kortverhaal P/ll. PUI Jackie's Ragtime J? LINTHOUDT ANDRE DENDERHOUTEMBAAN 37 9400 NINOVE tel 054 33 60 52 S.O.S. GEPENSIONEERDEN BONDEN In de greep van een geheimzinnige kracht doortrok een spastische ril ling zijn lijf, en golfde uit in een warme kramp ergens diep in zijn buik holte. Uitgerekend dan moest hij langs een roltrap naar beneden, maar voor één ogenblik misten zijn bewegingen elke coördinatie. Hij aarzelde, en iemand botste tegen hem aan. Uit de wolken der betovering nederdalend gleed Jef een verdiep lager. De lucht van blazende airconditioning vulde zijn kleren. Hij was al beneden toen Hector pas bovenaan de trap vertrok. Dit achterblijven was typerend voor Hector. Hij had de gave erg traag te zijn, zijn vrienden noemden hem dan soms ook spottend' Ten Years after' Ooit volgde hij een herscholingscur sus voor metselaar. Ma een maand zei de instructeur hem schouderkloppend, dat hij misschien wel een goed metse - laar zou kunnen worden, maar daarvoor zou hij wel drie jaar nodig hebben, daar waar de anderen er tien maand over deden. Hij kon dus beter gaan, en kokschool volgen bijvoorbeeld. Beneden aan de trap vervolgde Hector zijn droef verhaal. 'Mijn psychiater atwoordde dat hij wel geïnteresseerd was in mijn geval, maar dat zijn agenda al voor het hele jaar vol was. Begrijp je wat hij daar mee bedoelt die gek Een zure walm verspreidde zich als een kegel uit zijn mond en dikke zweetdruppels stonden op zijn slapen. 'Ja Hector, 't is allemaal iets', antwoordde Jef geruststellend, en voelde hoe de verlammende betovering van daarnet haar greep loste. 'Luister je Jef ging Hector verder Jef kende het verhaalHet was zeker een van de vele varianten op de dui zend-en-één die Hector hem vroeger tot vervelens toe steeds weer verteld had.'Hector, asjeblief. Doe mij een plezier 'smeekte Jef/ wil je je smoel houden Hij nam een pakje sigaretten gaf' Hector een sigaret en nam er zelf ook één. Buiten in de straat blies een draaiorgel zijn trieste tonen- in de natte novemberlucht. Hier en daar kondigden de eerste kerstbo men het naderende feest aan Maar spoedig zou hun fonkelende feest- kledij wisselen voor een dofgroen en bruinwordend doodskleed. 'Hallelulja' zongen twee trieste figuren van het Leger des Hei 1s Schaarse mensen haastten zich voort. De honger roerde en wentelde zich steeds meer en meer in Jefs maag. De geur van gebakken ajuin lokte hem als een grommende hond van Pavlov een luidruchtige hamburger tent binnen. Hector volde. Het over vloedige speeksel wegslikkend in de holte tussen tong en tandvlees bestelde Jef merguez Hector wilde coca - cola. Een marokkaan met lang wild haar in de neushol ten schoof een grote pot harrisa op de toonbank. De rode pasta van gemalen pepers joeg als een vuur bal door Jefs keel. Zijn slokdarm golfde als een gepijnigde worm. Zijn maag botste wild als een met lucht opgeblazen varkensblaas. De duivel sprong uit zijn mond en spuwde onzichtbare vlammen. Door zijn tranen heen greep Jef Hectors cola, en dronk hem in enkele gul zige teugen leeg. Het bruiste en borrelde, de brand bedaarde. 1 Sorry, Hector hikt Jef. Harissa is goed voor de potentie, vader' merkte Hector op, en vroeg een tweede drank. De marokkanen praatten er in een vreemd gorgel taaltje. Nu eens kwamen de geluiden diep uit hun strottenhoofd, dan rolden zij langs hun tong over hun lippen, of gin - gen zij over in nasale klanken. Een steeds voortsnellende vloed van aaneengeregen medeklinkers, met hier en daar de witschuimende top pen der klinkers als te pletter slaande golven. Aan het plafond braakte een luidspreker metalen discotonen over de hoofden. Het interimbureau leek Jef nu verder weg dan ooit. De kus op het bcrdeel had hem bevrijd. Hij was ontsnapt uit de glazen kooi waar demonen met kleverige namen zoals 'werk', 'sociale voordelen', 'wet ten, verplichtingen en rechten' rondspookten. Het noodlot had hem er andermaal uit losgerukt, inwen dig voelde hij onrust als een na kende storm, gemengd met een ge voel van welbehagen. 