ISC MAF «SCSTCRIWS I het GROTE CCC. interview 8 Hét jubileumjaar 1985 met zijn abdij kerk 1635-1985) zijn Keizer (1785-1985) zijn brouwerij Slaghmuylder (1860-1985) en zijn Karnaval (1960-1985) heeft nog maar net de geest gegeven of daar steekt het nieuwe jubileumjaar 1986 reeds de kop op: dit jaar be staat de congregatie van de zusters der Heilige Harten, te Ninove ge sticht in 1836, immers 150 jaar. Voor wie niet onmiddellijk begrijpt wie of wat achter deze benaming schuil gaat: de "nonnekens van 't Zusterhuis" vieren dit jaar hun 150 jarig bestaan. Op de druk bijgewoon de perskonferentie van 16 januari werd het ganse feestprogramma voor gesteld. JUBILEUMVIERING Het jubeljaar wordt feestelijk en officieel geopend op zondag 2 maart, maar reeds in het week-end van 8 en 9 maart volgt een eerste activiteit voor het grote publiek. Op die dagen stelt het Instituut Heilige Harten de deuren open voor de ontmoetings dagen. Telkens van 14.30 tot 18 uur kunnen ouders, leerkrachten, leer lingen, oud-leerlingen, en oud-leer krachten elkaar ontmoeten op wat wordt omschreven als een kreatieve en dida'ktische happening. Op deze dagen worden niet minder dan 4000 aanwezigen verwacht. Alle oud-leer lingen en oud-leerkrachten worden dan nog eens uitgenodigd op een gezellig weerzien in de bar en dit vanaf 18u. Een volgend hoogtepunt wordt dan de opvoering van het jeugdtheater "De Blauwe Vogel" naar Maurice Maeterlinck. Het zoals bij "kabou ters in de stad" is ook nu weer de regie in handen van Leo Janssens, direkteur van de afdeling humaniora. Een andere gelijkenis is dat ook "De Blauwe Vogel" een dubbele bodem heeft: een spannend kindersprookje met een diepere boodschap voor jon geren en volwassenen. Op deze aktiviteit komen wij zeker nog terug, maar de data van de vier avondvoorstellingen in openlucht geven wij alvast: vrijdag 23 mei (of bij slecht weer zondag 25 mei zaterdag 24 mei (of bij slecht weer woensdag 28 mei vrijdag 30 mei (of zondag 1 juni) telkens om 21.30uur. zaterdag 31 mei (of woe. 4 juni) Als laatste hoogtepunt en tevens sluitstuk van dit jubeljaar volgt dan op vrijdag 17 oktober 1986 de publicatie van de geschiedenis van "Het Susterhuys" en de opening van de tentoonstelling rond ditzelfde thema. HET "SUSTEKHUYS" Aan de voorbereiding van deze publi catie wordt sinds meer dan twee jaar gewerkt door Marcel Cock, afkomstig van Geraardsbergen, jarenlang als leraar verbonden aan het Sint-Aloysius- college en momenteel provisor aan het O.L.V.-instituut te Oudenaarde. Op zijn speurtocht doorheen een tiental rijks en kerkelijke archief depots ontrafelde de auteur niet alleen de veelzijdige activitei ten van de congregatie der Heilige Harten (onderwijs, ziekenzorg, be jaardenzorg), maar ook ging hij op zoek naar de voorlopers( én naam gevers) van het "Zusterhuis" of "Susterhuys" zoals men in 1662 schreef:begijnen vanaf omstreeks 1300, Grauwzusters vanaf 1500/1505 die instonden voor de verzorging van pestlijders in de stad en een school openhielden en vanaf 1671 tot Penitentenzusters werden her vormd. Merkwaardig hoe de in 1836 nieuw opgerichte congregatie deze eeuwenoude draad van onderwijs en ziekenzorg terug opnam.Dit alles en nog veel meer vindt u vanaf 17 oktober uitgesmeerd over een 200 bladzijden (formaat 21X30 cm) en geïllustreerd met 120 zwart-wit en 10 