Flip Kerieuzenees en de houtvestersvest 0 o F onder de hoge bescherming van: uurwerkenjuwelen HUIS BAEYENS FLIP K. IN DE BUNK- HOUSE Hebbes Het bovenstaande bedenk sel is een woordenspelletje, met een soort apothekersnaam, een achrosticon. Lees enkel de eerste letters van iedere regel en je bekomt een letterwoord, of zoals hier een reeks woorden die tesamen een heel bekend per sonage vormen uit een Middelne derlands epos, onlangs prachtig heruitgegeven, in een vertaling zoals dat heet van Clement Vermaere, door het Davidsfonds te Leuven. Met een associatieve sprong be landen wij van dit roodharig dier in het verre Canada. Dit omwille van de rood-bruin ge streepte houthakkersjasdie ik een hele tijd geleden als souvenir uit Canada meebracht. Ik weet niet of dit nu nog ge beurt, maar toen konden wij als studerende vanaf 18 jaar met een charter van Sabena voor twee zomermaanden naar de tabaksstreek in Ontario, aan de grote meren. Daar wonen en werken Vlaamse (en ook Neder landse of Duitse) uitwijkelin gen die kort na de oorlog met een tandenborstel en enkele dol lars in Canada hun geluk gingen beproeven Toen wij er voor het eerst be landden, na een luchtdoop van ing vol met achtienjarigen en een handvol strenge air- hostessen (met uitzondering V^r? ene kleine blonde, waar wij als één man verliefd op werden) hadden onze gasten al een half leven van keihard werken achter de rug. Maurits en Mariette Sinnesaele uit Delhi, Ontario-Canada, had den hun eigen tabakplantage, tientallen hectaren groot, met alle bijhorende gebouwen, uit rustingen ev vooral de tien droog-asten, de kilns, zoals wij in de brochure van B.I.W. (België in de wereld, de initi atiefnemers voor de studenten- werk-reizen) gelezen hadden. "Het zijn Vlamingen die wel nog hun eigen taal spreken, maar alles gebeurt in het Engels om wille van hun kinderen." had de reisleider verteld. Ik dus keurig bij het eerste kontakt van "Hello Mister, how do you do?". Maurits duwde mijn uitge stoken hand gierend van het lachen weg, en zei met een sap pig Brugs dialect, weliswaar met zacht rollende Engelse r, "Moa mine broave joeng! Je ziet gie zekers èn Engelsman? Awè zeggen ier oalène Hl, zulle!" Het was bloedheet, einde juli, en wij hadden een kater van de lange vlucht. Reismoe heette dat indertijd, nu heeft men het graag achteloos over jet-lag. Maurits haalde ons op in zijn truck, een kleine open vracht wagen, waar wij meteen als cow boys inklommen en de wind heer lijk over ons zweetgezicht lie ten zoeven. Een lading van vijf, met pak en zak geladen en voor al benieuwd wat de komende maanden zouden brengen. De uit voerige brochure had; het werk op de tobacco-farm beschreven. Vroeg opstaan, een ast met ge droogde tabak leeghalen, daar na snel ontbijten. Nog voor het aanbreken van de (altijd snik hete) dag op de tractor naar de fields om tabak te plukken, primen (spreek uit praimen) Als volleerde primers gebruik ten wij in een mum van tijd het tabakfarm-jargon. Primen is plukken, suckeren is de zijscheuten verwijderen, de kiln is de droog-ast, curen is tabak kunstmatig drogen met hete lucht in de kilns, de barn is de schuur, de bunkhouse is onze slaapplaats, de jug is de waterfles, een schijnbaar onschuldig voorwerp dat ons ech ter af en toe tot bijna slaande ruzies verleid heeft het was dan ook moordend dorstig daar tussen die "stommen toebak",-- zoals wij het na enkele dagen gingen noemen. Wat wij gedurende die Canada- zomers allemaal beleefden, daar zijn boeken over te schrijven. Ik zal er af en toe een greep "toeren" uit vertellen, tot stichting ende leringe van het onschuldige lezerspubliek. Figuren in deze vertellingen zullen zijn de jonge Flip K. zijn broer Jo (waarover reeds eerder straffe verhalen)de onafscheidelijke half-broer Sef Godderis, een student-rechten uit Limburg (kreeg prompt de Canada-bijnaam "the lawyer" de rechter)en verder nog Jezus uit Frans-Canada (een vreemd figuur met wapperende haren en prachtige Jezus-baard)en John de kiln-hanger, die 's nachts luidop dromend zijn dagtaak ver- derzette: het in steeds sneller tempo ophangen van tabakblade ren over stokken (sticks) in de kiln. Als voorsmaakje een voltreffer van Sef Godderis. Wij komen voor het eerst aan in het verre kontinent, in de luchthaven van Toronto. Onwennig, half-suf