AVONTUUR VAN ALLAN SPORT SPIER atletiek „PIS-te C 11 Op 24 maart 1960 werd het gezin Peiper in Melbourne (Australië) verrijkt met een zoon, Allan. De jonge Allan liep schoolvond thuis een velokader. Een vriend van hem stak er twee wielen in. Hij leende links een paar schoe nen en rechts een broek en trui Vertrok in zijn eerste koers en won Renner Allan Peiper was geboren. Hij koerste bij de be ginne! ingen-kadetten in Austra lië won een resem koersen en op 16 jarige leeftijd kwam hij naar België. Hij was toen junior en nam zijn intrek te Gent. Zo maak te hij kennis met Eddy Planckaert. Deze vond dat het "logement" van de jonge Peiper op niets trok en nam hem mee naar huis bij moeder Planckaert waar het altijd de "zoeten inval" is geweest. Hij bleef er in 77,78,79. Toen over viel hem de geelzucht en Peiper trok terug naar Australië. In '80 koerste hij niet. In '81 herbegon hij te koersen en in '82 keerde hij terug naar Europa maar landde deze keer in Parijs bij de parijse wielerklub U.C.B.B. In '82 stapte hij over naar de profs. Terug in België was Eddy Planckaert ge trouwd en Allan Peiper vond bij Polleken Schockaert in Outer een onderdak. Dit jaar trouwde hij. Een wonderlijk avontuur. Pol is eigenlijk erg door de wie- Iermicrobe gebeten. Voor enige ja ren was hij als een vader voor de jonge Buckley. "Een jongen, zegt Pol, die alles had om een winner te worden. Trouwde echter te vroeg, werd vader en hing de fiets aan de haak. Hij leeft nu rustig in zijn geboorteland..Australië Omdat hij fervent supporter was van Eddy Planckaert in de jeugd reeksen leerde hij voor een tien tal jaren Allan kennen. Planckaert- Peiper werd een gevreesd duo, ver telt Pol. En men ziet dat hij met veel plezier aan die koersen terug denkt. Terwijl hij lachend aan zijn pilsje nipt vertelt hij verder. Toen Peiper als jonge be roepsrenner niet goed wist waar zijn tenten op te slaan deed hij dat bij Pol"Verl eden jaar',' zegt Pol lachend, "kwam Yates hier ook logeren. Een echt pension voor renners""Ja" lacht Allan, "voor, engel sen" Allan Peiper reed in Australië alles wat er te rijden viel "Ik had in Australië de grens bereikt als junior. In '76 mocht ik niet mee naar de Olym pische spelen omdat ik nog maar zestien was. Toch klopte ik de ganse olympische ploeg. Hij was kampioen van Australië in de achtervolging op de piste en reed op de baan iedereen naar huis. "Toen liep het mis tussen mijn ouders" zegt hij, "en ik moest mijn plan trekken en ver trok naar Europa". Ik was amper 17 jaar toen ik in Gent aankwam, en ik zou er maar zestien ge weest zijn moesten de mensen van de vliegtoren in Melbourne niet in staking zijn geweest. Het was wel een avontuur geeft Allan nu toe. Ik wist waarlijk niet waar ik aan begon maar toch is het van meet af aan meegeval 1 en MIJN VRIEND PHIL ANDER SON Of hij Phil Anderson kent "Phil woonde op een paar kilo meter van mij in Melbourne. Wij gingen samen naar de koersen. Phil was echter, uit een betere stand op familiaal vlak. Hij moest van zijn ouders eerst zijn studies afmaken. Won on dertussen in Australië een paar grote koersen en werd door de voorzitter van de lokale velo- klub, een fransman naar Parijs naar de U.C.B.B. Toen ik in '81 in Australië weer koerste stuurde men mij dezelfde weg op. De eerste keer was ik nog wel jong toen ik in België arri veerde maar ik kon niet anders. Ik had niets meer in Australië en voor mij was het toen de enige oplossing. In het dood seizoen werd Allan nogal vernoemd als mogelijke uit schieter bij de profs. Was snel in de sprint. Kan afzien op de fiets en heeft nu toch