12 DE TOEKOMST Vim lief kerkplein teiiinove STAAT DE NINOOFSE ABDIJKERK OP INSTORTEN WITTE DONDERDAGROCK IN TIEN TWEN family duck int verdiend succes SCHEUREN IN HET GEWELF KRACHTEN IN HET GEWELF OORZAKEN LINTHOUDT ANDRE DENDERHOUTEMBAAN 37 9400 NIN0VE tel 054 33 60 52 Dirk Van de Perre Totnogtoe heb ik de meer oppervlak kige gebreken van onze kerk bespro ken de scheve toren en de afbrokke lende kalkzandsteen. Beide kwalen vallen erg in het oog, maar raken in essentie de konstruktie niet van het kerkschip. Vandaag gaan we het hebben over ogenschijnlijk kleine dingen, maar die van meer fundamentele aard zijn. Wie in de Ninoofse kerk zijn nek wat rekt en omhoog kijkt ziet een vuil plafond waarop zich vele vochtplekken hebben afgetekend. Dat vocht, dat is verleden tijd sinds de herstelling van het dak. Maar wie nog beter en langdu riger toeziet, kan vaststellen dat over de ganse lengte van het kerkschip hetgewelf kleinere en grotere scheuren vertoont. Op twee plaatsen heeft men grotere of kleinere ingrepen moeten doen om te beletten dat stenen zouden loskomen of naar beneden zouden stor ten (foto I en 2). Om de betekenis van deze scheuren te begrijpen iets over de krachten die in een gewelf werkzaam zijn. Het Ninoofse gewelf is een klassiek gotisch gewelf, een kruisribbengewelf Enerzijds zijn er de ribben in zand steen die het gewelf steunen en de drukkrachten afleiden naar de muren en anderzijds is er de geweifvloer zelf, die opgebouwd is uit op zijn kant geplaatste bakstenen. Door zijn gewicht -en dat moet voor het gewelf van de ganse kerk heel wat zijn- heeft een gewelf de natuurlijke neiging naar beneden te storten. In de romaan- se bouwkunst kon men dit euvel nog niet meester vandaar dat men houten zolderingen aanwendde. In de gotiek werd men de stenen geweifbouw lang zaam meester. Om de problemen van een gewelf te begrijpen, volgend praktisch proefje. Wanneer men uit een boekenrek twintig boeken in één keer wil uitnemen kan dit indien u genoeg binnenwaartse druk uitoefent zodanig dat uw twee handen de boeken voldoende samen per sen. Of nog, plaats twee bakstenen tegen mekaar op de wijze van een om gekeerde V. De bakstenen zullen te gen mekaar aandrukken en niet vallen. Maar wanneer de V verbreed wordt en de basis van de bakstenen steeds ver der uit mekaar komt te liggen, zul len ze buitenwaarts wegglijden. Er treedt dan een spatkracht op zo als dat heet. Samengevat de af zonderlijke elementen van het gewelf (de bakstenen) vallen niet naar be neden omdat ze tegen mekaar aange drukt worden denk aan de samenge perste boeken of aan de tegen mekaar aanleunende stenen). Maar een gewelf oefent een grote spat kracht uit op de muren waartussen het rust. De top van een rechtopgaande muur is in se weinig geschikt om de spatkracht op te vangen, vandaar de noodzaak om de muren die het gewelf samenhouden te versterken via steun beren, luchtbogen of andere middelen zoals trekijzers. Tegen de spatkracht in duwen ze de muur naar binnen of trekken de twee muren naar mekaar toe. Het Ninoofse gewelf scheurt en er ko men stenen los. Dit wil zeggen dat de zijmuren die het gewelf moeten sa menhouden lichtjes uit mekaar geduwd worden. De kerk valt uiteen! Uiteraard gaat het hier om millimeters. Maar veronderstel dat de muren één millimeter per jaar wijken, dat maakt een centimeter op tien jaar... en veel centimeters zijn er niet nodig opdat een gewelf zou instorten! Daarom zijn volgende vragen essentieel I. Sinds wanneer scheurt en zakt het gewelf