GUATEMALA ^VOLKERENMOORD □B CQSQ VANDERPIJPEN RADIO-RECORDER (philips) vanaf 2295 fr. O 1 GEVANGEN, GEFOLTERD, VERMOORD MODELDORPEN DEMOKRATIE REPRESSIE DEMOKRAAT KOMMUNIST 9 7°o7 GROOTHANDEL IN ELEK. MATERIALEN Na een dergelijk situatie van jaren lange terreur zit Guatemala ekono- misch gewoon aan de grond. De strukturen van uitbuiting en korruptie fuktioneren onverminderd voort, on danks de zogezegde wederinstelling van de demokratie. Die wijziging tot een nep-demokratie blijkt er niet gekomen te zijn omwille van onduldbare grove schendingen van de mensenrechten of intern verzet, maar om de internationale reputatie van het land wat op te poetsen. Immers het schrikbewind van de mili taire diktatuur begon zoveel tegen zin op te roepen dat buitenlandse hulp geblokkeerd dreigde te worden. In januari 1986 nam een burgerlijk regime het militaire gezag over. Naast het "wegwerken" van de lasti ge getuigen uit vroegere dagen is er wel nog een zeer scherpe repressie t.o.v. de vluchtelingen rond de grens met Mexico en de Mexikaanse overheid grijpt niet in. Naast het verschrikkelijk probleem van de mensenrechten-schendingen is er nog altijd de traditionele koloniale uitbuitingsstruktuur ge vestigd, waardoor de binnenlandse produktie volledig ten dienste staat voor buitenlandse behoeften. De sociale gevolgen die dit met zich meebrengt zijn al even pijnlijk als de repressie. Wanneer bijvoorbeeld een plantage of finca wordt verkocht, wordt de indiaanse bevolking die er werkt gewoon mee verkocht. De inheemse indiaanse kuituur wordt enorm door de overheid veracht en alles is erop gericht ze te vernie tigen. Meer dan de helft van de beroepsbe volking is werkloos en het analfabe tisme ligt hoger dan 60%, bij de indianen is het zelfs 90%. De beloofde verdeling van landbouw gronden blijft in handen van de staat of de grootgrondbezitters, wat in de praktijk betekent er komt niets van. Er zijn getuigenissen over mensen die een gesprek voerden over syndikaten op het platteland die al de volgende dag verdwenen waren en ze werden nooit meer teruggevonden. Ook onder dat "demokratisch" bestuur is van een minimale rechtvaardigheid in Guatemala niet veel te merken, al blijkt het leger tegenwoordig relatief kalm. Aan de buitenlandse belangen (export van grondstoffen en arbeidskrachten) wordt op geen enkele serieuze wijze een fiskale eis gesteld, zodat een groot deel van de binnenlandse pro duktie geen noemenswaardige inkomsten bron voor het land betekent. Globaal genomen, stelt het dokument van deze delegatie nog, is het eni ge demokratisch feit het houden van verkiezingen geweest en het aanstel len van een burgerpresident. In het dagelijkse leven is die demo kratie niet aanwezig. Getuige verklaren hoe deze milities bij overvallen op dorpen, de vluch tende burgerbevolking zonder meer van de legeroversten moesten neer schieten. De Guatemalteekse bevolking bestaat voor 60 - 65% uit Indianen die tot verscheidene stammen behoren en an dere talen spreken. Deze mensen worden met mooie beloften naar de zogenaamde, model dorpen (Pueblos de desarollo) gelokt door het leger. Maar de realiteit is dat dergelijke dorpen in feite niets meer zijn dan een aaneensluiting van identieke barakken, met in de buurt een kazerne. De bevolking van deze dorpen leeft vrijwel in absolute staat van armoe de. Velen bezitten letterlijk niets. Sommige dorpen blijken noch min noch meer koncentratie-kampen te zijn waarbij de bewoners aan de militai ren moesten vragen om het dorp te mogen verlaten. In vrijwel al deze dorpen staan kerken van religueuse sekten die meeheulen met het leger. Hun religie is gebaseerd op het be lijden van fatalisme. Het leven lijdzaam ondergaan, dat is de wil van god. Alleen het hiernamaals telt. Zo wordt de lokale samenle- De periode tussen 1978 en 1985 vormt een bloedzwart hoofdstuk in de re cente geschiedenis van Guatemala. Het is een extreem voorbeeld van een onvoorstelbaar gruwelijk middeleeuwse situatie waarbij echte inquisitie elementen nog volop aan de orde zijn Tijdens de regeerperiode van Rios Montt en Mejija Victor werd een waar schrikbewind geïnstalleerd. Beide heren kregen een militaire opleiding in Florida. In die 7 jaar verdwenen 40.000 mensen op een tot. bevolking van 7.2 miljoen. Deze 40.000 werden vermoord, gefolterd of zitten nu nog gevangen. Hierover zijn er ein deloze reeksen getuigenissen. Gevangenissen vindt men evengoed bij