HET WOORD VAN COD deel 2 8 fes Jsr m INTERVIEW MET DE EVAN GELISCHE GEMEENTE THE GOSPEL BACK TO SCHEPEN Meimaand was pausmaand. Dat zal elkeen wel gemerkt hebben. Zijne Heiligheid mag dan al terug in het Vatikaan zitten, 't Klokzjiël heeft de religieuze kriebels aar dig te pakken. Vorige maand lie ten wij de protestantse, evange lische kerk (afdeling Ninove) aan het woord, nu een interview met Wil fried Goossens, vertegenwoor diger van de Evangelische Gemeen te (afdeling Ninove). BACK TO THE ROOTS Wil fried Goossens Wij zijn een groep van christenen Wiens geloof volledig door de bijbel is ge'in- spireerd. De bijbel immers is bron van alle geloof, basis van al wat bestaat. Voor de traditi onele kerken is dat ook wel zo, maar daar is door de eeuwen heen het ceremoniële, de show te sterk naar voor gekomen. De bijbel, het evangelie is er als het ware min derwaardig geworden. Voor ons is dit helemaal niet zo. Je zou mo gen stellen wij zijn christenen die willen leven zoals het evan gelie het echt wil. Back to the roots dus. WG Nee, we zijn noch katholiek, noch protestants; we zijn christe lijk. We trachten ons neutraal tussen beide traditionele kerken op te stellen. We begunstigen geen van beiden, we verwij ten-hen ook niets. WG Tja, dat etiket wordt ons vaak opgekleefd. We zijn noch het één noch het ander; voor de mees te mensen is dit hetzelfde als een sekte. Maar dit is niet waar. Wij doen niet aan volksbedrog of geïntegreerde klantenbinding zo als andere sekten. Klare wijn (d.i.het evangelie) schenken, dat willen we. Wie zich daartoe aan getrokken weet is welkom. VAN DEN IJZER TOT IN NINOVE WG Tijdens de Eerste Wereldoor log werkte een Engels echtpaar, Ralph en Edith Northern, onder de frontsoldaten aan de IJzer. Zij ntaktadres Ijl i1 fried Goossens Loon Damstraat Lt'ï Local terre '*L® leerden vele soldaten opnieuw bid den midden het sombere oorlogsge weld, ze vertelden hen het evan gelie; ze "bekeerden" hen. Na de oorlog vroegen sommige soldaten het echtpaar naar België terug, be geesterd als ze door hen waren. Sa men stichten ze een kerk de Bel gische Evangelische Zendingsgenoot schap. WG :In Engeland staan wij tame- TTjk sterk. Ook in Nederland. Maar vooral Amerika; in de Ver enigde Staten is meer dan de helft van de mensen evangelisch geïn spireerd. Zij groeperen zich in de zg. fundamentalistische kerken; Free Evangelical Churh, St. Bap- tistchurch, WG Onder invloed van die pas gestichte Zendingsgenootschap ont wikkelden zich overal te lande basisgemeenschappen. Deze ontstaan los van elkaar, gewoon maar door dat iemand er het initiatief toe neemt. In het begin is er wel hulp van een bestaande kern uit de omge ving. Eens de groep op eigen vleu gels, werkt men volledig onafhan kelijk van elkaar. Iedere plaatse lijke kern heeft een eigen bestuur, is zijn eigen baas. Er bestaat bij ons geen hiërarchie geen paus, geen bisschoppen of dekens, ieder een is gelijkwaardig. WG Nog maar een klein jaar. Al- Tës staat dan ook nog wat in zijn kinderschoenen. We krijgen veel hulp van de Geraardsbergse Ge meente. Momenteel worden op een drietal plaatsen (Ninove, Appel- terre, Aspelare) evangelische diensten gehouden. Daarmee berei ken wealles bijeen toch een paar tientallen mensen. LITURGIE WG Wij hebben zeker geen eigen gebouw. De diensten gebeuren ge woonlijk bij iemand thuis. Bij grotere gelegenheden wordt ergens een zaal gehuurd. Dat is nog al tijd goedkoper dan het kopen en onderhouden van een eigen gebouw. Overigens hebben wij geen "heili ge" missen in de