Ninove zwart op wit tentoonstelling KUNST UIT DE HIMALAYA FILM OVER TIBET DIA'S OVER NEPAL werkten mee stoffen voor mode interieur kaaischoolstraat 17 - □54/33.39.34 ninove gemeenteraad 75 JAAR NIJVERHEIDSSCHOOL TE NINOVE Ninove is weer een kijkboek rijker.' Ter gelegenheid van 75 jaar Stedelijke avondschool werd 'een gedenkboek uitgegeven dat door zijn inhoud en zijn vorm voor menig Ninovieter een verrassing zal zijn. Het werd geen droge opsomming van fei ten, maar een aangenaam over zicht van een stukje stedelij ke geschiedenis die voor velen onbekend terrein is Zoals schepen voor Openbaar Onder wijs, Roger Beeckmans, in zijn in leidingswoord schrijft "heeft dit boek als grootste en voornaamste verdienste een stukje van het ver leden, voor ons en ons nageslacht, op een fijnzinnige en voor éénieder bevattelijke wijze te belichten". De samenstellers, André De Coster, Erik De Schrijver, Rik De Troyer en Etienne Hernou zijn erin geslaagd aan de hand van woord en beeld 75 jaar "onderwijs voor sociale pro motie in Ninove" op een bijna a- nekdotische manier weer te geven. Gaande van de oprichting in 1910 onder impuls van Dr. Clément Behn tot de hedendaagse school onder de leiding van Rodjer Arents kende de "Avondschool" een steeds meer ge specialiseerd onderricht. In de beginjaren waren het algemene vak ken zoals reken- en meetkunde, Frans en zelfs gezondheidsleer. Later kwamen daar nog mechanica en bouw kunde bij. In 1965 wordt er gestart met de afdeling Lassen in de oude brandweerkazerne achter het vroe ger café De Waag op de Graanmarkt. 1971 wordt de afdeling Automecha- nica definitief erkend. De jongste afdeling is deze van informatica. Het is nu de bedoeling van alle lessen te centraliseren in de lo kalen aan de Vuurkruisersstraat. TEKENSCHOOL Een merkwaardige anekdote die in het boek naar voorkomt is de fusie in 1922 van de lekenschool, die ge geven werd in de lokalen van het vroegere stadhuis, met de stede lijke Nijverheidsschool. Als we mo gen aannemen dat de geschiedenis zich herhaalt, ware het misschien niet ondenkbaar, dat er opnieuw ge dacht wordt aan de oprichting van een tekenakademie, nu dat er opnieuw belangstelling schijnt te bestaan voor deze vorm van vrijetijds-besteding ding. HET BOEK Al wie belangstelling heeft voor plaatselijke geschiedenis raden we dit boek ten stelligste aan, wegens zijn verzorgde publikatie. Het kost slechts 250 Fr. Het bevat 60 bladzijden en heeft als afmetingen 21 X 30 cm. 95 illustraties, foto's en dokumenten fleuren het boek op. Het is te verkrijgen in de Stedelij ke Avondschool zelf of bij de leer krachten. Wie wil overschrijven kan dit doen op het rek.nr. 001-0077517 -90 met vermelding: Boek 75 jaar Nijverheidsschool. Treuzel niet te lang want het werd slechts gedrukt op 300 exemplaren. Advertentie ken. Maar de plannen voor deze weg moeten nog gemaakt worden O.C.M.W. voorzitter Johny Timmermans wil de vroegere eigendom De Cooman aan kopen en slopen omdat men "zijn" O.C.M.W. beter zou zien liggen 'in Ninove noemt men dit "stads kernvernieuwing". Het kind moet een naam hebben. Heeft voorzitter Johny er nog niet aan gedacht om het De Coomancomplex in te richten tot parkeergarage Hiervoor is het eerder geschikt, dan het af te bre ken en op dezelfde plaats een par king aan te leggen. Ook hier tasten we in het duister, want de aange stelde ontwerper, de schepen van Openbare Werken Luc Durant zelf, heeft nog geen plannen klaar. Is er hier soms geen onverenigbaar heid Aan de heren van het schepencollege willen we volgende Vlaamse spreuk ter bezinning voorleggen Een ezel stoot zich geen tweemaal aan dezelf de steen. voorpagina van het boek WALTER Tot einde maart loopt er in het