4 Ninove schrijft toneelgeschiedenis DE BLAUWE VOGEL: EEN SPROOKJE WERD WAAR gemeenteraad jonge kleding elke week nieuwigheden CP Dt KCRW1IS PCl»TICAG€l\!T VCRTCONT JDDOKUPJSTfM LEO JANSSENS SYNTHESIZERS EN BANDOPNEMERS TYLTYL, MYTYL en CO ZWARE KERMISKLANT Overweldigend als prestatie en toch intiem-menselijk was de opvoering van De Blauwe Vogel van Maurice Maeterlinck in het Zusterhuis. Dit door regisseur (tevens direkteur van de huma niora in deze school) Leo Jans- sens tot massaspel herschreven toneel kende een verdiend suc ces. De avond die wij meemaak ten, zaterdag 24 mei, de twee de opvoering, zat de speciaal opgetimmerde tribune stampvol en dat zou meer dan duizend aanwezigen betekenen! We ver onderstellen dat zulks ook het geval was de drie andere speel- data. En terecht, want het aan geboden spektakel was uniek en niet alleen voor Ninove. Wat Leo Janssens en zijn Werkgroep Jeugdtheater hier met 240 leer lingen op de planken zetten is van een niveau dat men met kin deren niet voor mogelijk houdt. Naar het schijnt was het een oude droom van Leo Janssens om zijn ver sie van De Blauwe Vogel op te voe ren. Hiermee greep hij hoog. Een eigen visie brengen van een stuk waarbij beroemde toneel- en filmregisseurs in de ganse wereld hem zijn voorgegaan is geen kleine uitdaging! Maar het antwoord was verbluffend. Op dit ogenblik heb ik de filmversie van George Cukor met o.a. Elisabeth Taylor en Jane Fonda die zondag 1 juni op RTL zal worden uitgezonden, nog niet ge zien, maar ik ben op voorhand gerust in de vergelijking. Toneel heeft trouwens het voordeel van de sug gestie. En in Ninove wérd suggestie gespeeld en hiervoor werden alle middelen ingezet. Op de "oude koer" van de school met als klankbord de gevels die misschien zo oud, zo niet ouder zijn dan het stuk zelf (1906), stond een enorm podium opgetimmerd, met een prachtig decor, ontworpen door kunstschilder Renaat De Smedt in een stijl die ons deed denken aan sprookjesillustraties van An ton Pieck. Links het bos, dat in het stuk tot leven komt, rechts de houthakkershut waar alles beqint en eindigt, daartussen een soort giet sjervlakte waarop gedanst en geak- teerd werd en achteraan een enorme boog die de ganse scene overspan de en waarop met allerlei licht- effekten de verschillende atmosfe ren van nacht, dageraad, bliksem enz. werden geprojekteerdDat alleen al was een lust voor het oog. Dan was er de speciaal voor deze opvoeringen gekreëerde muziek. Hier voor zorgden twee jonge komponisten/ muzikanten die ook zelf voor uitvoe ring en opname instonden. Hoewel men dat niet vermoedde, (men kreeg de indruk met een gans orkest te maken te hebben) was deze prachtige muziek uitgevoerd met synthesizers op één meisjesstem na van Carol De Ridder in het Lied van de Moeders. Op deze# muziek werden zes dansen uitgevoerd door zes groepen meisjes van verschillende leeftijden waarbij de jongsten niet moesten onderdoen voor de ouderen. Naar men ons zei hadden de turnleraressen de choreo grafie op zich genomen. Alle scholen zullen wel niet over zo'n artistieke Lichamelijke Opvoedsters beschikken. Chapeau! De kostuums, zo leert ons het pro grammaboekje, kwamen uit Antwerpen. Ze waren mooi en goed gekozen. We onthouden vooral de grappige kledij voor de Dans van de Broden. Voor Advies-kostuumsGrime en het ontwerp voor de affiche duikt tel kens de naam Riet Maes op. Zij moet over veel talent beschikken. Maar talent vonden we vooral bij de talrijke jonge aktrices en akteurs (slechts twee mannelijke rollen). Hier werden topprestaties geleverd en dat voor