URBAIN VERCKENS: "IK BEN GÉÉN POLITIEK BIER» MERHAXDEL Van Dei' Ilaecjen Walter llreefstraat 52 Ninove «54.232293 m DOORBRAAK 1 HAMER EN SIKKEL Urbain Verekens woont, evenals oud- burgemeester Milo, in de wijk Groene- weg. Als jong fraktieleider van de socialisten in Ninoofse gemeenteraad is hij reeds volop aan het werk cm zijn partij naar de gemeenteraadsver kiezingen van 1988 te loodsen. Bij een glas vodka en midden van een aantal souvenirs aan verre reizen gingen vre peilen naar de stand van zaken bij het "progressief front". KLOKZJIEL: Sedert december 1985 bent u de woordvoerder van de S.P.-fraktie in de gemeenteraad als opvolger van Jacques Timmermans. Heeft het ont slag van Walter Moens dit bespoedigd gen over kuituur en ruimtelijke orden- diger van de kommunistische Partij, ing, waarop ook gelijkgezinde niet-par- Zal dat ook in 1988 nog het geval zijn, tijleden werden uitgenodigd. Wij horen want in De Rode Vaan lazen wij een niets meer over het bestaan van die boos artikel van de Ninoofse kommunis- werkgroepen Gij waart verantwoordelijkten omdat zij niet betrokken werden bij voor de werkgroep kuituur de organisatie van de 1-mei viering van dit jaar. Zit er een haar in de Ni noofse boter KL: Maar een verruiming van de S.P- TTjst zoals in '82 o.a. in Leuven ge beurde met de S.P.E.-lijst is nog mo gelijk KL: In Voor Allen lazen wij dat de SP is voor de gemeenteraadsverkiezingen van 1988. Wordt er rekening gehouden met een mogelijke opkomst van Agalev of een andere alternatieve lijst KL: Toen de S.P. na de gemeenteraads verkiezingen van 1982 in de oppositie terecht kwam werden er werkgroepen ge lanceerd om een soort schaduwkabinet tegenover de gemeenteraad op te rich ten. Zo waren er een paar vergaderin- KL: Er was reeds sprake van de gemeen teraadsverkiezingen van 1988. Traditio neel wordt er op de S.P. -lijst een plaats ingeruimd voor een vertegenwoor- -dvertentie URBAIN VERCKENS Ik herinner mij niet meer precies wanneer het ontslag van Walter Moens is gegeven, maar een di rect verband is er alleszins niet. Reeds voor het verlof van 85-Walter was nog in functie-had men mij reeds UV: Ieder lid van onze fraktie zou inderdaad proberen een groep samen te stellen van belangstellenden uit de partij en buitenstaandersHet was hoofdzakelijk onze bedoeling te weten te komen wat er leefde onder de progressieven binnen en buiten de partij. Er zijn zo twee vergader ingen geweest over openbare werken en ruimtelijke ordening onder leiding van Jacques Timmermans, die overigens samen met de rest van de fractie reeds in november '82 een bespreking met de Werkgroep Leefmilieu had gehad. De werkgroep rond kuituur vergaderde één maal, maar de andere voorziene kommis- Ubain vercKens"Als katalysator van de samenwerKing tussen S.P.en K.P. heb ik géén bezwaren tegen een of andere vorm van samenwerking met andere progres sieve groepen. voorgesteld de taak van Jacques Tim mermans over te nemen met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen van 1988. Jacques was die taak enigzins beu, voelde zich wat"opgebrand" en wou de fakkel dan ook doorgeven en dat voor al om een dubbele reden.Enerzijds wilde hij een mogelijke deelname van de S.P. aan een volgende bestuursmeer- sies zoals financiën, O.C.M.W. werden nooit samengesteldDat initi atief is na een jaar doodgebloed en dat vooral om twee redenen. De buiten staanders die op onze uitnodiging in gingen kwamen vooral om eens te luis teren en om informatie op te doen, ter wijl het juist onze bedoeling was van UVMichel Van Der Borght heeft dat daar inderdaad nogal officieel gesteld als zou er een "protokoldaarover be staan tussen S.P. en K.P. Voor zover ik weet is daar geen sprake van. Wel is er een afspraak voor politieke samen werking in de gemeenteraad op basis van een wederzijds akkoord over het te verwezenlijken programma om de idee van een progressieve frontvorming ge- j stalt'e te geven. Zo kreeg "Michel Van der Borght een 10de plaats op onze lijst bij de gemeenteraadsverkiezingen Van '82. Ook kregen zij een afgevaar digde in de feestcommissie en bij de Stedelijke Technische en Beroepsleer gangen en namen zij deel aan de voor bereidende vergaderingen voor de ge meenteraden. Daarnaast was er ook een propagandistische samenwerking voor de 1 mei-betoging en organiseerden C.S.C. en Masereelfonds samen verschillende socioculturele activiteiten.Nu moet je goed beseffen dat er in onze partij een hele vleugel is, die zich traditio neel kant tegen de aanwezigheid van een vlag met hamer en sikkel op qnze 1 mei betoging zoals er ook bij de K.P.men sen zijn die nooit zullen opstappen in samen georganiseerde 1-mei-betogingen. Ook op het vlak van de politieke samen werking inzake het gemeentebeleid waren er al wat praktische problemen gerezen. Michel Van der Borght had reeds viór 1 mei daarover zijn beklag gedaan bij het partijbestuur van de S.P. en wilde