skoon ninove ENKELE LOSSE VASTELLINGEN TIJDENS DE VAKANTIE 1511'UHAMM'L Van lK?r Haejjen Waller Dreefstraat 52 Ninove 054.332292 r HET SLUIKSTORTEN NINOVE, STAD ZONDER CULTUUR DE DENDER EN HET DEN- DERJAAGPAD DE R.W. 80 WAT METDE FIETSER IN DE VERNIEUWDE STRATEN -dvertentie klinken. Nochtans kan men nu al met de hand op het hart zeggen dat het kruispunt van de RW 8(1 met de drukke buurtweg Appelterro-Voorde snel zijn doden zal eisen, üm dat vast te stellen moet men maar eens aan de Hollestraat te Voorde op de RW 80 gaan staan en zich inbeelden dat de auto's tegen meer dan honderd per uur plots na de heuveltop gecon fronteerd zullen werden met een voor hen onzichtbaar kruispunt. Maar misschien redeneert de regering zo, dat een 'dode weer een werkloze min der is en misschien is dat de moti vatie om in het kader van het Sint Annaplan en de bezuinigingsmaatrege- toch de RW 80 verder aan te leggen. Het sluikstorten neemt onrustbarend toe. Wie deze zomer in het buiten land heeft vertoefd is soms pijnlijk verrast bij zijn terugkeer door de Maar dan moet men het verkeer een alternatieve route aanbieden. Zo niet creëert men onoplosbare tegen strijdigheden bijvoorbeeld een hoofdverkeersas die geen debiet kan verwerken. Ik kan mij niet. voor stellen dat een vrachtwagon met aan hangwagen de knik kan nemen die thans op het Oudstrijdersplein in het wegdekgabariet is aangebracht. Het huidige verkeersplan is niet ten gronde doorgelicht en doorge praat in de verkeerscommissieDe realiteit zal er het stadsbestuur vlug toe dwinaen Volgens de Museumgids van Vlaande ren (uitgave 1986) telt Vlaanderen (Brussel inbegrepen) 367 musea. Ninove staat in die gids niet ver meld. Elk centrum of dorp van Vlaan deren met enige naam ontbreekt er niet in. Twee of drie dagen gele- De cultuur in Vlaanderen en Ninove is als deze Appelterse Wildermolen: in ver val gehandicapt en zonder armen. Honderden fietsers hebben deze zo mer de weg naar de fiets terug ge vonden en naar het Denderjaagpad Dit jaagpad tussen Ninove en Onker- zele is op enkele maanden tijds uit gegroeid tot een van de meest druk bereden fietspaden van de streek. Jammer echter dat het gedeelte Nino- ve-Pollare is uitgevoerd met losse weliswaar fijne steenslag terwijl de rest (Pollare-Onkerzele) is geas falteerd. Pollare-Ninove is ook het bewandelde stuk. Jammer is, dat ook hier geen asfalt is aange bracht. Het zou zowel het comfort voor de wandelaars als voor de fiet sers verhogen. Jammer ook dat de stad nog niets heeft ondernomen om het jaagpad tussen de Denderkaai en de brug aan de Elisabethlaan zij het maar door de voorlopige aan breng van wat fijnere steenslag, te verbeteren. De fietsers zullen deze zomer gecon fronteerd qeworden zijn met uitzon derlijk vuil Denderwater. De ver vuiling is begonnen rond 10 a 11 juli en deed zich voor vanaf Wallo nië. Het water werd grauw-grijs van kleur en begon te stinken. Die toestand is gans de zomer blijven duren, zodat de Dender waarop anders deze periode van het jaar gevist werd, thans biologisch DOOD is. Wat zijn de oorzaken van deze vrij spectaculaire kwaliteitsverslechte ring van het Denderwater stroomop waarts Ninove Deze zomer zat de droogte er zeker voor iets tussen. Maar er zijn nog droge zomers geweest en toen was de toestand merkelijk beter. Waarschijnlijk liggen onge controleerde industriële lozingen aan de basis van deze nieuwe ver slechtering. De toeristische vaar ten met het schip De Ark op de Den der waren een ramp. Het publiek werd haast onpasselijk op de boot. Het heeft met deze vervuiling geen zin enige toeristische promotie rond de Dendervallei te voeren. Een toerist die deze vervuiling mee gemaakt heeft, blijft de eerste tien jaar hier weg. Ons Dendervalleima nifest, waarin we ondermeer de stads besturen opriepen om zich aktiever met de revalorisatie van het natuur lijk patrimonium van de Dendervallei in te zetten, blijft aktueler dan