kortverhaal P/LL P/il DE SANKTIE HOE TERUG UITKERINGS GERECHTIGD WORDEN BROCHURE Voor je naar het verhoor gaat, bereid je je eerst goed voor. Ga naar je vakbond waar iemand met je zal meegaan die je gratis bijstaat tijdens het verhoor. Na het verhoor komt dan de be slissing. Met een aangetekend schrijven wordt de sanktie dan meegedeeld. Maar het kan ook zijn dat de in- spekteur je dossier klasseert en je er verder niets meer van hoort. Ofwel wil hij meer inlichtingen. Dat kan een medisch onderzoek zijn of een bijkomend sociaal onderzoek. De eerste keer dat je een sanktie krijgt, riskeer je een schorsing van 52 weken 1 jaar) Gedurende 1 jaar trek je dus geen stempelgeld meer. Deze 52 weken gaan in de eerste maandag van de 4e maand die volgt op de maand waarin de beslissing werd genomen. Als de periode van 1 jaar ver lopen is, wordt je dossier terug bovengehaald. Als de RVA vindt dat je nog steeds de kenmerken vertoont van "abnormaal langdurige werk- loosheidériskeer je een DEFINITIEVE UITSLUITING van de werkloosheidsuitkeringen. Maar, hiervoor moet de inspekteur het standpunt van de kommissie van advies vragen Is de kommissie eenparig tegen de sanktie, dan kan de in- spektuer geen definitieve uitsluiting geven. Wanneer er binnen de kommissie geen eens gezind standpunt is, dan be slist de inspekteur. Geeft de kommissie binnen de 3 maanden geen advies, dan wordt dit gelijkgesteld met een akkoord met de schorsing en vlieg jij van de dop. Beslist de inspekteur om je niet definitief uit te sluiten dan kan hij je pas na 2 jaar terug een schorsing van 52 weken geven. WAT NA DE SANKTIE Door de sanktie verlies je een aantal sociale zekerheids uitkeringen. Hoe aan dit euvel ontsnappen 1. Wat betreft je mutualiteit. - je kan je laten overschrijven op het ziekenboekje van je echtgenoot(ote) of vriend(in) waar je mee samenwoont - ofwel ga je voor 12 maand een "voortgezette verzekering aan Vraag daarvoor een attest aan de RVA. - Na die 12 maand kan je je verzekeren als"niet beschermde persoon". Dit is wel duur. 2. Wat met je kindergeld Als er in de brief van RVA betreffende de sanktie staat dat de "sanktie een hindernis vormt voor het verkrijgen van kinderbijslag" dan word je het recht op kinderbijslag ontzegd. Als dat er echter niet in staat, dan moet je blijven stempelen om kindergeld te trekken Wanneer je je recht op kinder bijslag verliest, of je wil daar niet voor blijven stem pelen, dan kan het kindergeld nog altijd aangevraagd wor den via een ander persoon bij wie je inwoont en die ofwel werkt ofwel een vervanginkomen heeft. Wanneer dit niet mogelijk is, dan kan je nog 'Lgewaarborgde gezinsbijslag" krijgen. Deze kan worden aangevraagd bij de Rijksdienst voor Kin derbijslag voor werknemers. 4. Je kan steeds naar het OCMW om het bestaansminimumi te krijgen(zie Klokzjiêl april '85-; 5. Je laat het daar niet bij en je tekent beroep aan. Ben je niet akkoord met de beslissing van de RVA teken dan beroep aan. Ben je gesyndikeerd dan zorgt de vakbond voor gratis juridische hulp voor de arbeidsrechtbank. Bedenk dat de rechtbank je straf nooit erger kan maken dan ze al is. Als je beroep aantekent, dan moet dat wel gebeuren binnen de 30 dagen na de sanktie. Het is ten zeerste aangeraden om verder elke dag te blijven stempelen. Bij een gunstige beslissing in beroep krijg je dan immers al het stempelgeld van de voorbije periode in één keer