't Volrfteverken, 't fkoentfte MATRASSEN WEELDE PI LU P/U kortverhaal 7 OEVER NINOVIETERS EN ELEN NIENOFS '"t es van'n hond" (en soms voegt men daar nog iets aan toe, nietwaar als het slecht gaat. Uit mijn kin derjaren herinner ik mij het rijmp je Het wordt me duidelijk dat deze Roe fel aandachtig en vooral kritisch wordt gevolgd. Mensen komen me immers hun bevindingen vertellen, geven tips, brengen nieuwe woorden en uitdrukking en aan en laatst kreeg ik zelfs een ware schat in de handen gestopt, namelijk een boekje uit 1890 Bla den uit de geschiedenis van Ninove door Leo Plas. Deze stadssekretaris maakte nog net de tijd mee dat het stadsarchief zich te Ninove bevond. Vóór Van Gassen reeds deed hij in dat boekje een poging de geschiede nis van Ninove te schetsen. Het boekje is des te kostbaar daar men mij vertelde dat het exemplaar dat zich in de bibliotheek bevond er nog niet zo lang geleden is ontvreemd en ik vermoed dat de exemplaren in privë-bezit zeldzaam worden. Ik dank dus de familie Wachtelaer dat ik er gebruik van mag maken. Voor al uit de hoofdstukken "Dialect of tongval van Ninove"en "Oude Lie deren en Sagen" zal ik ten gepasten tijde graag citeren. Maar de lezers en lezeressen komen niet alleen met kadootjes en komplimentjes aandraven. Ze wijzen mij ook terecht als ik 'kemels schiet'. En terecht Dat bewijst dat Ninovieters met hun taal begaan zijn. Ik haast mij dan ook hier een en ander recht te zetten. Zo moet ik zelfs mijn korrektie van vorige maand korrigeren. Ninovieter- kes eten immers noch een 'tikkenauj- ken' noch een 'tikkenaureken' maar een tjippenaurekenVerder wees men er mij op dat een kinderrijmpje niet volledig afgedrukt stond. Ik heb het nochtans geleerd van mijn vader zoals het er stond. Maar ja, hij was 'van den Berdam' en misschien kent de linkeroever een andere ver sie. Hier komt ze De derde regel zal slaan op een toe gift lever veronderstel ik. Ook o- ver het rijmpje van de 'sjampetter' kreeg ik een opmerking, maar dan wat de betekenis betreft, 'ne mette- koe' zou niet 'aap' betekenen zoals 'martiko' in het gents maar zou een syno. niem zijn van het scheldwoord 'metten' wat in eerste betekenis op een jonge stier slaat. Zekerheid heb ik hier omtrent echter niet. Wie me kan helpen spreekt of schrijft maar. Het zelfde geldt voor 'een verre', een woord dat ook verwant zou zijn met 'ne metten' maar wat betekent het juist Ondertussen hoorde ik nog een mooi ninoofs spreekwoord over een reeds behajndeld dier. "'t volsjte veirken, 't skoensjte streu betekent wie het 't minst verdient krijgt het .beste, een pendant dus van het gezeg de "De pjeiren die d'hover verdie nen en krauige ze nie". Het zouden de leuzen van de laatste besparings maatregelen van Martens kunnen zijn In verband met de hond zegt men ka' (wat echt zou bestaan hebben in de Dender). Wie niet akkoord is iets gratis, 'verniet' te geven zegt "Verniet gonj d'honnen ba den bok". Over het fameuze trio kat, hond en muis vonden we het op zijn minst al 100 jaar oude versje in het aange haalde boek van Leo Plas, dat we hier in 't dialekt omzetten en er de volgens ons in het boek ontbre kende laatste regel aan toevoegen: ABC In dat boekje vonden we ook Maar naar mijn idee moet het woord in de tweede regel 'muizenvanger zijn en gaat het rijmpje over de kat. Van ons aller Jefke Prot hoorde ik de uitdrukking: "Slopen gelek de moëzjen in 't miël", duidend op een ongerust, waakzaam slaapje. Tenslotte sluit ik