O o Flip Kerieuzenees en de RODE TRUI OVER COUREURS EN POLITIEKERS •rpf OPROEP Het was te lezen in een bekende Vlaamse krant Meerbeke is kan didaat-organisator voor het wereld kampioenschap wielrennen in 1988. En Meerbeke betekent hier Burge meester Etienne Cosyns de wieler club van Meerbeke. Ze moeten zich wel garant stellen voor 50 miljoen (50000000), maar dit zijn natuurlijk detai1s Zie je't al gebeuren Meerbeke een weekend lang het centrum van het in- nationale sportgebeuren! In alle kranten, op alle radio's en TV's Meerbeke! Op de lippen van de sport liefhebbers aller landen één woord Meerbeke. Grieken zowel als Finnen zullen be wonderen hoe Etienne handig en be slist de overwinnaar de bloemen toe steekt - tegen dan kan hij immers nog 2 maal repeteren in de Ronde van Vlaanderen-, En Ninove zal zeggen "Etjen es toch ne goeie meesj, eh!" Nu, 1988 is nog wel ver, maar een bepaalde groep mensen is er al druk mee bezig de politiekers. In 88 zijn't immers gemeenteraadsverkie zingen, in't najaar dan nog. Ninove zal op z'n kop staan de coureurs koersen hier in september, de politiekers iets later... Dit is te doorzichtig. Per fiets de verkiezingen winnen. Onze stem kopen met wat spaken en velgen.Neen, bedankt! En nu we het toch over het politie ke bedrijf hebben, zullen we maar voortkoteren. Er zouden nlfikse spanningen tussen de coalitiepartners zijn, de maand mei kan echt warm wor den, partijpolitiek toch. En voor 88 wordt het helemaal trekken en sleu ren. Want wat staat ons te wachten als onze burgemeester dan een punt achter zijn carrière zet Geen Cen- trumlijst meer, maar PVV Er zouden nogal wat stemmen verloren gaan. En CVP, SP en VU krabbelen om die binnen te krijgen... Er schijnt dus eindelijk wat beweging in het Ninoofse politieke bedrijf te komen. Hoewel. Een partij die van naam verandert, nieuwe gezichten in de gemeenteraad,., de fagade veran dert wel, maar de essentie blijft steeds dezelfde een kleinburgerlijk partijpolitiek gedoe. Cadeautjes hier en daar ('sociaal dienstbetoon1), wat geruzie en gevlei, en om de 6 jaar mogen wij, het volk, uit een paar partijapparaten enkele politie kers kiezen. Dit moet een misver stand zijn. Politiek is toch de kunst om op een mooie en eerlijke manier de samenleving te laten funktioneren? Hoofdzaak is dus zeker niet aan dit partijpolitiek opbod mee te doen, maar het ontmaskeren en, op lange termijn, te komen tot een samenle ving die meer zichzelf organiseert en niet zijn lot legt in de handen van een groepje "politiekers". Zo kan politiek ooit nog mooi worden. Zonders coureurs of "politiekers". picolo espeblad. Hei enige wat. ik kan zeg gen is "Waaa"Als zombies sluipen wij terug naar binnen en het. duurt, lang eer ik in slaap val. De volgende morgen doet het. nachte lijk brovourestukje opgewonden de ronde. Niemand gelooft het. Wij houden hen voor de gek. Goed, dan zullen wij het bewijzen. Tijdens de Het zal de jonge aandachtige le- zer(es) wel opgevallen zijn, dat deze rubriek zoveel mogelijk met gebeurte nissen in Ninove of omstreken te maken heeft. Deze keer maken wij een omme t j e Waarom Niet omdat er deze maand in Ninove niet veel te beleven viel. Er was bijvoorbeeld een grote PLAY- BACKSHOW op het P.T.I. feest, waar Flip K. jammer genoeg niet bij kon zijn. Maar er zijn zeker nog meer dingen waar deze reporter zeer kerieus naar is. Aan stof geen tekort Het komt er alleen op aan dat jullie de aandacht van Flip K. moeten zien te krijgen. Den dezen heeft het bij tijden nogal druk en ziet af en toe door de bomen het bos niet meer. Dat komt omdat hij zo nieuwsgierig is, een echte kerieuzeneusVandaar dit voorstel, of beter gezegd deze Jonge mensen uit Ninove en Suburbs, Jullie hebben een idee... Jullie bouwen een feest... Jullie werken aan een projekt... Jullie willen dit bekend maken Flip K. heeft daar oren en ogen naar. Hij loopt rond met een cassette-recor der, Hij schiet af en toe een rake foto, Hij brouwt een verhaal op een computer, Hij maakt andere mensen kerieus! OK, jij wil de ster zijn van de vol gende maand Bel dan, met een redelijke kans op antwoord Op zaterdag-voormiddagen dit geheime nummer Nulvierenvijftigdrieendertigachten- tachtig drieenvijftig Vragen naar Flip K. en als iemand WABLIEF roept Spreek dan het volgende wachtwoord uit "Tisvoortklokzjel In afwachting van jullie initiatieven dit waar gebeurd verhaal uit de rom melzolder van Flip K.'s wilde avontu ren uit ver vervlogen tijden. "Maart 1966 - Drongen" Ik heb een prachtige rode trui met schuine zwarte strepen gekregen, lekker warm nog voor nasleep van een rotwinter. Wij zijn met alle vierOes van het college op jaarlijkse "retraite" en de principaal heeft het dit jaar op een akkoordje gegooid met de paters van Drongen. Wij met bussen daarheen, voor een week. Slapen in chambretten, met houten wanden waar je vier kamers ver kunt horen