HET WOORD VAN COD God to INTERVIEW MET DE EVAN GELISCHE KERK, AFDELING NINOVE We konden het ons niet laten. Deze katholiek-religieuze mei maand bij uitstek met haar Mariavereringen en pausbezoe ken, was een unieke gelegen heid om ons geestelijk licht te gaan opsteken bij een in Ninove religieuze minderheids groep, de protestantse evange lische kerk. Elke Ninovieter zal wel al in de vlucht God hebben horen roepen, van op de gevel van het kleine kerk je aan de Elisabethlaan Het werd een eerlijk vraagge sprek met de familie Van Der Eist en E. Taffijn, verant woordelijk voor de goede gang van zaken in hun kerk. Van Der Eist Wij vormen een protestantse geloofsgemeenschap die gebaseerd is op het woord van God, de Bijbel. Wij geloven in God de Vader, God de Zoon en God de H. Geest. Wij verschillen in dit op zicht van andere protestantse kerken dat we geen dominee of vast gestelde voorganger kennen. Bij wijze van spreken kan ieder van ons de eredienst leiden, want wij zijn allen broeders en zusters in de vergadering van gelovigen. Wij zijn Evangelische Kristenen. VDE We weten niet precies uit welke hoek we komen. Dat is histo risch gezien allemaal erg door el kaar gelopen en het is voor ons ook niet belangrijk.We weten al leen dat God in de duistere tijden van de Middeleeuwen een groot werk heeft geleverd met de re formatie. Taffijn E Omstreeks 1880 bivak- keerde hier in Ninove een zekere broeder Geeroms, een reizende evan gelist. Wij weten niet van waar hij afkomstig was, maar hij is nadien nog naar Amerika vertrokken. Die man heeft hier het zaad gestrooid, vooral in het hart van Louis Van Der Smissen, die een aantal mensen rond zich verzamelde. Zij kwamen samen in de Stationstraat. Eigenaar dig genoeg kennen de mensen ons als de Van Der Smissen. Wij zijn geen volgelingen van Van Der Smissen, wel van Jezus Christus. Eind 1800 (1897) is zuster Cecilia Taffijn, een katolieke huisvrouw, eveneens door het verkondigen van het evangelie gegrepen geworden. In die tijd was er rond de katho lieke kerk nog een erg duistere mantel. Men mocht als gelovige bijvoorbeeld zelf niet in de bijbel lezen. Nu is dat gelukkig ook wel sterk veranderd. Na de 2de Wereldoorlog hadden we nood aan een eigen gebouw. Er waren zo'n60-70 gelovigen. We hebben toen een stuk grond ge kocht aan de Elisabethlaan. In de toenmalige gemeenteraad was niet iedereen tevreden met die "zichtbare plaats". VDE Voor de bouw van onze kerk hebben we een v.z.w. opgericht om financiële redenen. Maar we hebben geen kerkfabriek of verant woordelijke, zoals de katholieken. We krijgen geen enkele subsidie. Ook buiten onze eigen groep heb ben we geen structuur opgebouwd. We hebben geen Paus, bisschoppen, of priesters. Onze enige leidraad is de bijbel, het woord van God, het evangelie. Wat wij niet kennen zijn bv. eerste en plechtige kommunie dat staat niet in de bijbel. Dopen doen we als de gelovige er door belijdenis om vraagt. Daar staat geen leeftijd op. Het doop sel is voor ons een getuigenis dat we gered zijn door het bloed van Jezus. Elke zondag komt onze Gemeenschap samen voor de eredienst. Daar bid den we, zingen we en worden er veel bijbelteksten voorgelezen. Zo een eredienst is niet vooraf gestruktureerd. Iedereen kan zijt; beschouwing geven over bijbel teksten, uiteraard alleen als men er zich in verdiept heeft. Wij vieren ook het laatste avondmaal met