het hoofdstuk zoogdieren af met een woord dat me laatst gerapporteerd werd. Wijzend op een koe zou men het tegen kinde ren over een pappekoei hebben. Zo leert men in Ninove de kinderen ver banden te leggen. Die 'koei' brengt ons langs de koe poort naar de gevleugelde dieren. Nog steeds uit hetzelfde boekje 'Bladen uit de geschiedenis van Ni nove' van 1890 haalden we dit vers; Het maakt deel uit van het hoofdstuk: "Oude liederen, Sagen, enz in Ninove gezongen of gesproken waarvan enige gekend sedert de XIIIde eeuw!' Blijk baar werd dit liedje in 1890 dus nog gezongen onder het volk, evenals ver scheidene andere die ik nooit gehoord heb. Slechts enkele kwamen mij bekend voor zoals de twee voorgaande en en kele die later nog ter sprake zullen komen. Hoewel het hier duidelijk gaat om uit de volksmond opgeteken de versjes en liedjes en niet om schoolse of artistieke kraaties, blijkt dus dat er sleet komt op de mondelinge tradities. En zeggen dat bovenstaande regels (hoewel ze nog al kramikkelig rijmen) zoniet uit de 13de eeuw, toch zeker enkele hon derden jaren getrotseerd hebben voor aleer Leo Plas ze noteerde. Hoelang moet het immers niet geleden zijn dat Ninove nog een beul onder haar stadspersoneel had Waar is de tijd nietwaar RU F Volgende keer gaan we verder met de voeggelkes" AALSTFRSESTWG NINOVE OPEN 10 - 12 uur 14 - 19 uur ZATERDAG TOT 18 uur GESLOTEN ZON - EN DONDERDAGEN Onzeker stapte Jef naar Tnnnen. Enkele vlamboogkleurige flitsen ver lichtten heel even de kamer. Buiten, beneden op de straat kreunde een tram doorheen een stalen bocht onder een dak van spetterende electrische vonken. Jef waande zich voorwaar in Faraday's kamer. Dan werd het ver trek terug met blindheid geslagen Hij deed nog een stap en vloekte het uit van pijn Iets hard en puntigs boorde zich in zijn scheenbeen. 'In hemelsnaam doe dan toch het licht aan,' kreunde hij en zocht gebukt naar een steun Toen viel hij blazend neer op iets dat als een matras.aan voelde Hij wreef over zijn broek, betastte de wonde en begon schokkend te lachen Als Hector nu maar wist hoezeer hij zijn speklaag benijdde, die kon alvast tegen hardere stoten dan deze sinq. Dat helpt wel vader,'zei hij terwijl hij in een hoek van de kamer onder de wasbak doo"k. Jef liet zich achterovervallen tussen het beddegoed dat als een valschermtoorts was ineengedraaid na een mislukte sprong uit een voorbije nachtmerrie. Het was een grote sombere kamer Een mozaïek van ontelbare kleine rode witte en paarse bloemen, op de achter grond van een zwart behang,versier den er de wanden De witte bloemen lichtten griezelig op in het violette licht. Een wemeling van duizend maden klaar om in deze gecapitoneerde doods kist binnen te dringen Temidden deze verstomde chaos hing Jane Een mooie blonde vrouw naakt en uitdagend Jef draaide zich op zijn zijde Er lag nog meer Op het nachtkastje lag 'Lolita' van Vlademir Nabokov, en verderop in het jBéPip^ Advertentie 'Vuil stinkend oord vervloekt! Hector waar ben je riep Jef. Een ritmisch piepen van opspannende en ontspannende springveren klonk Jef plots vertrouwd in de oren. Hij vergat zijn pijn en luisterde ingetogen naar deze symfonie die zo typisch was voor mensen die op kamers woonden, en eindigde in een fortissimo en een uitstervend gegil en gegiechel. Dan werd het stil in de aangrenzende kamer. Jef hoorde alleen nog het bonzen van zijn hart Even later hoorde hij hoe een kraan werd opengedraaid en hst water door