Het bestaansminimum U recht en lot»» Verleden maand behandelden we in "OCMW en Zwarte Armoede" de werking en taken van het O.C.M.W. Zoals beloofd zullen we het deze maand hebben over het recht op bestaansminimum (B.M.) dat uit betaald wordt door het O.C.M.W. Hoeveel ninoofse gezinnen er in het afgelopen jaar "genoten" van het B.M. hebben we niet kun nen (mogen) achterhalen. Reeds twee maand geleden stelden we aan de Stedelijke Informatiedienst de vraag ons enkele recente cij fers te bezorgen. De O.C.M.W.- administratie kon (of wilde) ech ter geen cijfers vrijgeven. Zoook zag het jaarverslag 1984 van het O.C.M.W. tot op heden nog steeds niet het daglicht. zal de regering dan ook gedwongen worden een steeds grotere tussen komst te verlenen aan de O.C.M.W.'s De huidige 50 I staatstoelage in het bestaansminimum wordt door alle gemeenten als onvoldoende beschouwd. Gevraagd werd dit op te trekken tot 90 SS.Dat er in Ninove "slechts" een kleine hon derd gezinnen beroep doen op het bestaansminimum is bijna zeker te wijten aan het feit dat vele potentiële kliënten niet of nauwe lijks op de hoogte zijn van hun rechten. Velen durven de stap naar het O.C.M.W. niet zetten uit schrik voor de onderhoudsplicht van de familieleden. Met deze bijdrage hopen we daar iets aan te doen. KARIG MET INFORMATIE DE GERECHTIGDEN Uit het recentste jaarverslag, dat van 1983, citeren we de enige passages die betrekking hebben op het B.M. in Ninove. "81 gezinnen ontvingen bestaans minimum voor een bedrag van 5.063.274". "Het aantal nieuwe dossiers be staansminimum in 1983 bedroeg 59, waarvan 33 in Ninove en 26 van de deel gemeenten.Het totaal aan tal behandelde dossiers bestaans minimum in 1983 bedroeg 93, waarvan 48 in Ninove en 45 in de deelgemeenten. Een 'verlaging van het aantal dos siers in Ninove (van 50 in 1982 naar 33 in 1983) kan verklaard worden door het feit dat het "Vluchthuis" in 1983 haar deuren gesloten heeft. Het aantal dos siers van Ninove, waaraan geen gevolg gegeven werd, is dan ook verminderd, nlvan 25 tot 10. Het aantal dossiers waaraan geen gevolg kon worden gegeven, we gens diverse redenen, bedroeg 17, waarvan 10 van Ninove en 7 van de deelgemeenten". "Twee gevallen van bestaansmini mum tekenden beroep aan bij de Arbeidsrechtbank te Aalst". Einde citaat. Met deze karige informatie moet de "wakkere burger" het stellen. Een profiel tekening van het ninoofse O.C.M.W.-kliënteel kan op basis van deze gegevens on mogelijk getekend worden. Over leeftijd, geslacht, aard van het gezin, burgerlijke staat, beroepssituatie, aard van de be staansmiddelen, wijze van kontact- name enz blijft de geïnteresseerde burger op zijn honger zitten. Dit doet bij ons het vermoeden rijzen dat er een totaal gebrek is aan zowel registratietechniek als aan openbaarheid. Ninove heeft blijkbaar terug de boot gemist om zich op deze terreinen te laten doorlichten en de aange boden mogelijkheden van de Koning Boudewijnstichting en de Vereniging van Belgische Steden en Gemeenten laten passeren. Zal een gerichte telling (en publikatie) van bevoorbeeld het aantal langdurige bestaansmini- mumkliënten, de éénoudergezinnen, de gefailleerde zelfstandigen, de gezinnen met schuldenlast, de "nieuwe armen", de geschor ste werklozen enz, in Ninove pas gebeuren als het O.C.M.W. er door de Vlaamse Overheid wettelijk toe verplicht wordt? Voor 1985 voorziet de ninoofse O.C.M.W.