cardoen Van een jieëkstik en een rode crayon AANDEELHOUDERSAKTIE in de Roxy en in de week daarop, gaan wij nog eens optreden te Denderhoutem, in de zaal "Bij den Brozen". Wij doen dat, omdat wij toch over de klederen beschikken, die wij voor 4 speeldagen (2 zaterdagen en 2 zondagen) ge huurd hebben. Ook spelen wij steeds voor volle zalen in Denderhoutem, en dat brengt wat zaad in het bakje. Nu moet u weten, dat wij daar op scène geen W.C. of niets hadden. Wij konden zelf niet buiten, achter de zaal, zodat wij er niets beters op vonden, wanneer wij een kleine behoefte moesten voldoen, dat in een vat te doen, welke daar achter de coulissen stond. Voor de mannelijke sekse was dat geen probleem maar ik laat aan de lezers het raden, hoe onze vrouwen, het er vanaf brachten. Kortom, het was en het bleef zo, het vat was de W.C. voor kleine aangelegenheden. Nu spelen wij een sketch "De om gekeerde wereld". Angèle, speelt de rol van fakteur, ik, haar echt genote speel de rol van huis vrouw, en Georges is ons dochter ken Anneken. Ik zit nog op de zelfde omstandigheden, spelen wij te Pollare, bij "Mi-el Polaat", en dit ten voordelen van een sociëteit die daar haar lokaal had. MET EEN RODE CRAYON Wij spelen voor de goeie koop de skets "naar school" (wij had den daar geen theaterklederen voor nodig). Nu moet u weten, dat onze gewone schoolmeester Albert Beernaert ziek was en diende vervangen. Ik zeg tegen Jef Coster, speel gij de schoolmeester, en vraag, wat gij wil, ik en Georges (de twee kinderen) zullen wel antwoorden. Voor Jef, was het de eerste maal dat hij die rol speelde, en kon dan ook niet goed uit de weg (kwestie van uit de vuist te spelen) Ik kom dan ook te laat op school, en wanneer Jef mij vraagt, "Jantje, waarbij komt het dat gij te laat op school zijt" antwoord ik "meester ik heb met ons geit, bij den bok moeten gaan". Wanneer Jef dan vraagt Ik geloof, dat iedere lezer zo stilaan zal weten wat het voor ons betekende de revue te spelen. Wij trachtten het plezierige aan het aangename te paren, en heb ben mede met alle symphatisanten en toeschouwers evenveel genoten van al de revues die wij gespeeld hebben. Het kwam er bij ons op aan plezier en leute te verkonden. Zonder pretentie, durf ik zeggen dat wij daarin gelukt zijn, want nu nog, na vele jaren, wordt er nog van de "vroegere" revues gesproken. Met het vertrek van Georges en Angele naar Ameirka, viel het doek over "Jeugd en Vreugd". Er is nog wel een heropstanding ge weest, nadat Georges "weergeko- men" is. Maar al bij al, waren het maar schuchtere pogingen. (Later meer daarover) ANEKDOTEN Alvorens definitief, de artikels over het revuespelen te staken, wil ik toch nog een paar anekdo ten vertellen, over wat er zoal voorviel achter de schermen. Het ligt voor de hand, dat er al tijd iets om de hoek kwam kijken, en niet steeds alles van een leien dakje liep. Indien er zo van de onverhoopte tegenslagen voorvielen, moest men dit zo goed mogelijk trachten op te vangen, en er voor zorgen dat de toeschouwers, er weinig of niets van gewaar werden. HET JIEEKSTIK Wij hebben eens een revue-gespeeld, grimeerstoelals er wordt af geklopt voor opgaan van doek. Nu als het doek opgaat, moet ik bezig zijn mijn was te doen. Een laatste blik, en ik realiseer dat er niets op scène staat om mijn was in te doen. Rap, rap, men vindt niets, tot ze ineens het vat op scène brengen en i ^terwijl het doek opgaat, mij voor het vat opstel met een doek in de hand. Och God, ik val bijna omver van de stank. Door het bewegen van het vat, is alles wat er reeds van vo rige edities in stond, en dat was van maanden geleden, gaan roeren, en bracht die echte vergiftiging teweeg. Ik kon mij niet over het vat houden, van de stank, en natuurlijk had Georges het gesmoesd. Ineens, staat "Ons Anneken" (Georges) die aan het breien is op, gaat voor op scène en zegt tegen de toehoorders "ma moeier, dat is de schaaste vra, dat er es, na doesse onze was in ons jieekstik". Nu, als ik dat hoorde, dacht ik aan den grond genageld te zijn. Ik kon geen weg van 't lachen, en toch moest het voort. Wij wisten natuurlijk allemaal wat Georges bedoelde, en achter de coulissen lag iedereen op een hoop van 't lachen. Toen ik mij toch wat herpakt had, ging ik tot bij ons "Anneken" (Georges) die met de oogjes omlaag, aan het breien was, en gaf haar een vermaning, zeggende "Ons Anneken moet braaf zijn, en ge moet gij een mooi paar kloeffen breien roor mama". Nu was het de beurt aan ons "Anneken" om te lachen en blijven te lachen. Hoe we toch, die skets tot een goed einde gekregen hebben, blijft nog altijd een