KAATSEN TE NINOVE SPORT SPIER 11 Het moet zo rond 1920 geweest zijn dat apotheker Jules Lievens bijge staan door de heren Ghyselinck en Engels van start gingen met een kaatsploeg te Ninove. Deze nogal Waals getinte sport zou pas zijn opbloei kennen met de fusie van Bal Op en Ninove Blokken. Onder de naam Eendracht Ninove klom men stillekens aan met veel vallen en opstaan naar de hogere reeksen. Deze lange weg werd afgelegd met de hulp van ingehuurde Waalse slagkracht. De laatste jaren schijnt hierin toch een kentering te komen alhoewel de rekrutering op eigen bodem nog altijd een uto pie blijkt te zijn. De huidige voorzitter, advokaat Mare Goessens, was zo vriendelijk ons een inter view toe te staan. HET BEPERKT BESTUUR Het bestuur van E. Ninove rust in de handen van een beperkte groep werkers. Naast voorzitter Goessens zetelt duivel doet al en de man achter de schermen Walter Van der Haegen. Sekretaris is Eddy Symons en Depoulion is schatbewaarder. Verdere leden zijn advokaat Rudy Cobbaert, Apotheker Maurits Lievens, Albert en Antoine Symons en nog de onder-voorzitter Maurice Vander- motten. Een beperkte kern die men graag zou aanvullen met jonge le den maar dat is weer een ander historie. KAATSEN IS POPULAIR TE NINOVE Volgens de voorzitter is de kaats- sport erg populair te Ninove. Er zijn pakweg zo'n 300 toeschouwers. Rekent men daarbij de uitschieter? zoals destijds de derby's met Meer- beke en nu met kampioen Tollembeek waar men nogal boven de 1000 toe schouwers uitstijgt. Ook de fina le van het Tornooi trekt meer dan 1000 toeschouwers. Of de akkomodatie voldoende is op het Stationsplein De voorzit- er "Veel akkomodatie hebben wij eigenlijk niet nodig twee kleed kamers, een ballodroom en wat af- spanningszeilen. Nu is het wel zo dat wij reeds jaren op dit kaats- veld spelen maar dit jaar heeft de Bond alles nagemeten en con stateerde dat ons plein te lang was en dat aan de "koord" er wat moest verbreed worden. Nu kunnen we gerust zijn". OVER LUTTES, CRITERIUMS EN TORNOOIEN Wanneer men een kalender van E.Ninove in de hand neemt ziet men een wijds programma waarin men Luttes, Criteriums, Bekers van België en Tornooien aankon digt. Voorzitter Goessens licht toe "Een wedstrijd in kaatsen wordt altijd een lutte genoemd. Een criterium is het kampioenschap dat gespeeld wordt tussen de ploegen van de reeks. Tornooien zijn wedstrijden die gespeeld worden met schiftingen en die niets met het kampioenschap hebben te maken. Beker van België wordt gespeeld door de ploegen die in die kompetitie uitkomen". Geeft die rezem "luttes" geen overbelasting bij de spelers De voorzitter "Er wordt nogal veel gekaatst op een seizoen. Het kan uitlopen tot wel 60 wedstrijden. Soms tot vijf per week. Of men van overbelasting kan spreken weet ik nie.t. Onze ploeg heeft geen trainings schema1 wat in andere sporten toch wel bestaat. Ik geloof dat het een even zwaar is als het andere" Er bestaat dus geen trainer of coach in de kaatssport "Neen dat is in die sport geen gewoonte. Destijds had Ninove wel een bekende oude kaatser aangetrokken om die funktie te vervullen maar men is er terug van afgestapt. Nu is de afgevaar digde van de ploeg de leider over de ploeg. Hij stelt ze op en doet de vervangingen". DE HANDSCHOEN VAN EEN KAATSER In de kaatssport is de handschoen van de speler van enorm belang geworden. De kaatsbond heeft de laatste jaren zeer strenge maat regelen uitgestippeld. "Met reden, zegt de voorzitter, voor een paar jaar kon men het volgende meemaken en ik denk hier dan bijvoorbeeld aan Pont-a-Celles met Tourneur. Die mannen hadden handschoenen aan die bijna grote lepels waren. Een soort schepper zoals in de Pelotte Basque. Enorm groot De kunst bestond er alleen in om de bal juist in die lepel te krijgen. Door de vorm van de handschoen kreeg de bal een enorme vaart meegegeven. Wat wel enigszins de wedstrijd kon vervalsen. Toen besloot de Bond het maximum gewicht van de handschoen op 200 gr te brengen en was het inwerken van metaal of andere stoffen