4 Ninove zwart op wit WIJKEN OF WONEN DC MIC LWC KCiRiK CLCIES "Midden '82 vat de "Werkgroep Leefmilieu Groot-Ninove (WGLN) de idee op om de problemen van ruimtelijke ordening en huis vesting in de Ninoofse centrum stad voor het voetlicht te breng en. Op dat ogenblik waren zeer weinig mensen bewust (ook in de WGLN) van de enorme omvang van de materiële en sociale aftakeling van de binnenstad. Het dossier "Stadsvernieuwing te Ninove" heeft de diskussie over de "verborgen" verkrotting en leegstand in de binnenstad op gang gebracht. De fundamentele keuze voor een stadsvernieuwings beleid werd duidelijk gesteld stadsverplaatsing naar de rand van het oude stadscentrum of stadsvernieuwing in de binnen stad. Bovendien is dit lijvig dokument een bruikbare informa tiebron bij sensibiliseringsak- ties zoals een tentoonstelling, voordrachten en stadswandelingen. De uitgebreide inventaris van de gegevens over zowel woning kwaliteit als woonomgevingskwali teit geeft de diskussie grond onder de voeten. De verscheiden heid van de redakteurs geeft waarschijnlijk het meest aanzet tot diskussie. Architekten, mid denstanders en mi 1ieujongens hebben elk een afzonderlijke bijdrage geleverd, duidelijk met mekaar in tegenspraak. Na de bekendmaking van het dos sier organiseerden twee midden standswijken verschillende voor dracht- en voorlichtingsavonden. Ook een wijkkomitee in een volks buurt is verder aan de woonomge ving blijven werken. Eind '84 bakende het stadsbestuur mogelijke herwaarderingsgebieden af en stelde stuurgroepen samen. Deze "overheidsinteresse" is slechts na zware druk tot stand gekomen, niet in het minst afkom stig van de lokale en onafhanke lijke stadskrant "'t Klokzjiël". Achtereenvolgende artikelenreek sen in dat maandblad bleven wij zen op de schrijnende noodzaak van een stadsvernieuwingspolitiek". Voila zo horen we het ook eens vertellen van iemand anders. STAND VAN ZAKEN We maken van de gelegenheid ge bruik om even de stand van zaken van het stadsvernieuwingsproject in Ninove te belichten. Even herhalen dat op 21/6/1984 de gemeenteraad, volgende stads gedeelten als herwaarderings gebied voorstelde (zie bijge voegd plan uit Ninove-info van oktober '84). - Dam A (wijk Savooi- en Geraardsbergsestraat)(4) - Achturenwijk - Burchtdam en Brussel- straat (2) -'Het gebied tussen de Stationsstraat en de Koepoortstraat (5) Voor elk van deze gebieden werd door het Schepencollege van 13 november '84 een stuur groep samengesteld die zou in staan om het dossier voor te bereiden, dat ter goedkeuring zou worden overgemaakt aan de Vlaamse Excecutieve. Op vrijdag 4 januari '85 werd er met deze stuurgroepen een voorlichtingsvergadering gehou den in het nieuwe stadhuis op de Centrumlaan. Waren aanwezig namens het stadsbestuur Dhr P Desprets en H Torrekens namens de bouwmaatschappijnen: F Van de Meulebroucke, P Ver- leysen, C Prieels en D Leirens. Als techniekers L Quintelier, kabinetsadviseur van Gemeen schapsminister P Akkermans St. Van Den Haute, Leo De Vos, Bert Lambrechts en Luc Van de Sype. Er waren 16 aanwezigen namens de inwoners. Als verslaggevers van het stadsbestuur fungeerden Patrick Cornel is, stadsarchitekt en Wil fried Watseels, Land- schapsarchi tekt. Als voornaamste taken van de stuurgroepen werden vooropgesteld: - De wijze waarop de gebieden kun nen: geherwaardeerd worden, zodanig dat leef- en woonruim te centraal staan. - Advies geven over de afbakening van het gebied. - Het opstellen van een programma van de verschillende herwaar den' ngsoperaties Het ganse project zou ongeveer 15 jaar in beslag nemen. Dus zullen we pas echte resultaten zien in het jaar 2000. Door het stadsbestuur werd opdracht gege ven aan de heer Bert Lambrechts voor het opmaken van het rapport voor het gebied Dam A-Savooiwijk. Het studiebureau Luc Van de Sype uit Haaltert kreeg opdracht voor het opmaken van het rapport over de andere gebieden. Op 17 januari werd er reeds samengekomen met de stuurgroepen van Dam A en de Stationsstraat. Het herwaarderingsgebied Burcht- dam en Achturenwijk werd tot één gebied samengebracht. Deze afzonderlijke stuurgroepen stuurden reeds enquêteformulierer naar de betrokken inwoners, waar we de resultaten van afwachten. In de marge van deze ganse ope ratie, vernamen we dat niet iederéén die zich kandidaat stel- de om te worden opgenomen in een stuurgroep, een uitnodiging ont ving voor de vergaderingen. Als het, het stadsbestuur menens is met de stadsherwaardering dan