skoon ninove LEEFMILIEU EN POLITIEK geschiedenis van liel kerkplein ie ninove Het kerkplein krijgt verin rubric lv «fmük'uf Het is dit jaar weer verkiezings jaar. Daarom is het goed nog eens kort en bondig de verhouding tus sen Leefmilieu en politiek uiteen te zetten. De ekologische bewe ging is op dit ogenblik een we reldwijde maatschappelijke stro ming geworden, gebaseerd op de kerngedachte dat de mens en de mensheid geen overlevingskansen heeft, tenzij het ekosysteem "aar de" in zijn evenwicht kan bewaard worden. Dit ekosysteem is op kor te termijn inderdaad aan grote veranderingen en desorganisatie toe ontbossing op wereldschaal, bodemvervuiling tot in het grond water toe, afvalproblemen op we reldschaal (kernafval gigtig af val), oceaanvervuiling, nieuwe ziekten op wereldschaal door de vervuiling (kanker), atoombewa pening... De milieubeweging stelt nu dat de mensheid kollektief be perkingen moet opleggen aan haar huidige aktiviteiten, wil er geen allesomvattende milieuramp ontstaan. Daarom is de ekologishe beweging er zich van bewust dat we naar een milieuvriendelijke levens wijze en ekonomie moeten streven en dat binnen dat kader de rest kan worden opgelost. In brede zin is de milieubeweging een po litieke beweging, een levensfi losofie, omdat het een maatschap pelijke beweging is, omdat het op het vlak van de maatschappij ordening duidelijke prioriteiten stelt. De laatste vijf jaar heeft het milieubewustzijn mondiaal gespro ken grote vooruitgang gemaakt. In kommunistische landen, zelfs in Derde Wereld landen, begint men de noodzaak van een ekologi sche ordening van de samenleving in te zien. Ook in West-Europa is er veel aan het veranderen. De woudsterfte in Duitsland, het kankerverwekkend hormonenvlees in ons land, de giframp in Bhopal hebben velen aan het denken gezet en maken dat stilaan zaken als loodvrije benzine, hormonenvrij vlees en dergelijke in naam van de volksgezondheid door eenieder als dringende en dwingende maat regelen worden geeist. De milieubeweging staat een soci ale ordening voor waarin niet de oude waarden en tegenstellingen dominant zijn zoals geld en ar beid, staat en vrije markt, vrij zinnig of kerkelijk, Belgisch of Vlaams, maar nieuwe waarden en tegenstellingen zoals Biolo gische landbouw of industriële monocultuur, meer kollektieve milieugoederen als zuivere lucht, water, landschap of meer indivi duele consumptie... Hierdoor werkt de milieubeweging als een progres sieve faktor en kracht, omdat zij de mensen volgens nieuwe kriteria mobiliseert en de oude kriteria volgens welke de klassieke partijen recruteerden (vakbond, mutualiteit, geloof, taal, stand) doorbreekt. Het hoort tot de doelstelling van de Werkgroep Leefmilieu de alge mene ekologische levensvisie, met inbegrip de maatschappelijke ve randeringen die dit meebrengt, te propageren. De Werkgroep Leef milieu doet dus aan politiek in de zin van een maatschappelijk veranderingsproces helpen mede te ontwikkelen en te stimuleren. De Werkgroep Leefmilieu is geen politieke partij. Agalev is dat wel. Agalev heeft de verdienste gehad, door met kieslijsten op te komen, de kiezer de mogelijk heid te geven te stemmen voor personen die op het vlak van het bestuur (lokaal, nationaal en Europees) een uitgesproken ekolo gische visie voorstaan. Agalev heeft door deze daad ook duidelijk een evolutie teweeggebracht in meer ekologische zin bij andere partijen, waar uit opportunisme of uit overtuiging de partijpro gramma's (bij de ene partij meer gen egocentrische wereld van mu ziek, computerspelletjes, mode en sport. Maatschappelijk zijn ze gemakkelijk bespeelbaar met racis tische thema's, pleidooien voor een sterke man en