INTERVIEW HET ROGER «P INTERVIEW MET ROGER DE SIERIX BUSWACHIER IE NtlGtMUUS VOSSEN OP BEZOEK KALKOENEN A LA PRIN- DAAL NEIGEMBOS WETTEN EN JAGERS Eeuwen geleden bedekte het Kolenwoud onze streken. De grote roofdieren die erin huisden, zoals de wolf en de lynx, stonden er aan de top van de voedselpyramidede kringloop van eten en gegeten worden, de basis van het eco logische evenwicht in onze natuur. De kleine predato.ren, roofdieren die kleinere dieren eten, waaronder de otters, wezels en vossen, vormden de volgende schakel. Verder aan de basis stonden de groene planten De vervorming van het oerland- schap door menselijk gebruik had als gevolg dat grote bos gebieden reeds rond de Middel eeuwen in onze streken niet meer voorkwamen. De bevolkings toename, de ontginning van de bossen, de door de autoriteiten georganiseerde vervolging van de roofdieren en het gebruik van vuurwapens vernietigde het roofdierenbestand. Sindsdien kon men spreken van een onher stelbare biologische verarming en onomkeerbare verstoring van het ecologisch evenwicht in onze natuur. Met de industriële revolutie is de mens voortgegaan syste matisch en met mokerslagen met het slopen van wat ons nog rest. De bossen, de rivierenmeren, en nu ook de zeeën en oceanen worden snel vergiftigd. Het is verbazend en beschamend dat de Homo sapiens sapiens, de mens, in onze eeuw nog zo onwetend is over de essentiële rol die plant en dier vervullen in de onmisbare levensgemeen schappen die onze bossen uit maken Winter 1986, VOSSEN TE PRIN- DAAL!!! Boeren houden hun kip pen thuis. Jagers weten hun wild bedreigd. Een klopjacht .wordt georganiseerd op dit "wre de": dier... want de natuur en de mens gaan niet meer samen. Als de vos(sen?) geschoten is komt rust terug. Ik denk dat toch heel wat men sen verbaasd zullen geweest zijn. Ook de lezersbrieven verschenen in de plaatselijke pers, over deze vossejacht zul len heelwat vraagtekens opge worpen hebben. We gingen eens aankloppen bij Roger De Sterck, wonende in de Kulvestraat 41 te Idegem, eerst aanwezig technisch beamte bij de dienst "Bos- en Groenbeheer" (vroeger Waters en Bossen) en die belast is met het toezicht op Neigembos. Bij deze gelegen heid kwamen we ook nog een en ander te weten over het beheer in 't Neigembos. Roger De Sterck Ik persoonlijk weet daar niets van af, heb niets gezien. Maar de verschillende ver sies die ik reeds gehoord heb lig gen formidabel uiteen. De ene spreekt van één vos, de andere van twee, nog één van vier. De ene zegt dat hij een toevallige gast zou zijn anderen zeggen dat die hier al ja- ten zou verblijven. In 't Neigembos heb ik nog nooit een vos gezien. Daar kan moeilijk een vos verblijven. Dat biotoop is er niet voor geschikt. Een vos houdt van bermen, hel 1ingen,oude konijnen holen en dat hebben we daar niet. Wel in het aanpalend privaat bos. Soms ga ik wel eens langs die pri vate bossen en zelfs daar heb ik nog nooit de aanwezigheid van een vos bemerkt. Volgens mij moet dat een toevallige gast zijn, die er zeker nog niet lang verbleef. RPS In het Hallerbos (bij Halle) zijn wel vossen, misschien is het een dier dat van ginder overkwam. Een vos kan wel gaan zwerven, tot verscheidene kilometers ver, maar hij blijft toch altijd in zijn ter ritorium. Was dat dier nu gestoord waardoor het zijn gewone verblijf plaats verlaten heeft De oorzaak kan wel de strenge winter zijn. Is het op zoek naar eten gegaan RPS Ook dat is mogelijk, maar dat mag niet. Het is verboden levende vossen, konijnen (wilde) e.d. te vervoeren. Er zijn altijd wel jagers die dat zouden durven. 't Kan ook een dier zijn dat in ge vangenschap leefde en als dat dan te groot wordt moeten ze er vanaf komen. Maar zulke dieren kunnen niet in de vrije natuur overleven. Zeker niet in 't Neigembos. 't Neigembos was vroeger een wild rijk bos, maar nu zit daar niets meer, je mag al geluk hebben om nog een konijn tegen te komen. Wat er nog wel zit zijn een vier tal eekhoorns die ik regelmatig zie, maar die zijn er vast en zeker in gebracht. Ze hebben de winter over leefd. Ik heb ze vorige week nog ge zien. Waarschijnlijk, als we geluk hebben zou er dit jaar een voort planting kunnen zijn. Ander wild ga je er praktisch niet tegenkomen of het zou in 't volle jachtseizoen een gevluchte fazant moeten zijn. RDS Neen, ik heb dat allemaal door wandelaars horen vertellen. Iemand zei zelfs dat alle kalkoenen in Prindaal opgegeten waren. Ik vraag mij wel af welke landbouwer nog kalkoenen heeft in maart. Die zijn vóór Nieuwjaar normaaal toch allemaal geslacht Ik geloof dat veel mensen hun fantasie soms op hol slaat. Zo kwamen ze me vorig jaar vertellen dat ze wilde everzwijnen in Moerbeke hadden gezien. Dat waren dan uitgebroken varkens die in de modder gewroet hadden en er