bij leger en politie als bij para militaire organisaties (de zogenaam de doodseskaders) en bij de groot- grondbezi tters In het binnenland zijn 100 duizenden uit hun woningen en dorpen verjaagd en dolen als vluchtelingen door het land. Tienduizenden verblijven in het grensgebied tussen Guatemala en Mexico. Belangrijke organisaties king te terrorizeren via de techniek van de verschroeide aarde. Door het systematisch vernielen van de dorpen het platbranden van oogsten, het uitmoorden van burgers, het op de vlucht jagen van overlevenden, sneed het leger de voedselvoorziening af van de weerstand, die ondertussen de enige toeverlaat waren was van al die vluchtende families, kinderen, vrouwen en bejaarden. Zo kon het verzet zich ook minder op hun taak van verzetsbeweging tegen de doden de repressie toeleggen. Er zijn slechts weinig echte rechtstreekse gevechten tussen leger en guerilla, veel erger is de systematische bij zondere hardhandige afschrikkings techniek van het leger t.o.v. de burgerbevolking. Ook vandaag nog zijn de door het leger gekontroleerde en bewapende burgerpatrouilles zeer aktief. ving volledig door het leger gekon- troleerd. Er zijn talrijke getuige nissen over openbare executies van volwassenen en jongeren op de dorps pleinen om de burgerbevolking te terrorizeren en beangstigen. Honderdduizenden bomen werden geveld voor militaire redenen, wat nu tot gronderosie en onvruchtbaar land leidt, ook al is er momenteel een herbebossingskampagne. Diverse ge tuigenissen werden opgenomen over gevangeniscellen die zo klein zijn dat gevangenen er enkel kunnen in rechtstaan, waar mensen na jarenlange opsluiting vrijwel geen benen meer hebben. Op dit moment worden deze gevangenen gewoon opgeruimd door het leger, want het zijn natuurlijk zeer lasti ge qetuiqen. De taktiek die het leger volgde was er vooral op gericht de burgerbevol- werken in hoofdzaak vanuit Mexico - stad. ZAKEN ADRES °c/, centrum voortuinliefhebbers 500 m2 tuinmeubels 600 m2 verkoopserre 600 m2 tüingereedschap eigen hersteldienst Video - Radio - Hifi - TV - Huishoudtoestellen pvba a V GUATEMALA 8K<-SyL. Cobén n THuehue,enan9' 3n* \l Santa T^ruz del Quiché S^Ouezaltenango^s^ojonicapén ^^^f^^tenangff^^^rEMAU zChampencOx I ^==F53siS?!:\iK 1-K ^7f-<;riiintia Jrr J HONDURAS Spoorweg Panamerlkaanse weg I ZUID- AMERIKA Het klassieke beeld van de krotten waarin een groot deel van de Midden en zuidamerikaan se bevolking huist. In ons aprilnummer van 1983 brachten we het verhaal van een bekende getuige uit Guate mala, onze stadsgenote Irma Van Paepeghem. Het is de moeite waard dat nog eens te herlezen. Dat de situatie er inzake men senrechten en sociaal-ekonomische strukturen sindsdien en ook sinds de overname van het mili tair regime door een burgerpre sident, niet op verbeterde, blijkt uit het reisverslag van Agalev-Europarlementslid Paul Staes, die er dit jaar een werk bezoek bracht als lid van de Kommissie voor Ontwikkelingssa menwerking en lid van de Dele gatie voor Centraal Amerika. Guatemala zit ook nu nog vol ledig verstrengeld in een situ atie van traditioneel koloni alisme, waarbij dit arm en uit gezogen centraal-amerikaans land ook nog met een verschrik kelijk repressie-apparaat te maken heeft. Achttien rijke topfamilies, verbon den met multinationals houden een middeleeuwse struktuur van kolonia lisme in de hand via een strenge mi litaire diktatuur. Hun bestaan is een aanéénschakeling van privileges en het in de kiem smoren van elk demokrati zeri ngsproces Wie sociaal, syndikaal, religieus of politiek tegen dit systeem opkwam werd als kommunist verdreven of ver moord. Guatemala is (zoals heel Midden Amerika) voor de V.S. van uitzonder lijk strategisch belang. Na de po litieke opdoffers van Cuba en Nica ragua dulden ze geen "linkse" avon turen meer in hun achtertuin. Het destijds via de mensenrechten politiek van Jimmy Carter afgekon digd wapenembargo, tegen Guatemala, wordt nu handig omzeild door de een voudige omweg van de wapenlevering van de Verenigde Staten via Israël aan de militairen en machthebbers. Ör, fin "o or huwelijkslijsten voor beter leven thuis ALBERTLAAN 130 NINOVE (tegen G.B. center) advertentie Dreef 61. 9400 NINOVE - Tel. 054/33.34.39 Gratis levering - Eigen dienst na verkoop - Financiering ter plaatse Ma.-vr.8-12 u. en van 13-19.30 u. Zaterd.8-12.u. en van 13-17 u. Zond. gesloten Advertentie

Klokzjiel | 1986 | | pagina 9