bekende zin van het woord. Wij kennen slechts bij eenkomsten waar wij samen de bij bel lezen, bespreken, kritisch doorleven. Dat is immers de grond, het fundament van ons geloof. WG Toch wel. In zekere zin. On ze kinderen worden niet gedoopt. Dat heeft geen enkele zin, want je weet niet of die kinderen dat wel echt willen. Wij dopen wel volwassenen, mensen die bekeerd, bewust zijn geworden van de waar de van het doopselWe kennen ook een eigen begrafenis- en huwe lijksritus. WG Eigenlijk geen van beide. Fr bestaat echter in de rijksscho len ook zoiets als evangelisch- protestantse moraal. Ook in het Ninoofse atheneum is er een le raar voor dat vak', aangesteld door de protestantse synode. Van hem krijgen onze kinderen hun godsdienstonderricht. Vanzelf sprekend leven onze kinderen nogal geïsoleerd, want meestal zijn zij de enigen in de klas die zoiets volgen. Zij missen trouwens ook plechtige kommunie e.d., maar ja, dat is met vrijzinnige kinderen evenzo. DE DIERBARE GELOVIGEN WG We plaatsen stukjes in de Franten, we delen folders rond. Er zijn ook 2 gospelschepen die per manent door Vlaanderen reizen en her en der manifestaties houden (muziek, film, toneel,...). De mensen komen er naartoe (uit nieuwsgierigheid?), raken geïn teresseerd en blijven komen. WG We kunnen de dierbare gelo vigen onderverdelen in 3 katego- rieën 1. trouwe katholieken, die gedwee hun zondagsplicht vervullen, maar toch ergens in het traditionele gedoe een leegte ervaren; ze wil len meer en komen dat "meer", dat spirituele bij ons zoeken; meestal breken die dan met de katholieke kerk, maar wij propageren dat niet; er zijn trouwens mensen die naar onze diensten komen en toch prak tiserend katholiek blijven. 2. mensen die een zware tegenslag te verwerken krijgen en steun zoe ken bij het evangelie. 3. pessimisten, die het niet meer zien zitten met krisis- en rakettoestanden. WG Wij baseren onze standpunten op wat wij in de bijbel lezen. Zo zijn wij absoluut tegen abortus. Net als de katholieken, want de bijbel aanvaardt dit niet. Maar op het gebied van seks en kontracep- tie zijn wij veel vrijer. Seks is niet simpelweg voortplanting, het is integendeel een genot, een kunst. Dat lezen we ook in "Hoog lied" (bijbels boek). De pil is dus geen zonde, wel een zegen. WG Het kan goed zijn de bijbel Fe associëren met het marxisme. Maar Leonardo Boff en konsoorten verwaarlozen toch bepaalde aspek- ten van de bijbel. WG Natuurlijk zijn ook wij voor vrede en in beginsel tegen plaatsing van raketten. Gewoonlijk neemt elke kern apart wel eigen standpunten in hierover. Maar ik ken evangelische gemeenten die als groep, als gemeenschap zijn opgestapt in de grote anti-raket- tenbetogingen. WG Helemaal niet. Wij aanvaar- "den het bestaan van die man niet, evenmin als eender welke andere vorm van hiërarchie. God heeft nooit een paus gewild. Nergens in de bijbel staat dat er een paus en bisschoppen moeten zijn. Paul us bijvoorbeeld schrijft al zijn brieven "aan de gemeente van niet dus aan één bepaal de gezagsvoerder. Het enige ge zag is de bijbel. WG Wij geloven dat alle christe nen (en hiermee bedoel ik men sen die Christus willen volgen vol gens de bijbel) oecumenisch kunnen denken, dus ooit één grote gemeen schap kunnen vormen. Maar het moet dan wel een gemeenschap zijn zon der struktuur, zonder hiërarchie. Niet dus in de klassieke betekenis van het woord "de éne kerk voor de éne wereld". Wij zien oecumene eerder als een geestelijk, spiri tueel iets, minder als iets struk- tureels, materialistisch. VERLOOFDENINFO