INTERVIEW MET JEAN VOORZITTER VAN DE MOREAU, BEHEERRAAD VAN NINAFRI MET NINAFRI NAAR MAL! EN NIGER EEN DERDE GOEDKOPER HYDROKULTUUR KLOTEN AAN UW LIJF dingsmiddelen, geneesmiddelen en andere materialen. In de toekomst echter worden de ont wikkelingsproblemen in dit deel van Afrika aangepakt met ten minste een halflange termijn visie, zoals het graven van wa terputten. Dat een nog zeer jonge organisatie als Ninafri reeds dergelijke projekten aan durft, getuigt van veel moed. Maar bij het realiseren van een technisch hoogstandje als de installatie van een kompleks voor hydrokultuur rijzen na tuurlijk heel wat meer vragen. Je kan je terecht vragen stel len over het nut van een hyper moderne landbouwmethode uit het rijke noorden in een onderont wikkeld Sahelland. Hydrokultuur is het geleerde woord voor telen van voedings gewassen op een kunstmatige voe dingsbodem (er is dus geen grond meer voor nodig)die wordt aangerijkt met in water opge loste chemische voedingsmidde len Dergelijke methodes in een land als Niger invoeren is in Jean M "We werden er altijd vrien- delijk onthaald. Ik moet er ook aan toevoegen dat in de streek waar we tot nu toe opereerden België een zeer goede naam heeft.We willen dat niet beschamen, alhoewel het bij ons zeker niet om nationale trots te doen i s Dat onze ambassadeur daar die Bel gische hulp extra dik in de verf zet is menselijk. Die man moet zijn positie daar ook verdedigen hé. Op het gebied van ontwikkelingssa- Voor de duur van een tiental weken vertrekt begin oktober 1986 de derde expeditie van de v.z.w. Ninove Afrika's Humani taire vereniging, Ninafri. Het is een tweedelige opdracht, be staande uit een hulpprogramma voor vluchtelingenkampen in het noordoosten van Mali (Gao) waar voor zo'n 40 ton aan voed sel, kleding geneesmiddelen en klein chirurgisch materiaal zal worden achtergelaten en uit een projekt voor watervoor ziening in het Aïr -gebergte in Niger in de omgeving van Agadez. Hier zullen een vijftigtal wa terputten worden gegraven en uit- gemetseld met de medewerking van de Nigeriaanse regering. Nu we de voorbije maand met de 11-11-11-aktie weer met het hongerlijdend Afrikaanse kon tinent kennis hebben gemaakt was het voor ons het gelegen moment onze eigen Ninoofse ont wikkelingsorganisatie eens op te sporen, te meer daar er bin nen Ninafri enkele veranderin gen hebben plaatsgevonden qua werking en statuut en de voor bereiding van het projekt '86 volop aan de gang is. We hebben nu trouwens het statuut gekregen van NGO (niet gouvernemen tele organisatie), een erkenning door de Belgische Staat. Hiermee krijgen we bijvoorbeeld dezelfde rechten als Artsen zonder Grenzen, Unicef of het Rode Kruis. Dit nieuwe statuut is voor ons in zoverre belangrijk,dat we hier door heel wat faciliteiten hebben op gebied van grensoverschrijding- en, kontakten met ambassades enz. Het biedt ook nog ander voordeel waar we vooralsnog geen gebruik willen van maken, nlhet beroep dat we nu kunnen doen op staats subsidies, waarmee we drie kwart van onze financiële noden zouden kunnen lenigen. Jean Moreau: Omdat we ons niet wil len binden aan het NCOS. De projek ten die we steunen kiezen we lie ver zelf uit. Daardoor zijn we ook van niemand afhankelijk. We lopen niet.graag het risico dat een van onze projekten door het NCOS wordt afgekeurd. Een ingediend projekt moet ook een hele administratieve molen doorlopen eer het kan worden ui tqevoerd. Jean M.Hiervoor doen we altijd een be'roep op de Belgische ambassa deur ter plaatse. Die man is naar onze mening ideaal geplaatst om te weten waar en hoe