cardoen Een tijdje weg Sommfc. MET NINAFRI NAAR EN NIGER 'fl mammmk stoffen voor mode Si interieur ka ai schoolstraat 17 ninove Maar nooit hebben wij Georges uit ons dagelijks bestaan kunnen bannen. De tijd vervaagt het beeld, maar in ons huisgezin, is dit beeld nooit ver dwenen. Later, ben ik nog op to neel verschenen, en met mij, goeie jongens, zelfs pracht kerels als Gaby Van Lon- derzele, Roger Van Ael- broeck en zonen, Danny en Erik Omer Vervliet, Marcel De Schrijver,enz. ter gelegen heid van Karnaval-Revues. Ik heb nog mijn uiterste best gedaan, om mede met voornoemde mannen, het volk aan het lachen te brengen. Meestal zijn wij daarin ge lukt, en was het publiek zeer tevreden. Maar dat heilig vuur, dat bij mij niet meer aanwezig was Ook bij publieke mani - festaties, als bals, soupers enz. trok ik mij stilaan achter uit. Ik schakelde dan over naar het schrijven van kleine artikels, in Aan alles komt een einde Zonder de sentimentele kant op te gaan wil ik graag toegeven, dat ik door de dood van Georges de helft van "mijn pluimen" verloor. Het leven ging voort, en mede met "dat leven", ver schenen er andere dinaen. "'t Klokzjiel" en na enige tijd, vond ik daarin 't ge noegen en 't verzet, dat ieder mens, zowat nodig heeft. Zes jaar lang, heb ik maandelijks getracht, U het wel en het wee te brengen van een simpele ninoofse volksjongen. Ik heb nooit de ambitie oehad. superieur werk af te leveren. Daarvoor is mijn Dréin en mijn kennis te beperkt. Toch heb ik trachten aan te tonen, dat het leven mooie kanten heeft. Dat men kan leven met mooie herinneringen. Ik heb in mijn leven vele vrienden gehad en nu nog komen er goddank velen aan huis. Vriendschap is het leven. Ik heb prachtmensen gekend. Jef Arents en Alfons Stan- daert waren er een paar van. Oudere mensen weten waarom ik dit aanhaal. Mede met hun vriendschap, gaven ze soms hun bloed voor hun evenaaste, en niet uit financiële over wegingen. Dat zijn er een paar, uit de "goeie ouwe tijd". Maar kom, genoeg daarover. Ik neem afscheid van de lezers, van '"t Klokzjiël" Ik hoop dat ik U enkele jaren, het lief en het leed van ninoofse "elementen" heb gebracht. Ik hoop dat U er van genoten hebt, en somtijds eens hartelijk ge lachen. Al wat ik verteld heb is re gel recht" uit mijnen bik" ge vloeid. Ik heb nooit getracht iets te verbloemen. Mocht ik gelukt zijn, in dat gene wat ik betrachtte, dat is dan voor mij een grote voldoening. Ik blijf met hart en ziel verknocht aan het '"t Klok zjiël'!, en roep dan ook aan de lezers toe, dit blad trouw te blijven. Ikzelf zeg tegen '"t Klok zjiël" en zijn redaktie- raad, dank voor onze vrien- schap. Ze was mooi en onbaat zuchtig. Daarom dat ik sluit met de woorden - tot weerziens, wat dus geen vaarwel betekend. MARCEL CARDOEN. vervolg van pagina 7 verhouding met het Afrikaans konti nent. Ik heb er vroeger veel gereisd en er verschrikkelijk veel armoede, honger en onrecht gezien. Uit de refleks om daar iets aan te doen, heb ik enkele mensen samengebracht hier in Nonove, die ook voelden dat er een veel direktere aanpak voor veel problemen in het kader van de ontwikkelingssamenwerking diende te komen. Wie de toestand in Afrika een beetje kent, weet dat veel hulp strandt eens die ergens in het land aanwezig is. Onze organisatie is a-politiek, waar niemand zich persoonlijk mag aan verrijken.Dat zien we helaas maar al te dikwijls bij vele organisaties een vetbetaalde bureaukratie die van op afstand de projekten laat uit voeren Zo weet ik van een projekt, dat aan de Belgische staat al 17 miljoen ge kost heeft, terwijl de eerste steen er nog altijd moet van gelegd worden. En waarom je!t dan