bij Peugeot drie jaar ondervinding opgedaan. Wat denkt Allan zelf. "Misschien", zegt hij "mis ik het echt vechters- talent en reken ik teveel op de spurt. Ik voel dat ik de klas- siekkers bijvoorbeeld nog niet aankan. Alhoewel ik deze keer de Ronde van Vlaanderen uitreed (24ste). Als ik echter het voor beeld van Phil neem dan was hij ook niet thuis in die koersen zijn eerste prof jaren. Het derde jaar reed hij zijn klas siekers uit om in zijn vierde jaar eindelijk goed te preste ren. Pol Schockaert is echter van oordeel dat Alan niet in zichzelf gelooft en dat hij veel meer kan dan dat hij nu laat zien. Hij staat trouwens met die mening niet alleen want ook Criquielion is van die mening. Het valt trouwens op dat Allan beter presteert naarmate het seizoen vordert. "En er zijn nog schoon koersen" zegt Polleken Schockaert, waarmee hij de Ronde van Frankrijk be doelt. Dat de profwielrennerij een harde stiel is dat zal ieder wel toe geven die de beelden van de Ronde van Vlaanderen en bijzon der Parijs-Roubaix heeft gezien. De ellende die daar te zien was grenst aan het onmogelijke. Erger kon het niet meer. Wij vroegen Peiper hoe hij zich per soonlijk wapent tegen deze hard heid in zijn beroep "Als ik daarover moet vertellen, zegt Allan lachend, zitten wij hier drie dagen, maar in kort, zegt hij, zit het zo. Ik neem uit sluitend Makrobiologische voeding. "En de trainingen"? In het seizoen zegt Allan koerst men meer dan men traint. Buiten sei zoen en tussen de klassiekers doe ik oefenritten van 200 tot 250 km. Meestal alleen. Soms is het beter een trainings-maat te hebben als het moreel wat diep gezakt is. Maar een goede oefen- maat vinden die bij u past is nogal moeilijk. Ik vind dat men na twee jaar prof genoeg onder vinding moet opdoen om zelf trainingen op te stellen die op eigen persoon past, alleen mag men dan geen medelijden met uzelf hebben. En de levenswijze "Daar ik geen bier mag heb ik daarmee geen problemen maar pas op ik drink gaarne een glas wijn met het eten". Van mijn 15 tot mijn 20 jaar heb ik altijd geleefd voor de wielersport. Om negen uur het bed in. Nooit op stap gaan, altijd sober effenaf gelijk een pater. Dat was een part van mijn leven geworden. Nu ik ge trouwd ben ligt dat wat anders. Ik ben nu 25 en zal misschien nog koersen tot 32. COMPUTERS EN WETEN SCHAPPELIJKE SNUFJES Wie een beetje met de wielersport begaan is weet dat er een nieuwe trainingsmethode is ontstaan de computer spuwt de trainings- schemas uit waaraan de renner zich te houden heeft. Electrocar- diograaf en polsslag gaan mee op de fiets. Hoe staat Allan daar tegenover "Bij Peugeot hebben wij dat nog niet, zegt hij, maar La Vie Claire en Renault doen daar wel aan mee. Ook Phil Anderson zit met de machientjes op de fiets. Vol gens plair moet hij een aantal minuten rijden aan 65 pol- slagen dan weer op 100 om dan weer terug te komen op 65. Of het goed of slecht is weet ik niet. Het is een verplich ting want de machientjes note ren alles, maar het is misschien wel wat ver gedreven. Het is alsof men robotten programmeert. Koersen gebeurt niet alleen met de benen maar ook met het hoofd en daar kunnen ze lts non- derd machientjes niets aan veran deren" Het is ook geen geheim dat bij de profs nogal dikwijls ne keer "geklapt" wordt. Er worden combines opgezet en afspraken gemaakt. Is dit nog wel ernstig en speelt men niet met de voeten van de sup porters Allan "Je moet toch bedenken dat de loopbaan kort is en dat elkeen recht heeft om van de sport te profi teren. Bijvoorbeeld, zegt hij, stel u voor dat gij met 5 man en Vanderaerden