ooit. Maar hoeveel van onze schepe nen en gemeenteraadsleden hebben deze zomer met de fiets eens het jaagpad op- en afgereden Zij sla pen de slaap der onwetenden en on verschilligen en dat blijkt een zeer diepe slaap te zijn. Het beton ligt er. Binnenkort wordt het lintjesknippen en zullen de hol le woorden van de toespraken weer- vervuiling van het publieke territo rium in België. Publieke vuilnis bakken die veel te weinig worden leeggehaald en overvol zitten. Vuil langs de autowegen, vuil langs de waterwegen, vuil in hoeken en kanten. Vuil ook aan de glascontainers waar een deel van het publiek ook ander afval komt deponeren. Zijn wij een volk van onderontwikkelden En is ook de overheid niet fout (ook te Ninove) omdat men veel te weinig PUBLIEKGERICHT de afvalophaling organiseert De werken aan het Oudstrijdersplein en de Beverstraat schieten flink op. Wij hadden graag gezien dat bij de herinrichting van het verkeer in de stadskern de fietser in de twee richtingen zou mogen blijven fietsen. Dit is ook in vele andere steden met vernieuwde straten en eenrich tingsverkeer het geval. Aan de vraag is geen gehoor gegeven. Nu zien we dat de breedte van de rij baan in de Beverstraat en het Oud- strijdersplein zo smal gehouden is, dat een auto, zeker een vrachtwagen, niet meer veilig een fietser zal kunnen voorbij steken. De fietser die een ongeduldige auto achter zich heeft, heeft de neiging zo dicht mo gelijk langs de borduurkant uit te wijken en de auto passeert de fiet ser op een te dichte afstand. Een kleine verkeerde beweging en de fiet ser slipt in de weggoot en kan zo voor de wielen van de auto vallen. Een klassiek scenario voor een onge luk. Ik meen dat men alle doorgaand autoverkeer van de Weggevoerdenstraat naar de Burchtstraat of Centrumlaan en vice versa in de beide richtingen via de Dreefstraat zal moeten aflei den. Dit als oplossing op korte termijn. Op lange termijn -en dat moet zo snel mogelijk gebeuren- heeft Ninove-centrum behoefte aan een nieuwe ontlastingsweg Graanmarkt kringlaan via het industriepark aan de Nederwijk. Het principe daarvan is aangenomen maar initiatieven om de uitvoering ervan te bespoedigen blijven uit. Met de ogen toe kan men nu al zeggen dat een smalle Be verstraat, waar de fietsers het ver keer zullen ophouden, waar auto's die een manoeuver uitvoeren om hun parkeerplaats te verlaten, het ver keer zullen ophouden, ONMOGELIJK kan fungeren als hoofdverkeersas van het stadscentrum, wat in het huidige plan dat zelfs eenrichtings verkeer voorziet in de Dreefstraat, noodzakelijk het geval is. In de huidige aanleg van de Bever straat en het Oudstrijdersplein kunnen deze straten wel als verkeers arme straten goed functioneren. En dat is op zich geen slechte optie. De brug te Pollarehopelijk nog dit jaar geklasseerdmaar wanneer ook hersteld den verscheen het in de krant het lemen huisje te Outer is definitief beschermd door de minister van Cul tuur. Ondertussen is het huisje de finitief in puin gevallen. Binnen kort vieren we de tiende verjaardag van het gemeenteraadsbesluit om de brug van Pollare "dringend" te her stellen. In het najaar moet ook de minister definitief uitspraak doen over de bescherming van de brug (afwijzen of aannemen). Deze zomer ontmoette ik nog een Engelsman aan de brug die haar speciaal kwam be kijken. De stad is eigenaar van de brug en NIETS belet haar het herstelllingsdossier daadwerkelijk te laten uitvoeren. Te Gent her stelt Openbare Werken een oude ij zeren draaibrug in het stadscentrum, hoewel het om een dode Leiearm gaat zonder scheepvaart. Men wil daar mee een bijdrage leveren tot het behoud van het historisch stads beeld... Cultuur heeft geen geld. Op subsidiegeld wachten om de brug van Pollare te herstellen is wach ten om de brug van Pollare te her stellen is wachten tot ze invalt. Dirk Van de Perre Verantwoordelijke Werk groep Leefmilieu

Klokzjiel | 1986 | | pagina 3