x> t" BURKINA FASO Is Burkina Faso 1.een nieuw streekbier 2.het japans voor holle mergpijp 3.een term uit een nieuwe komputertaal 4.de minister van reuze- schildpadder.be scherming op de Galapagos-eilanden? Geef toe, wie van jullie zou zonder enige twijfel het juiste antwoord op deze multiple choice eksamenvraag kunnen geven Eerlijk als we zijn - en met énige schroom achteraf - wij hadden onze keuze al laten vallen op de eerste mogelijkheid. Nochtans. In één van de mooiste hoekjes van Groot-Ninove kwa men we echter het juiste ant woord te weten. Bleek daar dat geen van de vier door de examinator opgegeven keuzemo gelijkheden klopte. Burkina Faso is de nieuwe benaming van Opper Volta, een middel klein land in West Afrika, ge prangd tussen Mali, Ivoorkust, Ghaua en Niger. Men zegge het voort. nadruk op basis- zonder veel projekten. Zwitserland heeft geen koloniaal verleden en de interesse voor 3de wereldproblematiek is daar gegroeid uit vrijwilligers. "BOIS DE VILLAGES" WM Burkina Faso is een land uit cTë Sahel strook en bestaat voor al uit vlak savanne gebied, met geïsoleerde bosstroken. Het groot probleem is dat hout er de enige energiebron is voor het koken en in mindere mate ook voor het pottenbakken. Er is een zeer hoge houtexploita tie, reken daarbij nog de droog te, het loslopend vee. Kortom er verdwijnt zeer veel bos en er wordt niet" heraangeplant. En dat is juist wat we met "Bois de villages" willen doen. De dorpelingen zelf bossen leren aanplanten. WM Om te beginnen wordt geen enkel dorp verplicht bomen te planten. Via de bestaande struk- turen die van vroeger reeds be stonden, wordt aan het dorp voor gesteld of men gezamenlijk mini mum 1 ha. grond wil beschikbaar stellen voor het planten van bomen. Vooraf wordt men natuurlijk voor gelicht en gesensibiliseerd dat het zeer belangrijk is nieuwe bossen te kreëren. Als ze akkoord gaan, dan levert het Ministerie gratis het plant goed, de draad voor de omheining en de techni.sche assistentie. De dorpelingen zelf moeten het terrein plantklaar maken en al het werk doen van planten en onderhoud achteraf. Dat is niet eenvoudig voor hen, want dit werk moet gebeuren bij het begin van het regenseizoen dus op hetzelfde moment dat ze moeten zaaien en planten op het veld. Want er wordt nog veel graan verbouwd, zoals Milo, Met het Neigembos als prachtig lente- dekor zochten we onze weg door het Prindaal en ontmoetten er Wim Magerman een landbouwingenieur, die als ontwikkelingshelper ak- tief is in Burkina Faso en tijdens het Paasverlof tijdelijk in België verbleef. Burkina Faso (of het "Land der Rechtschapenen"), het 10de armste land ter wereld, telt ongeveer 6,5 miljoen inwoners, waarvan er 90% leven op het platteland, de rest vooral in en rond de hoofd stad Ouagadougou, bij de Ninovie- ters bekend van Ninafri expedi ties. Het gematigd links militair regime van president Sankara blijkt een vrij positieve weer klank te vinden op binnenlands vlak. Er werd gestart met een alfabetizeringskampagne voor de 90% ongel etterden in het land. Het aksent ligt vooral op klein schalige projekten, waarvoor het land werd ingedeeld in 25 et nische provincies, wat in Afrika een uniek experiment is. Wim Magerman Het projekt waar binnen ik werk heet "Bois de Villages" (dorpsbossen) en wordt gefinancierd door de Zwitserse regering. Het projekt wordt geleid door Intercoöpérations een niet gouvernementele, uiter aard Zwitserse