de buizen suisde...Als een gewond dier in een val begon Jef wanhopig op handen en knieën rond te kruipen. Waar blijf je met je eten en je koffie Hector!?' Ineens baadde de ganse ruimte in een paars licht. Moeizaam hinkte Jef overeind .Twee buislampen straalden zacht aan weerszijden van een grote spiegel die deel uitmaakte van een kleerkast 'Zie je nu vader de tijden zijn veranderd Zij worden gedaan, niet door ons maar door de andere zei Hector met de nadruk op andere' Het was alsof hij als een spook door de muren heen was binnengekomen 'Ik was even op de gang Begrijp je 'zei hij ver ontschuldigend Dit is mijn hoerenkast en hij klopte op de kast met de lampen alsof hij ver wachtte dat er iemand ging tevoor schijn komen. 'Hector, dat paarse gedoe, is dat de enige verliching in dit. 'Nee Er is nog het lampje, tegen jou op het nachtkastje onderbrak hij Jef ging op het bed zitten en be tastte zijn been Een bloedvlek kleurde zijn broekspijp. Natuurlijk stootte je tegen mijn bed Iedereen stoot hier tegen het bed, zei Hector hoofdschuddend alsof hij wist wat er gebeurd was 'Ontsmettingsmiddel heb ik niet. Ik doe het met een verdunde javeloplos- bed aan het hoofdeinde de resten van een ineengestort erotisch kaartenhuis Jef kwam overeind geprikkeld door een chloorgeur. In de hoek van de kamer werkte dokter Hector aan het medicijn 'Ik heb geen vitriool nodig Hector.' Over Hectors schouders zag Jef de uri- nekleurige bijtende vloeistof in een beker op de wasbak ,waar in de kromming ervan een huisspin tevergeefs- omhoog trachtte te klimmen 'Als het zo zit laat het dan maar vader. Het is toch bijna winter dan ontsteken wonden toch niet meer zo snel .'En hij kiepte de boel in de bak. De spin rolde zich tot een bol en verdween in een kolkend gat. Op het eerste verdiep van het huis was de gemeenschappelijke keuken. Daar Hector eigenlijk de enige vaste huurder was in het hotel, kon hij er vrijwel ongestoord allerlei gerechten uitproberen Het was een eenvoudige erg rommelige keuken Voor Hector waren koffie filters een overbodige kost. Onderaan in de groene gelakte koffiekan zat er een laag gruis drie vingers dik. Toen Jef een rare smaak proefde bij het drinken van het teer- zwarte brouwsel vroeg hij wat dat te betekenen had. Hij hoefde zich niet ongerust te maken, zei Hector, het ontbrak aan afwasmiddel dus ge bruikte hij maar een haarwasmiddel Na enkele tassen werd Hector dui delijk opgewekter, en maakte aan stalten om het avondeten klaar te maken. 'Vanavond eten wij gebakken kippenharten uit Hongarije, lachte hij. Hij opende iets wat op een frigo leek, en wierp een pakje diep gevroren vlees voor Jet" op tafel. Jef las:'Kippenhart uit Hongarije. Tenminste houdbaar tot eind septem ber. 'Vandaag was het maandag, half november. (wordt vervolgd) Johan Cordier Mie goët er mee Nor Pepersee Woër dat den hond zan broek afdee 'Pepersee' moet zo'n fabel land zijn zoals dat in het Antwerpse 'Jakkamak- ka' is of in Aalsr het eiland 'Chip- Plasj, 'k goë no de mert 'k keup een koei en een betje van de liever toei een betje pansj en een betje killewillewansj De kat goë mee Den hond blijft thoësj "Piep zau de moësj In 't skoetelhoësj Slinge slange Muizenvalle Lapkensdief G' hebt gestolen van mijn gerief Op de Koeipoort zat 'nen uil Niemand dorst hem plagen Door Jan den ouden beul Moest hij zijn pluimen laten. De rommelige keuken waar Hector ongestoord allerlei-gerechten uitprobeerde.

Klokzjiel | 1986 | | pagina 8