wat er in de nacht gefluisterd wordt Het duurt dan ook niet lang of de winden knallen om het luidst, alles anoniem en tot meerdere glorie van onze rretrrèt, zoals onze pater van de bezinning het zo raak kan zeggen, met een zacht rollende rr, en een licht Antwaarps accent. "Mannen, wij zijn hier samen voor de rretrrèt .Wij gaan samen harrd bezinnen, efkens tot rrust komen. Je moet geen schrrik hebben van mij. Ik ben paterr Patrrick. Maarr ik ben geen drroge paterr, ik ben een bruine pater, hahahahahahaEen grrapje zunne De lezingen duren uren. Paterr Patrrick houdt er wel de spanning in, door af en toe te beloven dat hij het "strrakskes over de maskes" zal heb ben. Tijdens de pauzes lopen wij allemaal met ernstige gezichten rond, en 's avonds lezen wij stichtende boeken. Mijn vriend Ronny toont mij zijn laatste vinding een boek met een vrome kaft "De Levensweg van de H. Godelieve van Gistel" "En?". Ronny grinnikt en peutert van onder de nep-kaft de ware inhoud te voor schijn. "Jééézes, Ronny! Het Verboden Boek Ik, Jan Cremer..." Er ontstaat binnen enkele uren een geheim circuit van "Het Boek", zodat het in sommige chambretten vredig stil blijft en de zaklamp tot laat in de nacht de oortjes rood doet oplich ten De derde avond krijg ik onverwacht bezoek mijn broer Jo, die in Gent studeert en beloofd had "mij te be vrijden uit de klauwen van die zieleknijpers"Tik-tik-tik, steen tjes tegen de ruit van mijn cel, die uitgeeft op de westelijke gevel. Of ik wegkan. Zeker, maar dan liefst met de gezworen kameraden, waaronder de held van de week Jan Cremer. Wij sluipen langs de kloostertuin weg naar buiten. De avond valt, het is kil Gelukkig heb ik mijn rode trui aan. Jo vertelt een ongelofelijk verhaal. Toen hij hier was, drie jaar terug, heeft hij met zijn vriend een trein- stunt uitgehaald. Drongen ligt op de sneltrein verbinding tussen Oostende en Brussel. Daar boven de Leiebrug, op het viaduct, dondert om het uur een trein voorbij, 's Nachts is er ook de sneltrein naar Koln, de TEE. De stunt bestaat erin om je zo dicht mogelijk langs de rails plat op de grond te leggen... En dan af te wach ten Kompleet krankzinnig natuurlijk, maar wij hebben het gedaan, in het holst van de nacht. Met zessen op een rij, op ongeveer een meter van de glimmende spoorsta ven. Plat op onze rug. Naar de ster ren kijken, wachtend op het geluid in de rails. En plots hoor je een gezoem, een licht zingen van ijzer op ijzer. Ik kijk even langs de spoor lijn, maar zie alleen een donker gat met in de verte een signaal dat van rood op groen springt. "Hij komt eraan!" fluistert Jo opgewonden. Het blijft duren, een eeuwigheid. Maar het zinderen naast mijn hoofd wordt sterker, en ik kijk nog eens. Daar, twee lichtpuntjes, die akelig snel groter worden, dichter komen. "Kop neer! En ogen dicht!" roept Jo. En plots is-ie er. Het stalen nacht monster. Mijn adem wordt afgesneden en ik wentel mijn hoofd. De grond davert en de luchtverplaatsing rukt aan onze kleren. Mijn haar staat alsof ik zonder helm met een brommer koers. De sneltrein raast langs ons voorbij en het is alsof ik hem zo met mijn hand zou kunnen aanraken. Geen haar op mijn hoofd dat daaraan denkt natuurlijk! Het lijkt uren te duren: het bonken en donderen, en de wielen op de verbinding tussen de spoorsta ven KADANG - KATADANG - KADANG! Nadat het voorbij is, suizen mijn oren en lig ik te rillen als een voormiddag-pauze, de "Brrrèik" zegt paterr Patrrick, trekken wij naar het viaduct en tonen de plek waar de helden gelegen hebben. Ik heb mijn rode trui aan, en nietsvermoedend sta ik knalgoed zichtbaar langs de spoorweg. Rood betekent gevaar, ook voor trein-bestuurders Dat blijkt plots heel duidelijk als de trein van 10.20 in de verte komt aansnellen. Iemand haalt het nog in zijn hoofd om te zwaaien. De trein mindert vaart en komt met spattende vonken uit zijn wielen tot stilstand. Midden op de Leiebrug. Het is akelig stil en plots roept Ronny "Verdoeme- linge! Inpakken en wegwezen!" Wij rennen als gekken de brug af. Ik glijd uit en zie hoe mijn vrienden zich als hazen in veiligheid brengen. Ik wil rechtkrabbelen, maar voel plots een stevige klauw in mijn nek. "Hierrrzie! Daan onneuzeleir mé zaaine maillot rouge!" sist een Brusselse stem in mijn oor. Het is de trein-bestuurderHij ziet er allesbehalve kalm en vriendelijk uit... Ik maak nog een kort ritje naar het station van Drongen en wordt daar keurig afgeleverd aan de chef. Het is eigenlijk nog goed afgelopen. De pater-overstede subregent en paterr Patrrick werden erbij geroe pen. Ik kreeg een boete van 117 Fr voor "onwettig verkeer langs de open bare spoorweg" en heb mij verder uiterst koest gehouden... Ik heb de rode trui nog lang gedragen, en werd in het college vaak als "daane onneuzeleir mé zaaine maillot rouge!" nageroepen Bernard Lernout.

Klokzjiel | 1986 | | pagina 13