een ongebrei deld recht op consumptie. Ander zijds is er de toenemende groep ouderen, wiens gedachtenwereld is blijven stil staan en die de hui dige wereldontwikkelingen niet meer volgen en in gedachte en belangstelling in de tijd van toen leven. (Wat hun volkomen recht is). Beide groepen, tegenwoordig een niet onaanzienlijk kiezerspoten- tiëel, zijn echter handig manipu leerbaar en bespeelbaar door een ultra-conservatief programma, waarvan ze zelf de betekenis niet inzien, programma dat vaak de dek- dan bij de andere) geëvolueerd zijn. Het is dus van belang dat tegelijkertijd én via de druk van een expliciete milieupartij en via een meer milieubewuste op stelling van de klassieke par tijen ZO SNEL MOGELIJK het ekolo- gisch evenwicht op aarde hersteld wordt. Basis van alle milieupartij- politiek blijft een ekologisch be wust kiezerskorps. Aan die basis moeten wij als milieuwerkgroep blijven timmeren en daarom moeten wij gericht blijven naar het gro te publiek toe en en naar kontak ten met ALLE partijen, want er is geen enkele partij waar men zo dom is, niet in te zien dat milieu- eisen niet belangrijk zijn. Milieuoptimisme dus, voor wat de toekomst betreft Er zijn teke nen, die toelaten te hopen, maar er zijn ook andere tekenen. De nieuwe generatie, de jongeren on der de twintig, zijn, volgens vele waarnemers, politiek apatisch, huldigen een cynisme en opportu nisme geboren uit angst en on macht werkloosheidsperspectief en zijn teruggeplooid op hun ei- mantel is voor het aan de macht blijven van geprivi1igeerde maat- schappeli jke mi nderhei dsgroepen En eigenaardig genoeg, de laat ste jaren is er ook de ultra-pro gressieve wind (in de sfeer van bi otechnologi ecomputertechnolo- gie, sterrenkrijg)die elk ge zeur over ekologie als een bang doemdenken van de kaart lijkt te vegen. Krijgen we binnenkort een computergestuurde biosfeer op aarde Worden de levensgrenzen binnenkort volledig verlegd Te genover deze ongebreidelde avon turiers van de biotechnologie, doet de klassieke milieustrijder eerder nuchter conservatief aan. Binnen dit spectrum van maatschap pelijke krachten en tendenties zoekt de milieubeweging HAAR WEG. Daar de waarheid niemand toebe hoort, is dogmatisme of triomfa lisme van wie dan ook uit den boze. We zijn als zoekenden die tasten in het duister van de toe komst. Dirk Van de Perre Verantwoordelijke Werkgroep Leefmilieu Het huidig Kerkplein vindt zijn ont staan in de idee voor de nieuwe hui dige abdijkerk. Immers, zoals reeds gezegd was het Kerkplein voor 1600 gewoon een dries, een open stuk grond, dat voor het abdijbeluik lag. Het beluik van de abdij was afgesloten door een ononderbroken scheidingsmuur en tussen de oude abdijkerk en die scheidingsmuur lag nog een boomgaard. De oude abdijkerk lag een twintigtal meters meer noordwaarts dan de huidige. Knooppunt van dat oude kerk plein was het Molenpleintje, waar zich de ingangspoort bevond voor de abdij en voor de abdijkerk. Met het nieuwe kerkplan, dat in zijn eerste versie gemaakt is ca. 1623 a 1630 verandert alles. Men voorzag de kerk, daar waar ze nu nog staat, dus direct tegen de grensscheiding met de stad aan. De hoogdingang van de kerk zou komen in de zuidelijke dwarsbeuk. Daartoe moest de oude scheidingsmuur afge broken. Men zou deze heropbouwen, mooi parallel lopend met de kerkge vel en aan de ingang van de kerk plande men een nieuw pleintje, dat met een nieuwe dreef verbonden zou zijn met het spausstraatje. De Voor poort van het klooster bleef waar ze ook in de middeleeuwen stond, vlak bij de molen. Eigenlijk werd het huidige Kerkplein opgesplitst in twee kleine pleintjes het eeuwen oude molenplein en het nieuw voor plein bij