ROLAND DE ROUCK KONTRA VERHAALRELASTING Een betoging A i 'improviste KASSEIDE VIJANDELIJKE GEVOELENS Tijdens de gemeenteraadszitting van 24 oktober deed de jonge advokaat Roland De Rouck (PVV strekking) een opmerkelijk voorstel inzake af schaffing of herziening van het reglement op de verhaal belastingen door het invoeren van een urbani satiebelasting respektievelijk for faitaire wegenbelasting. Alle gemeenteraadsleden luisterden aandachtig naar wat hun jonge kol- lega naar voor bracht. Het was lang geleden dat ze nog zo iets gehoord hadden. Iemand nam een initiatief boven de bekrompen partijbakens heen. Neen dat kon deze reeds half gefossiliseerde gemeenteraad niet aanvaarden. Dat was te hoog gemikt. Stel je voor ne jonge gast die de verhaal belasting wil afschaffen. Zowel bij coalitie als oppositie kon dat niet door de beugel. Er werd zelfs schrander opgemerkt "En al dat werk verloren dat we gestoken hebben in de herbereke ning na de herziening van de verhaal belastingen. Het zou werke lijk zonde zijn". Een anders weinig overtuigende mo tivering om een negatieve konklu- sie aan vast te knopen. Men voert hier het motief aan "Gedaan werk is goed werk en laat rust waar rust is!' Een kwestie van zelfver zekerd gedrag. Het voorstel werd dus verworpen. Wij vinden dat deze tussenkomst zeker meer verdiende dan simpelweg te worden weggestemd. Want het is niet omdat er nu geen luid protest meer gehoord wordt dat verhaal belastingen zomaar als een rechtvaardige geldopeising kun nen worden aanvaard. R. De Rouck merkt terecht op dat je klachten van inwoners niet zomaar negeert. Een dergelijke verhaalbelasting wordt door de stad aan de aange landen van weg- of rioleringswer- ken van bovenaf opgelegd. Van in spraak is hier weinig te merken. Vooral in de buitengemeenten komen dergelijke belastingen meestal zeer hard aan. Hier kan men zich ook vragen stel len over de aanpak van sommige openbare werken. Neem nu de her- aanleg rioleringswerken aan de Kasseide Lieferinge uitgevoerd in 1980-1981. De toestand van het huidig wegdek verschilt helemaal niet met wat er voordien lag. Gro tere vraagtekens mogen geplaatst worden wat betreft de dure riole ringswerken die op de aangelanden werden verhaald. Ook wie niet kon worden aangesloten moest betalen. Nu blijkt dat er bij de planning helemaal geen rekening werd gehou den met de specifieke eisen die een riolering in een boerengemeen- te stelt. Er werd een grote centra le beton-afvoer onder de grond gestoken waarop slechts weinig nuttige afwateringen konden wor den aangesloten. De meeste wo ningen hadden reeds hun eigen af water i ngssysteem aangepast aan het plaatselijk reliëf en grachten systeem. En voor de afloop van een dakgoot moet je natuurlijk geen dure rioolbuis steken. Bij zware regenval kan de riool maar op 1/2 kracht werken omdat bij het minste aanvoer van slib de kleine roosters verstoppen en... Vele kosten bren gen dus niet altijd het verhoopt resultaat. Al weze gezegd dat het aanbrengen van rioleringen als dus danig voor vele straten wel een positieve ingreep is. Gemeenteraadslid De Rouck stelt bij zijn motivering vast dat deze vorm van belastingen voor de betreffen de aangelanden zeer zwaar aankomt en in de regel een bron van erger nis vormen. Zo worden alle initia tieven van de gemeente inzake open bare werken met achterdocht of zelfs met vijandelijk gevoelens onthaald. Blijkt dat de steeds gunstiger wordende betalingsvoor waarden slechts een pijnstiller zijn of smoorklep voor fundamen tal kritiek op deze belastings- vorm. Op