13€ laar spccrweöen te Nineve VAN EEN TRAGE RIOLEN... arch iet en museumbeleid te Ninove STIMUL0 - DUBBELE PATER TRIPEL 10 GESCHIEDENIS TOEKOMSTPERSPECTIEF i Juni 1986 was voor Ninove en de streek een historische dag. De vernieuwde spoorweglijn Denderleeuw-Geraardsber- gen en Geraardsbergen-Edingen werd elektrisch ingereden. Drieduizend driehonderd reizigers nemen dagelijks (op weekdagen) in Groot-Ninove de trein. (Ninove: 2.112, Appelterre: 550, Okegem: 452, Eichem: 199).Voor hen, maar ook voor de omwonenden, die ver lost zijn van het gedreun van de zware diesellokomotieven, is deze elekrifi- catie goed nieuws. Een reden om even achteruit en vooruit te kijken. 3, 1985). 130 jaar geleden in 1851 werd namelijk aan de privémaatschappij de S.A. du chemin de fer de Dendre-et-de Waes et de Bruxelles vers Gand, par Alost" door de Belgische Staat de concessie toegestaan tot de aanleg van de spoor wegl ijn. Het kapitaal werd geleverd door de "Société Generale". In 1855 werd de lijn Aalst-Geraards- bergen ingehuldigd en in 1856 was het ganse projekt klaar. De exploitatie van de lijn gebeurde door de Staat die in 1876 de concessie terugkocht. Toen was de spoorweg nog een winst gevend bedrijf. De bekende architekt J.P.Cluysenaar kreeg de opdracht alle gebouwen langs de lijn te ontwerpen. Hij zag alle gebouwen als onderdeel van één groot ensemble, maar wilde ook aan elk gebouw afzonderlijk een eigen imago.een eigen herkenbaarheid dieegeven. Daarom maakte hij in 1855 een studie van de streek. Over Ninove noteerde hij volgend vleiend beeld: Au sud, voici la jol ie ville de NINO VE, qui compte 5.000 habitants ce n'est qu'un chef-lieu de canton; mais ses nombreux établissementstanne ries, distilleries, brasseries, sa- vonneries, huileries, ses fabriques de fils, ses toiles damassées, ses ateliers de teinture en bleu, ses den- telles, en font un remarquable centre d'industrie. Jadis Ninove eut une haute importance comme seigneurie fé odale du comte Guy de Dampierre, puis des princes de Vaudement de la maison de Lorraine il lui reste encore une belle église qui faisait partie de son ancienne et riche abbaye des Pré- montrés. Les amis des arts remarque- ront dans cette église des boiseries sculptées du meilleur style, un ta bleau de Gaspard de Crayer, représen tant le martyre de Saint-Janvier, ain- si que deux anges en marbre blanc sculptés par le célëbre Duquesnoy, auquel Rubens écrivait "Ce n'est point l'art, c'est la nature mème que l'on admire dans le marbre attendri et plein de vie qui sort de vos mains" Het stationsgebouw diende de waardig heid van de stad uit te stralen. Het eerste stationsgebouw van Ninove hield stand tot 1977, maar werd dan plots in verwarde omstandigheden snel ge sloopt. Alleen het station van Aalst en dat van Zandbergen zijn nu nog twee verminkte getuigen van Cluyse- naars stationsarchitektuur In het door mij geciteerde artikel worden ALLE plannen van de volledige lijn afgedrukt. We hebben er ter il lustratie het plan van Ninove uitge pikt, over de betekenis van de aanleg van de spoorweg voor de sociaal-eko- nomische ontwikkeling van de streek heb ik weinig gegevens. Voor Ninove lijkt het mij dat de spoorweg voor de industriële ontwikkeling niet zo veel betekend heeft. Wel heeft hij het fenomeen pendelaar in het leven geroepen. Vroeger de pendel naar Wallonië (naar de mijnen en de steen groeven, de fostreinen, denk aan Werk mensen van Stijn Streuvels), later vanaf de eerste wereldoorlog de be diendenpendel naar Brussel. Wat brengt de trein in de toekomst voor Ninove en omstreken Het trein- rijden loopt terug. Nog slechts 10 van de bevolking verplaatst zich met de trein. De informatie over de nieu we treinregeling van de NMBS naar hét