-KALENDER VAN DECEMBER WAT ZIT KR II geschiedenis van hel kerkplein le ninove f - Ninove - Volkshuis - Geraardsb. Straat. - 8u40 - Aalst - Volkshuis - Houtmarkt - 9u00 TONEEL TE MEERBEKE HOE OVERLEVEN WIJ DE CRISIS Dinsdag 3 december Sint-Aloysiuscollege Ninove. Luc Versteylen, stichter van de Groene Beweging in Vlaanderen, over "Hoe overleven wij de cri sis - Organisatie: Welzijns zorg Ninove - om 20 uur. HUISEPOT-AVOND IN 'T KLOKHUIS Vrijdag 13 december Hutsepot-avond in 't Klokhuis, Ge- raardsbergsestraat 27. Voor 250 F krijg je soep, hutse pot, en een drankje om door te spoelen. Vóórinschrijving is ge wenst, en kan tot 8 december. Vanaf 20 uur - iedereen welkom. DAG ROND WERKLOOSHEID EN BRUGPENSIOEN Zaterdag 14 december - vanaf 10 uur in zaal VOORUIT te Gent. De inkom is gratis In de voormiddag zijn er discussie groepen rond werkloosheid en een panelgesprek over het brugpensioen. Om 13u30 start het totaalprogram ma met o.a. muziek, theater en video's. De dag wordt afgerond met een pa nelgesprek tussen A. Vanden Broucke M. De Vidts, G. Derieuw en Jef Maes - om 16u30. Ook vergezellende familieleden en kinderen worden niet vergeten: er is voor de kleintjes een theater voorstelling van Stekel bees, voor ouderen wordt een industrieel-ar- cheologische uitstap per bus door heen Gent georganiseerd. Vanuit het gewest Aalst worden GRATIS bussen ingelegd; de opstapplaatsen zijn: - Geraardsbergen - Volkshuis - Gro te Markt - 8ul5 Davidsfonds Meerbeke en Jeugdclub Dansana hebben voor de eerste maal de handen in elkaar geslagen om een toneel voorstelling op te voeren. Dansana brengt al tien jaar toneel op de planken. Stukken als "Waar de ster bleef stille staan" "Het gezin Van Paemel" "De muizenval" "De spook trein"... liggen nog in het geheu gen van velen en werden telkens voor volle zalen gespeeld. Door samenwerking van twee Meerbeek- se verenigingen wordt getracht een toneelwerk nog beter naar voor te brengen. De keuze viel op "Arseni cum en oude kant", een blijspel thriller van Joseph Kesselring. Voor de regie werd terug beroep ge daan op Edgard Barbé, een man die al vijftig jaar in het Meerbeekse tonëelleven staat. Twee oude tantes vinden het hun plicht, alleenstaande heren uit hun eenzaamheid te helpen, door hun een sterk drankje voor te zetten. De poppen gaan echter helemaal aan het dansen als hun neef, een berucht misdadiger, besluit zich in hun huis te vestigen. Gekke toestanden, spannende ogenblikken en verlovings problemen wisselen elkaar in snel tempo af. Dit alles, samen met de ontknoping, kunt U zien op zater dag 14 en zondag 15 dec. om 20 u. in de Sint-Berlindiszaalrechto ver de kerk van Meerbeke. De inkom bedraagt 150 F. Kaarten in voor verkoop kosten slechts 120 F en kunnen worden bekomen bij de orga niserende verenigingen of in de Sint-Berlindiskring - Halsesteen- weg te Meerbeke. SOCIALISTISCHE GEPENSI0NEERDENB0ND 1. Bestuursvergadering op maandag 2 dec. om 14u30 2. Op zondag 15 dec. gaat ons jaar lijks kerstfeest door om 14u30, waarop wij al onze leden verwachten om hun geschenk in ontvangst te ne men. 3. Op de maandagen 9 en 23 december om 14u30: Hobbyclub. Alle aktivi teiten gaan door in het Volkshuis - Geraardsb. straat te Ninove. 150 JAAR WANDELKON- CERTEN TE NINOVE E Zaterdag 30 novemper tot zondag 22 december De tentoonstelling "Honderdvijf tig jaar wandel concerten te Nino ve" loopt in het Oud-stadhuis, Oud stri jdersplaats 6 te Ninove. Open elke weekdag van 10 tot 12 u, en van 14 tot 17 uur. Zaterdag en zondag van 15 tot 19 uur. Voor meer inlichtingen, tel 054/33. 78.57. DABAR Zaterdag 14 december Opendeurdag in Wereldwinkel DABAR, Biezenstraat 31 te Ninove Wegens de beslommeringen met de ab- dijtentoonstel1ing heb ik de ge schiedenis van het Kerkplein onder broken. Thans wordt de draad weer opgenomen. In de laatste afleve ring was ik gebleven bij de bouw van het classicistisch klooster dat in de tweede helft van de 18de eeuw werd rechtgezet. Op de tentoonstelling is gebleken dat er een grote behoefte was, de 17de eeuwse abdijgebouwen die op de maquette waren weergegeven, te vergelijken met de 18de eeuwse. Vaak is toen de wens geuit op ba sis van twee maquettes de 17de en de 18de eeuwse gebouwen met mekaar te kunnen vergelijken. Op de talrijk bijgewoonde archeo logische wandeling van de Werk groep Leefmilieu (ca. 100 aanwezi gen) heb ik aan die wens enigszins tegemoet kunnen komen door het ma ken van een grondplan (kaart I), waarop