EN GOSPELSCHEPEN WG Inhoudelijk wel, maar de op- Fomst lag nogal laag (6 koppels); toch dient gezegd dat het alle maal nieuwelingen waren, mensen die nooit tevoren kontakt hadden met de Evangelische Gemeente. WG Dit was niet zo bedoeld, wij "hoorden pas voor het eerst over die katholieke info-dag toen onze aankondiging al was verschenen in de pers. Alles gebeurde dus onaf hankelijk van elkaar. Hadden wij het trouwens eerder geweten, dan hadden wij best een andere, min dere konkurrentiële datum willen kiezen. Zoals al gezegd wij willen de traditionele kerken geenszins saboteren. WG Toch niet, hoewel we dit zou- cTën willen. Maar we hebben geen statuut, geen bestuur, en dus gaat het moeilijk om lid te worden. WG Op onze gospelschepen "de ark*" en "de eben-haezer" draaien Vervolg p. 10 Klokzjiël Onvermijdelijke begin vraag Evangelische Gemeente, wat is dat? KI Rekenen jullie zich dan tot eén van de traditionele kerken, hetzij katholiek, hetzij protes tants? KI Mogen we jullie dan een sek te noemen? KI Hoe is de Evangelische Ge- meen te ontstaan? nt/i/m Enkele evangelische volgelingen op hun gospelschip. KI Gebeurde dat ook in andere landen?Of bleef alles beperkt tot België? KI Terug naar ons landje hoe komt die Evangelische Gemeente tenslotte in Ninove terecht? KI Hoelang zijn jullie al bezig hier in de streek? KI De katholieken hebben een kerk waarin ze eucharistie vie ren. Hebben jullie ook zo'n ge bouw met eigen liturgische dien sten? KI Jullie hebben dan ook geen "7 sakramenten"? KI Hoe gaat dat dan met jullie kinderen op school? Volgen zij godsdienst of moraal? KI Waar komen jullie "aanhangers" vandaan? Hoe trekken jullie volk KI Wat voor publiek hebben jullie? "Wenst U een grondslag die sterk genoeg is om er uw leven op te bouwen? Wilt U weten wat het doel van het leven is? Zoekt U naar de waarheid omtrent het leven, de dood en het leven na de dood?.Er is maar één betrouw bare bron de bijbel, het Woord van God" (uit "Het pausbezoek aan België", gratis krant, huis- aan-huis bedeeld door de Belgische Evangelische Zendingsgenootschap in de week van 12 mei 1985 -foto van een evangelisch doopsel. nvdr. In de week van de paus kre gen alle huizen van Ninove-Centrum een kleurrijk krantje (8 blz.) in de bus gestopt. Het pausbezoek werd kritisch bekeken. In feite was heel het spul één grote re clamestunt "Hoe kan ik toch nog het ware geloof in de bijbel, in evangelie en dus in de Evan gelische Gemeenschap- ontdekken?" "HUMANAE VITAE" EN ANDERE PAUSELIJKE DEKRETEN KI Wat is jullie menig over een aantal katholieke principesdie in bepaalde lagen van de bevol king als eerder konservatief, uit- de- tijd worden bestempeld? Abor tus bijvoorbeeld; de pil; homo filie. KI En de bevrijdingstheologie? KI Nemen jullie, als gemeenschap standpunten in over aktuele bezig heden als bijvoorbeeld de raket ten? KI Zijn jullie ook naar de paus gaan kijken? KI Jullie geloven dus ook niet in de oecumenische gedachte KI De klokzjiël-kalender van maart '85 meldde Info-studiedag voor verloofdengeorganiseerd door de Evangelische Gemeente Ninove. Had die enig sukses? Kl We hoorden sommige katholie ken zeggen "Wij geven een info- dag op lo maart, "zij" doen drie weken later hetzelfe aan een goed kopere prijs. Dit is religieuze onverdraagzaamheid. Kl Die gebeurtenis had plaats in het "huis Behn"het huis van de Ninoofse kuituurraad. Soms lid van die kultuurraad? Kl Toch geven jullie filmvoor stellingen, muziekoptredens Kulturele aktiviteiten dus?

Klokzjiel | 1985 | | pagina 8