kliënteel toe, was te Ninove 0,0. Wel dure reklame op TV over de snelle aanpak van de NMBS, maar ter plaatse geen folders, geen bericht in de pers of de reklamebladen met de mededeling van de nieuwe uurregeling of van de verbindingsmogelijkheden vanuit Ni nove. Dus geen service naar het kliën teel toe dat het zoals gewoonlijk moet ruiken en met potlood en papier de uurregeling in het station mag gaan overschrijven. Ninove blijft als enige belangrijke agglomeratie van Oost-Vlaanderen ver stoken van een IR dienst en moet het met stoptreinen blijven stellen. De verbinding naar Aalst is verbeterd maar duurt nog altijd 25 min. In ver gelijking met Aalst, Zottegem en Ge- raardsbergen heeft Ninove allang de strijd omtrent de goede treinverbin dingen verloren. Pendelaars zullen een belangrijk onderdeel van de be volking blijven voor onze streek. Minder goede .treinverbindingen kan een reden voor ontvolking zijn. Beseft ons stadsbestuur dat wel ter dege Nog nooit hebben zij een initiatief genomen bij de NMBS, bij de minister van Verkeer om voor be tere verbindingen te pleiten! Verder is de service voor fietsers te Ninove onder de maat. Dagelijks staan er een 300 fietsen aan het sta tion. Er zijn te weinig rekken en er zijn geen overdekte rekken. Kost dat nu zoveel om een degelijke berging voor fietsers en bromfietsers aan te leggen Ik heb Herman De Croo al enkele keren tot mijn verbazing op radio of TV ho ren verklaren het is niet mijn schuld dat men in België zoveel autowegen heeft aangelegd, zodat de mensen lie ver de auto dan de trein verkiezen. Hierop parafraserend stel ik de vraag: kan onze streek het zich veroorloven tegelijkertijd een RW 80 aan te leggen en een spoorweg in stand te houden, zonder dat een van de twee het onder spit zal delven En is ons stadsbe stuur niet al te zeer bekommerd om het comfort en de snelle verplaatsingsmo gelijkheden van de automobilist Wat zal binnen dit en twintig jaar nog de aantrekkingskracht van het spoor zijn voor Ninove en omstreken We hebben er alle belang bij én economisch én vanuit milieuoogpunt dat deze aantrek king eerder toeneemt dan afneemt. Maar niets komt vanzelf en dat lij ken onze stadsbestuurders te vergeten. Het is niet omdat de trein elektrisch rijdt dat meer met de trein zal gere den worden Er is op vlak van globale verkeers- en vervoerspolitiek nog veel te doen. Men moet klaar en duidelijk weten wat men wil, zoniet zal onze spoorlijn ondanks de huidige vernieu wing langzaam ter ziele gaan. D.V.d.P Bij dit artikel een foto van de houten windmolen Schone God te Denderwindeke. Over de afbraak van deze molen in 1936 verscheen een bijdrage van Georges Vande Winkel in het Klokzjiël van maart 1982. Naar aanleiding van dit totnogtoe weinig (of helemaal niet bekend zicht op het vroeger gebouwenpatrimonium van Groot-Ninove enkele bedenkingen over het (gebrek aan archief- en museum beleid in Ninove. Veteranen in het Ninoofse kulturele leven weten te vertellen over waarde volle stukken in bezit van het Ninoofs stadsbestuur, die in de loop der jaren '50 en '60 in privé-bezit belandden. Daarbij worden personen duidelijk met de vinger gewezen en soms zelfs met naam en toenaam vermeld. Nog in 1969 hing een exemplaar van de verkoopsaf fiche der abdij in de Koepoort, een afbeelding ervan vindt men in Vangassens GESCHIEDENIS VAN NINOVE, maar het ori gineel is spoorloos. Maar niet alleen het Ninoofse stadsbe stuur toonde zich in het verleden een slechte behoeder van ons verleden. Ook het dekenijarchief is geen veilige kluis. Tot in de jaren '70 berustten in dat archief o.a. twee zeventiende- eeuwse kaarten en het handschrift van de abdijgeschiedenis, die pastoor E. Soens uit Aspelare indertijd schreef. Een van