WAAROM ZAKT DE NINOOFSE KERKTOREN Van Wei» IIcMMjeu Waller Wreefslraal 32 Ninove 054.332293 TOEKOMST Vein liof; kerkplein f;e niiiove r 8 JAAR RAVELING 12 WEL CAFES RESTAURATIE In een reeks volgende bijdragen zullen we het hebben over de toekomst van de kerk en het kerkplein. Eerst zullen we de problemen rondom het kerkgebouw behandelen, nadien de ruimtelijke aan leg rond de kerk. Maar laat ik vooreerst even terugko men op mijn laatste bijdraqe (nr 10) omtrent de geschiedenis van het Kerk plein. Ik had geschreven dat het Kerk plein vroeger en nu geen cafés had en dat het nooit een erg levendig en ge animeerd plein is geweest. De heer Edward Slagmuylder vas zo vriendelijk mij een aantal gegevens op te sturen, die dit weerleggen. Als kind speelde hij nog met de bal tegen de muur van de kerk en hij maakte ook nog de tijd mee toen het op het Kerkplein Sinksen- kermis was. Toen gonsde het daar van het leven,zo meldt hij. Er waren de molens en vooral de vele pelgrims voor Sint-CorneliusVoor die pelgrims en kermisgasten waren er niet minder dan zes cafés ter beschikking. Er waren terrasjes en die zaten vol men sen. Ook de Hallebedevaarders kwamen ui rusten aan de cafés op het Kerkplein. Ook met de paasdagen trok de kerk e- norm veel volk om te komen biechten en zo bleef men (in het gaan of het komen ook wel in de drankgelegen heden hangen. Trouwens gans het jaar door kwamen er pelgrims naar de kerk. Het kerkhof bracht ook zijn begankenis mee en bovendien was toen de kerk de enige parochiekerk van Ninove, want toen bestond de Sint-Theresiaparochie nog niet. Het Kerkplein had zijn kaats- ploeg en het was bij uitstek een speel plaats voor de kinderen, aldus de heer Slaghmuvlder. Maar dat speelde zich al lemaal af voor W.O I, voor 1918. Na dien verdwenen stilaan de cafés, de kermis, het kaatsen, het kerkhof. Het Kerkplein werd beplant, kreeg een vredesboom na W.O. I, een monu ment van de gesneuvelden, dat volgens de heer Slaghmuylder tussen de twee wereldoorlogen in is geplaatst en niet na WO II zoals ik schreef). Nog in 1973 poogde de heer Slaghmuylder Ninove toch een café op het Kerkplein te geven, want inmiddels waren ze allemaal verdwenen, maar hij kreeg geen toelating hiervoor van het toen malige stadsbestuur. Kortom op het einde van de 19de en begin 20ste eeuw kende het Kerkplein wel een van volks leven en opbloei, en dat steekt af tegen de huidige toestand. DE SCHEVE TOREN De Ninoofse kerktoren staat scheef. Dat zal wel iedereen al gemerkt heb ben. Hoe scheef deze 60 meter hoge toren staat heb ik niet nagemeten, maar het is toch heel wat. Waarom zakt de toren scheef en is er ge vaar dat hij,in de toekomst nog meer gaat hellen De funderingen van de huidige kerk zijn in 1640 gelegd. De toren is zo een tweehon derd jaar later gebouwd. Nu weet iedereen dat een gebouw zich zet. Dat wil zeggen dat door de perma nente druk van het gewicht van een gebouw de grond onder de funderingen met de tijd samengeperst wordt. Van daar dat een gebouw met verschillende hoogten, dus verschillend gewicht, zich ongelijkmatig zet en scheurt. Iedereen weet ook dat een aanbouw, die later gezet wordt, afscheurt. Dit komt omdat op het moment van die aan bouw het hoofdgebouw zich reeds ge zet heeft en de aanbouw met de tijd, t door het gewicht, nog wat moet zak ken. En dit is nu het geval met de toren van de kerk. De westmuur van de toren (tussen toren en kerkschip) rust op de fundering van het kerkge bouw, op een fundering die zich reeds gedurende tweehonderd jaar gezet had op het moment dat de toren gebouwd werd. De rest van de toren staat op maagdelijke grond. Deze nieuwe toren funderingen hebben zich na de bouw van de toren,met zijn volle dikke muren en zijn hoogte een enorm zwaar gewicht,eveneens gezet, maar met als resultaat een scheefzakkende fundering. Tevens werd de oude fundering van het kerkkoor door de nieuwe toren- druk ook in beweging gebracht zodat ook de sluitingsmuur van het koor grote scheuren vertoont. Eens een toren scheef gezakt is, gaat de druk- verdeling van het gewicht niet meer gelijkmatig zijn, maar zal juist de diepst weggezakte fundering het meren deel van het torengewicht ontvangen, met als resultaat dat de ongelijke drukkrachten die het scheefzakken veroorzaken, permanent toenemen. Met de Ninoofse toren had men kort na de bouw reeds last.Hoe dat scheef zakken in de tijd verlopen is weet ik niet. Was er de laatste decennia een versnelling In 1978 startten een aantal mensen, die voordien in een klassieke in stelling werkten en over die aan pak niet zo opgetogen waren, een klein tehuis voor sociaal pedago gische opvang van jongeren. Dat tehuis heet Raveling en is momenteel gehuisvest in de Molen straat te Denderhoutem. Wegens einde huurkontrakt moet Raveling in de nabije toekomst een nieuw onderkomen zien te vinden. En daar is een bom geld voor nodig. Het Ministerie van Vlaamse Gemeen schap (onder Min.v.Justitie) dat wel de werking van het tehuis sub sidieert, voorziet geen financiële tussenkomst voor een woning. Daarom doet dit tehuis een beroep (op ons goed hart, zo we dat nog hebben tenminste. Het motief achter de aanpak van deze specifieke jongerenproblema- tiek is de eigen kleinschalige aanpak, gegroeid uit een fundamen tele kritiek op een kwantitatieve "behandeling" van jongeren in gro te inrichtingen. Raveling is geen gezin, maar een groep I3tal) jongeren uit de leeftijïïsgroep tussen 4 en 21 jaar. Alle minderjarigen zijn tij delijk geplaatst door de jeugd rechter of het jeugdbeschermings- komi tee. Elk personeelslid fungeert voor het overgrote deel als "opvoeder", ook al is er spreiding van funkties (direktie, opvoeder, onderhouds- vrouw. In het tehuis wil men een opvoe dingssituatie scheppen waarin de jongere een grotere zelfstandig heid en verantwoordelijkheid kan bereiken. De kriteria voor opname zijn zo wel leeftijd en geslacht als de aard van problematiek van de jon gere. Gezien de leeftijd gaan de meeste bewoners van Raveling naar school, maar er zijn ook jongeren die werken. Vanuit het tehuif wordt meer en meer belang gehecht aan samen werking met het thuismilieu van de jongeren. In die voorbije 8 jaar kwamen en gingen al heel wat jonge men sen in Raveling. Sommigen voelden er zich goed, anderen waren er blijkbaar niet op hun plaats. In het laatste geval gaat het voor al om reeds volwassen geworden jongeren, die door een sterk ver waarloosde opvoeding niet meer heropvoedbaar zijn. Enkele kin deren maken zelf een einde aan hun verblijf in Raveling door weg te lopen. Voor een kundige verantwoorde aanpak van de kinderen en pubers is er een voortdurende bijscho- Bij de recente restauratie van het kerkgebouw in de zestiger jaren heeft men eerst de toren aangepakt. Men heeft de toren gestabiliseerd door de wegzakkende fundering te versterken. Is nu alles opgelost Veel hangt af van het soort grond waarop de toren gebouwd is. Is die nog verder samendrukbaar En hier moet men vooral met de factor tijd rekening houden. Een scheve toren blijft permanent op één deel van de fundering drukken. Bovendien speelt ook de windkracht te Ninove in het nadeel van de toren. De westenwind blaast in de hellingsrichting en heeft vrij spel op het bovendeel van de toren. Het was steenbakker Hove die me zegde: ze zullen de to ren niet kunnen houden ze hadden beter langs de andere kant gewerkt om een tegenwerking op gang te brengen. Inderdaad,sinds de toren gestabiliseerd is heeft hij zich weer al enkele millimeters gezet. Men ziet dat aan de voeg tussen kerk schip en toren. Alleszins is het icheefzakken voorlopig afgeremd en zelfs al zou de toren nog één milli meter per jaar wegzakken, dan maakt dat op 100 jaar 10 cm. Gevaar dat wij de toren nog zien instorten is er dus niet.Wel is een scheve toren ling van het personeel en aan passing van de werkmethodes. Het gevaar bestaat evenwel dat men uit schrik voor mislukkingen slechts kinderen wil opnemen die weinig of geen moeilijkheden ver tonen. In oktober van dit jaar verstrijkt dus het huurkontrakt. Men zoekt nu naar een nieuw en aangepast onderkomen in de regio Ninove- Aalst.'Zelf heeft de vzw Raveling een permanent probleem, een handicap voor de levensduur van een gebouw. En dat men vroeger ook niet zo dom was blijkt uit volgend verhaal. Ook aan de abdijkerk van Grimbergen, werd net zoals te Ninove de toren later bijgebouwd en identiek op de zelfde plaats en wijze als bij ons, vandaar ook dezelfde problemen een hellende toren die een stuk van het koor in zijn val meetrok."Maar drie broeders augustijnen namen het op zich de toren weer recht te zetten, waf'ze bewerkstelligden door achter het hoofdaltaar onder de funderingen van de toren te graven, zodat de fundamenten en de toren beetje bij beetje langs die zijde konden zakken, en men kan dat nog altijd zien omdat de kroonlijst van de toren en van dat stuk van het koor dat door de toren werd meegetrokken tenminste een voet lager is dan die van de rest van het koor aldus een ge tuigenis uit 1779. Te Grimbergen heeft men in de I8de eeuw de oor zaak van het scheefzakken opgelost, te Ninove heeft men in de 20ste eeuw de gevolgen van het scheefzak ken trachten te ondervangen. Dirk Van de Perre al enkele akties ter financiële ondersteuning op touw gezet (bloe- menaktie, mandarijnenverkoop) en andere akties zullen nog volgen. Wie interesse heeft om hoe dan ook mee te werken aan de zoektocht en/of realisatie van een nieuwe woonst voor Raveling kan kontakt opnemen met Raveling vzw Molenstraat 22 Denderhoutem. 054/33.90.50. advertentie toren °orspronkelijkeJ stand i westenwind oude fundering kerk (17e E.) nieuwe fundering toren (19e E.) druk van het gewicht versterkte fundering door stabiliseringswerken 20e E. Het scheefzakken van de toren, schematisch weergegeven.

Klokzjiel | 1986 | | pagina 12