EDDY DE PAUW Sjafèftr DE ATLEET VAN GOEDE WIL O.L.V. VAN HAALTENT HET BEGIN GAAN WERKEN EN SPORTEN ZWAAR WERKEN LOPEN IN HET BUITEN LAND KAMPIOENSCHAPPEN CROSS-CUP EEN VERWARRENDE SITUA- TÏE PROFESSIONALISME. broek af als blijkt dat Joseph de zoon is van Moise Tsjombé. Joseph Tsjombé is een echt bizarre man, werkt momenteel in het Sheraton Hotel in Brussel als huisbediende. Hij bezoekt alle mogelijke bedevaarts plaatsen. Joseph "Sinds mijn vader door de Moboetoeclan vermoord is in Algerië is mijn familie echt uit elkaar ge slagen. Moboetoe heeft daarna niet alleen ons familiekapitaal ingelijfd, maar ook nog mijn broer Jean weer als minister binnengehaald (je ne comprends pas comment c'était pos sible!) Dat heeft in onze familie een enor me tweedracht gekreëerd. Wij lijde n daar enorm onder. Daarom neem ik mijn toevlucht tot Maria om ons leven een andere wending te geven. En natuurlijk ook öm onze eigendom men terug te krijgen.!' "Tijdens de bevalling van zijn zus heeft het zelfs gespookt!" voegt Lucienne die veel met Joseph optrekt er met een spijtig gezicht aan toe. Eddie en Elisabeth staan er onbegrij- bij. De zoon van Tsjombé hier in hun huizeken op bedevaart. Ze kunnen het bijna niet geloven. En van geloven daar kennen ze iets van. HNl. Een Ni novieter is hij geworden. Hij woont op de Burchtdam Hij werkt in het O.C.M.W. Is altijd goedge mutst. Steeds vol goede wil om het goed te doen. Van tegenslagen en kwetsuren niet gespaard. Zijn sport beoefende hij in zeer moeilijke om standigheden. Toch is hij nu in de atletiek een topper geworden en al leen "Merckx" Rousseau mag zich in België sterker noemen dan Eddy De Pauw. De eeuwige tweede achter de super, maar volgens ons met even veel verdiensten. Daarom deze Sport- spier over een atleet van onze stad. In het P.T.I. liep Eddy school.Zijn turnleraar vond dat hij wel geschikt was voor de atletiek en op 12 jaar kreeg Eddy zijn eerste spikes onder de voeten. Zijn eerste klub, Ninove Sportief zaliger, met Sergeant palter en Trainer Muylaert. Later ging hij bij ZOVA en nu heeft hij zijn per soonlijke trainer, André De Wolf. In 1979 werd hij kampioen bij de juniores. Toen geraakte Eddy op de sukkel met een resem kwetsuren, en deemsterde wat weg. Zijn kwetsuren, beweert Eddy, waren een gevolg van overtrainig. Destijds had trainer Muylaert hem alleen. Daarna kwamen er nog andere goede lopers. De training werd dan kompetitie en zo geraakt men in overbelasting en aan kwetsuren.Nu hij weer een persoonlijke trainer heeft die hem degelijk en ontspannen naar zijn wedstrijden doet toeleven, blijven ook de blessures weg. Is het werk bij het O.G.M.W. te kom- bineren met zijn sportloopbaan Krijgt Eddy faciliteiten voor de training of hoe richt hij zijn dag in De werkuren lopen van 8u tot I2u en van I3u tot I6u30. Onder de mid dag liep Eddy een half uur. Ging snel even onder de douche. At in een snel tempo en ging terug aan het werk. Nu krijgt hij 's middags een half uurtje bij, loopt drie kwar tier en blijft 's avonds een half uurtje langer op het werk. Na 17 uur gaat Eddy weer de trainingstoer op. In volle seizoen gaat hij tot 25 km per dag. Dinsdag en donderdag gaat het soms nog meer omdat dan een ander trainingsschema wordt ingezet. Wij vinden dat dit meer dan ge noeg is. Temeer dat De Pauw ook nog werkt. Het is nu wel zo dat hij in het hoogseizoen verlof zonder wedde heeft genomen zodat hij zijn oefeningen meer kon regelen. Deson danks is hij elke dag aan het lopen. Hij loopt nu ook met sponsoring zo dat hij gedurende een maand niet al te veel geldverlies lijdt. De oefening van een atleetloper is hard. Maar nog harder zijn die zon dagen na mekaar dat men in de win ter aan crossen doet. Zwaar labeur, zeker als men steeds mee in de top wil draaien. Atletiek is een indivi duele sport, zegt Eddy, daarom moet men zichzelf een hele tucht kunnen opleggen. Gedurende twee, drie maand moet men tot de bodem kunnen gaan. Einde maart komt dan wat verlichting. Zeker, de trainingen gaan verder, maar op een ander niveau. De reden hiervoor is dat in april het piste seizoen begint. Hier ook weer moet men oefenen en nog oefenen. Het aantal kilometers daalt wel. Het goede weer maakt de zaak aangenamer. Daartegenover staat dat een piste meeting "nerveuser" is. Rapper en intenser dan een cross. Eddy loopt ook cross buiten de gren zen. Hij wordt dit jaar zelfs veel gevraagd. Deze reizen gaan langs de