met een delegatie van beide partijen een onderhoud over de samenwerking in de toekomst. In een plaatselijk publi- citeitsblad is dan in opdracht van de S.Pt een oproep verschenên to£ deel name aan de 1-meibetoging gericht tot progressieve organisaties en individuen. De K.P. kan daarmee niet akkoord gaan omdat de oproep alleen gebaseerd was op SP-slogans en het programma van het SPr alternatief. Op het vlak van de samenwerking omtrent het gemeentelijk beleid besliste ons partijbestuur dat Michel telkens een kopie zal ontvangen van de dagorde van v,-V jiif- ii'jr "iiin i mini ■C bij een glas vodka, Urbain Verekens aan het woord over socialisme en an dere progressieve krachten. UVKonkreet beperken die voorbereidin gen zich nog tot het binnen de social istische beweging nagaan wie kandidaat is en vooral dan het zoeken naaf de eventuele nieuwe kandidaten-partijle den. Dit moet tijdig gebeuren om deze mensen voor te bereiden, te zorgen voor voldoende motivatie, hen te la ten inleven in hun rol,... Een volgen de fase wordt dan het aanspreken van mensen die progressief zijn of gelijk gezind. Wat betreft een eventuele op komst van Agalev wil ik er in dit ver band op wijzen dat wij er in het ver leden steeds in geslaagd zijn succes volle "alternatieve" lijsten te voor komen door steeds jonge en progressieve mensen op onze lijsten te plaatsen. Afgezien van een korte periode na de tweede wereldoorlog is de K.P. hier nooit sterk geweest, terwijl noch P.V.D.A (ex-Amada), noch S.A.P. (ex- R.A.L.) ooit ernstig van de grond zijn gekomen UVZowel wat betreft de naam (S.P., open lijst, als wat betreft de formele samenstelling (al of niet K.P. al of niet doorbraakfiguren, blijft de diskussie open en kunnen wij nog ideeen en initiatieven los te weken en derheid, omwille van eventuele bepaalde resnrwaa doorgespeeld te krijgen van hen. M.a. w. om deze mensen, in de geest van het alle wegen uit. Nu zijn daarover wel de gemeenteraad en dat de KP de mogelijk-zeer uiteenlopende meningen binnen de heid zal hebben om via mij in te spelen partij. Je moet goed beseffen dat de op de te bespreken punten. Verder kunnen ganse operatie met Pataer en co bij reserves tegenover zijn persoon, niet in het gedrang brengen, terwijl hij anderzijds vrijwel permanent bezig was met oprichting, beheer en de gan se rompslomp rond de coöperatieve, die instaat voor de vernieuwing van het café en de feestzalen van de Voor uit. Na verschillende maanden bedenk- tijd, heb ik mij uiteindelijk dan toch akkoord verklaard mits ik de volle steun en medewerking kreeg van de par tij en de andere S.P.- gemeenteraads leden, en dat men zou aanvaarden dat van mij niet kon verwacht worden om Jacques 100te kunnen"vervangen" Ik ben namelijk geen politiek "dier" en ik ken mijn relatieve zwakheden en beperktheden.De taken werden zo opge splitst dat Jacques Timmermans als opvolger-senator de nationale politiek zou opvolgen terwijl ik als woordvoer der van de S.P. op gemeentelijk vlak zou optreden. Deze opvolging is dan project" De Wakkere Burger" inspraak en participatie te verlenen. Bovendien moet je dat initiatief ook zien in het kader van die eerste zeer kombattieve zij ook nog meewerken aan de hiervoor geciteerde werkgroepen, die de gemeen telijke problematiek bestuderen. periode onmiddellijk na het samenstellen reeds voorbereidingen aan het treffen van de nieuwe meerderheid met C.L. en C.V.P.Vooral onder impuls van Jacques Timmermans werden elke gemeenteraad eigen punten voorgesteld,interpella ties gehouden, alternatieven naar voor gebracht enz. Het was ook de periode waarin de oppositie met de steun van een lid van de meerderheid zelf de ge meenteraad samenriep Maar uiteinde lijk waren het altijd dezelfde mensen,die deze politiek en ook de werkgroepen waarvan sprake, moesten uitwerken en organiseren. Dat is zeker ook een reden voor het doodbloeden van dit initita- tief, dat ik persoonlijk nochtans graag zou hernemen, maar dan in een andere kontekst.Sedert enkele maanden de laatste parlementsverkiezingen van bovenaf werd opgelegd. Op plaatselijk vlak zit je nog met gescleroseerde strukturen, mensen die de partij als doel op zichzelf zien. Die mentaliteit belemmert het opnemen van niet-partij- leden op onze lijsten. Anderzijds is het de aanwezigheid van een K.P.'er op onze lijsten, die ons in '82 onze 7de zetel opleverde. vervolg pag. 14 m werking getreden sinds de bespreking hebben wij het systeem van werkgroepen van de begroting op 5'en 6 december 1985. Maar om feitelijk op uw vraag te ant woorden. Het ontslag van Walter heeft het aantreden als SP-woordvoerder niet bespoedigd, doch alleen gemakkelijker gemaakt. (met fractie, en uitnodigingen naar deskundigen, KP en buitenstaanders) ingevoerd rond bepaalde thema's. Het Afvalstoffenplan, de polyvalente zaal en de Dienstjaarrekening 1985 zijn reeds aan bod geweest.

Klokzjiel | 1986 | | pagina 5