HEMERIJCKX-VEERTIENDAAGSE "NIET DE MENS HEMERIJCKX MOET WORDEN HERDACHT, WEL ZIJN WERK ft Van 3 tot 19 oktober wordt in Ninove een Hemerijckx- veertien daagse georganiseerd. Aanlei ding is enerzijds de 20ste ver jaardag van de melaatsenaktie hier in de stad, anderzijds het feit dat 20 jaar terug dr. Hemerijckx in zijn geboortestad uitbundig werd gevierd. De grootste herdenkingsplechtig heid van vrijdag 3 oktober is, als je dit leest, al achter de rug. Op 10 oktober echter staat nog een benefietkonsert met Frangois Glorieux op het pro gramma. En nog tot 19 oktober kan je op het oud-stadhuis te recht voor een aan te bevelen tentoonstelling over het leven en werk van dr. Hemerijckx. 1t Klokzjiël vroeg tekst en uit leg over dit alles aan Bart Me- ganck en Steven Dobbelaere, de twee duivels-doen-al achter de ze organisatie. DE VIERING VAN TOEN 2o jaar geleden dus, op 30 jan. '66 kende Ninove al een eerste HemerijckxhuldigingHet ini tiatief hiertoe kwam van de plaatselijke Davidsfondsafde- ling en haar toenmalige voor zitter Steven Dobbelaere. Die wilden wel eens "iets" doen met hun stadsgenoot dr. Heme rijckx, toen juist "met vakan tie" in België. Er werd aan vankelijk gedacht aan een spreekbeurt door de doktër Kontakten echter met mensen van de Damiaanaktie in Brus sel, een beweging die op nati onaal vlak de melaatsenwerking organiseerde en toendertijd al enige jaren bestond, zorg den ervoor dat de eerder be scheiden intenties van het Davidsfonds uitgroeiden tot een gebeuren met nationale weerklank waarop zelfs de teevêe niet ontbrak. "Hemerijckx is in zijn eigen geboortestad nog te weinig bekend", was het uit gangspunt van de Damiaanaktie. Een grootse viering moest daar verandering in brengen. Er werd plaatselijk een komitee opgericht, waarvan ongeveer alle Ninoofse verenigingen (zowel die uit jeugd - als uit kuituur en sportmiddens) deel uitmaakten. Geld zou worden ingezameld om voor dr Hemerijckx een jeep te kunnen kopen, waarmee hij dan zijn mensen" in India effi ciënter zou kunnen bereiken. De rest van het verhaal is be kend: door een gift van Broe derlijk Delen was al na twee dagen zeker dat de jeep er zou komen meer nog, de Ni- novie.ters waren zo gul dat na verloop van de aktie drie jeeps aan de Ninoofse ereburger kon den worden geschonken. STENEN OF MENSEN Het sukses van de aktie was voor de mensen van het komi tee een stimulans om ermee door te gaan. Hoofdbezigheid werd een jaarlijkse geldkollek- tie in januari, binnen het ka der van de "Werelddag voor de melaatsen. Toch liep het niet altijd even gesmeerd gedurende die 2 0 jaar. "Een groep rond Karei Fransman zag dat allemaal eerder aan de deftige kant; zij wilden in vesteren in stenen", vertelt Bart Meganck. "Ze hielden zich bezig met de uitgave van een Hemerijckx - postzegel, later met de oprichting van een He meri jckx-monument Die hadden overigens in een eerste fase zeer grootse, zelfs groteske plannen. Ze wilden het monu ment op het kerkhof volledig ontworpen volgens de princi pes van een Indische tempel, met een vijver ervoor.Op de lange duur heeft men toch ingezien dat dit alles te groots, overdreven was en is men gekomen tot het monument dat nu aan de zwemkom staat." Ruzie binnen het komitee is er evenwel nooit geweest" haast men zich te zeggen. "Eerder een verschil in keuze: moest men geld investeren in stenen of in zieke, arme men sen Tegenwoordig houdt de Damiaan aktie Ninove (zoals het "komi tee" nu officieel noemt) zich in hoofdzaak bezig met die jaarlijkse geldinzameling. Ons viel op dat het huidige komitee voornamelijk gedragen wordt door mensen uit kriste- lijke hoek. De "linkse" bewe gingen, de liberalen hebben "trouwe medewerkers"op een of andere manier moesten gehuldigd worden", (nvdr: Antoine is zelf ook "trouw medewerker"; wil hij misschien zichzelf huldigen?) Zo groeide de idee voor een akademische zitting. Freddy van Eeckhout, ander ge liefd stadsvader, kwam dan zijn diensten aanbieden. Die was vooral geïnteresseerd in de ten toonstelling, waarschijnlijk om dat voor die periode de tentoon- Bart Meganck hierover: "Neen, dat is zeker niet de bedoeling. We willen gewoon maar de naam Hemerijckx in ere, in herinne ring houden. Nog altijd is hij te weinig bekend in zijn eigen stad, Nog altijd wordt zijn werk en zijn betekenis onder schat. Zijn werk was en is nochtans belangrijk. De strijd tegen de melaatsheid is verre van gestreden. Nog steeds lij den 15 miljoen mensen aan deze stellingskalender in het oud-stad-verschrikkelijke ziektevooral om- huis een "zwart gat" vertoonde. wille van het afstotend uit- Mede