O.L.V. VAN HAALTENT BID VOOR ONS (MAAR NIET VOOR MOBOETOE) DE HETE MADONNA LEUGENS DE WERELD IS SLECHT DE ZOON VAN TSJOMBE In de mysterieuze nacht van 17 januari 11. heeft het gebrand in Haaltert, ons naburig dorp, welgekend door zijn burgemeester, alias Sjipper. Niet zomaar een ordinair schouw- brandje, geen oververhitte bin go met uitslaande brand maar een spontane ontbranding van 'een strijdbaar Lievevrouwebeel dje tijdens een nachtelijk ge vecht met de duivel. De altijd durende konfrontatie tussen goed en kwaad, als het ware de afgodelijke versie van het lokale politieke leven, in Haal tert Madonna Paula D'Hondt tegen Sjipper, bezieler van het kwaad, (zie Humo.nr 2368 p. 14). Onder de bedenking dat het ge beurde wel eens één van die pro- pagandastunten van Michiels zou kunnen zijn, hetzij om de aan dacht af te leiden van nog he tere vuren, hetzij een promotie van een nieuw type "éênarmige oplichter", vroegen we de weg naar het huis der mirakelen. Iedereen waaraan je de weg vraagt tovert je gratis een glim lach op zijn gezicht. Rechtover huis nr 147 in de Bosstraat staan een handvol au to's. Een ingetogen jonge vrouw opent de deur van de kleine ar-- beiderswoning. Ze wijst de weg naar de voorplaats. Daar staan een I5-tal mensen half-geslagen voor een zwart gerookte muur. Geen twijfel mogelijk. Hier heeft het Mysterie plaatsge grepen. Hier is het onbegrijpe lijke, het bovennatuurlijke tot ons gekomen als zwarte rookte- kens aan de muur van huis nr. 147 te Haaltert. Onder de aanwezige bedevaarders spelen zich lang vervlogen ge waande taferelen af van extre me vormen van volksdevotie Met eerbiedig vertoon van voo- doo-achtige gebaren raakt een al wat bejaarde vrouw de glazen stolp aan waarin de half opge brande Madonna voorlopig is opgeborgen. Zowel bedevaarders als bewoners van het huis geloven echt dat O.L.V. in een fysisch gebeuren hier aan het werk is geweest om het kwaad in de wereld te bevechten."Wat moet je er anders uit besluiten"vertelt Elisa beth de vrouw des huizes. "Dat ons dit moet overkomen" Op en rond het zwartgeblakerde kastje,waarop het brandend beeld stond, staan de beeltenissen van de H. Benediktus (als bezweer der van het kwaad)van de H. Michael (als duivelbestrijderen foto's van Padre Pio Protegim- mi (Men licht me in dat deze man, overleden in '68, de wonden van Kristus in zijn han den droeg en vele wonderen deed.) Overal waar O.L.V. ver schijnt is Padre Pio omtrent, zegt een bedevaarder. Het publiek bestaat vooraal uit oudere mannen en vooral vrou wen, een neger en een jonge vrouw van om en bij de 25. Het verhaal en de wilde rook pluim op de muur, zonder kri tische bevraging waargenomen. Er wordt in stilte gesproken. Dit heiligdom mag niet door luid gebabbel worden gestoord. Foto's van de zwarte muurfresco's gaan van hand tot hand. Naar Eddie, de man van het huis en waarrond het mysterie zich afspeelde, vertelt zie je op de foto's beter de afdrukken van Kristus, de duivelse koppen en een vredesduif dan op het echte behangpapieren rookgor dijn. Waarschijnlijk voor de 1846ste keer doet Eddie het onwaar schijnlijke verhaal van die bewuste nacht. Eddie Toevallig kwam mijn vrouw om i uur 's nachts naar beneden en zag dat de Madonna in lichterlaaie stond. Ze liep direkt om hulp bij de buren. Blussen met water bleek onbegonnen werk. Het vuur werd dan uitgedoofd door er