uiteindelijk doet. Dat is een soort mikrobe die je hebt, een bezetenheid.Waarom doet een po litieker aan politiek, dat is onge veer hetzelfde. We houden ons met Ninafri bezig, (gniffelend) anderen gaan op kaffee of lopen achter de vrouwen. Jean M. De groep die uit Ninafri is opgestapt deed dat uit eigen be weging. Die mensen konden het niet aan. Ze hadden te veel losse idee- en en beseften niet dat een derge lijke organisatie meer is dan la chen en pinten pakken. Tijdens zo'n reis zijn er altijd spanningen. En er worden soms wel beslissingen genomen die in het verkeerd keel gat terechtkomen. Maar je leert de mensen maar kennen als je er mee handelt. Ze hebben gelukkig zelf ingezien dat hun plaats niet in Ninafri was. Jean M.: Wel, we waren stylo's aan het uitdelen aan de kinde ren. Maar die bengels wilden na tuurlijk niet in het rijtje blij ven staan tot ze allemaal het hun ne gekregen hadden. Ze verdrongen elkaar, ik moest ze wel weggooien of er gingen accidenten gebeuren. KL.: Denk je dat het de juiste ma nier is waarop Jean M.: Nu, het is beter de sty lo's aan het stamhoofd te geven die ze dan zelf kan uitdelen. Jean M. "Neen we zijn voor de stad natuurlijk gelijk aan alle andere verenigingen alhoewel er, naar we uit de coulissen vernomen hebbèn, iets aan het broeden is, zodat we ook vandaar extra financiële steun zouden krijgen. dig hebt. Het is allen samen tegen die overweldigende natuur, de tech nische problemen met de auto's... Paris-Dakar? Vakantie? Laat me niet lachen. Als we in de woestijn 400 km per dag halen is dat zeer veel. Soms is het er maar 100. Toen we eens dagen na elkaar bij een temperatuur van -15°C aan een grenspost hebben moeten wachten, eer pnze formulieren in orde waren, heb ben er weinigen van ons het woord vakantie in de mond genomen. Weet ook dat we onze reis zelf be talen. Een dergelijke onderneming vraagt enorm veel inzet en een goede fysieke konditie. Om met ons mee te gaan moet ge ne man zijn met kloten aan zijn lijf." NEUCKERMANS H. Verschalk de fiskus en stort mini mum 1060 F op nCR 000-1483809-97 van Ninafri. Ook alle andere hulp is natuurlijk welkom. Wattez Marcel Cardoen en Georges Cassiman op jacht teBlankenberge. KL.: De sfeer tussen de verschillende leden van Ninafri was na de terug komst van de eerste expeditie snel vertroebeld. Een aantal mensen heb ben zich zelfs van Ninafri gedistan- cieerd en waren niet te spreken over de manier ivaarop het er aan toe ging. KL.: Op de videobeelden die je van één van je expedities mee bracht, staan beelden waarop je iets staat uit te strooien, waar de negerkinderen elkaar bijna ver trappelen om het op te rapen. Voel- de je je '-oen de rijke nonkel uit Amerika? KL.: Ik bedoelde eigenlijk wel iets anders. KLJe hebt de medewerking van vele firma's in Ninove, krijg je ook steun van het stadsbestuur KLEr is, of tenminste er was, nogal wat kritiek op jullie avontuur lijke onderneming. In de zin van enkele stoere kerels op humanitaire zending naar Afrika in een surrogaat Paris-Dakar. Hoe reageer je daarop Jean M. "Dat is inderdaad een kri- tiek die we bij onze eerste expidi- tie veel hebben gehoord. Maar hope lijk ziet men het nu in dat we het echt menen. Wat weiniqen weten is welke voorbereidingen zoiets vergt. Uiteraard is er voor ons iets avontuur lijks aan. Wie het nooit heeft mee gemaakt, kan zich die fantastische vriendschappelijke ambiance in de woestijn niet voorstellen. Daar kom je werkelijk alleen vrienden tegen. Iedereen voelt dat je elkaar er no tex-trend Ninafri-voorzitter een receptie naast gische ambassadeur Jean Moreau,tijdens Dirk Lettens,Bel- in Niger.

Klokzjiel | 1985 | | pagina 10