brood en wijn. In de namiddag is er prediking, dat noemen wij de uren van stichting, van onder richt. Het zijn wel vooral man nen die de diensten leiden. De vrouw haar taak ligt meer in het moederlijke, bezig met haar ge zin en opvang en godsdienstig onderricht van de kinderen. Wat niet betekent dat een vrouw niet zou kunnen voorgaan in een dienst. TAFF Wij hebben heel goede kontakten met katholieke gelovigen. Wij zijn tegen hun klerikaal stelsel. Want het is onbijbels. Binnen de kerkgemeenschap of het geloof erkennen wij geen hoger menselijk gezag. Als gelovige is men werkelijk allemaal zijns gelijke. TAFF Wij hebben een drang om het evangelie te verkondigen, maar het ontvangen ligt bij hem of haar die het wil horen. Wij dringen ons nooit op bij mensen. Wij verspreiden soms evangelische lektuur of Bijbels om ongelovigen en andersdenkenden aan te zetten het Woord van God te lezen. v ir Mevrouw VDE -dat Jezus op aarde gekomen is -dat hij de kruisdood is gestorven voor onze zonden -dat hij verrezen is en dat hij ons naar de hemel is voorgegaan en daar voor ons bidt. VDE Wel wij zijn allen van nature uit zondaars, terwille van de erf zonde, wat eigenlijk gelijk staat met ongehoorzaamheid tegenover God, onze Vader. Hiervoor heeft hij de eerste mensen, Adam en Eva uit het paradijs gestuurd. Bij de schepping was de mens kom pleet gelukkig maar door het eten van de boom van Kennis van goed en kwaad, is hij zondig geworden. Dat zondig juk draagt de mensheid nu, tot aan zijn verlossing. Daarom heeft God zijn eigen zoon de kruisdood laten sterven om onze zonden te vergeven. Jezus heeft onze plaats op het kruis ingeno men. Alleen wie gelooft dat Hij voor ons is gestorven kan de hemel bereiken, en alléén wie gelooft. Uit dankbaarheid gaan we naar zijn voorbeeld leven. TAFF Het is voor ons ook moei- Iijk te begrijpen waarom God zijn zoon met onze zonden heeft be laden. Maar God is zo groot en heilig dat hij geen zonden door de vingers kan zien. TAFF Als je naar het heelal kijkt dan zie je zijn grootheid? je ziet hem ook in de kleinste dingen. De Schepping is dag aan dag een prediking (Psalm 19). Al die verschillende planten en dieren en de voorplanting. Wij zien God daarin. TAFF God heeft geen robotten gemaakt, wel mensen met een vrije wil. De keuze was aan hen. VDE Neen in geen enkel geval. Want in de bijbel staat dat de werelden door het woord Gods tot stand zijn gekomen zodat het zichtbare niet ontstaan is uit het waarneembare. Dus God maakt iets uit het niets. God kreëert dus, zowel aarde als planten, dieren en de mens. VDE De evolutieleer is ontstaan omdat de mens zich van God wil afkeren. Met wetenschap kan je alle richtingen uit, kan je veel bewijzen. Op het einde van zijn leven heeft Darwin eigenlijk zijn theorie weerroepen. Waarom zou den we twijfelen aan de bijbel dat God zijn schepping realiseer de op zeven dagen. Het staat er zwart op wit. Wij aanvaarden die Big-bang theorie niet (nvdr: dat het heelal uitdeint). Er is meer geloof nodig om die zogezegde wetenschap pelijke theorieën aan te nemen dan het scheppingsverhaal. Dat weet men door geloof en niet door kenni s Waarom zouden wij de evolutie theorie geloven als er ook vele geleerden het scheppingsverhaal aannemen. TAFF Ze is in elk geval niet minderwaardig. Ze staat op ge lijke hoogte met de man. VDE Zo1n 6000 jaar geleden werd de mens geschapen. We