het ogenblik dat de aanleg van nieuwe straatbeddingen en nutsvoor zieningen nog een echte meerwaarde realiseerden (bv. landbouwgrond werd bouwgrond) voor de aanpalende percelen, waren verhaal belastingen ongetwijfeld gerechtvaardigd, vindt De Rouck. Maar nu ligt dat wel an ders. Er is dikwijls geen sprake meer van meerwaarde, integendeel zelfs. Het sneller verkeer, versto ren van de rust, inname van voor tuintjes worden door de bewoners zeker niet als waardevol aanvaard. De Rouck voelt zich terecht geroe pen als vertegenwoordiger van de bevolking om de kritieken van de "getroffenen" te vertolken .en kon- kludeert dat de protesten veeleer het gevolg zijn van het feit dat verhaalbelastingen als fundamen teel onrechtvaardig worden aange voeld. "Het is precies de onbillijkheid die noopt tot een grondige herzie ning van de verhaalbelastingen" meent De Rouck. En verder "Zelfs het Hof van Cassatie stelt dat verhaalbelas tingen niet gekoppeld kunnen wor den aan een meerwaarde maar het gevolg is van ingrepen t.v.v. het algemeen belang. Het voorstel van De Rouck impli ceert dat een grondige herziening maar realistisch is als de gemeen telijke financiën er niet onder lijden. URBANISATIEBELASTING EN FORFAITAIRE WEGENBELASTING Ter vervanging stelt hij vooreerst de invoering voor van een urbani satiebelasting voor het dekken der kosten van weguitrusting, leg gen van riolen en voetpaden. De belasting is verschuldigd door de eigenaar van onroerende goederen die toegang hebben tot de openbare weg. Dit biedt het voordeel dat door ruime spreiding de belasting veel minder hard aankomt en de ge meentelijke inkomsten voorspelbaar zijn. Als nadeel noemt hij admini stratieve verwikkelingen, toenemen de vraag voor het uitvoeren van wegenwerken en het absoluut gebrek aan mogelijkheid om een eventuele meerwaarde toch te verrekenen. Ofwel stelt De Rouck, kan een for faitaire wegenbelasting worden in gevoerd. Hierbij moeten zowel aangelanden als niet aangelanden in de kosten tussenkomen. Echter geen tussenkomst meer voor verbre den of rechttrekken van bestaande wegen" behoud van 70% van de kost prijs voor aanleg van nieuwe wegen. De zo ontstane inkomstenderving wordt opgevangen door verhoging van de opcentiemen of anders uit gedrukt door een forfaitaire wegen belasting. Het voordeel hiervan is de sterk geslonken belastings druk, waar het verhogen van de opcentiemen als een lostaande be lastingsverhoging zou worden be schouwd. Vele doorgewinterde en waarschijn lijk reeds half vervroren gemeente- politiekers zullen zeggen: Ja hij is nog jong hé! Inwoners uit Groot- Ni nove (vooral uit de buitengemeen tes) zullen openhartig toegeven dat Roland De Rouck niet uit zijn nek staat te kletsen. HNL Ik weet niet of er zoiets als een rekord "snel betogingen organiseren" bestaat. Zoja, dan behoort dat van af nu aan de Ninoofse Jeugdraad. Want geef toe,in vier dagen tijds een betoging op poten zetten, het moet iets uniek zijn. Het verward relaas eener mislukte manifestatie ter stede. ZATERDAG 9 NOVEMBER IN AALST: 3(of4) gangsters slagen erin een gans land te shockeren. MAANDAG 11 NOVEMBER IN DE LOKALEN VAN DE NINOOFSE STEDELIJKE JEUGDRAAD: Enkele jeugdraadsleden beslissen een manifestatie te organiseren uit protest tegen de slachtpartij van 2 avonden tevoren. Roel De Brul be weert aldaar dat hij, tijdens de 11 november-optocht vroeger op de dag, van burgemeester Cosijns de volledige toestemming en steun voor zo iets heeft gekregen. Een schrifte lijke aanvraag wordt verstuurd naar het schepencollege. DINSDAG 