we kunnen helpen. Hij stelt een verlanglijst op en aan de hand daarvan halen we dan allerlei goederen op die ginder ver nodig zijn. Bij die ophaling spe len de leden van de beheerraad een belangrijke rol. Zo organiseert apoteker De Weghe uit Aspelare sa men met de firma Flandria een unieke geneesmiddelenrondhaling doorheen gans België. Dokter Rin- goet zorgt voor medische uitrusting en ikzelf heb vele kontakten met sponsors ons oor ook wel te luisteren bij an dere organisaties die de plaatselij ke toestand goed kennen. En je mag alles nog ze nauwkeurig voorbereiden toch moet je tijdens de reis bijna altijd wijzigingen in het programma aanbrengen. Zo zijn we bij onze laatste tocht toevallig op een vluchtelingenkamp in Algerie gebotst. Daar heerste een epidemie van de Rode Hond; we boden er uiteraard medische hulp en lieten er heelwat materiaal achter. Jean M: Met Oxfam hebben wij een goede samenwerking, die hebben ook een goede werking. Een heel wat min der goede relatie hebben we bv. met Artsen zonder Grenzenal hoewel we daar nu ook weer niet specifiek de nadruk willen op leggen.Dat is eigenlijk een soort privéklubje dat weinig inmenging wil van andere ont wi kkel i ngsorganisatiesArtsen zon der Grenzen zijn overweldigd door EEG-hulp. Zo kregen ze van de EEG maar liefst 230 miljoen om in drie jaar tijd het hospitaal leven in Tsjaad herop te bouwen. Maar de ge neesmiddelen vallen uit de kasten op de vliegvelden. Er zijn onvol doende transportmiddelen om alles te brengen waar het moet zijn. Toen wij voorstelden hen een van onze jeeps kadoo te doen, weigerden ze dat. Zoiets begrijp ik niet. ÜL_.: Jullie pakken het anders aan. Jean M Juist om dat soort waan zinnige toestanden te vermijden, willen we zelf onze zaken begelei den tot op de plaats waar men ze nodig heeft. Ik ben al te veel in Afrika geweest om te weten wat er op het laatste allemaal nog ver keerd kan lopen. Vooreerst biedt ons rechtstreeks vervoer heel wat voordelen. Geen enkele organisatie kan via de lucht doen wat wij langs de weg doen. Neem nu één Hercules transport vliegtuig met 20 ton aan boord. Dat kost minimum twee miljoen eer het in de sahel is Wij vervoeren 20 ton voor slechts 700 000 fr. We zijn dus een derde goedkoper. Komt daarbij nog dat we a.h.w. aan huis bestellen en dat 100% van de hier opgeladen goederen terechtkomt.Zo weet men gin der via een inventaris ook met zeker heid wat men mag verwachten. De enige beperking die aan onze on derneming verbonden is, is de afstand. Willen aan deze prijs blijven werken, dan is de Sahel het verste wat we kunnen bereiken. Dat betekent maxi maal ongeveer 18 000 km heen en terug. Totnogtoe legde Ninafri zich vooral toe op éénmalige akties, waar het meestal bleef bij het simpelweg deponeren van voe- feite hetzelfde als het aan leggen van een terrasrijstveld in de Polders van Blankenberge Als entiteit zal het uiteraard wat voedsel produceren voor een erg beperkt gebied en beperkte bevolkingsgroep, maar de kost en vooral het in stand houden van een dergelijk projekt lijkt ons een zeer zware dobber te worden. Jean M "Alles hangt er natuur lijk vanaf wat je uitgangspunt is. Dit specifiek projekt, waarbij we de steun hebben van de gemeente St Katelijne-Wavermet al hun ken nis omtrent deze teelttechniek is natuurlijk een gevolg van onze di- rekte aanpak. We beseffen dat het voor een heel beperkte groep zal zijn. We willen de mensen iets voor schotelen waarvan ze op korte ter mijn resultaat zien. We moeten ook werken met de middelen die we aan geboden krijgen. Het is St Katelijne- Waver zelf die ons dit