raadsel. Feit is, dat wij na de verto ning, ons "jieekstik" voor de eerste maal na vele maanden, zijn gaan ledigen en dat daar nog vele malen mee gelachen is. Een andere maal, en dit in de- ook rechtstreeks medeplichtig aan wat er in die landen gebeurt. Bij gebrek aan middelen om deze medeplichtigheid te laten vast stellen, willen wij de onderneming en de vertegenwoordigers van de financiële groepen die er aan de touwtjes trekken, op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering luid en duidelijk konfronteren met hun immoreel gedrag. WETTEN GEVRAAGD Deze aktie wil ook duidelijk maken dat er in België geen wapenexport beleid is, tenzij dan gestoeld op kommerciële belangen. Het gebeurt uiterst zelden dat een uitvoerver gunning naar waar dan ook geweigerd wordt. Bedrijven als PRB kunnen, zelfs met financiële garanties van de overheid en met de verzekering van volstrekte geheimhouding, vrije lijk hun zaakjes afhandelen. OMSCHAKELING "kon u vader dat niet" zeg ik "neen meester dat moest nen bok zijn". Jef Coster staat na tuurlijk perplex, Georges (Jule- ken).beziet mij, ik (Jantje) be zie Georges (Juleken) en het stokt. Ik moet vooruit, en brab bel dan voort "maar meester, alzo een domme geit. Ze verstond zij niet zeile, wat die bok haar wou zeggen, hij wou altijd in haar oor vezelen, maar ze werd nog dommer, op den duur heeft die bok het met een roden crayon, op haar gat geschreven". Zie het was of er een bom ontplof te, alleman, spelers en publiek bulderden van het lachen. Men geraakte maar niet verder, en niemand van de spelers, kon de draad van het verhaal (of van de skets) nog oprapen, zodat ik er al lachen nog uitflapte "wij gaan dan maar allemaal in vakan tie". Anders was het gesteld, met de zusterkens uit het klooster (vroegere villa Boeykens) en met de pastoor van Pollare. Deze brave zielen die op de eerste rij zaten, verlieden ver ontwaardigd de "schouwburg". Misschien zullen ze 's avonds een gebed hebben gelezen voor mijn zielerust. Wat er ook van zij, in het pa rochieblad van Pollare, stond de volgende maand te lezen,dat "De duivels van Ninövé, in Pol lare geweest waren, maar, ge rust in Ninove konden blijven". Jef Coster heeft nooit geen schoolmeester meer gespeeld. Volgende maand M Cardoen "Zwanengang" De aktie is geenszins gericht te gen de werkgelegendheid, die de wapenfabrieken ongetwijfeld bieden. Het is een aktie VOOR omschakeling van de wapenindustrie naar een burgerlijke, opbouwende en zinvol le produktie. Dit hoeft geen ar beidsplaatsen te kosten, integen deel. Trouwens, een studieprojekt aan de Vlaamse Vredesuniversiteit poogt dit aan te tonen. NEEM DEEL Dit kan enkel door een aandeel te kopen (o ironie!) teneinde toege laten te worden tot de aandeelhou dersvergadering, die doorgaat op 28 MEI te 14 UUR in de hoofdzetel van de SOCIETE GENERALE te BRUSSEL. Wie dit niet zelf kan kopen of meer inlichtingen wenst, neme kon- takt op met het aktiekomiteeVan Elewijckstraat 35, 1050 Brussel 502/648 75 83) of met ivan de jonge. 'Neen aan de wapenhandel Omschakeling wapenindustrie' WAT IS P.R.B. PRB nv. is één van de vele multi nationale ondernemingen, waarvan ditmaal de hoofdzetel wél in Bel gië is gevestigd. De naam zegt dit trouwens zelf. Het bedrijf is -zoals vele andere- weer eens onder kontrole van de superrijke klub binnen de Société Générale. Het brengt naast civiele produkten als piepschuim en meubelen ook de grootste hoop munitie en wapens voort van België. Samen met F.N. (Fabrique National) is het Belgiës grootste wapenexporteur Het is een uitstekende veiligheids garantie voor diktaturen over de gehele wereld en voor de volkeren in de derde wereld Belgiës duide lijkste visitekaartje... STOP DIE MOORDHANDEL Zoals tijdens de voorgaande jaren willen wij de jaarlijkse'aandeel- houdersvergadering van de Poudre- ries Réunies de Belgique aangrij pen om de Belgische wapenhandel aan te klagen. Meer in het bijzonder willen we scherp reageren tegen de wapenex port naar landen die de fundamen tele mensenrechten met de voeten treden, en naar de landen die in een interne of externe oorlog ver wikkeld zijn. Men kan dan ook gerust zeggen dat PRB lééft van de handel in onder drukking. Er worden immers op grote schaal wapens geleverd aan mensen en regimes waarvan men, op grond van rapporten als die van Amnesty International, zeker weet dat ze zullen gebruikt worden om daar, vernieling en terreur te zaaien. Het bedrijf PRB is dan Wattez 83 Elza De Coster, een waardevol talent bij "Jeugd en Vreugd". Mietje Van Der Poorten, een goeie kracht uit het revue gezelschap.

Klokzjiel | 1985 | | pagina 10