natte vodden over te gooien. Op dat moment lag ik in Aalst in de kliniek met een rugge- graatprobleem. Ik vist van niets. Eddie Neenee Dat is een beeld van de reizende Madonna, de pel grimsmadonna of de Maria Rosa Mystica. Deze gezalfde en gezegen de Madonna werd door bedevaarders meegebracht uit het Italiaanse Montichiari, waarna ze hier bij ons aan een pelgrimstocht begint. Normaal mag je ze niet langer in je huis houden dan negen dagen. Want deze Madonna is bijzonder ge schikt om er novenen voor te bidden. Door te reizen wil ze het gebed onder de mensen brengen. Er zijn natuurlijk veel valse in omloop, meneer. Een echte reizende Madonna kost zonder kleren aan zo'n 17.000 fr. En ze ruikt naar roze- geur. Als ze verhuist moet ze altijd rechtop gedragen worden en onder tussen moet gebeden worden. Ze wil het zo Eddie Dat is een lange historie. Kunt ge geloven dat we hier al jaren geplaagd zitten met het kwaad. Het moet al ongeveer II jaar geleden zijn dat we hier 's nachts af te re kenen hadden met deuren die plots dichtklapten, luide bonzen op de deu ren, krakende voetstappen op de zol dertrap. Zwetend en gek van angst holden we in het midden van de nacht de deur uit. Het kloppen en trappengeloop begon altijd om 12 uur 's nachts, op het uur dat alles begint en als 't volle maan was, was t nog veel slechter. We werden bezocht door ziekte en ongeluk. Nood zoekt, meneer. Toevallig hoorden we van het bestaan van de reizende Madonna. Eddie Nee, we waren geen kerkgan gers en we baden niet veel. Rond de laatste Kerstmis en Nieuwjaar werd hier wel veel gebeden vooral voor mij en dan ook nog een beetje voor mijn gebuur die vóór een zware hart operatie stond. Het waren vooral mijn vrouw en de buren die baden. De eerste keer dat ik echt gebeden heb was in de kliniek de avond voor dat ons Madonna gebrand heeft. Eddie Meneer, zoiets kan niets an- ders zijn dan een teken. Waarom werd mijn vrouw juist op tijd wakker. Voor ons is het een gevecht geweest tussen Goed en Kwaad. Eddie Wel, toen op die bewuste nacTïT de rook hier wat buitengetrok ken was, ontdekte mijn II-jarig zoontje in de afdrukken van de rook pluimen op de muur, een Kristuskop (wijst op de muur), een vredesduif en hier zie twee duivelskoppen. (toont de hoorns, ogen en mond van de duivel) Eddie Dat ons Madonna ervan in brand geschoten is meneer. Eddie Alle kaarsen waren uit. tr is hier een pendelaar geweest en die zegt dat de Madonna juist op de kruising stond van 2 aardstra- len. Eddie Ja maar die man mag daar niets van zeggen van zijn oversten. Intussen zijn de bedevaarders terug wat meer tot redelijke gesticulaties overgegaan en ontspint er zich een gesprek tussen eensgezinde overtuig den. Een al wat oudere dame 60j beweert dat we nu zowat de laatste verschijningen meemaken van O.L.V. en dat ze daarom zo veelvuldig zijn. De wereld is zo slecht als de zee diep en die is diep meneer. Kijk maar eens naar al die ontevreden kindergezichtjes, het kwaad in de wereld. Eddie Waar die journalisten dat gehaald hebben weet ik niet. Het artikel dat over ons in Het Volk stond hebben we weggegooid. Het stond vol leugens. Luister. De dag na de feiten mocht ik naar huis. Toen ik 3 dagen nadien voor onderzoek weer naar de kliniek moest gaan mocht ik weer naar huis omdat ik verbeterd was. Maar ik neem nog steeds medi- kamenten, ge weet nooit. Eddie Er