vierkleurenillustraties. De prijs zal 1.300fr bedragen, maar tot 31 mei geldt een intekenprijs van 1.100 fr. Bij tijdige inteken ing en betaling wordt men vermeld bij de in het boek opgenomen lijst van intekenaars Bestellingen kun nen gebeuren bij: Huidecomité "Susterhuys", Burchtstraat 47/49, 9400 Ninove (tel 054/33.23.24) Ook op deze publicatie en de er mee gepaard gaande tentoonstelling komen wij later terug, maar oktober is nog veraf. Georges Vande Winkel Een primeur voor 't KLOKZJIEL Als eerste in België had een medewerker een exclusief inter view met de CCC. Tot onze gro te verrassing bleek de CCC veel meer te zijn dan een do zijntje marginale terroristen. Zelfs in Ninove is er een lo kale afdeling die, zoals zal blijken uit dit artikel, uit stekend geïnformeerd is over de situatie hier te plaatse. CCC: Wij zijn de enige echte revo lutionaire Marxisten. Wij willen door gewapende akties de klassen strijd ten spits drijven en het bourgeois-kapitalisme vernietigen. Via een proletarische revolutie zal de communistische arbeiders- staat werkelijkheid worden. CCC: Het revolutionaire bewustzijn van de arbeider is versmacht door kapitalistische consumptie. Maar wij durven U verzekeren dat binnen afzienbare tijd de arbeiders Marx zullen lezen i.p.v. Story of Kwik t KIKunt U ons iets vertellen over de lokale CCC-^groep van Nino ve CCC: Onze groep is klein, maar ra- dikaal revolutionair en aktiebe- rei d. CCC: Zelffinanciering. De één heeft een handel in hogedrukpannen, de ander in huurauto's enz... CCC: Absoluut niet, wij zijn volle- dig onafhankelijk. Terloops weze opgemerkt dat het genoemde groep je sterk verwaterd is: één van die militanten heeft zelfs Marx ge ruild voor de heiligen Cornelius en Cyprianus CCC: Wij ontkennen stellig dat wij neo-fascisten zouden zijn. Zo een insinuatie komt van biefstuksocia listen die het ware Marxisme ver loochend hebben. Men zou die vraag beter stellen aan de Bende van Nij- vel En wat die lokale jeugd beweging betreft: behalve het lus tig marcheren langscheen Vlaamsche weegen en het verwerken van ont zaglijke hoeveelheden alcohol doen die-werkelijk niets, zij zijn ook niets op een zomerfeest Zie jij ons al door een onverlichte winkel straat wegracen De rijkswacht anderzijds demonstreerde nog haar macht op 9 november. Direct na die fameuze overval te Aalst kamde hun Porsche snel en feilloos de stad uit en reed in 't Savooi straatje meedogenloos een verdachte wagen in de prak CCC: voor Etjen bestaat geen gevaar. Probeer maar eens een foto bij een gouden bruiloft zonder hem vol te krijgen 1 Wat Louis betreft liggen de zaken moeilijker. Wij hebben fysische uitschakeling al overwo gen, maar vermoeden dat hij een kogelvrije vest heeft van samenge perste aandelen en obligaties die zelfs tegen eendenhagel van een RIOT-gun zou bestand zijn. CCC: De westerse bourgeoisie pro duceert wapens die in de Derde Wereld duizenden onschuldigen do den. Als de dollar 0,1 stijgt, draait de economie van de arme landen nog slechter zodat nog meer onschuldige slachtoffers van het kapitalisme kreperen. Daar spreekt men niet over Omdat die ellende ver van huis is Hier in België vallen per jaar honderden kinderen ten slachtoffer van de auto,hét symbool van industriële pseudo- vrijheid. En ga zo maar door. Wie is decadent Wie is waanzinnig t Kl.Maar