verboden. Dit geld dan voor eerste en tweede klasse. Deze beslissing ontke tende een storm van protest bij de spelers. Verleden jaar dreigde men zelfs met een echte staking! De Bond hield echter voet bij stuk en won het pleit. Dat het menens is met die reglementering heeft Lemmens van Feluy ondervon den. Bij keuring en weging van zijn handschoen vond men dat deze niet voldeed aan de nc:*~ speler heeft onmiddellijk een j-aar schorsing opgelopen". AMATEURS PROFS OF SEMI-PROFS Gezien de spelers in de kaatssport veel wedstrijden spelen stelt men zich toch de vraag, hoe die mensen het kombineren met hun werk. Zijn het amateurs of profs of semi- profs. De heer Goessens "Ik zou niet zeggen dat het profs of semi profs zijn. Het blijven ten slot te altijd amateurs die zich zodanig met hun werk schikken dat zij genoeg vrije tijd hebben gedurende het kaatsseizoen. Bijvoorbeeld Banterre is rijkswachter hij re- jgelt zijn dienst zodanig dat hij gedurende het seizoen vrij over |zijn weekends beschikt. Of men nu echt kan zeggen dat het nog echte amateurs zijn. Dat durf ik zo niet beweren. Trouwens dat is ook het geval met andere "amateurssporten" In de kaatsing is ook een trans- fertsysteem van spelers ingebouwd. Hier ook is er een geldcircuit mee in het spel. Hoe loopt dat systeem De voorzitter "gedurende een maand in september-oktober moeten alle transferts van spelers worden geregeld. Tussen de twee klubs wordt een overeenkomst bereikt over de transfertsom. De speler neemt een percentage voor zich en het transfertformulier wordt door de Bond ingeschreven. Nu kan die transfert definitief zijn. Men kan een speler aanwerven voor een jaar dan is de transfert tij del ijk, men kan ook aanwerven voor een jaar met optie op defi nitieve aanwerving na het jaar. Het systeem vertoont veel gelijke nis met deze toegepast in de Voetbalbond. KAATSEN EEN SPO^T UIT HET WALENLAND Mprc GoesSeris "Dat is jüiist. Kaatsen is een Waalse sport, als men de hoogste klassen beziet. Bijvoorbeeld de hegemonie van een Braine werdt verbroken door Tollembeek maar in de 12 ploegen zijn slechts drie Vlaamse te vinden Ninove, Bruizingen en Tollembeek, al de rest komt uit Wallonië.In lagere klassen kan men echter zien dat ook in Vlaanderen de kaatssport toeneemt die kan te maken hebben met het feit dat de media hier nu meer aandacht zijn gaan schenken aan deze sport". Ook rond Antwerpen is er een kern van kaatssport, toch alleen maar in lagere klassen. Dat vindt men ook elders in Vlaanderen waar er lokaal wordt gekaatst. Wat Friesland betreft hier gaat de vergelijking niet op. In Friesland speelt men om zolang mogelijk de bal in het spel te houden. In België is de kaatssport meer ge baseerd op het feit dat men tracht de bal over te leveren of over te keren. Toch kocht Braine een Fries als versterking. "De Fries Brandsma is een eerste en enig feit in de Belgische kaatssport. Zijn aanwerving geeft voor het eerst een internationaal tintje aan de kaatssport. De transfert van die man gezien hij uit Nederland komt heeft niets gekost. Volgens geruchten zou hij echter een zware diesel van de klub hebben gekregen om zijn wekelijkse verplaatsingen te doen. Zeker is het dat men deze man geen amateur meer kan noemen. Maar dat hij een extra impuls aan de kaatssport kan geven is wel juist. Iedereen die wat met kaatssport te zien heeft ziet gaarne deze Fries aan het werk". INGEWIKKELD PUNTEN SYSTEEM In de kaatssport wordt het kampioen schap gespeeld volgens een inge wikkeld puntensysteeem. Eerst spelen al de ploegen met heen en terug tegen mekaar. De punten worden als volgt geteld. Een 15-6 stand levert de winnaar 3 punten op. Winst met 15 tegen 7 of hoger levert de winnaar 2 punten op en de verliezer 1. Nadat de ronde afgelopen is wor den de ploegen verdeeld in 6 eerste die voor de titel strijden en 6 laatste die vechten tegen de degradatie. Te vergelijken met de.play-offs van de Basket sport. Tot vorig jaar was dit met behoud van de behaalde punten. Dit kon natuurlijk aanleiding geven tot manipulaties en