TS JERNOBYL HET EINDE VAN EEN ILLUSIE? T GRIEN HOEKSKE HET MOMENT VAN BEZIN NING DE ACHTERLIJKE RUSSEN DE GEVAREN vaak dus lange tijd zitten en zelfs als hun straling maar zwak is kan men zich afvragen of dit op de lange duur toch niet schadelijk is men heeft hiermee geen enkele ervaring. Als we de hoofdtitels in de burger lijke pers lezen de dagen vlak na de kernramp in Tsjernobyl, dan wordt het zo voorgesteld alsof de Russen nog leven in het steentijdperk van de kernenergie "Russen smeken het Westen om hulp" en "Sowjet-kerncen- trales missen onze veiligheidssys temen" (Het Laatste Nieuws) en "Sowjets-centrales zijn anders en minder veilig dan Belgische" (Stan daard/Nieuwsblad). Bij ons zou zoiets onmogelijk zijn onze kerncentrales zijn voorzien van een stalen en betonnen koepel waar door al die radioaktieve troep mooi binnenshuis wordt gehouden en men gebruikt geen grafiet als moderator. En men verwijst fier naar Harrisburg waar men een dergelijke ramp (op het nippertje) kon vermijden. Tot enkele dagen een geleerde profes sor voor de radio komt verklaren dat dat toch niet zo is er zijn in Groot-Brittanië, de Duitse Bondsre publiek en Frankrijk kerncentrales met grafiet als moderator en er zijn er zelfs zonder de fel geprezen be tonnen koepel (die eerder bedoeld is voor ongevallen van buitenuit, bv. een vliegtuig dat te pletter zou slaan op een kerncentrale) Niemand weet of de beschermende koe pel het in het geval van smelten van de reaktor het zou uithouden nie mand heeft daar enige ervaring mee want het heeft zich tot nu toe nog niet voorgedaan. Tegenstanders van kernenergie wijzen hierop en ook nog op een ander ge vaar de smeltende kern zou door de betonnen sokkel heen dringen en in de grond wegzinken om het grond water te bereiken. Dat kan tot een reeks ontploffingen leiden met vor ming van enorme stoomwolken die mas sa's reaktief materiaal in de at mosfeer zouden slingeren. Door de elektriciteitsboeren wordt dat weg gelachen "Als we jullie moeten ge loven zou de reaktor een gat boren in de aarde en er aan de andere kant van de wereld, in China, terug uit komen". Het verschijnsel werd "China- syndroom" gedoopt. Misschien krijgen de lachers het on gelijk aan hun kant en zou het "Chi- na-syndroom" zich in Tsjernobyl kun nen voordoen. Het zou de streek in tientallen km in de omtrek onbewoonbaar maken en over een nog groter oppervlak water en bodem radioaktief besmetten. Een reaktor van 1000 megawatt die één jaar in bedrijf is produceert meer radioaktiviteit dan duizenden Hiroshima-bommen. Men spant zich wei- in om hiervan zo weinig mogelijk te laten ontsnappen maar dat is niet te vermijden. Radioaktieve isotopen komen in de omgeving van kerncen trales vrij, we kunnen het alleen maar door de feiten vaststellen. Als er een lek is komt natuurlijk een grotere hoeveelheid radioaktie ve isotopen vrij en bij een ramp zo als te Tsjernobyl is de schade niet te overzien. Rechtstreeks met de straling in kon- takt komen kan reeds fataal zijn dat hangt af van de dosis en van de duur van de blootstel 1ing. Maar men kan ook de rakioaktieve iso- topen opnemen. Op zoveel honderden km van de plaats van het ongeval is dat het probleem dat zich voor ons stelt. De radioaktieve deeltjes wor den met de lucht en de wind meege voerd en slaan uiteindelijk ergens neer reqen versnelt dit proces. Ze komen terecht- op planten zoals groenten en door veelvuldig wassen kunnen we ze wegspoelen. Maar ze ko men ook OP en IN de bodem terecht en IN het water en zo kunnen ze ook door plant en dier opgenomen worden en via de voedselketens geraken ze ook bij de mens. Er kan zich onderweg opstapeling voordoen van de radioaktieve isoto pen, te vergelijken met het opsta pel ingseffekt van sommige pestici den, van kwik of van PCB's. Daar door wordt het effekt nog versterkt. Ingebouwd