Klokhuis, Geraardsbergsestraat 27 te Ninove een tentoonstelling "KUNST UIT DE HIMALAYA". Foto's uit Nepal, houtsneden op rijst- en zijdepapier, maskers en vooral rol schilderingen uit Tibet, de zogenaamde "Tanka's", lonen zeker de moeite om te komen bekijken. Deze tanka's met Boedhistische onderwerpen worden geschilderd op doek, dat eerst wordt bestreken met een mengsel van krijt en lijm waarna het geheel wordt geplamuurd met een steen of een schelp tot men een volkomen glad oppervlak bekomt. Is het doek volledig droog, dan wordt hij op een houten kader gespannen waarop de tekenaar zijn werk kan beginnen. Ofwel construeert hij zijn tekening zelf, ofwel - en dat gebeurt nogal dikwijls- maakt hij gebruik van "calques": een soort doorstuifpatroondat op het doek wordt gelegd en doorprikt en dan met fijn poeder wordt bestoven. Soms gebruikt men ook, voor zeer stereotie pe schilderingen, houtsnede-blokken die op het doek worden gedrukt. Wanneer het grondpatroon op het doek is aangebracht, komt de beurt aan de schilder. De tekenaar en de schil der zijn niet steeds dezelfde per soon De schilder moet vooral bekwaam zijn in het vervaardigen van kleuren. Met fijngestampte minerale- en plant aardige stoffen, opgelost met water en lijm, maakt hij zijn kleurstoffen. Wanneer deze op het doek zijn aange bracht, vormen zij één geheel met de ondergrond die een plamuurlaag kreeg van hetzelfde materiaal. doordrukken soms geheel verschillend kunnen uitvallen. Deze methoden zijn slechts hulpmiddelen die aan de kunstenaar een zekere ondersteuning kunnen bieden bij het opzetten van zijn schildering. Zij laten hem echter voldoende vrijheid in de echte uitwer king van zijn onderwerpen. Deze veelzijdige tentoonstelling kan men bezoeken in het KLOKHUIS tijdens de openingsuren: maandag, woensdag, donderdag: van 2 tot 4 uur; dinsdag: van 10 tot 12 uur en vrijdag: vanaf 20 uur. De Tibetaanse schilder houdt van felle, zonnige kleuren, zoals uit het landschap waarin hij leeft. Tegenwoor dig laat hij zich daarom wel eens verleiden tot het gebruik van aniline- verfstoffen. Daardoor boeten sommige tanka's echter enorm aan schoonheid in, want het zijn juist de natuurlijke verfstoffen die de warme en diepe kleurenrijkdom verschaffen. Eéns de schilder zijn werk vol tooid, is het terug de beurt aan de tekenaar, die nu met een uiterst fijn penseel de omtreklijnen van de ver schillende figuren aangeeft en de fijne details schildert in het land schap. Het laatste gedeelte van zijn werk bestaat uit het tekenen van de aangezichten en handen der figuren. Hierin verraadt zich de ware meester hand. Merkwaardig is dat tekeningen opgezet met doorstuifpatroon of Om het geheel aan te vullen wordt in samenwerking met de Vereniging België-China en de Humanist d sch'e Jongeren op vrijdag 21 februari in het Klokhuis een film vertoond met prach tige beelden over een bergbeklimming in de Himalaya in Tibet. Daarna zal Arlette Desmaré, die reeds enkele malen Nepal bezocht, haar dia's vertonen, gekruid met haar Nepalese reiservaringen. Uiteraard is elke geïnteresseerde van harte welkom. De vertoning start echter om 20u30 stipt tex-trend Vervolg van pag 3 HNL-Werkgroep Leefmilieu-Walter-Ko- 1 era-WS-Lieve-Johan Cordier-Georges vande Winkel-Picolo-Alaaf-Antoine-Bru.ee Palmer Jr-Dirk Van de Perre-Azaki-Lentulo Therese-Mathilde-Rufijn-Pol d'Haese-Dirk De Wolf-Mieke-Trees-Riekes-Peter Van Den Berghe-Paul De Meulemeester-Hubert Neucker- mahs-Rik Wattez. ©v.z .w. 't Klokzjiël en de au teurs, fotografen of tekenaars. Behalve voor aanhalingen ten be hoeve van kritiek of polemiek is elke overname van bijdragen af hankelijk van een voorafgaande- lijke en schriftelijke toelating.

Klokzjiel | 1986 | | pagina 4