vrien- dendienstjesWanneer men veilig stond in de eerste zes en zonder ambities voor kampioen te worden kon men zijn punten gaan weg schenken, zelfde geval in de dalersreeks.. Dit jaar heeft de Bond dat veranderd. De behaalde punten worden gehalveerd met het begin van de Play-Offs. Zodanig dat ieder weer in de "run" zit. Komt daar nog bij dat men in de eindronden slechts speelt voor 2 punten. Wint de ploeg met 15-6 dan'krijgt de winnaar 2 punten en de verlie zer 1 punt. "Leuke rekensomme tjes zou men zeggen Van Bondswege uit is het de be doeling om zoveel mogelijk de combines te vermijden". KAATSSPORT OOK VOOR DE JEUGD "Is het interessant voor elke klub om een jeugdbeleid te voeren", zegt de voorzitter, "dan is dat echter in de kaats sport niet zo eenvoudig". Nu komt het wel voor dat bij E.Ninove men wel een nieuwe interesse bij de jeugd kan voe len 'zodat de klub met' jeugdplde- gen startte voor twee jaar. Deze' ploegen worden bageleid door' een bestuurslid en men hóópt dat er daar ergens tussen die jongens een witte merel zal zitten". Is er geen overleg mogelijk met andere sporten bijvoorbeeld met de voetbalKan men gedurende de dode voetbalperiode geen spe lers aantrekken die voetballen in de winter "Het ligt natuurlijk in onze bedoelingen om zoveel moge lijk mensen te laten aansluiten. Men komt echter voor een finacieel probleem te staan. Indien men meer dere juniorsploegen zou gaan vor men dan gaat de klub ook moeten zorgen voor de handschoenen. Men kan natuurlijk aan niemand vragen dat hij een jongen van 14-15 een handschoen gaat kopen van 2000 fr. om hem bij ons te laten sporten. Financiëel is dat dus enorm moei lijk te organiseren" Kan de stadssubsidie niet helpen in de jeugdprospectie? "Deze jaarlijkse subsidie die varieert naargelang de klasse waarin men speelt is amper vol doende om de eerste ploeg wat in evenwicht te houden. Een steuntje dat men krijgt maar die dan voor jeugdprospectie zeker niet voldoende is". Dus ook bij de kaatsers extra- sportieve steun en sponsering "Natuurlijk. Naast het traditio nele geldgewin langs eetfestijn, tombola's, barbecue hebben wij nog wat andere middelen om de zaak rond proberen te krijgen. Sponsoring is er nu reëel, tot voor een paar jaar werd Ninove gesponsord op materiaal vlak. Onder impuls van een aantal be stuursleden is dat de laatste twee jaar veranderd en is men waarlijk aan een financiële in breng toe. Deze financiële in breng van derden wordt dan nog aangepast ook volgens de klasse. Waar de sponsor vroeger een beetje als amateur optrad is er nu een meer professionele inslag. Daarnaast hebben wij ook nog het reklame-boekje. Wij geven dus een klubblad en een kalenderblad uit. De opbrengst daarvan hebben wij hard nodig. Want zonder de inbreng van al die extra spor tieve steun zou de sport niet leefbaar zijn. En dan nog is het moeilijk om rond te komen". TOEKOMST Wij hebben bewust gekozen voor een jonge kern. Patrick De Jonge is de oudste der spelers en is 26, de jongste is 20. Wat als konklusie geeft dat wij met een zeer jonge kern in Eerste Natio nale aantreden. Wij wilden niet investeren in gevestigde en dure spelers maar hielden het liever bij de jeugdkeuze.Indien wij ons met die ploeg kunnen handhaven in eerste dan is E.Ninove voor vele jaren gerust. De rust en ervaring die de ploeg nodig heeft hebben wij trachten op te vangen door naast het basis vijftal een oudere speler op de bank te houden. STADSKOMPETITIE "Wij staan daar zeer positief over, zegt de voorzitter, trou wens er wordt op ons plein ge speeld. Dit is natuurlijk kaatsen op heel ander niveau dan dat van ons. Het reglement verbiedt trouwens aan aangesloten spelers van in deze kompetitie aan te treden zodat dit voor ons van geen enkele belang is. Wij aan zien die ploeg zeker niet als dissidenten. In dat'perspectief gezien zou het niet mogelijk zijn aan E.Ninove om een tornooi voor jongeren in te richten waarin bijvoorbeeld jeugdploegen van deelgemeenten of wijken zouden aan treden Vervolg p. 12

Klokzjiel | 1985 | | pagina 11