beide kaarten was op de abdij tentoonstelling van oktober '85 te zien en is dus blijkbaar weer terecht, maar de twee andere stukken blijven spoorloos. Misschien een taak voor de kerkfabriek, wiens eigendom het deken- ijarchief uiteindelijk toch is Aan wijzingen voor een vermoedelijke ver blijfplaats zijn er nochtans voldoende. Positief is dat het stadsbestuur sinds een tweetal jaar eindelijk beschikt over een lijst van de (kunst) histo risch belangrijke voorwerpen, die nog resten, met vermelding van de bewaar plaats (meestal één of ander schepen kabinet, Maar zijn deze stukken ook fotografisch vastgelegd En waar om wordt aan deze lijst geen grotere ruchtbaarheid gegeven Dat zou alles zins beletten dat eventuele "uitleners" van stadsbezit in de toekomst nog met hun nieuwe aanwinst zouden kunnen pron ken in het openbaar zonder dat ze het schaamrood op de wangen krijgen. Minder positief is dat de stad geen enkele poging doet om haar bezit te valoriseren door het uit te breiden en op te nemen in een museum. Sinds jaren worden vanuit de Kultuurraad en diverse andere middens oproepen in die zin gedaan. Maar zelfs mini male voorstellen om een kader op te richten, waarbinnen schenkingen van partikulieren aan de stad zouden kun nen worden qedaan., zijn niet ernstia beantwoord. Het zeer recente verleden heeft nochtans het nut van een derge lijk initiatief nogmaals bewezen. Wijlen Robert De Mol heeft altijd en overal beklemtoond dat het zijn wil was om twee unieke pentekeningen van de abdijgebouwen in familiebezit aan een op te richten museum te schenken. De laksheid van het stadsbestuur heeft echter Robert De Mol overleefd en vol gens de catalogus van de abdijtentoon stelling zijn beide pentekeningen in niet nader genoemd privé-bezit te Ni nove beland. En dat terwijl alle an dere steden van de regio een museum - commissie hebben bevoegd voor de (kleine en grote) musea Wie meent dat Ninove zich alleen op het gebied van museumbeleid klein toont, komt bedrogen uit. Waar de bibliotheek van Aalst en vooral Sint- Niklaas een uitgebreide afdeling heb ben over alles wat hun streek en de geschiedenis ervan aanbelangt, laat men dit in Ninove over aan de overi gens zeer verdienstelijke Heemkring Okegem.Het archief daterend van vóór 1860 werd overgedragen aan het Rijks archief, waar het ongeklasseerd en voor niemand konsulteerbaar ligt opge slagen. Werd er reeds één stap onder nomen om dit archief terug te brengen naar Ninove Het archief na 1860 bleef in Ninove, maar werd onder de vorige meerderheid door een kommer- ciële firma "geklasseerd" en is over igens voor het publiek nauwelijks toe gankelijk. Waar is de tijd dat alleen een doctor- aatstitel voldoende was om in Ninove archivaris te worden Nu kan er zelfs geen projekt meer af waarin vrijwil ligers belangeloos hun steentje zou den kunnen bijdragen. Alles wat burge meester Edmond De Deyn bij de kana lisatie van de dender in 1866 verzamel de aan archeologisch waardevolle stuk ken ging uiteindelijk het Aalsterse museum verrijken. Nu gooit men de ganse binnenstad open zonder zelfs eens kon- takt op te nemen met een bevoegd archeo loog of een archeologische dienst. Een unieke kans gaat voorbij. Ook in Ninove herhaalt de geschiedenis zich op een wat verschillende manier... H0MER0MASTIX THEflÊ ALWAYS T4MS FOfc Yöü m SLAGHMUYLDER advertentie ❖♦x-c^ Oud station van Ninove De achteruitkijk gaat makkelijk dank zij de studie van A.MONTEYNE en E. DeMOEN met als titel Jean-Pierre Cluy- senaar en de spoorlijn Dender en Waas zopas verschenen in het Tijdschrift voor de Geschiedenis van Techniek en Industriële Kuituur (nr 11-12, jaarq. r.' x - -3 De houten windmolen te Denderwindeke Advertentie

Klokzjiel | 1986 | | pagina 10