stammen dus helemaal niet af van een of andere apesoort. VDE Wij geloven dat Maria de moeder is van Jezus en dat ze zwanger werd door de H.Geest. Ze werd daarvoor door God uitgekozen. We vereren haar niet als Middelares, omdat de bijbel ons leert dat alleen Jezus bemid delaar kan zijn tussen God en de mensen. Mevrouw VDE We zijn tegen lega- nsering van abortus in het algemeen, maar nuances moeten kun nen gelegd worden. Mevrouw VDE Wij vinden het pri- ma dat de wetenschap kinderloze echtparen kan helpen, zolang het inderdaad tussen gehuwde mensen gaat. Dat probleem stelt zich niet bij K.I.D. (Kunstmatige in seminatie met donorsperma)Wat we voor onszelf niet aanvaarden. Het huwelijk is heilig. We zijn ten zeerste tegen de vrije liefde. VDE Wij doen in elk geval aan liefdadigheid. Niet om de hemel te verdienen maar doen het uit dankbaarheid omdat we blij zijn naar de hemel te zullen gaan door het geloof in Jezus Christus. Want niemand kan in de hemel komen tenzij door Jezus Christus. VDE Tenzij ze geloven in Jezus Christusde enige bemiddelaar tussen God en de mensen. VDE Neen, iedereen is vrij. Maar voor ons is de bijbel de enige richtlijn. TAFF Na de dood krijgen we als geest opnieuw een verheerlijkt fysisch lichaam dat niet onder hevig is aan aardse problemen. Dan leven we bij God, als enge len in het Vaderhuis. Bij God is er geen tijd. Eeuwig heid is voor ons niet te be grijpen. In de ogen van God is 1 dag 1000 jaar en 1000 jaar vervolg pag. 7 Klokzjiël De Evangelische Kerk, wat is dat eigenlijk KL Zij jullie Calvinisten of Lutheranen KL Hoe zijn jullie in Ninove terechtgekomen KL Hoe zijn jullie georganiseerd? KL Hoe staan jullie tegen over katholieken KL In tegenstelling tot de "Getuigen van Jehova" bellen jul lie niet aan bij de mensen om ze te bekeren De duidelijk evangelische oproep vanop het evangelische kerkje aan de Elisabethlaan. KL Welke zijn de hoofdbegrippen van uw protestants geloof KL Hoe bedoel je, voor onze zonden KL Waar heb ik dat nog gehoord, maar vind je God dan geen beul tegenover zijn zoon KL Hoe groot en heilig is God dan wel KL Waarom heeft God aan Adam en Eva die kans gegeven om te zondigen. Hij kan bijvoorbeeld evengoed alleen treurwilgen geplant hebben in de tuin van het paradijs KL Geloven jullie in de evolutie theorie KL Nemen jullie die bijbeltek sten niet wat naïef letterlijk over. Ik bedoel, je kan toch niet om de evolutieleer van Darwin heen, want er is ondertussen al zo veel wetenschappelijk bewijs geleverd op dat vlak. KL Je zegt dat God alles kan maken uit het niets, maar om een vrouw te maken heeft hij wel een rib nodig van de man. Waarom heeft hij haar ook niet uit het niets gemaakt, of wordt ze in dat opzicht minderwaardig geacht KL Goed, maar hoe oud is de mens dan volgens jullie Enkele evangelische broeders en zusters bij de ingang van hun kerk. KL Naar ik weet, geloven jul lie niet in Maria KL Nemen jullie een standpunt in tegenover legalisering van abortus of transplant- KL En proefbuis- baby's KL Doen jullie ook aan lief dadigheid KL Dus is er in de hemel nog veel plaats, want alle boeddhisten, mohameddanenjoden en confusia- nisten gaan er zeker al niet naartoe KL Zijn jullie dan onverdraag zaam t.o.v. die vreemde gods diensten KL Je zegt ook dat wie gelooft ook eenmaal zal verrijzen, zoals Jezus. Hoe zal dat in zijn werk gaan

Klokzjiel | 1985 | | pagina 5