zijn hier al ongeveer zeven- of achtduizend mensen geko men. Alle soorten mensen gehandi- kapten, boetedoeners, van 't buiten land, ook veel jonge mensen en zelfs hippies Eddie Jaja en die kwamen niet om te lachen. Volk van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Eddie Hola, maar dat is onze be- doeIing niet. Wel is het nu onze plicht het teken dat O.L.V. met haar verschijning gegeven heeft onder de mensen kenbaar te maken. Het is een soort roeping. Eddie Pakken gelijk dat het komt. Ik zit nu als invalide thuis. Vroe ger was ik metserdiender. Mijn vrouw is ook de hele dag hier. We hebben nu in elk geval geen schrik meer zoals vroeger. Het kloppen op deuren en trappengekraak is ook voorbij El is. Wij hebben ons nu een Huisma- donna gekocht. Een die hier altijd bij ons mag blijven. Normaal heeft ze drie paternosters per dag nodig. Ik lees bid, nvdr) er altijd twee gewone en een bloedpaternosterdat is er ene met nog extra inlassingen van gebeden erbovenop. Een andere spreekt over haar frekwente bezoeken aan andere plaatsen van verschijning. "Zo was ik onlangs nog in Joegoslavië waar O.L.V. elke dag aan 3 kinderen ver schijnt. Als je daar boven op die berg komt zie je het gewoon gebeuren voor uw ogen. Er staat daar een groot betonnen kruis. Plots begint de zon daar wild rond te draaien verandert de zon in een grote hostie waarin de H. Maagd verschijnt. En zie je het niet dan voel je het. Ik heb het daar meegemaakt dat een Canadese jongeman vaarwel zei aan het losbandige wulpse leven dat hij tot dan toe had geleid, zich be keerde en priester werd". Stuk voor stuk doen die markante figuren hun verhaal van vroegere mysterieuze belevenissen. Lucienne, een ca 50-jarige vrouw uit Brussel vertelt in een mengtaal van frans en 'vloms' de wonderbaar lijke feiten van ene André Pestiaux die op bepaalde dagen zijn heilig dom in Watermael-Bosvoorde openhoudt en er het publiek met de blik op oneindig in een mikro de woorden luidop zegt die O.L.V. hem toe fluistert. Maar Lucienne had nog iemand mee gebracht. Al een hele tijd had een neger ingetogen het gebeuren gevolgd. Blijkbaar verstond hij geen sikke pit van wat hier tot nog toe werd gezegd. Pl-ots wijst hij met zijn vinger naar een afdruk op de muur. "C'est la Sainte Vierge "Non Joseph, c'est 1'impression de la pendirle", zegt Lucienne (wijzend) "II faut voir ici Joseph, les figu res des demons, du Christ et du pigeon de paix". Joseph kijkt en knikt begrijpend. Na een nogal langdurig en moei zaam gesprek valt bijna mijn KL Is dat een gewoon beeld van de H. Maagd Achter glas de half-opgebrande Madonna Rosa Mystica links bege leid door de H. Benediktus rechts de duivelkiller Michael. KL Waarom heb je zo een Madonna in huis gehaald KL Waren jullie voordien sterk op devotie gerichte gelovigen KL Da 's straf KL Waaruit leid je dat af KL Het moet hier die nacht nogal gestoven hebben. KL Waren ër soms geen kaarsen omgevallen KL In tal van kranten stond dat je toen op mirakuleuze wijze genezen bent. KL Je huis is nu een echt bede vaartsoord geworden KL Allé gij KL Daar kun je toch een schoon franksken aan verdienen. KL Hoe zien jullie de toekomst KL Is de dorpspastoor hier al geweest De plaats van de feiten. Een zwartgerookte muur met op de achtergrond de reizende Madonna. Rechts onderaan Padre Pio. vervolg pag. 11

Klokzjiel | 1986 | | pagina 5