een ploeg die voor het overgrote deel uit kinderen bestond! Maar eerst iets over de merkwaardige techniek die werd gebruikt. Daar het stuk in openlucht werd gespeeld en gezien de afmetingen van het 'amfi theater', zouden de kinderstemmen onversterkt onmogelijk goed ver staanbaar geweest zijn. Mikrofoons zouden beperkend gewerkt hebben op de bewegingen. Daarom werden de ei gen stemmen van de spelers op voor hand op band opgenomen en moest er bij de opvoering synchroon gespeeld worden, iets wat zo perfekt verliep dat veel toeschouwers de speciale techniek waarschijnlijk niet eens gemerkt hebben. We kunnen de vele rollen hier niet in detail bespreken. Wat wel opviel was dat de jongste aktrices het spon taanst en levendigst speelden. Zo denken we aan de rollen van De Hond (Veerle Walraevens), De Poes (Natha lie De Block), Brood (Katja Van Der Taelen) en de andere begeleiders van Tyltyl en Mytyl op hun avontuurlijke tocht. Maar de twee uitschieters in dit stuk waren ongetwijfeld de twee hoofdrollen. Tyltyl, gespeeld door Barbara De Jonge, kroop zo wonderlijk goed in de huid van het houthakkers zoontje dat we dachten met een echte jongen te maken te hebben. Mytyl, zijn lieve en even nieuwsgierige zus je werd net zo goed vertolkt in stem en beweging door Lieve Van De Merckt. Naar het schijnt zijn deze kinderen pas twaalf jaar! Dat belooft! Blijkbaar zijn kinderen in wezehkun stenaars en kunnen ze dat ook blij ven als ze vooral rond hun puberteits periode behoedzaam en aanmoedigend opgevangen worden. Hier ligt een prachtige taak weggelegd voor le raars, niet alleen in akademies, maar ook in het gewone onderwijs. En op dat vlak werd hier een presta tie geleverd die de leerlingen hun leven lang zal bijblijven. En wie weet, misschien groeien hier wel gro te akteurs of aktrices uit. De Blauwe Vogel was een prachtige bekroning op de 150-jariqe geschie denis van het Zusterhuis maar even eens schreef Ninove hier één van de mooiste bladzijden uit haar toneel geschiedenis! FURIUS wondt aangenomen dn handtekening van de. HLnisten zal volgen. Bij de itemmlng wondt hel voortel van Fom Schonneel om de IS I/.bedden te vervangen dooi 9 G.bedden en 27 R.V.T. bedden venwonpen. met IS item- men tegen en 10 voon. (I/U SP v Ve Rouck) Het voonstel van Fneddy Van Eeckhout wondt aangenomen met IS voon, 6 tegen (SP) en 4 onthoudingen [VU Ve Rouck Ve neit van de naadi zitting wondt dan op een dnafje afgehandeld. -Op de vlaag van Mevn. Ve Kegel naan de itand van zaken l.v.m. het toegankelijk maken voon. minden-va liden van de openbane gebouwen In Ninove, antwoondt Schepen Veipneti dat het nieuwe itadhuli zal aange- pait wonden bij de aanleg van de omgeving -Bij het voonstel van Jacquei Tlm- menmam tot het ventenen van mach tiging aan Schepencollege om tot onteigening oven te gaan In de Spontzone "VE KLOPPERS" belooft Schepen Veipneti dat en een ontel- genlngiplan zal wonden opgesteld. Vaan de eenstvolgende gemeentenaad needi op 26 juni doongaat zal hij toch zijn beit doen om het doi- ilen tegen dan klaan te knljgen. -Fom Schonneel henhaalt zijn voon- itellen tot beitnljdlng van de zu- ne neemlag en Unbaln Venckem In- tenpelleent de Schepen van Feeste lijkheden m.b.t. het toelaten van het foonknaam "SARAH 1N0U1" tot de jongite Slnkienfoon Volgem unbaln Venckem wend hlen de memelljke waandtgheld aangetast en wil men geld vendienen doon het tentoomtellen van gebneken van medemem en volgem de foonknamen "322 kg vlees en vet - we ipneken niet oven een olifant maan oven een vnouw Schepen Beeckmam antwoondt hlenop dat dit