Is dit al lang bezig of ren waarop het gewelf rust b)bevat het gebouw konstruktieve fouten c)zijn er nieuwe omstandigheden die vroeger toen het gebouw ge zet werd, niet aanwezig waren, maar die nu wel werkzaam zijn een recent verschijnsel 2. Is dit proces gestabiliseerd of gaat het nog verder (Om dit vast te stellen paste men vroeger een zeer eenvoudig middel toe men plakte papier op de scheuren en kon zo vaststellen of het papier mee- scheurde) 3. Wat zijn de oorzaken van het scheuren a)zakken de funderingen van de mu- Wat vragen I en 2 betreft moet ik uit eigen observatie spreken en vaststel len dat de scheuren vooral de laatste tijd zichtbaar zijn geworden en dat de toestand vooral de laatste jaren verslechtert. Bewijs daarvan:de maatregelen die men heeft moeten ne men om het vallen van stenen tegen te gaan. Voor de rest weet ik niet in hoever het architektenbureau dat thans de restauratie van de kerk in handen heeft, opmetingen terzake heeft verricht. Alleszins hebben zij een studie bevolen tot onderzoek van de stabiliteit van het kerkgebouw. Maar daarover een volgende keer meer. Zoveelste uitgave van Witte Donder- dagrock en zelfs zonder grote namen op de affiche mocht er nog gerekend worden op een behoorlijke opkomst, en dit ondanks bar slecht weer en ondanks een gebrekkige publiciteit voor dit optreden.Witte Donderdag is echter een traditie in jeugdclub Tien Twen en waarschijnlijk zorgde deze traditie er voor dat toch een 150 a 200 concertgangers de weg vonden naar Tien Twen. Wat ook een traditie is, is het nooit op het aangekondigde uur be ginnen van een optreden, fout van de organisatie Fout van de PA Of fout van de groepen Feiten zijn dat It Music, vaste PA van The Int 2 uur later dan voorzien aankwa men en dat ze er niet in slaagden voor een behoorlijke klank te zorgen voor de twee eerste optredende groe pen. In ieder geval er werd die avond gespeeld, bijna een uur na het voor ziene aanvangsuur kondigde presen tator Filip Van der Haegen Masters Johnson aan. Acht muzikanten die samen funk muziek maken en die zoals ze zelf beweren één boodschap hebben 'Swing till you sweat'. Swingen deed de muziek van M J in ieder geval. Ik zag hen reeds enkele jaren ge leden aan het werk en in vergelij king met toen kan gezegd worden dat de zanger pogingen doet zijn podium- presence te verbeteren maar daar nog niet volledig in slaagt, dit ondanks het feit dat naast hem zange res Ann Van Canegem stond, die wel wist hoe het moest. Ann die zoals ik me laten vertellen heb godsdienst lerares is en moeder van twee kinde ren, heeft wat een zangeres moet hebben, een stem, podiumpresence of om het zoals de Kreuners te zeggen, 'zij heeft stijl Van de gespeelde nummers onthield ik vooral 'Dance doing the freak', 'Humanity', een knappe intro van een sterk nummer waarin gitarist Chris bewees een gitarist met klasse te zijn, 'Funky Brat' een funk-rap nummer met rapper Wim van der Eist, die niet alleen een goed saxaofonist is, maar ook over een heel goede (rap) stem beschikt. Meer van dat! M J eindigden hun geslaagde set met 'I cannot believe it's true', van Phil Collins en speelden als verdiend bisnummer nog eens 'Feel the break' Soul funk van de bovenste plank, het laatst gespeelde nummer kon zelfs jazz funk genoemd worden, voor al door de bijdrage van de vader van de FAMILY DUCK's toetsenman, een uitstekend jazz trompettist. Family Duck opende met het sterke 'Don't you understand' en bleef sterk met de volgende 13 nummers. De intro van 'Won't you take me home' deed denken aan 'Papa was a rolling stone' van de Temptations maar werd gaandeweg één van de beste soul-funk nummers de laatste tijd gehoord. 