organisatie. WM Door een gewone adverten tie. Ik had wel al enkele jaren ervaring als ontwikkelingshelper omdat ik in Algerië heb gewerkt, o.a. met het ABOS. De zwitsers hebben wel een eigen aanpak in ontwikkelingshulp. Ze leggen bij- soya. Nu moeten die jonge boom pjes, willen ze goed wortelen, op tijd geplant geraken, want ze moeten goed het eerst volgend droogseizoen doorkomen. Er zijn ook veel vooroordelen bij de bevolking zo van waarom zouden wij bomen moeten planten, die vanzelf groeien Voor ons is het belangrijk dat ze zich daar zelf verantwoorde lijk voor voelen, want het is een werk van lange adem. Vanuit hun standpunt wordt het toch nog altijd ervaren als opgedrongen door de overheid. Ook moeten al die percelen voorzien worden van een degelijke omheining tegen het loslopend vee in het droogseizoen. De houten omheiningspalen waaraan de dure belgische Bekaert-draad wordt genageld, stellen heel wat problemen. Zijn ze niet goed be handeld, dan worden ze zo door thermieten afgewreten, en je kan je überhaupt afvragen of het wel verantwoord is, want voor de palen heb je méér hout nodig, dan je in 't begin aanplant. Maar als je het niet doet, heeft bomen planten geen zin natuurlijk. BURKINABEE WM Ons projekt is geïntegreerd in het Ministerie van Leefmilieu en Toerisme. Elke ontwikkelings helper werkt nauw samen met een Burkinabee, (zo heten de inwo ners) zodat wanneer een europeaan wegvalt hij direkt door een man van ter plaatse kan vervangen worden. Wij zijn met dit systeem vrij gelukkig. Het projekt loopt nu toch al 7 jaar. Natuurlijk heeft een bosbouwprojekt veel tijd nodig voor je resultaat ziet. Het probleem van veel projekten is dat ze teveel op zichzelf staan en na 5 jaar zijn de europe- anen weg en alles valt stil. Dat is bijvoorbeeld typisch voor het ABOS. Het huidig regime doet wel in spanningen maar dat land heeft geen middelen. Er is geen industrie, geen handel, alleen wat veehan del met buurlanden. Burkina is een overgeassisteerd land. Er is zeer veel ontwikkelings hulp. Er zijn daar projekten uit vele landen bv. Wereldbank, FAO (Food and Agriculture organi sation) en vele andere projekten. Een typisch voorbeeld van wester se ontwikkelingshulp toont de Kerk van de Amerikaanse Baptisten. Die hebben enorm veel geld en werken dan ook aan dure reali saties. Zo bouwen ze massa's kerken, stuwdammen zonder water enz. Vele negers worden dan ook baptist, omdat ze ondervin den dat daar wat te verdienen is. Ik kan die negers geen ongelijk geven. HONGER WM In Burkina Faso is momenteel geen hongersnood. Maar de toekomst ziet er niet rooskleurig uit. In het noorden van het land is er al een probleem. In het buurland Mali schijnt de toestand al zeer erg te zijn. De mensen leven van een overle- vingslandbouw. Men produceert niet voor de verkoop, behalve misschien wat in de veeteelt. Buiten het regenseizoen dat tus sen april en oktober ligt, lopen alle koeien, geiten en schapen wild los. Dat heeft een zeer nefaste werking, omdat niemand zich verantwoordelijk voelt voor het gemeenschappelijk goed de natuurlijke vegetatie. Er zijn ook heel wat stukturele onevenwichten. Een goed voorbeeld hiervan is dat stadsmensen met geld, koeien kopen voor hun fami lie op het platteland waardoor er in feite teveel vee is, wat leidt tot overbegrazing. Een apart probleem zijn de Peulh- volkeren. Die kennen geen lands grenzen en ze trekken met hun koeien werkelijk overal