knaam telefonisch wend aan- gevnaagd als zijnde een attnaktle waan mem en konden binnen en bulten lopen HIJ itelt dat en altijd mem en heb ben bestaan die munt willen ilaan uit de nleuwiglenig held van ande nen. Vit knaam zou ook op andene fonen zijn toegelaten. Ve Bungemeesten belooft dat dit knaam In het venvolg zal gewelgend wonden In zovenne dat en geen kontnakt bestaat voon de zomenken- mli Het li 22 uun als de geheime zit ting wondt aangekondigd. A1AKI stationsstraat NINOVE Ter gelegenheid van de Sinksen- kermis was de Lange Muntstraat verkeersvrij gemaakt. Op zondagavond 18 mei was er bijzonder veel kermisvolk op stap of gezeten langsheen de caféterrasjes Tussen 11 en 12u kwam er plots een wagen aanzetten in de ver keersvrije straat waardoor de talrijke wandelaars de weg moes ten ruimen. Tot er op een be paald moment iemand uit het publiek (wellicht was de man wat onder invloed) kwam en met zijn hand enkele malen op het dak van de wagen sloeg, bij wijze van protest tegen een wagen in een verkeersvrije straat. De chauffeur, een agent van dienst, moet dan snel zijn makkers hebben IUb M-V'*- \1 _3 voor de auto van de agent in dienst- kledij, behalve één man, nen dwei- zen (sic) die midden op straat blijft staan. De agent vraagt "Waarom houdt ge me tegen waarop die dron kelap onze agent een boks in het ge zicht geeft, door het openstaande venster van de auto. Hiervan hield onze agent een paar gekneusde lippen over. Daarop is de agent uitgestapt en heeft hem tot 3 maal toe zijn identiteitskaart gevraagd. Die man heeft dat altijd geweigerd. Ondertussen waren de andere kollega's van de agent die ook naar die brand gingen ter plaatse gearriveerd. Toen de man opnieuw wou slaan heeft een agent hem met een wrijfgreep. opgeroepen Toen deze arriveerden werd voornoemde man op zuid-ameri- kaanse wijze van hal. terrasje geplukt. Hij werd bij de haren gesleurd, tot 3 maal toe met zijn hoofd tegen de motorkap van de auto gebonkt en de benen open getrapt. Heel wat omstaanders bleken he lemaal niet opgezet met dit bijzonder hardhandig en buiten maats agressief optreden van onze politiemensen, vooral een kleine vrij magere blonde agent liet zich door zijn vechtlust opmerken. Uiteindelijk werd de man door de politie verwij derd Dit ooggetuigeverslag legden we even telefonisch te luiste ren bij onze kommissaris, de heer De Saegher.. KDS Wel op die bewuste avond wordt er een agent opgeroepen voor een brandje in een elektriciteitskabine op de markt. Éénmaal aangekomen in de Lange Muntstraat wijkt iedereen KDS Ja dat is een term uit de judo, waarbij de benen uit elkaar worden getrapt... heu, dus met een wrijf- greep onschadelijk gemaakt. Waarop onze angenten de man hebben meegenomen. KDS Wij noemen dat de amigo, dat is vriendelijker. KDS Oh maar ze zitten hier goed bij ons, 't is hier verwarmd en goed bewaakt. KDS Het was de kortste weg. KDS Als ik het verslag lees, kan ik het in elk geval niet afkeuren. Die dronkelap heeft als eerste ge weld gebruikt. Ge moet dat verstaan, onze politieagenten zijn ook maar mensen. Ze moeten zich toch niet laten afslaan. De agent werd belem- vervolg van pag 3 KL Pardon KL Hallo, meneer de kommissaris U spreekt hier met 't Klokzjiël, wat is er die avond precies gebeurd KL En in de cel gestopt. KL Toch is het een gevangenis KL Waarom moet de politie uitge rekend door een zeer drukke wandel straat rijden, als er zoveelandere mogelijkheden zijn; was dit niet wat uitdagend KL Keurt u die hardhandige aanpak van uw politiemensen goed vervolg pag. 14

Klokzjiel | 1986 | | pagina 4