-begroting een uitgave van 7.800.000 bf aan bestaansmini mum. Ten opzichte van 1983 be tekent dit een stijging van maar eventje 54 Daar het einde van de krisis-tunnel nog niet in zicht is mag het O.C.M.W. zich aan een steeds groter "kliënten- bestand" verwachten. De mensen die noodgedwongen zullen moeten beroep doen op het B.M. zal dus zeker toenemen. Vermoedelijk Het recht op een B.M. steunt op de wet van 7/8/74 (B.S. 18/9/74). Deze wet beoogt het waarborgen van een recht op een minimum-in komen aan ieder die in een zo danige toestand verkeert dat noch zijn arbeid, noch zijn persoon lijke inkomsten, noch de uitke ringen van de sociale zekerheid hem voldoende bestaansmiddelen bieden. Als u bijgevolg geen inkomen hebt of als dit lager ligt dan het B.M.dien dan zonder aarzelen een aanvraag voor bestaansminimum en bijkomende financiële steun in. Welke Belgen zijn gerechtigd -Iedere meerderjarige die in België verb! i jft. -Iedere minderjarige ontvoogd door huwelijk. -Iedere alleenstaande minderjarige met één of meer kinderen ten 1aste. Welke vreemdelingen zijn gerechtigd?: -de onderdanen van de EEG, de staatslozen of politieke vluchte lingen, die 21 jaar zijn en reeds 5 jaar in België verblijven. DE VOORWAARDEN Voor de toekenning en het behoud van het B.M. moet de betrokkene: a)over ontoereikende bestaansmid delen beschikken (zie verder)en niet in staat zijn deze hetzij door eigen inspanningen, hetzij op een andere manier te verwerven. bblijk hebben gegeven van zijn bereidheid tot tewerkstelling tenzij dit om gezondheidsredenen of om billijkheidsredenen onmo gelijk blijkt. Samenwonende echtgenoten moeten beiden aan deze voorwaarde vol doen (bij concubinerenden be staat deze voorwaarde niet!). Terloops willen we opmerken dat de rechtspraak duidelijk heeft gesteld dat het O.C.M.W. niet dezelfde maatstaven mag hanteren als de R.V.A. "aangezien het O.C.M.W. tot taak heeft de meest marginalen een levensnoodzakelijk minimum te verschaffen". Geschor ste doppers en werkweigeraars moeten dus niet wanhopen. Ander zijds stelde de arbeidsrechtbank te Hasselt dat het dwingen per week vijf sollicitatiebewijzen te leveren absoluut is. Er is nog gerechtigheid in deze wereld. c)zijn rechten laten gelden op de uitkeringen die hij.kan genie ten krachtens de Belgische of buitenlandse sociale wetgeving (het O.C.M.W. kan ook in zijn plaats handelen). d)zijn rechten laten gelden op onderhoudsgelden vanwege daartoe gehouden personen nlechtgeno ten, ouders en kinderen (dus niet broers, grootouders en klein- kirtderen) (zie ook verder onder terugvorderi ng) BEDRAG BESTAANSMINI MUM De bedragen van het B.M. zijn ge koppeld aan het indexcijfer van de konsumptieprijzen en verschil len per gezinssituatie. Het B.M. bedroeg op 1/1/85 voor -de 1ste categorie nl de samenwo nende echtgenoten 227.103 frank per jaar (=18.925 frank per maand), -de 2de categorie nl een alleen staande persoon of een persoon die enkel samenwoont met onge huwde minderjarige kinderen die te zijnen laste zijn 163.509 fr per jaar (=13.625 frank per maand), -de 3de categorie nl. elke andere persoon die met één of meerdere personen samenwoont, onverschillig of zij al dan niet onderling bloed- of aanverwant zijn 113.560 frank per jaar 9.463 fr. per maand) Zoals u kan opmerken zijn deze bedragen zeer laag, te veel om dood te gaan, te weinig om te overleven. Deze bedragen vertegen woordigen slechts een wettelijk minimum, dat het O.C.M.W. kan, en soms moet, aanvullen met bij komende financiële steun, afhan kelijk van uw individuele behoef ten, uw gezins- en andere lasten en uw situatie. Hoe wordt het bedrag waarop u recht heeft vastgesteld -Als u geen bestaansmiddelen heeft, heeft u recht op het volledig bedrag van het B.M. dat overeen stemt met uw gezinstoestand (zie hoger) -Als u bepaalde bestaansmiddelen heeft, heeft u recht op een be drag dat uw inkomsten aanvult zodat het wettelijk bepaald be drag wordt bereikt. INVLOED VAN DE BESTAANSMIDDELEN Welke bestaansmiddelen worden in aanmerking genomen Algemeen be ginsel alle bestaansmiddelen. Vrijgesteld bedrag (van de bestaans middelen afgetrokken -12.500 frank per jaar voor de lste categorie -10.000 frank per jaar voor de 2de categorie -6.250 frank per jaar voor de 3de categorie. Volgende bestaansmiddelen worden NIET in aanmerking genomen -de gezinsbijslag waarop de betrok kene recht heeft ten voordele van de kinderen -de door het O.C.M.W. verleende hulp -de giften afkomstig van instel lingen of van personen die niet met de betrokkene samenwonen en jegens hem niet tot onderhouds plicht gehouden zijn. -de frontstrepen- en gevangeschaps- renten -30.000 frank van het kadastraal inkomen (K.I.) van het bebouwd onroerend goed dat de betrokkene in volle eigendom of in vrucht gebruik bezit 5000 frank voor de echtgeno(o)t(e) die onder hetzelfde dak woont en voor elk kind. Hoe worden de bestaansmiddelen berekend -In geval van beroepsaktiviteit er wordt rekening gehouden met het loon of het beroepsinkomen. -In geval van samenwonen: de be staansmiddelen van de personen waarmee de aanvrager samenwoont, worden niet in aanmerking genomen, behalve in geval van een feite lijk gezin (concubinaat) waar hét gedeelte van de bestaansmid delen, dat het bedrag overschrijdt van categorie 3, in aanmerking kan worden genomen. -De voordelen in natura worden in aanmerking genomen ten belope van 1/3. Zij worden berekend op grond van de forfaitaire ramingen van de sociale zekerheid. Er wordt geen rekening gehouden met de huisvesting. -In geval van bebouwde onroerende goederen wordt rekening gehouden met K.I.x3. -In geval van onbebouwde onroerende goederen, wordt rekening gehou den met het niet vrijgesteld K.I. x 9. VOORBEELDEN 1.Een jong echtpaar, waarvan de vrouw dopt (12.000frank per maand), en de man nog studeert. Het is eigenaar van een huis met een KI van 36.000 frank (=gezincategorie_1) De berekening gebeurt als volgt: -eigen bestaansmiddelen 12.000 x 12 144.000 kadastraal inkomen (KI) 36.000 -vrijgestelde bedraqen -forfaitair 12.500 frank (want cat. 1) -van het KI 30.000 5000 frank (echtgenoot) =35.000 frank. Berekening van de in aanmerking te nemen bestaansmiddelen 144.000 - 12.500 frank 131.500 36.000 - 35.000 1000 x 3 3000 Totaal 134.500 frank Bestaansminimum 227.100 - 134;500 92.600 per jaar Het OCMW zal hier dus 7716 F per maand B.M. moeten uitbetalen. 2.Een alleenstaande geschorste dopper heeft 30.000 F bestaans middelen per jaar. Het B.M. als volgt berekend 30.000 - 10.000 F (vrijgesteld forfait) 20.000 F. Bedrag B.M. 2de categorie 163.509 F - 20.000 F =143509F per jaar. Het O.C.M.W. zal hem (of haar) 11.959 F per maand moeten uitbetalen. 3.Een alleenstaande ongehuwde vrouw met één kind ten laste heeft als enige bestaansmiddel de kinderbijslag van 2500 frank per maand. Zij ontvangt één maaltijd per dag gratis van een sociale instelling. Zij heeft recht op het volledig bedrag van het B.M.(2de cat), dus 163.509 F per jaar. 4.Een man leeft in concubinaat en heeft geen eigen bestaans middelen. Het O.C.M.W. kan reke ning houden met het bedrag aan bestaansmiddelen van de concubine dat het bedrag van cat. 3, nl 113.560 frank per jaar over schrijdt. DE TERUGVORDERING Het B.M. kan in beginsel niet worden -teruggevorderd, zelfs indien u beslist uwhuis te ver kopen of weer aan het werk te qaan. vervolg p. 12

Klokzjiel | 1985 | | pagina 8