T GRIEN HOEKSKE IBI€l€G!§CH€ WAARD€RII\I£SKAART€J VANDERPIJPEN RADIO-RECORDER (philips) vanaf 2295 fr. 6'aaS^ .een waar begrip voor al uw verf, behang en vloer, bekleding .1001 ideeën -...en nog véél meer vak. mansraad opdat U zou kunnen decoreren als de beste Tsl Vanuit het Ministerie van Volksge zondheid en Leefmilieu werd in juni 1978 de start gegeven aan het natio naal projekt "De ekologische kaart van België". Met de medewerking van een tiental wetenschappelijke centra werden binnen dit projekt Biologische Waarderingskaarten voor gans het land opgesteld. Verleden jaar werd de studie beëindigd. De basis waarop het karteringswerk steunde was de fyto-sociologische studie van de voorkomende wilde ve getatie. In de fyto- of plantenso- ciologie bestudeert men plantengroe pen in hun biotoop of ekotoop. Er werden aan de hand van kriteria als zeldzaamheid, biologische kwali teit, kwetsbaarheid en vervangbaar heid een waardecijfer toegekend aan ieder ekotoop gaande van 1. Biologisch zeer waardevol (don kergroen) 2. Biologisch waardevol (lichtgroen) 3. Biologisch minder waardevol (blanco) Zo beschikt men in ons land einde lijk over een éénvormige ekologische evaluatiekaart. GEBRUIK Vooral toen in de zeventiger jaren de gewestplannen werden voorbereid en opgesteld bleek er grote nood te zijn aan degelijk gefundeerd ekolo- gisch onderzoek terzake. De meeste natuur-adviezen of bezwa ren die toen werden ingediend kwamen van leefmilieu-groepen her en der elk met zijn eigen waarderings schaal al te dikwijls zonder weten schappelijke ondersteuning. De biologische waarderingskaarten zijn in eerste instantie bedoeld voor gebruik in het kader van een ruimtelijk beleid. Op nationaal of regionaal niveau kunnen ze gebruikt worden bij de programmatie van grote openbare wer ken (wegen - snel sporen) en de milieu- effekt-rapporteri ng. De gemeentelijke overheid beschikt nu over de mogelijkheid zich ook o- ver ekologische parameters te infor meren, bij het opstellen van BPA's, verkaveli ngen Voor partikulieren of bv scholen is de kaart een waardevolle begeleiding bij natuurbescherming of natuurstu die. OPMAAK VAN DE KAARTEN Zoals reeds eerder vernoemd werden de karteringseenheden vooral vanuit vegetatiekundige basis gedefinieerd. De gegevens over dierensoorten waren eerder gering. Een ander evaluatieprobleem was de onmogelijkheid, gezien de gestelde tijdsduur, om de karteringseenheden in hun ruimere omgeving te zien, waardoor dikwijls een andere waarde ring zou moeten gegeven worden bv. een haag-graslandmozaiek is eko- logisch waardevoller dan een haag of een weide apart. Een karteringseenheid stemt dus over een met een ekotoop of biotoop. Vooral de vegetatie geeft een goede aanduiding van het milieutype waar mee men te maken heeft. De opstellers van de kaarten heb ben getracht de definitie van zo een karteringseenheid zo eenvoudig moge lijk op te stellen. Elke eenheid wordt voorgesteld door twee letters, de eerste letter bepaalt de klasse, de tweede letter de eigenlijke een heid. Een derde letter wordt eventu eel gebruikt om varianten aan te duiden. Dit systeem is uiteraard voor aan vullingen en verbeteringen vatbaar, maar het was hier vooral de bedoeling een terreinengids ter beschikking te stellen aan niet plantkundigen. ENKELE VOORBEELDEN De meest voorkomende waardevolle kombinaties van karteringsgebieden met talrijke varianten op de kaart 30 (waarop o.a. Ninove ligt) zijn 1. Weidelandschappen (H) 2. Akkers (B) Populierenaanplantingen (L) Verschillende bostypes zoals val lei- en moerasbossen (V) en in mindere mate mesofiele bossen F en Q hoogstammige bossen met met middel hout met dominantie van beuk (F) of eik (Q) De hoofdletters die tussen haakjes staan zijn de op de kaart gebruikte symbolen om aan te geven over welk vegetatietype het gaat. 3. 4 GROOTHANDEL IN ELEK. MATERIALEN Video - Radio - Hifi - TV - Huishoudtoestellen pvba tl Het biologisch meest waardevolle ge bied dichtst bij Ninove is het val lei-moerasbos in de bocht van de Kattestraat te Okegem. Het gaat hier over het type Vm en Vu. Vm betekent moerassig elzenbos met aanwezigheid van zegge, Vu staat voor nitrofiel (stikstoflievend) alluviaal elzenbos. Het Neigembos typeert zich vooral als mesofiel bos waarin nu eens beuk dominant is (F) dan weer eik over heerst (Q). De biologische waarderingskaart kan een belangrijke bijdrage leveren tot het snel verzamelen van informatie in verband met de huidige biolo gische kwaliteit van het natuurlijk milieu op een bepaalde plaats. Bij de voorstudie van openbare wer ken biedt de kaart de kans tot het onderzoek naar mogelijke alterna tieven voor de realisatie van een i ngreep. Nadeel van de kaart is de louter zwart-wit voorstelling van al of niet waardevol Zo werden op zich uiterst interesan te etokoopjes bv niet als waardevol omschreven omdat ze bv. geTsoleerd liggen in verstedelijkt gebied. Daar om zijn ze niet minder belangrijk bv. als refugium (vluchtplaats-reser- voirfunktie. We kunnen alleen hopen dat eventuele plannenmakers er positief gebruik zullen van maken. H. Neuckermans. De Biologische waarderingskaart van België is te verkrijgen bij het I.H.E. Coördinatiecentrum van de biolo gische waarderingskaart J. Wytsmanstraat 14 1050 Brussel 36 A 5^1 Advertentie Advertentie Dreef 61, 9400 NINOVE - Tel. 054/33.34.39 Gratis levering - Eigen dienst na verkoop - Financiering ter plaatse Ma.-vr. 8-12 u. en van 13-19.30 u. Zaterd.8-12.u. en van 13-17 u. Zond. gesloten Hp Kb Rechtsboven zien we in het donker het zeer waardevolle OkegembosEen alluvi aal moerassig elzenbos.

Klokzjiel | 1986 | | pagina 11