'Sweat emotion', 'Queen of the street' waren uitschieters in de volledig sterke set die F.D. bracht, sterk vooral door de energieke 'Eric BARANYANKA'die zichzelf gerust de nieuwe James Brown kan noemen. De James Brown gitaar van het vorig optreden bleef al meer achterwege en F.D. begint een eigen geluid te krijgen. Gitarist John was niet te spreken over een artikel van Bruce Palmer in een vorig Klokzjiël. Die schreef nlnaar aanleiding van hun optreden in de sloepie van Tien Twen dat het hem aan een degelijke stem ontbreekt en dat hij het als gitarist nogal eenvoudig hield, gewild of onkunde. Het gitaarwerk op Witte Donderdag was in orde, maar wat mij betreft, de stem van John is misschien niet de slechtste maar met een lead vocal als Eric B. is een tweede lead voor al overbodig. Wat misschien niet o- verbodig is, is één of meerdere blazers, dat bewees Wim Schoup van M J die trombone speelde tijdens de afsluiter van F.D. 'Right to the top', die mogen ze van mij gerust halen. Een dia van, ik vermoed één van de leden van The Int als zuigeling, werd geprojecteerd, babygekrijs ging over in gesteun en daar was de top of the bill van de avond, The Int. Ik zag The Int begin dit jaar reeds aan het werk en toen was reeds duidelijk dat hun groot voorbeeld TC Matic was. Gedurende dit optre den had ik nogal vaak de indruk dat de TC Matic invloeden zijn overge gaan tot het proberen na te doen en na te spelen van TC Matic. Bart Uyttersprot levert wel zoals Arno Hintjes vol overgave spiegel gevechten met zichzelf en zijn mi crofoon, en toont zich ook nogal energiek op het podium, maar een intrigerende persoonlijkheid zoals Arno kan hij moeilijk genoemd wor den. The Int zorgde voor een profes sioneel gespeelde set, met een paar heel sterke nummers zoals 'Burindi Boys' (klasse!) en 'Go stay' dat be ter had geweest zonder de TC Matic sound. The Int moet wel eens naar 'Papa's got a brand new pig bag' van Pig Pag luisteren, hun laatst gespeelde nummer bevatte het ritme en de bas van dit nummer. De man aan de synthesizers zorde er voor dat de sound van The Int niet he lemaal TC Matic werd, en gaf de groep zelfs een begin van een eigen geluid. Kwam het door het late uur of was The Int toch niet zo goed, in ieder geval vroeg het publiek niet naar een bis en The Int heeft waarschijn lijk niet het succes geïnd waarop ze als top of the bill van deze Rock Tien Twen hadden gehoopt. Mare Van Fruu.PD (advertentie) Een houten vloer moet eventueel uit het gewelf losgekomen stenen opvangen; een noodzakelijke maar onsierlijke noodoplossing die wel de ernst van de toestand aangeeft Een plakker op een plaasteren been Ook hier dreigden stenen los te komen en heeft men tussen de scheuren nieuwe mortel aangebracht.(het plankje diende om het uitdruipen van de mortel tegen te gaan Tussen het gewelf en de zijmuren van het kerkschip vormen zich scheuren het gewelf staat minder opgespannen en komt losser tussen de twee zij muren te zitten; direkt instortings gevaar is er nog niet, maar zulke scheu ren zijn ernstige signalen die erop wij zen dat de stabiliteit van het gebouw grote gebreken vertoont. Vooral als het scheuren voortgaat zal de toestand bin nen enkele decennia kritiek zijn. En een instortend gebouw telefoneert nooit op voorhand om de datum van dat gebeu ren mede te delen! «O** Ny

Klokzjiel | 1986 | | pagina 12