beide situaties over mekaar heen zijn getekend. En laten we voor de rest hopen dat René Daelman en zijn helpers aan een tweede ma quette beginnen. Vanwege verschillende inwoners uit de Abdijstraat kreeg ik melding van stukken muur waarop zij gesto ten zijn bij de bouw van hun huis. Jammer dat deze zaken nooit syste matisch zijn opgetekend. In de Ab dijstraat moet men er rekening mee houden, dat deze stukken muur te ruggaan op tenminste vijf soorten gebouwen. Gemakkeiijkheidshalve heb ik alles op een kaartje uitgetekend (kaart II). Dirk Van de Perre XVan het abdijbeluik der 17de eeuw resten nog zwart) -het molenhuis (in 1685 gebouwd op de funderingen van het voor gaande) -stuk van de Voorpoort (ca. 1660 opgericht, gedeelte aesloopt ca. 1880) -onderbouw kloostertoren (gebouwd in 1635, bewaard tot 1822 nadien gesloopt en vervangen door nieuwe kerktoren van 1826-1844) -Corneliuspoort (ca. 1650) XDe kerk (gekruist) werd in 1723 voltooTd en kreeg in 1826-1844 haar huidige toren (T). XHet classicistisch klooster werd geobouwd in volgende fasen (gestreept) A: van 1761 tot 1768 B: van 1780 tot 1783 C: het wagenhuis dat begin de jaren 1960 gesloopt werd da teert mogelijk van ca. 1720 en hoorde waarschijnlijk niet thuis in het classicistisch ontwerp D: de zuidvleugel is niet meer uitgevoerd Van dit classicistisch complex resten nog (zwart-wit gestreept) -de huidige sacristie -heOTuis_Van Saene (waarschijn- 1i j k-gebouwd na 1780 d i "~f|cy» huis van Saene (volgens plan de vroegere infirmerie) niet op. Waarschijnlijk is dit prachtig ge bouw ca. 1780 gebouwd, volgens plaanen die licht afwijken van de oorsponkelijke plannen van ca. 1760. Vanaf de 19de eeuw diende het als woonhuis van de boerderij van de familie Haelterman. 4.In de tuin van dr. Van Ootegem en de heer Van Saene bevinden zich ondergrondse ruimten. Deels kunnen dit kelders zijn van het classicistisch klooster, deels kan dit te maken hebben met een ouder rioleringssysteem. Een grondig on derzoek van die gangen zou meer opheldering kunnen brengen. 6.Het lange gebouw, waarop de bo venste huizen van de Abdijstraat zijn gezet, stamt uit het begin van de 19de eeuw (tussen 1822 en 1840). Waarschijnlijk waren het de stallingen en schuren van land- bouwer Haelterman, die toen dat gedeelte van het beluik in eigen dom had en er een landbouwbedrijf exploiteerde. Deze schuren stonden er nog voor de tweede wereldoor log, maar zijn nadien geleidelijk afgebroken. De 18de eeuwse abdijgebouwen, ge projecteerd op de ondergrond van de SITUS FUNDAMENTAL IS (1648) en het huidig stratenpatroon. Xln 1780 stonden nog gedeelten van het 17de eeuwse klooster recht (X) die waarschijnlijk kort daarop gesloopt zijn. In 1822 werd het classicistisch klooster verkocht en afgebroken. De oude parochiekerk (gebouwd in 1222-1235) verging hetzelfde lot. KAART II Archeologische kaart van de onder grond van de Abdijstraat (gearceerde delen zijn oude meestal verdwenen gebouwen) 1.De onderste huizen van de Abdij straat (zuidkant) zijn gebouwd op de plaats waar zich vroeger de proostpoort bevond, het portiers- kwartier, de bakkerij, brouwerij, paardestaletc. Deze gebouwen da teerden van begin 17de eeuw en werden einde 18de eeuw afgebroken. In de tuin van dr. Van Ooteghem werd een zandsteen gevonden met de datum 1604 erin gebeiteld. Ook uit abdijkronieken weten we dat de proostpoort en aanpalende ge bouwen ca. 1600 is heropgebouwd. Want ook in de 16de eeuw stonden hier reeds gebouwen die door de geuzen zijn verwoest. 2.Dit koetshuis werd ca. 1720 ae- bouwd. De heer Van Saene vond er een sluitsteen met die datumin scriptie. Waarschijnlijk was het de bedoeling dit koetshuis einde 18de eeuw af te breken en te ver vangen door een nieuw dat zou ge- integreerd worden in een grootse erekoer die echter niet meer is uitgevoerd. Het koetshuis werd in 1961 afgebroken. Voordien diende het als stalling en schuren. Er zijn verwoede pogingen geweest om van dit koetshuis een stedelijk cultuurcentrum te maken. Echter tevergeefs. 3 en 5. Het huidige huis Van Saene (3) dat hoorde bij het classicus- tische kloostercomplex Op de Ferrariskaart (ca. 1775) staat het 4 L A Alle verenigingen kunnen gratis hun publieke aktiviteiten in onze kalen- Zaterdag 14 en zondag 15 december der laten plaatsen. Vergeet niet alle gegevens in te sturen vóór de 15de van de maand. Ledenvergaderingen en interne ak tiviteiten worden niet opgenomen. -s. 1 1f 2! J4'

Klokzjiel | 1985 | | pagina 6