mis schien nogal 'wild' uitzagen! RDS Neen, en wat ik wel spijtig vind is dat iemand die iets horen zeggen heeft van daar een ar tikel over schrijft. O.a. in "Het Volk" schrijft die persoon "Het bosbeheer wist ervan en die hebben niet gereageerd..." Eerst en vooral is er niet op te re ageren als het op private grond ge beurt. Ik heb een onderzoek gedaan en niets wijst erop dat er in Nei gembos zou gejaagd zijn. Ten an dere 't Neigembos heeft weinig onder begroeiing. Ik denk niet dat een vos zich zal verschuilen onder de bladeren. Maar nu is dat al een groep jagers, en elk wil zijn "brokske" hebben. De jachtterreinen worden te klein. RDS Ik geloof niet dat we in deze streek bossen hebben die groot ge noeg zijn om de vos een degelijke kans op overleven te geven. Een vos kan hier misschien wel over leven, maar na een tijd komen er 4 of 6... En zeker met het toeganke lijk maken van 't Neigembos voor het publiek, is het niet stimulerend om een vos te laten overleven. De rust is soms ver te zoeken, voor al in de weekends, wanneer wande laars in massa's komen toestromen. Wat ook niet altijd gewenst is. Waar vroeger nog fazanten en hazen waren is er nu niets meer. We zitten RDS Het schieten van vossen en ander wild wordt jaarlijks geregeld door het "Besluit van de Vlaamse Executieve tot vaststelling van de opening en sluiting van de jacht", waarin staat "Zwarte kraaien, vos sen, kauwen, vlaamse gaaien, eksters en verwilderde katten mogen alle dagen van het jaar bejaagd worden. Ze mogen ten allen tijde worden be streden door de grondgebruikersde houders van het jachtrecht, de be ëdigde wachters, evenals de ambte naren aangesteld door het bestuur van de dienst Bos- en Groenbeheer." Er moet dus absoluut geen enkele toelating gevraagd worden. RDS In 't Neigembos zelf, eigen- dom van de staat, mag er NIET ge jaagd worden. Volgens ik vernomen heb zou die vos geschoten zijn op privé-eigendom, de kant van Prin daal 't Neigembos heeft meer dan 80 ver schillende eigenaars, vanaf 3 are tot een paar hectare. Als die men sen de jacht daar op verpachten is er niemand die daar iets kan op zeggen. RDS Ja, voornamelijk op fazanten en konijnen. Alhoewel het wildbe- stand wel achteruit gaat door over- bejaging. Vroeger was er één jager in en rond Neigembos die soms eens iemand uitnodigde, of die éénmaal per jaar een klopjacht hield. hier nu eenmaal in Zuid-Oost-Vlaan- deren, en wat hebben we van bos! We hebben wel delen die we bescher men, vb. de Prindaalval leihet Vriezenbos, maar de oppervlakten zijn te klein om dergelijke grotere dieren te laten overleven. RDS Je kunt je misschien wel af vragen, waarom is dat nodig, maar je moet het bos een klein beetje beschermen. Bv. het Vriezenbos is botanisch zeer rijk. Ik denk dus niet dat het gewenst is er veel men sen in toe te laten. Dit zou wel moeten voorbehouden zijn voor stu die of dergelijke. RDS De bedoeling is om het even wicht in het plantenassortiment te herstellen. 't Neigembos is vooral een ééntonig beukenbos, het bladerdek is er zoda nig dicht, dat het zonlicht niet meer voldoende doorgelaten wordt. Bomen en planten worden eronder ver drongen. Als we dus aan herbeplan ting doen, en dat zul je langs de dreef reeds vastgesteld hebben, zul len het vooral eiken zijn met als begeleiders boskriek, linde, esdoorn en zo meer, Langs de Prindaalbeek hebben we po pulieren gekapt en een essebestand ingebracht, waar elzen en hazelaars de kans krijgen zich op natuurlijke wijze te handhaven; plus de moeras- planten, want die vallei is heel rijk aan planten! Johan Mieke Cordi er Dhondt een vos verliest zijn haai maar niet zijn streken Jchan Cordier, on zo man tor plaatse ir. druk gesprek met boswachter Roger Me Sterol' Klokzjiël Zijn er vossen geschoten in of rond 't Neigembos deze winter Kun je ons hierover iets meer ver tellen KL Wat zou de oorzaak daarvan ~zïjn KL Nog een hypothese kunnen ze dat dier niet elders gevangen heb ben en dan hier losgelaten hebben, om er te kunnen op jagen KL Is er jou iets bekend over de ravages die de vos(sen) zou(den) hebben aangericht onder het pluim vee KL Is er iemand van de dienst "Bos- en Groenbeheer" op de hoogte gebracht van een klopjacht op een vos KL Denk je dat de vos hier be schermd zou moeten worden Een jonge vos tijdens zijn middagdutje, (foto C. DUSCHER uit Mens en Vogel) Zeer onterecht boezemen vossen nog steeds angst in. Een toevallige vos rond Neigembos werd al direkt neergelegd. Waarom eigenlijk. KL Is er volgens de wet een over treding gebeurd KL Maar in 't Neigembos mag er niet gejaagd worden! KL Wordt er nog veel gejaagd rond 't Neigembos KL Waarvoor die afsluitingen in prikkeldraad KL Wat is de bedoeling van de kap pingen die in 't Neigembos verricht worden

Klokzjiel | 1986 | | pagina 5