in de cellen van ons li chaam kunnen deze radioaktieve stof fen mutaties en als verder gevolg erfelijke afwijkingen veroorzaken en ook kanker. Enkele voorbeelden Jodium-131 (halveringstijd 8 dagen): wordt bij de mens in de schildklier opgenomen het schildklierhormoon is één van de weinige stoffen die het element jood bevattten en het is dus nodig voor de opbouw van het schiIdklierhormoon. De schildklier legt er een reserve van aan. Maar het kan (vooral bij jonge kinderen) schildklierkanker veroorzaken. Strontium 90 (halveringstijd 28 jaar): wordt opgenomen en opgestapeld in het beenweefsel; het kan in beenïïeren de plaats innemen van calcium. Het kan botkanker en leucemie veroorza ken. Daarenboven wordt bij het omzetten van strontium-90 het radioaktieve Yttrium-90 (halveringstijd 64 uur) gevormd en dat stapelt zich in het lichaam op in de mannelijke en vrou welijke voortplantingsorganen en kan mutaties in de geslachtscellen ver- oorzaken en bij gevolg erfelijke af wijkingen. Strontium-90 werd destijds in grote hoeveelheden vrijgemaakt in het mi lieu bij de bovengrondse kernproeven in de jaren zestig. Cesium-137 (halveringstijd 30 jaar): de mens neemt het op en scheidt het praktisch niet uit. Het kan in het lichaam de plaats innemen van het element kalium. Men vond bij metingen in zoetwatervis bij de kerncentrale van Henford in de V.S. duizenden ma len meer cesium-137 dan in het ri vierwater, wat een mooi voorbeeld is van het opstapelingseffekt. Plutonium-239 (halveringstijd 24.400 jaar*) (er zijn een vijftal plutoni- umisotopen beschreven!) is een bui tengewoon gevaarlijke stof 1/1000 van een gram geeft bij inademing longkanker. legen 1990 zitten we met een pluto- niumproduktie van 450.000 kg per jaar en dat voor eeuwen lang. Een snelle kweekreaktor (=een ander reaktortype) gebruikt 3000 kg pluto nium als brandstof. Al de radioaktieve isotopen die we in onze cellen inbouwen blijven daar en al die stralen. Het stralingsge vaar is daarenboven kleurloos, reuk loos en smaakloos en ook onzichtbaar. Het werkt niet onmiddellijk maar op termijn als sluipend gif. Men heeft dan ook de neiging om het te minimaliseren en Jan Modaal noemt het vlakaf flauwekul om de mensen "od stanq te jaqen". En dat is be grijpelijk men moet al enige kennis hebben over chemie en fysica om het allemaal goed te kunnen volgen. De wijze waarop men in de nieuwsme dia bv. omspringt met de eenheden, ®r die de sterkte van de straling moe ten weergeven leiden bij de leek on vermijdelijk tot verwarring als men de getallen hoort BecquerelCurie, Röntgen,RAD, REM en af en toe duiken de meer recente eenheden op, Gray (=100 RAD) en Sievert (=100 REM). Als het gaat om biologische effekten van de straling weer te geven wordt vaak de REM gebruikt (=Röntgen Equi valent Man) of de mi 11i-REM 1/1000 REM). Zo is de achtergrondstraling waaraan we allemaal onderhevig zijn 170 mi 11i-REM per jaar. Tin de maatregelen die men in diverse landen treft zijn ook al niet van die aard om de verwarring weg te ne men In Nederland houdt men de koeien binnen en bladgroenten als spinazie worden afgekeurd maar 100 km zuid waarts blijkt dat alles niet nodig. Wordt ons de waarheid verteld Men heeft kritiek op de Russen die weinig mededeelzaam zijn. Het wekt allemaal de indruk dat men de zaak heeft willen stilhouden, maar dat het allemaal zo uit de hand is ge lopen, dat het niet meer anders kon dan het nieuws wereldkundig te maken. De geheimdoenerij is nu eenmaal ei gen aan het Sowjetregime. ben tenzij wanneer het allemaal wer kelijk verkeerd zou gelopen zijn. In 1957 of 1958 zou er in de Sowjet- Unie reeds een erge nukleaire ramp gebeurd zijn nabij de stad Kystyn. De eerste die er melding van maakte is de Sowjet-dissident Medvedev. Vol gens hem zou de Sowjet-Unie toen de V.S en Groot-Britannië