Bond om. De uitnodiging komt langs de Bond die voor alles zorgt.Indivi dueel kan men natuurlijk ook gaan, maar dat brengt dan weer een hoop beslommeringen mee. Het is wel in teressant aan buitenlandse koersen deel te nemen omdat men daar kon- takt opneemt of krijgt met de tegen strevers die men op Europees of op Wereldniveau moet bekampen. Het kampioenschap van België gaat op 9 maart 14 dagen later het We reldkampioenschap in Neuchatel in Zwitserland. Om echter hier aan deel te nemen moet Eddy in de 9 eerste lopen op 9 maart Met zijn huidige palmares is hij nog niet zeker om op de Wereldkampioen schappen te kunnen lopen. Moest hij bijvoorbeeld een slechte dag hebben dan mag hij het vergeten. Wij vinden dat dit nogal onrecht vaardig overkomt. Men kan een gans seizoen goed presteren en dan op die éne cross de selektie verspelen. Ja, zegt Eddy, maar dat komt ook om dat men wil verhinderen dat sommigen zouden afkomen met een hoop overwin ningen die zij behaalden, daar waar zij de gemakkelijkste koersen uit kozen. En de cross-cup vroegen wij. Dat is toch een serieuze cross Dat wel, antwoordt Eddy, maar niet ieder een wordt er toegelaten. Zo lopen Jef Gees of D'haenens niet mee, noch tans zeer goede atleten. Het zit echter zo dat de organisato ren van de cross-cup de atleten een kontrakt aanbieden. Sommigen gaan daar niet op in of vinden het niet genoeg. Van selektie is eigenlijk geen sprake. Die mensen zoeken de beste atleten en baseren zich op prestaties. Zo gebeurde het dat Eddy voor drie jaar de cross-cup won te Roeselare, gekwetst raakte en niet meer aan de bak kwam. Het jaar daarop bood men hem een kontrakt aan. Maar dat was bijna niets. Toch liep hij alle crossen en was daarna weer de goede kant op. Er zijn ook atleten die liever in het buitenland gaan lopen om meer 9eld op te rapen. Een atleet die naar het buitenland wil gaan, moet dat melden aan de Bond. De buitenlandse organisatie moet dan een zekere som storten aan de Bond. Deze geeft dan een begelei der mee met de atleet. Nu is het wel zo dat deze begeleider moet instaan voor de noden van 'de atleet. Het ge beurt echter dat die man zich in va kantie waant. Dat, zegt de organisa tor, is verloren geld. De atleet krijgt ook een willekeurige begelei der mee, die de atleet niet kent, maar hem toch moet zeggen hoe hij moet lopen. Een echt verliezende si tuatie die de prestatie van de at leet niet ten goede komt. ...is nog altijd niet toegegelaten in de atletiek. Nu weet iedereen dat er wat van de tafel valt en dat het soms dikke kruimels zijn. Maar dat weegt niet op tegen het feit dat, zoals bijvoorbeeld Eddy, men een gans jong leven opoffert om alleen maar een paar bekers en trofeeën te bezitten. Wie aan topsport doet moet kunnen beloond worden. Wij zien wel een evolutie naar de profs komen. Waar men sponsoring begint toe te laten, komt vroeg of laat het pro fessionalisme aan bod. Zo was het in de wielrennerij, zo was het met de basket, zo gaat het in de voet bal. Ja, zegt Eddy, het is wel waar. Wij zitten wel in een eigenaardig schuit je Wij moeten presteren maar het brengt niets op. Neem nu de Fransen, die worden stuk voor stuk gesponsord, gaan een paar uur per dag werken, maar kunnen daarna op alle vlakken gerust gaan oefenen. Wij moeten wer ken, oefenen, presteren. Valt dan op internationaal vlak de prestatie tegen, dan wordt er ge zegd De Belgen kunnen niets. Dan worden wij afgemaakt in de kranten, maar niemand denkt een ogenblik na, hoe het komt dat wij zoveel moeite hebben om een prestatie te lukken. Wij geloven van onze kant dat dit de reden is waarom zoveel jonge at leten hun sport vaarwel zeggen. Zij zien meer brood in andere sport- takken. Want wat men ook mag denken, wij zijn de mening toegedaan dat men langs de atletiek naar alle kan ten uitkan op één voorwaarde men moet eruit geraken. Dit was het eerste deel van een lan ge babbel die wij hadden met een sportman van bij ons. Een jongen die misschien teveel in de schaduw loopt. Sportspier vond dat wij hem in de zon mochten zetten, omdat hij ook zeer interessante dingen vertelt. In de volgende uitgave zetten wij ons boompje verder op. Lentulo. Verdere informatie leert ons dat Jean Tsjombé, nu DITEND TSJOMBÉ, staatssekretaris is van Volksgezond heid sinds februari 1985. 7 T T C. vervolg van pag.5 Als een teken aan de wand: de vredesduif tussen een Kristus en twee duivels.

Klokzjiel | 1986 | | pagina 11