heeft voor gesteld. Deze mensen willen daar in Niger ook met hun installaties de nodige ervaring opdoen en zien wat het geeft. We zijn ook zinnens mensen van gin der naar hier te halen voor enkele maanden om hen een praktische oplei ding in hydrokultuurtechniek te la ten nemen, zodat ze dan eenmaal te rug in hun land de zaak zelf kunnen overnemen. Wij voorzien daarvoor een termijn van drie jaar. Ninafri verkeert inderdaad in een overgangsfase. We zijn klein begon nen, maar de organisatie groeit ge stadig aan. We hebben afdelingen ge spreid over heel Vlaanderen. Zo drong ich een nieuwe aanpak op. We plan menwerking mag men ook de zakelijke belangen niet vergeten die eraan gekoppeld kunnen worden. Het is be langrijk dat het zakenleven uit de geïndustrialiseerde wereld goede kon takten kan opbouwen met het zaken leven van ter plaatse. Dat we zelf goede kontakten hebben met mensen van ter plaatse bewijst de wijze waarop we de terreinvrachtwagen in Niger hebben achtergelaten. Je kan een vrachtwagen niet zomaar ergens ten geschenke gaan geven, we hebben afspraken gemaakt met de Rothary- club van Niamey (hoofdstad van Niger) over het verder financieren van het onderhoud van die wagen. kl Maakt Ninafri objekties bij de keuze van haar projekten tegenover bepaalde politieke regimes Jean M. "We zijn ervan overtuigd dat je je niet kan of mag bemoeien met het politieke bestel van derde wereldlanden. Van poltiek moet je afblijven, je moet jezelf daar geen vragen over stellen, anders gebeurt er toch niets. We hebben zeker de bedoeling niet ginder politieke strukturen te gaan veranderen. Onze taak is de hongerlijdende bevolking uit het Sahelgebied met daden te helpen. We willen ons niet met een der welke machtsstruktuur kompro- miteren. Jean M."Persoonlijk is het bij mij gegroeid uit een soort amoureuze vervolg pagina 10 nen onze projekten nu in een iets langer tijdskader. In een kontinu programma is er natuurlijk behoefte aan nieuwe projekten, getuige daar van wat we gaan doen voor de water voorziening in het Aïr-gebergte. Na verloop van tijd zullen we waarschijn lijk mensen van onze organisatie ter plaatse moeten houden. Vooral de afdeling uit Diest met een aan tal ex-parakommandos in de leden lijst, voelt er wat voor om die taak op zich te nemen. Door het feit dat we nu erkend zijn kunnen we ook makkelijker beroep doen op specialisten. KLHoe is het kontakt met de men sen ginder Hallo met Jean van de Keizer aste- hlief Hier Marcel-Philippe Ndiako m' bombo uit Mali aan de lijn."Jean:" Ja zegdisj peeken." Marcel-Ph: Zeg Jean, zoudt ge eens vlug willen komen helpen zoeken, die rossen van mijn geiten zijn weer uitgebroken en ze lopen ergens rond in de Sahel" "Hahaha" lacht Jean Moreau,naast voorzitter ook expeditielei-der van Ninafri, "zo eenvoudig is het na tuurlijk allemaal niet. Er wordt wel gezegd dat we de 900-dienst van de Sahel willen worden, maar elke expeditie is altijd goed van op voorhand gepland. We willen wel snel kunnen optreden bij akute rampzalige toestanden, maar er zijn grenzen. tKI okz.i i 1 Waarom wil je daar ge bruik van maken KL:hoe kiezen jullie dan de pro jekten KL.: volgen jullie dan gedwee de wensen van meneer de ambassadeur Jean M.:Nee, helemaal niet. De am bassadeur stelt alleen maar bebaalde projekten voor. Wij zien dan wat we praktisch aankunnen. We leggen KL:zijn er ook bindingen met andere ontwikkelingsorganisaties KLWat is uw achterliggende drijf veer om aan ontwikkelingshulp te doen l-.nkele Ninafri expeditieleden temidden van schoolkinderen m Tchèrozerine

Klokzjiel | 1985 | | pagina 7