mogen er zeker géén inwoners of betrokkenen worden geweerd die zich kandidaat hebben heb ben gesteld. Deze ganse opera tie is van zéér lange adem en er zullen zeker medewerkers in de loop van de jaren wegvallen. Daarom zou het goed zijn op de volgende vergaderingen IEDEREEN uit te nodigen die zich kandidaat heeft gesteld, zonder onderscheid van politieke kleur of drukkingsgroep. Een herwaar deringsoperatie kan pas slagen als iedere bewoner eraan mee- werkt. Daarom is het de taak van het stadsbestuur alle inwoners regelmatig op de hoogte te houden van de stand van zaken. BIRO De werkplaats voor bewoners in de ruimtelijke ordening afge kort als BIRO is een organisatie die zich onderandere inzet om lokale besturen te helpen bij inspraakbegeleiding. Zo zou ook de stad Ninove kunnen beroep doen op deze organisatie omdat de vastlegging van de herwaar deringsgebieden toch een initia tief is dat gericht is op de bewoners. Konkreet werkt BIRO reeds mee met het wijkkomittee van het Savooiplein. De plaat selijke bewoners hebben er reeds kunnen kennis maken met een ervaren medewerkster van de werkplaats. Meer inlichtingen kunnen bekomen worden op het sekretariaat BIRO Hoogpoort 9-13 9000 Gent 091/23 49 18. Een abonnement op het tweemaan delijks tijdschrift "Wijken of wonen" kost 280 frank over te schrijven op rekeningnr 068-2014933-76. Op dit sekreta riaat is er ook een folder te bekomen over de werking van V.Z.W. Biro. Bijgaande foto toont ons de Sint-Theresiakerk in haar huidige toestand. In de volks mond nog steeds "de nieuwe kerk", maar in feite een moderne ruïne De kerk is gelegen op een druk kruispunt, en vele voorbijgangers herkennen Ninove aan deze "lelijke" kerk. De monumentale abdijkerk is voor velen slechts een toeristische attractie, weg gestopt in het hartje van de stad, die ze een enkel kennen via de wegwijzers die erheen lei den. Maar de "Trezekeskerk" is een bekende baken. Als we de plaatsnaamborden mogen geloven staat deze kerk nu in de agglomeratie Meerbeke TE DUUR OM AF TE BREKEN Is men op deze wijze van het probleem van de Burchtdamkerk ver lost Wie met Pasen deze kerk bezocht zal hebben vastgesteld dat het er binnen regent! De to ren is al een stukje afgebroken, maar de totale afbraak laat op zich wachten.Althans zo werd ad- vies gegeven aan de kerkfabriek van Sint-Theresia op de gemeente raad van 11 september 1980. Op dat ogenblik werden de af- braakkosten geraamd op 21.493.874Fr. Wat zouden deze vandaag kosten We zouden misschien kunnen be sluiten dat de "Nieuwe kerk" er blijft staan omdat ze te duur is om te worden afgebroken. Als dit nu toch het het geval zou zijn, waarom begint men dan niet te denken aan herstelling Daarom niet in éénmaal, maar stukje bij stukje. Of is de afbraakgedachte een alibi om deze "moderne'1 kerk aan haar lot over te laten 60 JAAR De stichter van de Sint-There- siaparochie, E.H. Edward Poelaert, werd er tot pastoor benoemd in augustus 1925. Er wordt aan gedacht om dit 60.jarig bestaan van de parochie te vieren. Ware een begin van herstel aan deze door de laatste wereldoor log beschadigde kerk, niet het beste bewijs van respect voor de stichter van deze parochie van de rechteroever Oldies zijn "grammafoonplaatjes uit de oude doos". U vraagt maar, Nicole Neckebroeck zal de hits uit de jaren 1960-'70 voor u draaien op vrijdag 31 mei vanaf 21 uur in 't KLOKHUIS, Geraardsbergsestraat 27 te Ninove. Voor de nodige sfeer wordt zeker gezorgd, Nicole kennende. Breng vrienden en kennissen mee Inkom gratis. 't KLOKHUIS IS OPEN Maandag van 14 tot 16 uur Dinsdag van 10 tot 12 uur van 17 tot 19 uur Woensdag van 14 tot 16 uur Donderdag van 14 tot 16 uur VRT.1DAGAV0NDKAFEE vanaf 20 uur. REDAKTIEVERGADERINGEN Woensdag 8 en 22 mei om 20 uur. abonnement JAN-DEC 400 F. APR-DEC 300 F. JUL-DEC 200 F. 0KT-DEC 100 F. Over te schrijven op onze rekening 001-0971808-41 met vermelding van naam en adres. "Wijken of wonen" is een twee maandelijks tijdschrift voor een bewonersgericht ruimtelijk beleid. Het wordt uitgegeven door BIRO V.Z.W. Hoogpoort 9-13 te Cent. In het jan-feb 85-nummer lazen we volgende bijdrage over Ninove. Het werd er behandeld samen met andere stadsvernieuwingsdossiers in een aantal Vlaamse steden zo als Antwerpen en Sint-Niklaas Azaki Ligt de "Nieuwe Kerk" nu in de agglomeratie Meerbeke Wordt ze daarom aan haar lot overgelaten Azaki D- \i.eo MoercmarvopLitfls ^aièrrtoob r qano flchtuKAst [famphijnP 8ept.

Klokzjiel | 1985 | | pagina 4