de nieuwe kerkingang. Zo zag het eerste concept van kerkplein er uit, dat trouwens samen hing met een gotisch concept voor de nieuwe abdijkerk. Het origineel ontwerpplan ervan bevindt zich nog in het archief te Gent. (zie illustratie D Geleidelijk aan wijzigde echter met de tijd en de mode de visie op de kerk en op het Kerkplein. Reeds abt Roel ofs liet zeker voor 1644 het kerkplan in barokke zin aanpas sen. Met behoud van het vroegere grondplan kreeg de kerk een barok ke westgevel. Onder de opvolger abt De Neve werden hieruit de archi tecturale consequenties getrokken voor het Kerkplein. Dit werd ca. 1662 in een nieuwe versie ontworpen. Er werd een nieuwe abdijpoort ge pland, de huidige, die meer aan sloot bij de kerk en minder bij de molen. De ingang van de abdijkerk verschoof van de dwarsbeuk naar het schip, waar die nu nog is. En nog belangrijker, de muur die langsheen het kerkschip was ge pland in de eerste versie, liet men wegvallen. Zo vloeiden de ruimte voor de kerk en de kergevel zonder een onderbreking in mekaar over. Hierdoor vergrootte, ver diepte het Kerkplein, wat mede werd bereikt door de inplanting van de nieuwe ingangspoort die eveneens dieper dan de vorige werd ingeplant. Zo werden abdijpoort en kerkgevelwand de monumentale af sluitwand van een weids plein, dat stilaan in verhouding kwam met de afmetingen van de kerk. Zo vorm den in het nieuwe ontwerp abdij poort westgevel en kerkingang een eenheid, een onderdeel van een zelfde plein. Het molenpleintje verloor grotendeels zijn functie en werd een dode hoek. Mogelijks is deze visie op de kerk, het kerkplein en de nieuwe Voorpoort het werk van de Gentse architect Gillis Van Waesberge die van 1660 tot 1666 door abt De Neve was aangetrokken, (zie i11ustratie2) Tenslotte kreeg het huidige Kerk plein, eigenlijk Kloosterplein geheten, in de toenmalige documen ten, onder abt De Moor zijn defini tieve vorm en afmetingen. De Moor vergrootte het plein naar het oosten toe, door aankoop van grond in 1689 en nam het besluit het monumentale Kloosterplein ook een passende toegang te verschaffen.Hij liet de huidige Dekenijstraat aan leggen. Die straat kwam op een perceel te liggen dat eigendom was van de abdij. Die straat was dus eigenlijk een private weg. Zoals ook gans het Kloosterplein, behalve het Spausstraatje, abdijeigendom was. In zijn dagboek noteert abt De Moor op 7 dec. 1689 "Ik kocht de tuin aan van een zekere Francis- cus Jaecquemijns en ik liet, ten koste van veel arbeid, het plein gelegen voor onze nieuwe abdijkerk, vlak maken zodat er een fraai en breed plein is ontstaan dat nu met bomen moet versierd worden. Ik heb ook de straat die vanaf de pastorie naar onze kerk leidt, la ten kasseien, daar voorheen het volk slechts toegang had tot onze kerk langs een kromme en zeer vuile weg". In 1698 liet abt De Moor het plein beplanten met olmen en beuken. En zo is het ook te zien op een kaart uit 1784. In samenklank met het Paus Corneliusstraatje, jplÉit Dirk Van de Perre Tan i ucrkqrocp/ KERKPLEIN EERSTE VERSIE KERKPLEIN TWEEDE VERSIE DEKENIJSTRAAT L.rU.f 1-kU Kerkplein eerste niet uitgevoerde versie (ca. 1623). Bemerk het kleine voorpleinjte voor de ingang van de nieuwe kerk. De stippellijn geeft de loop aan van de oude scheidingsgrans stad-abdij I..U- Kerkplein tweede uitgevoerde versie 1660-1698)Door het weglaten van het kerkhof, het niet meer bouwen van een scheidingsmuurhet ver plaatsen van de abdijpoort en de aanleg van de Dekenijstraat ont stond een weids plein dat in ver houding stond tot de kerk. heette abt De Moor het nieuwe mooie Kerkplein Sint-Corneliusplein, een naam die echter niet stand hield.

Klokzjiel | 1985 | | pagina 7