door. En als er niet genoeg gras is, steken ze de boel in brand, nadien schiet alles weer groen uit maar dat vernielt enorme hoeveelheden nuttige vegetatie. De officiële boswachters zijn daar trouwens zeer streng tegenover. KACHELTJES WM Ik hou niet van de term verwoestijning. Alsof het het noodlot zou zijn. Want de hui dige droogteramp in Afrika is een kompleks probleem, waarin de menselijke aktiviteit een grote rol speelt. Door de ont bossing en vernieling van vege tatie roep je als het ware op droogte. Er is trouwens vege tatie, die goed droogtebestendig is. Maar de bevolkingsdruk is te groot. Herbebossing is een prioritair gegeven. Handelaars uit de stad komen tegen spotprij zen hout kopen bij de plaatse lijke boeren. Als ze zo voort doen blijft er tegen het jaar 2000 géén boom meer over Het is ook zeer moeilijk om on geletterde mensen van levens wijze te doen veranderen. Zo is er een sensibiliseringskampagne om het hout ekonomischer te ge bruiken. Tot nu toe wordt eten klaargemaakt op een open vuur, waardoor de meeste warmte ver loren gaat. De mensen worden nu aangezet om hout te branden in kachel tjes. Maar ook dat is nog te hoog gegrepen. Voor hen is dat een enorme verandering, veel te modern Vernieuwingen moeten uiterst simpel gehouden worden, willen ze aanvaard worden. Wat nu bijvoorbeeld wel in trek is, zijn "les trois pierres amé- liorés", een verbeterde moderne versie van het open vuurtje, maar met een energiebesparing van 30 Ook binnen ons eigen projekt stui ten we in dat opzicht op veel tra ditionele vooroordelen. Op reli gieus vlak zijn Negers animisten, geloven in geesten en vereren de natuur. Daarom is er een zekere terughoudendheid tegenover bomen planten, omdat ze dan volgens hen het domein van de goden en geesten betreden. Wie zich in de plaats stelt van de natuur wordt ervoor gestraft. Vele bomen zijn ook heilig. Als je in Afrika aan bos bouw wilt doen, moet je met dat aspekt van de Afrikaanse kuituur terdege rekening houden. KONTROLE WM Momenteel werken we al in 600 dorpen met een effektieve bosopper- vlakte van 600 ha. Dat is na tuurlijk niets,op niveau van een heel land. Maar we staan nog maar in een embryonaal stadium. De bebossingsaktie moet echt massaal worden. Men heeft in feite geen andere keuze meer. Het moet zover komen dat de mensen uit éi gen beweging gaan aanplanten. On ze taak is vooral inspirerend. ......I— vervolg pag. 9 PLANT EEN BOOM IN AFRIKA SPJ Messaged i a'mas j A L G E R IJ e y j 'xjarnanrasset,® "mauretanif! K- 5 Noeaksjot - Agades NIGER 4&JA NEA- 'A Monroviax ^ERIA-7 KAMEROEN ïfJaoend Fernando P BURKINA E QU AT Principe tvenaar u^GABON VAN GUINEA Brazza Matad KL Wat houdt het projekt "Bois de Villages" allemaal in KL Hoe gebeurt dat konkreet Klokzjiël Hoe ben je daarbij terechtgekomen Wim Magerman er moeten nog veel vooroordelen overwonnen worden. KL Hoe is de samenwerking tus sen jullie en de plaatselijke overheid KL Na de Afro-rage die we hier begin dit jaar hebben meegemaakt, wordt er nu al héél wat minder over hongersnood en droogte ge sproken. Hoe is de toestand daar nu eigenlijk KL Merk je daar wat van de verwoestijning in het Sahel gebied Een baobab of apebroodboom, de trots van de Afrikaanse savanne. KL Hoe ver staan jullie nu eigen lijk met "Bois de Villages" KLMen kan zich afvragen wat er gaat gebeuren, eens de exploi tatie van de nu aangeplante bossen gaat beginnen

Klokzjiel | 1985 | | pagina 8