weg zijt. Gij weet in de spurt heb ik geen kans. Wegspringen dan loopt u het risico dat Panasonic u terug haalt. Als nu de Panasonic een paar duizenden franken laat zien. Dan geloof ik dat gij ook zoudt blijven zitten". DOPING Dat doping bij de renners bestaat is een feit. Dat de bestrijding ervan noodzakelijk is, is zeker goed te keuren. Maar dat men ook simpele middeltjes voor verkoudheid verbiedt dat gaat wat ver. Men moet toch toegeven dat bijvoor beeld een Ronde van Frankrijk nog moeilijk te rijden is puur natuur. Zie maar het gemiddelde per uur dat er bereikt wordt en de moeilijkheidsgraad die men de renners oplegt. Het is dus een feit dat daar richtlijnen worden gegeven. Wie echter in een gewone kermiskoers een neus- druppeltje gebruikt loopt de kans van boete en schorsing. "Ik vind dat de kontroles niet streng en niet vaak genoeg kunnen zijn. Moest er bijvoorbeeld in de kermiskoersen altijd doping - kontrole zijn dan ging ik ook kermiskoersen rijden. Het zou misschien nog plezant werden. Het kost echter allemaal teveel geld en de straf is niet erg genoeg. Wanneer ik bv. zou gesnapt worden nadat ik een klassieker heb gewonnen dan krijg ik 1000 Zwitserse franks boete en een maand voorwaarde lijke schorsing. Maar tussen de kontrole en het bekend maken van de positieve plas heb ik tien dagen in alle kranten en revues gestaan, zodat in feite die boete dik betaald is. "D-> medische staf van de ploeg, is er alleen om te zien dat je altijd goed rijdt. Of je drie of vier jaar meegaat zal hun geen zorg zijn. Alleen het presteren telt. Want indien de renners van de ploeg niet fit zijn om te presteren zal de dok ter rap buiten zitten. Alleen het presteren, herhaalt hij, telt voor de baas van de ploeg. DE TOEKOMST Mogen wij Allan dit jaar nog verwachten "Ik weet het niet, zegt Allan", Pol Schokaert is er echter van overtuigd dat zijn "poulain" ieder jaar verbeteren. Hij is nog jong, zegt Pol, hij komt er zeker. Het Wereldkampioenschap Ja zegt Allan maar dan in achter volging op de piste. De opmerking dat achtervolging een bijzonder harde taak is lokt bij Allan het volgende antwoord uit. "Het is altijd hard. Als je geen berg opkunt is het ook hard. Indien men geen vlak parkoers uitkiest een dezer jaren wordt Vanderaerden nooit Wereldkampioen. Misschien wel als hij binnen een paar jaar meer ondervinding en stiel zal opgedaan hebben. Ik opteer voor de achtervolging omdat ik weet dat ik in korte prologen in ron den altijd goed rijdt. Ik denk wel dat ik in de wereldkampioen schappen ook op de piste mijn man kan staan. Zondag 21 april - Atletiekmeeting (Schiftingen Interklub Dames) 't Weer zit goed en dus besluit ik eens te gaan kijken hoe mijn klubgenoten het opnemen tegen 5 andere klubs. Ik bedenk dat we uiteindelijk een prachtige piste hebben. Daar mogen we blij om zijn! Minder prachtig is het dat je voor elk plasje het sanitair van de sporthal moet gaan op zoeken. Als toeschouwer vind je dat al vervelend, maar kan je je voorstellen wat het betekent voor atleten en atletes net vóór een wedstrijd nog naar de sport hal te moeten hollen ('t is toch de bedoeling dat er óp de piste gelopen wordt Niet dat we hebberig willen zijn maar toch vraag ik met aandrang (en dit in naam van alle bezoe kers van de piste) dat daar zo vlug mogelijk het nodige sani tair komt. HVDH PEETVADER VAN DE EN GELSSPREKENDE RENNERS DE WIL OM RENNER TE WORDEN DE WAARDE VAN PEIPER ALS RENNER Pol Schockaert (links) en zijn "poulain" Allan Peiper. PROFWIELRENNERIJ, HARDE STIEL DE BEROEPSERNST BIJ DE RENNERS Lentulo

Klokzjiel | 1985 | | pagina 11