van de lange reis. Hangt daar een bordje met een soort welkom (zo dachten wij)CANADIAN CUS TOMS. Iemand van het welkomsko- miteit (zo dachten wij), houdt ons tegen, en vraagt iets in een vriendelijk klinkend Cana dees Koeterengels. Sef Godderis vraagt in zijn beste Engels: "May I beg your pardon, Sir?" De brave man herhaalt zijn vraag, tevergeefs maar voegt er verduidelijkend aan toe: "Any gifts? Any spirits? Any Whiskey?" Sef zijn ogen lichten op. Dat is duidelijker taal! Wat een verwelkoming! En tiomfantlijk zegt hij met een gebaar van zijn hand, wijsvinger dik drie vingers boven de duim: "Yes please! A double oneon the rocks Bernard Lernout. HEMERIJCKX bewegingsmensen (toch een be langrijk deel van die "trouwe medewerkers") dat ze er wat door afgeschrikt worden. Het lijkt allemaal zo gala-achtig, ze denken dat het iets zal worden voor "'t sjiek volk". Steven Dobbelaere relativeert dit "Wij willen zeker niet elitair overkomen. Hoewel het uiteraard toch iets sjiek, def tig zal worden. Iedereen is echter welkom, onze "trouwe me de werkers" komen uit alle groepen. We hopen trouwens dat de viering voor de gehuldigden een stimulans wordt tot verdere inzet. Nogmaals, het werk van Hemerijckx moet worden her dacht en voortgezet." NOG MEE TE MAKEN Op 10 oktober in het Vorst-Na- tionaal van Ninove aan de Cen trumlaan Benefietkonsert met Francois Glorieux en voltallig orkest. De opbrengst is volledig voor de DamiaanaktieToegangsprijs: 350 fr (250 fr voor jeugd -18) Tot 19 oktober in het oud-stad huis Tentoonstelling "Leven en werk van dr. Hemerijckx". (bij Nationaal Sportafgevaar- digde Georges De Jonge) Stationsstraat 14, Ninove EIGEN WERKHUIS VOOR AL UW HERSTELLINGEN Deze maand starten wij op de raadselachtige toer Reken maar dat er in deze lijnen Een geheim dier Ingedoken schuilt en sluimert Na een zekere tijd Aandachtig kijken merk je hem v/el Aan de spitsheid van zijn snoet Rennen kan hij uitstekend Tot dat je hem bij zijn nekvel grijpt Dom is onze verborgene zeker niet En kippetjes eet hij het liefst van al Verdorie,heb je hem nu nog niet? O pardon, dus toch wel Soms heb je genoeg aan de kop van ieder regel... FLIP K. AAN DE SCHRIJFTAFEL. vervolg van pag. 10 benny Kerkelijke Overheid: Hunne Eminenties Kardinaal J. Suenens, Primaat van België. Kardinaal J. Cardijn, Hunne Excellenties Monseigneur L. A. Van Peteghem, Bisschop van Gent. Monseigneur Hagendorens, Bisschop van Tsumbé (Kongo). Monseigneur H. M. Van Waeyenbergh, Hulpbisschop van Mechelen en Ere-Rector Magnificus van de Katholieke Universiteit van Leuven. Monseigneur A. Cauwe, Directeur-Generaal van Caritas Catholica. Zeereerwaarde Heer 0. De Landtsheer, Deken van Ninove. Burgerlijke Overheid: Hunne Excellenties Kb Lall, Ambassadeur van India. L. Moyersoen, Minister van Landsverdediging. A. Bertrand, Minister van Volksgezondheid. A.A.J. Van Bilsen, Commissaris des Konings voor de Ontwikkelingssamenwerking. De Heren R. De Kinder, Gouverneur der provincie Oost-Vlaanderen. J. Van Beneden, Arrondissementscommissaris. E. Milo, Burgemeester der stad Ninove. Hoge Afgevaardigden: De Heren Prof. F. Collin, Voorzitter der Belgische Verenigingen der Banken en Voorzitter van de Kredietbank. Graaf P. de Launoit. Clem De Ridder, Algemeen Secretaris van het Davidsfonds. Raoul Follereau, Président de l'Ordre de la Charité, Paris. Shri Tachakadu-Natesa Jagadisan, General Secretary of the Hind Kusht Nivaran Sagh, Madras, India. Prof. Dr. P. G. Janssens, Directeur van het Instituut voor Tropische Geneeskunde te Antwerpen. L. Collard, Nationaal Voorzitter van de Belgische Socialistische Partij. O. Vanaudenhove, Nationaal Voorzitter van de Partij voor Vrijheid en Vooruitgang. P. Vanden Boeynants, Nationaal Voorzitter van de Christelijke Volkspartij. Prof. A. Verhulst, Algemeen Voorzitter van het Willemsfonds. Dat de huideviering van 30 januari 1966 een nationale gebeurtenis was bewijst bovenstaande lijst met steunverlenerswaarop meerdere grote namen prijken. Er schijnen in dit verband trouwens ook boodschappen ge stuurd te zijn door Oe Thant (de toenmalige sekretaris-generaal van de Verenigde Naties) en zelfs... de Sjah van Iran. U verneemt er ongetwij feld meer over op de tentoonstelling in het Oud Stadhuis te Ninove.

Klokzjiel | 1986 | | pagina 11