12 NOVEMBER IN JEUGDRAADMID DENS: Er worden zo'n 230 brieve! geschreven naar politici en verant woordelijken van kultuur-en jeugd verenigingen. Hierin wordt gevraagd om, binnen de eigen beweging,zoveel mogelijk mensen te mobiliseren voor de manifes tatie, die zal doorgaan op vrijdag 15 november om 18 uur op de Graanmarkt onder het motto "Neen aan geweld". Liefst geen andere slogans; vlaggen en lawaai moeten geweerd fakkels mag wel. De brief is ondertekend door Danny Schoon, voorzitter Stede lijke Jeugdraad.De brieven komen terecht op 't stadhuis vanwaar ze zullen verstuurd worden. WOENSDAG 13 NOVEMBER: Het schepen kollege keurt de toelating tot ma nifesteren goed (zo beweert toch Danny Schoon) DONDERDAGMORGEN 14 NOVEMBER: Enkele mensen ontvangen de brief, en begin nen al dan niet volk bijeen te trom melen. Ook wij krijgen er eentje. Wij hebben het voorgevoel dat een en ander niet pluis is aan brief en manife-.tatie. VRIJDAGAVOND 15 NOVEMBER OM 17.45u: Wij begeven ons naar het Marktplein en moeten goed rondkijken vooraleer een groepje van een tiental mensen te bemerken. Er staat ook een bus, maar die blijkt geen uitstaan te hebben met het gebeuren. VRIJDAGAVOND 15 NOVEMBER OM 18 u: Een donkerblauwe Jaguar stopt ter hoogte van het wachtende groepje. Ha,ha,denkt men, Etjen komt ook mee betogen en Maar neen, Etjen draait alleen maar het rechterzij raampje naar beneden. De organisa toren schieten toe. Er volgt druk om en weer gepraat. De donkerblauwe jaguar vertrekt. Danny Schoon weet te melden dat de betoging niet mag doorgaan. Er zijn immers geen poli tiemensen ter beschikking, want die moeten de GB bewaken.Geruchten ste ken de kop op als zou onze burge meester nog brieven hebben rondge stuurd om het niet-doorgaan te mel den.Niemand van de aanwezigen blijkt er zo eentje ontvangen te hebben. Liegt onzen burgemeester? Of zijn alleen maar de geruchten vals? Anderen weten zelfs te zeggen dat zij niet eens een brief (zo één die wij donderdag morgen hebben ge kregen) hebben gezien. De organisa toren laten de zware uitspraak val len als zou den burgemeester de brieven hebben gekontroleerd en ge sel ekteerd" Dan toch een burgemees ter schandaal Vrijdagavond 15 NOVEMBER OM 18.30u: Er wordt nu officieel meegedeeld dat de betoging wordt uitgesteld. De ondertussen zowat 40 aanwezigen 15 volgens de rijkswacht) drui pen af. Meneer den organisator trakteert bij jakkie voor wie nog geen goesting heeft om naar huis te gaan. Volgend probeersel op zaterdag 30 november ergens in de namiddag. Ninove toonde zich weer op zijn (s) malst. mani festant. Rechtzetting Vorige maand sloop er in onze rubriek 'Ninove zwart op wit' een drukfout. Onder de titel Armoede en nieuwe armoede in het arrondissement Aalst, schreven we dat de auteurs Van Den Stockt en Semal het aantal armen schat op 5%, dat moest natuurlijk 15% zijn. R. De Rouck Mijn bedoelingen met dit voorstel waren tweeërlei. Ten eerste minstens een poging ondernemen om in deze materie van van verhaalbelasting die reeds is vastgeroest in de gewoonten, maar desondanks fundamentele on juistheden bevat enige klaarheid te brengen en een oplossing naar voor te brengen in overeenstemming met principes van billijkheid en de wensen van de betrokkenen. Ten tweede wou ik het individueel initiatief van de gemeenteraads leden stimuleren of herwaarderen. De vaak opgeworpen bemerking dat men als meerderheid of oppositie collegiaal of "solidair" moet han delen zet aan tot passiviteit en leidt tot gedachtenarmoede

Klokzjiel | 1985 | | pagina 3