal herdenken

Klokzjiel | 1985 | | pagina 5