'Ik betaal je een pint, in De Mol' zei Hector, en zette zijn kraag recht. Het sneeuwde nu harder, en de vlok ken werden witter en wattig. Op de Grote Markt riep Hector plots iets in namaak Marokkaans. Het was erg luid. Duiven vlogen verschrikt op. Een vrouwelijke politieagent draai de zich met een ruk om en keek nors. Een groepje Japanse toeristen wacht te even met fotograferen. Jef en Hector staken diagonaal de markt over een nauwe steeg in. De duiven streken terug neer. De Japanners giechelden voor eeuwig op de foto. De agente keek op haar uurwerk, haar dienst zat er op voor die dag. Het bier was koud in De Mol, het deed even pijn aan Jefs tanden. De tweede smaakte hem al meer. Hij had grote dorst. Het zat erin. Hij zag zichzelf al in gedachten varend op de witte schuimende zee in zijn bierglas. De horizon tegemoet. Nu nog nuchter. Straks bewijzend dat de wereld niet vlak was,maar wel degelijk rond, en dan dronken duikelend over de horizon, de barkruk af. De kroeg was nog steeds als vroeger. Alleen waren de muren nog bruiner gewor den. De bruine kroeg, een rokers long. (wordt vervolgd) Johan Cordier A> mi THERE IS ALWAYS time for YOU IN Advertentie (advertentie) De tijd van het "klein Ninove", het nijverige provinciestadje met amper 12.000 inwoners; waar iedereen, ieder een kent. Waar burgemeesterpastoor/ agent, schoolmeester, sportman, toneel speler, bedelaar... onder het volk leefde en gekend waren in doen en laten... dat "klein Ninove" is voor bij... voor goed voorbij... en toch dat "klein Ninove" even terug horen en zien en beleven is de wens van velen... deze wens in vervulling brengen stelden wij ons als doel met DE HEREN VAN NINOVE - Toneel-en zangspel in zaal "Zuster huis", onderwijslaan - Gespeeld door 15 Ninoofse toneel liefhebbers willekeurig samen ge bracht. - Begeleid door koor en orkest van Groep Spiraal uit Ninove. - Ten voordele van de vijf Ninoofse gepensioneerdenbonden - Op vrijdag, zaterdag en zondag 25 26 en 27 april -Kaarten aan 120 fr te bekomen: in alle mutualiteitsburelen van Ni nove bij de bestuursleden van alle Ninoofse gepensi oneerdenbonden De gegevens van het stuk werden aan gebracht door de Ninoofse filosoof Marcel Cardoen (die zijn eigen rol speelt) en op tekst gebracht door André Baro. Pol Beekmans werkte ook mee aan de 1iederenteksten. Een tiental verdwenen Ninoofse figu ren worden er terug tot leven gebracht in tien taferelen en twintig liederen, drie anderen kunnen nog levend in de rij optreden 66 tot 75 j.) Orkest en koor van Groep Spiraal staan in voor een puike muzikale begeleiding In de taferelen komen momenten voor uit het leven van volgende Heren van Ninove: BURGEMEESTER VAN TRIMPONT Het le- ven van de eerste naoorlogse Ninoof se burgemeester stond gans in het teken van de sociale strijd van de arbeiders .Hij zelf was in zijn doen en laten een arbeider gebleven. Dit belette niet dat hij als eerste bur ger van de stad, volwaardig werken kon met de rijksten en de meest ont wikkelden van zijn medeburgers. Hier door juist bleef hij dubbel bekend in honderden gezinnen die zich zeker zullen verheugen hem terug te kunnen zien in De Heren Van Ninove. Witjes (Willy) De Geest- De klanten van den "Apotheker" de naval vrienden van de "eerste prins", de V.K.