elke gewapende re volutie ontaardde in een nieuwe diktatuur, in Rusland kwam Lenin, in Iran KhomeinyZijn het ei Wij breken hier het inter view af, wat volgde was een eindeloze revolutionaire woordenvloed, al even boei end en geloofwaardig als de regeringsmededelingen, en dat willen wij de lezer zeker niet aandoen. Wie tenslotte verwacht hier onderaan het plaatselijk contactadres van de CCC-Ninove te lezen, moeten wij ontgoochelen. Na herhaaldelijk aandringen kre gen wig enkel te horen: "Ware revolutionairen herken nen elkaar aan hun revolutio nair gedrag en met dit laatste CCC-citaat houden wij de zaak maar voor bekeken picolo ast 4 i Ëen stichteres van het"Susterhuys"een Grauwzuster van de Derde Orde van Sint- Franciscus De Penitenten -Recollestinendie m ae Eerwaarde moeder Marie-Berchmans uit de 18de eeuw het bewonen "Susterhuys' v^£S C% Congregatie van de zusters der Heilige Harten, gedurende 37 jaar Overste van de Congregatie (Prentenkabinet, Brussel). t KIokzjiël: Kunt U in 't kort uw akties toelichten t KI.Men zou echter de indruk hebben dat de "proletariërs" rijke, rustige burgers zijn geworden, die allesbehalve "ommekeer" willen - kijk maar naar de laatste verkie zingen. t Kl. Akties vragen veel geld. Waar haalt U dat vandaan 't Kl.: In Ninove is er steeds een ""■t-antC5 niet te verwaarlozen groep extreem- linksen geweest. Heeft U soms ban den met hen t Kl.Anderen beweren dan weer dat U in feite een groep neo-fa scisten bent die heel de linker zijde in een kwaad daglicht wil stellen. Is dit zo en zijn er dan geen banden met een bepaalde lokale jeugdbeweging met duidelijk para-militaire inslag 't Kl.: Wat iedereen zich onder tussen wel afvraagt: zijn er akties gepland in Ninove zelf Op de Oud- strijdersplaats bijv. liggen er in een straal van 100 meter 5 banken. CCC: Voorlopig zijn er geen akties gepland wegens de té sterke orde diensten. De politie is duchtig getraind in judo en karabijnschie- ten (lees 't Klokzj iël van maart 1985 - NVDR), en beschikt daar enboven over een uniek wapen voor België: op de meest onverwachte momenten kunnen zij kordaat de electriciteit afsnijden, zoals afgelopen zomer nog werd bewezen 't Kl.: In rijkswachtmilieus vreest men dat U de akties zal uitbreiden naar personen toe, dat U zal pro beren belangrijke burgers uit te schakelen. U zal ons toch Louis en Etjen niet ontnemen t KL.Voor de man in de straat zijn uw akties misda dig, zelfs decadent en beestig. genlijk niet de geweldloze figuren zoals Gandhi, Boeddha en Christus die onze wereld bepaald hebben CCC: Lulkoek En Mohammed met zijn Heilige Oorlog dan En Hitier En Reagan t Kl.Wij zullen d'er maar geen politiek-filosofische discussie van maken. Een meer praktische vraag: wat moeten wij, gewone men sen, doen in deze tijd van terro risme en banditisme CCC: Geef niet toe aan de uitdagin gen van fascisten, van de Bende van Nijvel. Die willen angst scheppen, zodat de arbeiders zich bewapenen en de samenleving gemilitariseerd wordt. Trouwens, zelfs de rijks wacht raadt vuurwapens in huis als beveiliging af. Wat dan wel De arbeiders moeten zich voorbe reiden op ware proletarische akties die de klassenstrijd zal doen cul mineren in een permanente en uni versele revolutie die de bourgeoi sie zal onteigenen en de produk- tiemiddelen opnieuw

Klokzjiel | 1986 | | pagina 8