terugbetaald. Je kan opnieuw recht op stem pelgeld krijgen door een aantal arbeidsdagen te bewijzen Er zijn twee regelingen de algemene en de bijzondere regeli ng. - De bijzondere regeling is enkel voor werklozen die op basis van art.143 werden uitgesloten. Die kunnen een nieuwe aanvraag doen binnen de twee jaar nadat ze de sanktie kregen. Ze moeten dan 300 gewerkte dagen kunnen be wijzen in de 18 maanden voor de aanvraag. - De algemene regeling bied je eveneens de mogelijkheid om terug uitkeringsgerechtigd te worden op basis van je arbeids prestaties. Hier wordt een onderscheid gemaakt volgens leeftijd - iemand van -18 jaar moet 75 gewerkte dagen bewijzen in de 10 maanden vóór de aanvraag - iemand tussen 18 en 25 jaar moet 150 dagen in 10 maanden bewijzen - iemand tussen 26 en 35 jaar moet 300 dagen in 18 maanden bewijzen - iemand tussen 36 en 49 jaar moet 450 dagen in 27 maanden bewijzen. en iemand van 50 jaar moet 600 arbeidsdagen bewijzen in de 36 maanden vóór de aanvraag. Tot daar een beknopte uitleg als wegwijzer bij de administra tieve rompslomp van artikel 143. De aandachtige lezer zal gemerkt hebben dat het vernieuwde artikel 143 regelrecht ingaat tegen het feit dat "recht op sociale uitkeringen" een indi vidueel recht is. En dat heeft niets te maken met een onderzoek naar de "staat van behoefte" waar het hier eigenlijk om gaat. De werklozen zouden niet bestraft mogen worden voor het gebrek aan werk. Het werkelijk aanbieden van een passende job is de enige manier om na te gaan of een werkloze al dan niet de werkloosheidsuitkeringen mis bruikt. Een ommekeer is hier ook duidelijk nodig Artikel 143 moet worden afgeschaft. Voor meer informatie verwijzen wij naar de degelijke ABVV- brochure "Wie een werkloze niet meer wil betalen" artikel 143, gratis te verkrijgen bij de ABVV-werklozenwerking Houtmarkt 19300 AALST 053/2I3042of Geraardsberase- straat, 119, NIN0VE. TUUR. Het was tijdens één van zijn zoveel ste periode zonder werk, dat Jef terug Ninove verliet en voor de derde maal in vijf jaar naar Brus sel verhuisde. Hij kende de stad goed, en huurde er voor weinig geld een rustige zolderkamer als optrekje,dat eigendom was van een madame D. Jef had zijn spaarvarken geslacht en zijn aangelopen bank rekening verkeerde in ademnood, daardoor trok hij erop uit en hoopte in de hoofdstad een baan te vinden. Wat voor werk het wor den zou kon hem eigenlijk niet veel schelen, en zo kwam het dat Jef op een maandagmorgen reeds vroeg een bureau binnenstapte waar men werk uitdeelde onder de vorm van tijdelijke en onderbetaalde jobs. De zware glazen deur van het interim bureel sloot zich achter hem als een val, en hij wist uit ondervinding dat hij zich nu op een onvruchtbaar terrein bevond waar het zaad van het zalig nietsdoen dat bij hem de laatste maanden zo goed had aangeslagen, hier vlug weg kwijnen zou. 't Is voor werk als 'maneuver' of zo. Ik heb vroeger reeds gewerkt via uw dienst. Eerst als arbeider, dan als verhuizer en nog in een bedrijf van naaimachines als, schoonmaker' zei Jef. Of hij in Brussel woonde' vroeg de bediende, en Jef gaf 't adres. "Of hij telefoon had", "nee" zei Jef. "Tegenwoordig is er niet zoveel aanbod meer als vroeger, daarom is het mogelijk dat u enkele dagen zult moeten wachten, peiHet beste wat u doen kunt is 's morgensvroeg naar hier komen en wachten tot er iets binnenkomt. Is dit niet het geval dan komt u