geschiedenis van liet kerkplein le ninove I1ET KERKPLEIN ALS SOCIAAL GEBEUREN 10 c I 't pom poentje i"" "DEL SOL MUSIC" Zoals reeds eerder gezegd was het kerkplein of kloosterplein in de 17de eeuw oorspronkelijk ontworpen als monumentale voorruimte voor de nieuwe abdijkerk.Toen was het plein met grote bomen beplant. Begin 19de eeuw toen het plein stadseigendom werd moeten die bomen gerooid zijn Daardoor kreeg het plein een open karakter en rond 1900 stonden de Ninoofse kermissen er opgesteld. Van af 1910 begon de ruimtelijke versnip pering van het plein.Eerst werd in 1910 het hek aangebracht tussen plein en kerkgebouw, vervolgens werd tij dens WO I het plein beplant en in twee helften ingedeeld, tenslotte kwam er na WO II het monument voor de gesneuvelden. Nu heeft het plein het aanzicht van een petieterig plant soentje. Het plein is thans noch mos sel noch vis. Het is ongeschikt als parkeerruimte, biedt geen mogelijk heden als open ruimte en is miserabel als groenruimte. Merkwaardig voor Ninove is ook het ontbreken, vroeger en nu, van een café bij de kerk. Uiteraard komt dit door de gei sol eerde ligging van de kerk.De kerk is nooit geintegreerd geweest in het stadsweefselWat ge beurde er verder op het kerkplein in de 19de eeuw Wie woonde er of jui ster had er eigendom), welke activi teiten speelden er zich af. De Popp- kaart van ca.1860 geeft een zeker beeld. Langs de oostzijde had men de brou werij van Frans Steppe (744b). Diens huis zelf stond in de huidige De Vlaeminckstraat. Later kwam op de plaats van de brouwerij het bedrijf je van Van Peteghem frères (thans cartonnage). Verder woonden langs die zijde de grafmakers August en Jo zef Jacobs (743) en het hoekhuis was van hoefsmid Scaillet Johannes, die zelf in de De Vlaeminckstraat woonde (740b) Langs de zuidzijde had men de eigen dom van achtereenvolgens De Buysscher Victor, doktoor (770b), De Cooman Petrus, rentenier (768-769) en de achteruit van El iaat Theodorus, dok toor, die in de Biezenstraat woonde (767). Langs de westzijde bezat de weduwe van de twijnder Walkiers Filippus twee huizen (761-762). Verder had men de grond van de brouwerij Van den Brande Leo, die in de Biezen straat woonde (huidige kliniek) (787b brouwerij, 788a grond). De zoutzieder Johannes De Cooman, (later brouwerij Dufour) bezat de water-en stoommolen (758a) een woning(753b) de losweg (752) en de grond voor zijn huis (752bis, toen boomgaardn thans par king). Tenslotte bezat de kerkfabriek de kleine huisjes tegen de kerkgevel aart'"(751-750) Het kerkplein gaf toen dus een erg ambachtelijk, rustige indruk. Het was dus meer de achtertuintoegang voor de grotere gelegen van de def tige straten De Vlaeminckstraat- Biezenstraat dan een plein met een eigen representatief aanzicht. Een volks, geanimeerd, levendig plein lijkt het Kloosterplein nooit te zijn geweest. Dirk Van de Perre Illustratie 1. Kadasterkaart van het Kloosterplein volgens Popp (ca 1860) Kerk en plein waren toen nog niet ge scheiden door een hek. N.B.: Terloops wijs ik op de trappen in de Biezenstraat aan de Beverbeek. Dergelijke trappen heetten "een water schap". Het waren publieke stenen trappen, die toelieten dat de bevol king kon water putten uit de beek. Zulke"waterschappen" waren ook nog aanwezig aan de Beverbeek bij het stadhuis en aan de Dender bij de Be- gijnenbrug. Die trappen zijn een oud gegeven en deze trap verklaart de huidige knik in de rooilijn van de Biezenstraat. Illustratie 2 en 3: foto's van het Kerkplein ca. 1920 Op foto 2 bemerkt men het hek dat toen de kloosterweg afsloot. Op foto 3 ziet men links de brouwerij Steppe. Het monument van de gesneu velden is nog niet aanwezig. De open-, heid van het plein dank zij de nog prille beplantingen geeft een goede ruimtewerking. In volgende bijdragen zal de toe komst van het Kerkplein behandeld worden, met onder meer de restaura tie van het huidig kerkgebouw, moge- lihkheden voor het oude kerkhof, net Kerkplein en de Dam. THE WONDERFULL WORLD OF GERAARDSBERGSESTRAAT 22 NINOVE jl Fonoplaten, audiocassettes, compact disc enz... (advertentie) Natuurvoeding Makrobiotiek Brusselstraat 1 (bij de zwemkom) 9400 NINOVE tel 054/32 35 14 Biologisch blood en sulkeiivnlj gebak Blo-gioenten en -^fwuut lOtulden (zweerfae) - Matuusikosmetlca Edelstenen 6 boeken VIta llomm bloes emthetaple Vnodukten vooi suikerzieken Vegetarische specialiteiten Biologische wijnen Mie biologische afbreekbare onderhoudsprodukten tot vrijdag van 9 u tot 12 U 14 u tot 19 u en zaterdag van 9 u tot 12 u 14 u tot 17.30 -(advertentie)— Cim-dièrt, Tnsbytère illustratie 2 illustratie 3

Klokzjiel | 1986 | | pagina 12