door hem is het .opzet er- zicht dal Mar kenmerkt. Heel- van geëvolueerd tot een overzicht wat vooroordelen rondom de me- van het leven en werk van dr Hemerijckx. Als afgevaardigde van het stadsbestuur bood Van Eeckhout ook een receptie aan. Tenslotte zijnook vanuit de na tionale Damiaanaktie in Brussel initiatieven gekomen: het uit delen van herdenkingsplakketten aan de medewerkers, het uitnodi- en van de ambassadeurs.." Hoezo, ambassadeurs laatsheid moeten nog worden op geruimd. Zo bijvoorbeeld is de ziekte in wezen maar zeer weinig besmettelijk. Amper 6% van de wereldbevolking is po tentieel drager van de melaat senbacil en kan dus melaats worden. Het grote publiek heeft hier echter een heel ander ge dacht over." "Men is zich in Ninove nou te "Welja, de ambassadeurs van Zaire weinig bewust van de pioniers- en India, de twee landen waar dr Hemerijckx zoveel baanbrekend werk heeft verricht, zijn offi cieel uitgenodigd. Of die ook afgehaakt. Die waren er noch tans 20 jaar geleden wel bij. Daar zijn verschillende re denen voor. De socialisten bij voorbeeld verweten ons dat we wat al te liefdadig waren, dat we geen struktuurveranderingen wilden. Toch worden met het rondgehaalde geld zinvolle pro- jekten gesteundmensen daad werkelijk geholpen. Wij zouden graag hebben dat er weer wat meer medewerking komt vanuit die hoek. VIERING VAN DE VIERING werkelijk zullen komen,weten wij niet. Frangois Glorieux is eveneens een ideetje dat vanuit Brussel is ontstaan." Konklusie: De Hemerijkckx-veer- tiendaagse is eigenlijk een werk van buitenstaanders ge weest. Het programma ervan is niet opgesteld door de Damiaan aktie Ninovemaar werd haar "voorgesteld" door anderen. Hier staat men enkel in voor de praktische organisatie. Zit men hier dan opgezadeld met iets wat men in feite niet heeft gewild En zijn Steven Dobbelaere en Bart Meganck daar wel geluk kig mee "Nou ja, eens de wagen aan het rollen is kan je hem moeilijk stoppen. Je moet wel mee. Zo lang het ons niet boven het hoofd groeit..." DOKTER ALS SYMBOOL rol die haar stadsgenoot in de strijd tegen de lepra heeft gespeeld"gaat Bart Meganck verder. "Zijn systeem van de ambulante thuisverzorging is uniek in de wereld. Het stelde hem in staat tienduizenden men sen, te bereiken, ze allemaal op fiche te zetten, (voorbeel den hiervan zijn te zien op de tentoonstelling)Zo kon hij preventief werken, de ziekte ontdekken als ze nog maar in een beginstadium was. Overigens worden die fichen op dit moment statistisch onderzocht door een Belgisch professor. Op die manier poogt men verbanden te ontdekken tussen bijvoorbeeld de levensvoorwaarden van de mensen en de kans tot besmet ting. Mocht dit onderzoek tot enig resultaat leiden, dan zou dit een enorme stap vooruit in de voorkoming van lepra be tekenen. Wat weeral eens het geniale van Hemerijckx illus treert. Bij dit alles is Hemerijckx de eenvoud zelve gebleven. Hij zocht geen persoonlijke publi citeit, was een anti-ster. De zaak van de melaatsen dienen en meer bekend maken, dat was Ondertussen zijn we 20 jaar later. Een gelegenheid om al •de mensen die zich al die tijd veelal belangloos voor de aktie hebben ingezet eens bijeen te brengen op een klein feestje, een gezellig samenzijn. Samen met een kleine tentoonstelling over die 20 jarige werking was dat het aanvankelijke "jubileum-0p 3 oktober wordt een gedenk- programma". Door allerlei om- steen onthuld aan het geboorte- standigheden is een en ander huis van de dokter op de Burcht echter uitgegroeid tot een dam. Er is al een Hemerijckx- heuse Hemerijckx-veertiendaagdemonument op het naar hem ge- Steven Dobbelaere: De eerste noemde plein aan de zwemkom, nu aanzet tot "iets groter" werd dit. Wil men Ninove soms vol gegeven door Antoine Callebaut, Hemerijckx-herinneringen zet- de schepen. Die vond dat al de ten zijn doel. Daarin ligt de grootheid van Hemerijckx. En daarom verdient hij een sym bool te worden. Redenen genoeg dus om een gedenksteen te ver antwoorden. Het is zeker geen. overbodige lukse. Het werk van de dokter moet herdacht en voortgezet. We zijn er dan ook helemaal niet tegen dat Heme rijckx als een symbool wordt gebruikt. Slotbemerking Akademische jubileumzitting, benefietkon- sert Francois Glorieux,..., het zijn "deftige" woorden. We hoorden van bepaalde jeugd- vervolg pag. 11 De familie Th Hemerijckx - Steenhoust, met achteraan v.l.n.r. Dr Heme rijckx, Pater Karei Hemerijckx, Maria Hemerijckx en Jozef Henmerijckx 1934. Dr. Hemerijckx tijdens zijn Afrikaanse periode: toebereidselen voor een lumbaal- punctie

Klokzjiel | 1986 | | pagina 10