maar de volgende dag terug, pei". "Zeg maar Jef" had Jef gezegd. Hij kon nu gaan zitten. Het leek hem alsof de grote witte horloge met zwarte wijzers, eigen aan alle wachtlokalen, zich nu pas in gang zette, en een eindeloos met helm, handschoenen en hamer aan de heupgordel"Bouwvakkers met cementziekte, vandaar die hand schoenen, en met builen, vandaar die helm, allemaal camouflage", peinsde Jef. Verder een toog zonder tap en als kelner de verkreukte bediende met zijn geelgroene oogkassen typisch voor een leverziekte en met zijn meer dan tien percent afhangende schouders gevat in een grijs kos tuum met bruin streepje en afgrijs lijk veel huidschilfers erop. Tegen negen zit de kubus behoorlijk vol. Allemaal mannen. Eén duwde er zijn sigaret uit tegen de harde stengel van de Indische rubberplant die machteloos gevangen stond in een plastieken pot in een hoek. "Die plant heeft toch beter verdiend" dacht Jef, en hij alleen zag hoe er tranen verdriet aan haar blad- toppen hingen in de berookte atmos feer van de kubus. Een ander ver plaatste bijna onopgemerkt het ge wicht van zijn romp op één bil, en Jef wist al genoeg. Nog een ander liet met gesloten mond een bittere neusboer, en uit een papiermand vlogen onschuldige vliegjes in een wee'ig geurende wolk van een rotten de banaan. Er hing die morgen be slist geen welriekende mirra in de kubus. Waarom zou het trouwens ook. Buiten trok een novemberregen schui ne trieste strepen op het venster glas en witgroene duivendrek gleed tegen alle logica van dat moment vertikaal één der ruiten af. "Een voorteken van tegenspoed" dacht Jef en zag hoe een grauwe troep foren zen werd opgejaagd door windvlagen, plagend spelend onder rok, slip en regenscherm. Alleen een neger in zomerse kleren en kleuren baande zich een weg tegenstroom richting Noord, terwijl lege bakjes friet en colablikjes in de goot rolden. Onverwacht klonk de stem van de be diende als een openslaande kassa vanachter de toog. Er was werk voor iemand die Mouten of Bouten heette. Een korte geblokte man met bril waarvan de glazen de kleur hadden van aquariumruiten welig begroeid met algen." Beslist een lasser", droog getik de maat aangaf van een lang en eenzaam spel "patience". Aan wachten was hij de laatste ja ren gewoon geraakt, en hij beschouw de die toestand dan ook niet als vervelend en nutteloos, het mocht alleen maar niet té lang duren... Het bureel was een perfekte kubus met aan de straatkant twee haaks aaneensluitende glazen wanden, en aan de andere kant eveneens twee haaksgeplaatste storend witte wanden. En afgesloten ruimte deel uitmakend van een groter geo metrisch geheel een balkvormig gedrocht met vele lage ruimtes op de hoek van een kruispunt in de omgeving van het Noordstation. Er hing een affiche met een stoer en lachend proletariaat getooid dacht Jef. Op de straathoek aan het kruispunt sprong het licht op rood. Een man gekleed in donker groene loden, een Castro baard, glimmend naar achter gekamd zwart haar en met schizofrene blik in de ogen stapte ongestoord het kruis punt over. Een taxi gierde luid claxonnerend voorbij. Aan de over kant flitsten rode en blauwe neon lampen aan en Jef zag hoe achter ee^i raam een negermeisje plaats nam op een sofa. wordt vervolgd J0HAN C0RDIER Elke gelijkenis met zowel toestan den als met bepaalde personen in dit verhaal, berust niet louter op het toeval

Klokzjiel | 1985 | | pagina 5