BIERHANIMÏL Van Der Ilaecjen Waller Dreeffslraal 52 v: 054.33 22 93 r INTERVIEW LEO JANSSENS, REGISSEUR t)E BLAUWE VOGEL" HET STUK EN DE SCHRIJ VER JEUGDTHEATER DE REGIE Niet op een blauwe maandag, maar dan toch op een doordeweekse avond hadden wij een gesprek met Leo Jans- sens, direkteur van de humaniora, die in het kader van het 150-jarig bestaan van het Instituut H.H.Harten "De Blauwe Vogel" voor jeugdtheater herwerkte en het ook regisseert. Als danser en choreograaf van de vroegere kunstgroep Fro werkte hij aan vier gala-premières voor de groep. Drie maal stond hij in voor de choreografie van de Ijzerbede vaart. Van verschillende toneelstuk ken werkte hij de choreografie uit. Op zijn naam staan ook elf regies van massaspelen in scholen van Asse, Lede, Mere, Lierde, Ninove (Kabou ters in de stad) en Gijzegem. Met de toneelbewerking en de regie van "De Kleine Johannes" naar Frede- rik van Eden in 1984 voor het Sint- Vincentiusinstituut te Gijzegem, sloeg hij de weg in van de grote jeugdtheaterprodukties waarin hij muziek, zang, dans en toneel tot één harmonisch geheel wil samenbrengen. Leo Janssens De Blauwe Vogel brengt ons het avontuur van twee arme hout hakkerskinderen, het meisje Mytyl en de jongen Tyltyl. Op een nacht krijgen ze het bezoek van de fee Bë- rylune die hen vraagt op zoek te gaan naar de Blauwe Vogel. Want al leen die vogel kan haar zieke doch tertje genezen. Om Mytyl en Tyltyl te helpen schenkt de fee hen een grote diamant waarmee ze alle levensloze dingen als leven de wezens kunnen zien. Zo krijgen ze bij hun tocht gezelschap van het Licht, het Brood, het Water, het Vuur en ook de Poes en de Hond zijn niet langer dieren maar praten de en denkende reisgezellen. Zo komen ze eerst in het land van de Herinnering waar Mytyl en Tyltyl hun overleden grootouders terugvin den. De tocht gaat verder naar het rijk van de koningin van de Nacht die alle kwalen en rampen van de grote mensenwereld gevangen houdt. In de wereld van het Bos ontsnappen ze ternauwernood aan de dood. De tuin van de Vreugden leert wat het geluk kan zijn. Vervolgens ontdekken Ze het rijk van de Toekomst en ten slotte..,? Zullen de kinderen en hun reisgezellen de Blauwe Vogel vinden Waar Hoe Dat vormt de spanning in dit mooie sprookjesverhaal Maar de echte betekenis ligt dieper Wij allemaal zijn op zoek naar de Blauwe Vogel van het geluk en die tocht is duister, wonderbaar, gevaar lijk, hoopvol, mysterieus... Ligt dat geluk in handbereik en als je het gevonden hebt kun je het dan voor altijd vasthouden of vliegt het misschien weg LJ. Maurice Maeterlinck werd in Hënt geboren op 29 augustus 1862 als zoon van een vermogend rentenier. Zijn franstalige familie behoorde tot de hogere burgerij en was van adelijke afkomst. Zijn jeugd bracht hij grotendeels door op een landgoed te Oostakker. In 1881 ging Maeter linck Rechten studeren aan de Gentse universiteit en promoveerde vier jaar later tot doctor. Hij had ech ter meer belangstelling voor litera tuur dan voor advocatuur. In 1889 publiceerde hij zijn eerste bundel symbolische gedichten samen met een eerste toneelstuk. De rest van zijn leven zou hij grotendeels doorbrengen in Frankrijk en de Ver enigde Staten. Op 6 mei 1949 over leed hij te Nice. In 1911 had hij de Nobelprijs voor de letterkunde ontvangen, totnogtoe de enige Bel- auteur die deze hoogste on- derscheiding toegewezen kreeg. In diezelfde periode werd Maeter linck socialist en hij steunde de Belgische socialisten in hun sta kingen voor algemeen enkelvoudig stemrecht. Anderzijds beschouwde hij het Neder lands niet als een volwaardige taal en protesteerde hij heftig tegen de Vlaamse eis om de Gentse universi teit te vernederlandsen. Tijdens de eerste wereldoorlog was hij sterk patriottisch gezind en in 1914 gaf hij zich als tweeënvijftig- jarige op als vrijwilliger voor het front. LJ. Naar de vorm alleszins, want het verhaal werd in 1906 voor het eerst gepubliceerd als kerstsprookje in een dagblad. "De Blauwe Vogel" kende overigens een zeer bewogen ontstaans geschiedenis. De