hiervan op de hoogte hebben gebracht maar men zou er akkoord over geraakt zijn er in alle talen over te zwijgen. Leidt deze kernramp in Tsjernobyl tot bezinning over het gebruik van kernenergie Of zal het zo zijn dat heel het geval binnen een paar weken uit de aktualiteit is en door de bra ve burger zowel als door de verant woordelijke politici vergeten We hopen van niet. Zelfs de liberalen, die door dik en dun kernenergie en kernraketten verdedigen beginnen in sommige landen hun twijfels te krij gen. In Nederland (met de adem van de kiezer in de nek) hebben ze zich uitgesproken over een voorlopig uit stel van de beslissing over de bouw van 2 nieuwe kerncentrales. En bij ons Voorlopig zwijgt men, maar vroeg of laat wordt men er met de neus opgedrukt of in Doel of Ti- hange nog een kerncentrale moet bij komen. Men heeft nochtans destijds genoeg druk uitgeoefend om te maken dat de kerncentrales er kwamen. De Wiele waal Jongeren te Halle kunnen er over mee spreken. In de periode van de diverse betogingen tegen kernener gie waren intimidaties niet uit de lucht: van "huisbezoeken" door de B.0.B tot het ophoaden van de bus sen de dag van de betoging door de Rijkswacht. We onderstellen dat ze niet op eigen houtje handelen, maar hun opdrachten hadden van de poli tieke overheid. Die overheid zal nu misschien een toontje lager zingen en zij zowel als wij zullen niet veel meer zin gen moest morgen te Doel, Tihange of Chooz een dergelijk ongeluk ge beuren. Men kan dan heel België ont ruimen en het land wordt onbewoon baar voor vele jaren. Wie het over leeft en niet doodgaat van ziekte en honger kan misschien de rest van zijn dagen slijten in een of ander Vluchte lingenkamp. En dan bedenken dat men intussen nog naar zit te zwammen over nog meer en modernere raketten en atoombommen. Om wat ermee te^doen Als een futu- liteit als een ontploffende kerncen trale al zoveel heibel maakt in Eu ropa, wat staat er te gebeuren als men wederzijds wat atoombommen dropt over eikaars hoofd Misschien dringt dat uiteindelijk ook eens door tot de sabelslepers en hun politieke stro mannen. Kernenergie? Bedankt Atoombommen en Kruisraketten Nog meer bedankt De kernramp van Tsjernobyl zou ver strekkende gevolqen moeten hebben. Maar de man van de straat snapt door gaans niet erg veel van die isotopen Maar zijn wij er beter aan toe op dat punt. Als morgen een kerncentra le in Doel ontploft zullen ze het in Antwerpen wel merken, maar type rend is dat kleinere ongelukken angstvallig verzwegen worden. Alles wat misloopt met kêrnenergie wordt vaak in een waas van geheimzinnig heid gehuld. Moest Green Peace de aard van het ongeluk van de Mant Louis niet openbaar gemaakt hebben we zouden het niet eens geweten heb- De milieuramp van Tsjernobyl in de Oekraïne heeft velen van ons met verstomming geslagen. Het nieuws kwam maar met mond jesmaat tot bij ons. We werden aangeraden geen verse melk meer te drinken, kinderen niet in zandbakken te laten spelen, groenten grondig te wassen, koeien op stal te houden enz. Europa leefde in een waas van een onzichtbare dreiging. Maar opvallend was de gelatenheid. Wij konden er toch niets aan verhelpen. Heeft deze ramp ons dan niets geleerd In "HYACINT", het mededelingen blad van de Wielewaal afd. Hal- Ie verscheen volgend artikel, dat ons misschien wat meer klaarheid brengt in deze toch al duister zaak. (uit'De Morgen') r>r* OENMARK (OOR) Germany (OFRl Czech De kerncentrales in België: Tlhange I en II (2), Doel IJl JU en IV (3). Kerncentrales rond de Belgische grenzen: De 6 centrales van Gravelines (16), 3 centrales in Paluel (20) en 1 centrale in Penly (24C), Chooz I (25), Golfech I (24), Kaerllch (49), Dodewaard (59) en Borssele (60). uit"Hyacint"maart-april 1986 Mededelingenblad van de Wielewaal afd. Halle.

Klokzjiel | 1986 | | pagina 10