-en de atletiekvrienden van de "sportman" en de toneelliefhebbers van hun "medespeler verheug en zich allemaal samen dat HIJ,Witjes De Geest figureert in De Heren van Ni nove. Paster Poelaert. Deze "pater van den Berndam" was een geleerde en wijze priester, maar ook een realist en humorist die geliefd was bij jong en oud, arm en rijk eenvoudig en geleerd.Zowel zijn oud strijders (medesoldaten aan den Ijzer 14/18,zijn oudleerlingen van het College te Ninove en zijn bewoners van de Trezekensparochie op de Burchtdam hebben de talrijke belevenissen van Pastoor Poelaert voortverteld aan kinderen en kleinkinderen.Zo leeft hij voort onder de Ninoofse bevol king en in De Heren van Ninove. Roger Lambik (Van Aelbrouck) De onvergetelijke beste toneelspeler van Ninove, zowel in komische als in dramatische rollen, zowel in toneel als in zangspel.wordt op treffende wijze gespeeld door zijn eigen zoon Eric in De Heren van Ninove. Juffra Penne Tijdens haar lange loopbaan als onder wijzeres in het sociaal bewogen "Kloos terschoolken" aan de Vestbarm, heeft Juffrouw Penne zo wat 150C leerlingen in haar klasje gehad. Deze oudleerlin gen zullen er niet over verwonderd zijn haar als enige vrouw terug te vinden in De Heren van Ninove. Fransken Boxtael (Branckaert) "De laatste Ninoofse bedelaar is zeker een van de meest gekende burgers ge weest van Ninove.Hoe hij eigenlijk was/s nu wel al heel wat minder ge weten. Daarom was hij zeker nodig en onvervangbaar in De Heren van Ninove. Louis Verlak (Van Poelvaarde) Marktkramer Louis Van Poel voorde ver kocht onder meer verlakprodukten (pot ten en pennen) en bekwam aldus zijn bijnaam.Hij was bekend bij alle dinsdag- marktkopers. Hij was ook een taai sport man zowel als voetbalist bij V.K. als kaatser bij "Bal op". Alle supporters van beide ploegen kenden hem hiervoor. Hij was ook zeer bekend als een uit muntend tenorzanger in operette- en kunstavonden. Omwille van zijn drievoudige bekend heid in onze stad mocht hij niet ont breken bij De Heren van Ninove. Dokter Hemerijckx. Deze internationale gekende en geëerde melaatsenapostel heeft de naam van zijn geboorteland en-stad bekend ge maakt tot in Afrika en India. De Ninovieters weten er echter te weinig over. Daarom was het nodig hem op te nemen bij De Heren Van Ni nove. Agent Pinte In het kleine Ninove van 30 jaar gele den was iedere politieagent bekend bij alle inwoners, üe dagelijkse voor valletjes in ernst en luim die vele Ninovieters met hem beleefde, maakten agent Pinte vermaard in het Politie korps. Men zag hem steeds, onafscheid baar samen met zijn collega's Kazzen Van Impe en Marcel Cardoen Deze twee Taatsten brengen hun overleden vriend terug tot leven in De Heren van Ninove. WIHy De Geest Roier Lambik Bntael De vijf Ninoofse bonden voor gepen sioneerden rioeten afzien van be paalde aktiviteiten bij gebrek aan geldmiddelen. Zij zijn nochtans voor heel wat gepensioneerden het enige middel om in gezelschap met eigen ge neratiegenoten te vertoeven. Daarom werd een initiatief bedacht om de kassen een speciale inkomsten bron te bezorgen en tevens de bonden méér bekend te maken bij de bevolking. Deze inrichtende bonden en hun aan leunende ziekenbonden zijn -Kristen Gepensioneerden^bond. voorzitter: Robert Stevens, Pamelstr. 105, 9400 Ninove christen Mutualiteit, stationsstraat 54, 9400 Ninove -Liberale Gepensioneerdenbond. voorzitter: Nestor Raes, Albertlaan 11 Liberale Mutualiteit, Centrumlaan Nino ve -Socialistische Gepensioneerdenbond voorzitter: Jozef Van Genechten, Groene- weg 27, Ninove Bond Moyson, Centrumlaan 50. Ninovp -Vlaams Verbond voor Gepensioneerden voorzitter: Frits Van Ongeval, Pollare- baan 48, 9401 Pollare Priester Daens Ziekenfonds, Onderwijs laan 5, 9400 Ninove -Gepensioneerdenbond De Eenheid Frangois Struyver, Herlinckhovestraat 50 9406 Outer Mutualiteit De Eenheid, Geraardsberg- sestraat 55, 9400 Ninove <<r toen ik langs het mooie Dender water de rijen vissers nog zag staan ik was een kind en wist niet beter dan dat dit nooit voorbij zou gaan wij zijn de mannekens van plezier Ninof dat is boven, Ninof dat is boven wij zijn de mannekens van plezier Ninof dat is boven want wij zijn hier.

Klokzjiel | 1986 | | pagina 10