eerste theateruit voering werd in Moskou gerealiseerd in 1908, maar de eerst uitgave van het toneelstuk was een Engelse uit- -11 sooAtdn btiood op st<L<zn gebakken - zonden, kunstmatige veAbetenaans SpectaLitetten -knentenbotten -ko^tekoeken -vtaat NlElAJ -cAotssants -ehoeoladekoeken -bnubin lozljnenbnood Geraai'dsbergscsl raai' 52 Rinove lel. 33 S3 41 advertentie gave in 1909. De geplande opvoering in het Londense Royal Theatre ging echter niet door en het qrote sukses van "De Blauwe Vogel" als toneelstuk kwam er pas na een eerste Franse uitvoering te Parijs in 1911. Het stuk werd een were!dsuksesgespeeld op alle grote scènes van de wereld, men schat het aantal opvoeringen op 1800. Tussen 1911 en 1976 werd het bovendien vier keer verfilmd. LJ. Er waren nog meer kandidaten... "Zë o.a. "De Wijze Kater" van Herman Heijermans, ook al rond het thema van de zoektocht naar het geluk, of de oorspronkelijke versie van Hansje en Grietje. Telkens sprookjes maar altijd met een boodschap. Jeugdtheater mag volgens mij niet alleen sprookje zijn. Zo zal de een voud in de symboliek van "De Blauwe Vogel" de kinderen bekoren en de volwassen kijkers tot nadenken aan sporen. Waarom dan niet "De Kleine Prins" Dat stuk vraagt intiem the ater, veel volk erbij betrekken zou het vermoorden. keuze. Ik vind dat teveel grote men sen jeugdtheater spelen, dat is daar om zeker niet minder, maar men kan ook de rollen eens omkeren. LJOnze opvoering is inderdaad een aangepaste versie van het oor spronkelijke stuk en dat om diverse redenen. Een drie uren lange opvoe ring van het volledige stuk was al leen al gezien de beperktheid van financiële en materiële middelen on mogelijk. Maeterlinck voorzag immers vele decors en decorwisselingen ter wijl de regiemoeilijkheden werden opgestapeld. Bovendien moesten wij rekening hou den met de jeugdige leeftijd van acteurs en actrices, want wij op teerden welbewust voor een uitvoe ring door tweehonderdveertig jonge mensen, groot en klein, wat zeldzaam mag genoemd worden in de meer dan 1800 wereldopvoeringen die het stuk tot nu toe kende. De 170 bladzijden oorspronkelijke tekst werden dan ook herleid tot een zestigtal bladzijden. Het verhaal en vooral de inhoud bleef echter be waard scènes die het decor overma tig zouden belasten of toneelmatig moeilijk te realiseren waren, wer den weggelaten zonder aan de diepere boodschap van het verhaal te raken. De eenvoudige taal en het behoud van dialogen in hun oorspronkelijke vorm, zorgen ervoor dat Maeterlinck dichtbij blijft. Nu is het juist mijn bedoeling met jeugdtheater vele jonge mensen te laten proeven van theater en dat tot in de grime en het kleinste rolletje toe. Maar het moet wel met profes sionele aanpak, juist om de jongeren iets bij te leren. In onze opvoering van "De Blauwe Vogel konden 241 jongeren meespelen en theater proeven. Vandaar onze LJ. Ik heb die aanvankelijk uit sluitend ontwikkeld op basis van het stuk zelf. Achteraf bekeek ik drie van de vier filmversies, wat mij zwaar ontgoochelde. Ik vond dat daar in essentiële scenes werden weggela ten terwijl de geest van het stuk mijns insziens niet korrekt werd vervolg p. 10 advertentie BLAUWE VOGEL in het zusterhuis Klokzjiël Kan U ons ook wat meer vertellen over Maurice Maeterlinck, de schrijver van "De Blauwe Vogel" Leo Janssensurrei^eeur van de Huma niora van het H.H.Harteninstituut, qua toneelregie niet aan zijn proef- stuk toe. KL"De Blauwe Vogelwerd door Maeterlinck als een sprookje ge schreven A KL. Bij een vorige gelegenheid haalde je zelf aan dat "De Blauwe Vogel nogal eens wordt vergeleken met dat andere sprookje vol symbo liek en diepe gronden "Le Petit Prince" van de Saint-Exupéry Waarom dan toch gekozen voor "De Blauwe Vogelin plaats van de misschien meer bekende Kleine Prins KL. U spreekt wel van een toneel stuk naar Maeterlinck KL. Hoe kwam uw regievisie tot stand L. Janssens "Het is mijn bedoeling zoveel mogelijk jonge mensen van theater te laten proeven. Er spelen zo een 240 jongeren in mee.

Klokzjiel | 1986 | | pagina 6