ARGENTINE,één tango vol passie en weemoed k.79Hp9p HIliKHAMHÏL Van Der Waller Dreeffstraal 52 Ninove 054.332293 St ANNAKAMER "Drekes" SÏIMULO - DUBBELE PATER TRIPEL KLEIN MAAR FIJN MAAR GEVAARLIJK VREUGDE EN WEEMOED Van deze beide auteurs werd werk voorgelezen. De bedoeling om Dirk Van Esbroeck fragmen ten te laten lezen uit de ori ginele Spaanse tekst, waarna Dorothy De Putter de vertaling ervan voorlas en Herman Vos de bindteksten verzorgde was goedgevonden; al was het heen en weer geloop achter de mikro ■wat storend en makkelijk te vermijden door gewoon 3 mikro- foons te plaatsen. Musiek en literatuur zijn twee allernoodzakelijkste elementen "bij de geestelijke uitücuw van een kuituur en sterker nog van bevrijding zei Herman Vos nog. Waar poezië nog een zekere koel te, afstand of drempel behoudt, bracht de ongewoon knappe ver tolking van de argentijnse mu ziek door het trio Van Esbroeck- Massondo - Maccuci de talrijke aanwezigen veel dichter bij de echte Argentijnse ziel, een smeltkroes van vreugde en uit bundigheid, maar ook van wee moed en bezinning De tango, !het muziekgenre bij uitstek in Argentinië maakt het ons moeilijk om rustig te blijven zitten luisteren. De ze muziek die vrij eenvoudig van opvatting is vertoont boei ende ritmewisselingen het afstoten en aantrekken uit de tango-dans wordt er prach tig in gesuggereerd)weemoed en emotie zijn de overheersen de klankkleuren. Minder overtuigend was onze Ni- noofse dichter Germain Droogen broodt ,die de bal een beetje missloeg. Volgens het program mablaadje zou hij gedichten over Argentinië voorlezen. Op één uitzondering na bleek dit niet zo te zijn, waar de reeds opgebouwde sfeer al te sterk onder leed. Dat Droogenbroodt betrokken is op het huidig wereldgebeuren is nobel, maar het was niet de ge paste plaats en tijd om met Tsjernobyllijken -poëzie uit te pakken Dat hij regelmatig naar Zuid-Oost Azië trekt,benijden we hem,maar- gedichten voorlezen uit Thai land op een Argentijnse avond, is met bepaalde geografische en etnische gegevens de draak ste ken In elk geval was de totaliteit van de avond een prachtige evo catie van de Argentijnse kul - tuur en mede een aanzet tot verdere kennismaking met het Argentijnse volk, ons de laat ste jaren spijtig genoeg voor al bekend van zijn bloedige diktaturen, duizenden eeuwig vermisten, gekke moeders en Falkland oorlog. Een volk heeft kuituur nodig om te overleven. Zondagnamiddag 14 september lste Krönpopfestival in Dender- windeke Gecamoufleerd met regenjassen, rubberen laarzen en paraplu's allen daarheen I Zeer klein in getale waren de dapperen die zich buiten waag den voor het optreden van OH BOY. De meesten verkozen warm en droog (uitwendig althans) in het café te blijven, dat dan ook bomvol zat. "FAMILY DUCK" slaagde erin wat meer publiek naar buiten te krijgen. De weermakers waren de L.S.P.- BAND duidelijk beter gezind. Toen onze alomvermaarde pre sentator Philippe Van Der Hae- gen hen omstreeks 21 uur aan kondigde stopte de regen. De fans waren allen op post, want de L.S.P.-Band is al een vaste waarde geworden. Jean Roussea, Ivan de Santer, Erik Melaerts, Paul Poelmans en natuurlijk onze Ninovieter clrummer - zanger Firmin Timmer mans brachten er samen met Paul Ambach de ambiance in. Bea Van Der Maat gaf een subliem optre den ten beste, terwijl Walter Grootaers zijn kat stuurde? "Krönpop" een lovenswaardig in itiatief, dat zeker voor her haling vatbaar is; en hope maar dat de zon schijnt SLAGHMUYLDER -dvertentie In het kader van de Koepoortkon- csrten werd op vrijdag 19 septem ber 11. een Argentijnse avond in gericht in het Pollaarse buurt huis. Terzijde weze aangestipt dat vanaf nu de Koepoortkoncerten be ter zouden geadverteerd worden on- de naam 'Avonden van hat R.N.K. (Het Ronddolend Ninoofs Koncert- zaaltje)Het gebrek aan een goed gelegen Koncertzaaltje in Ninove laat zich eens te meer duidelijk voelen. In een ietwat gewijzigdemaar overigens goede formule kombineerde men poëzie van 2 Argentijnse schrij vers met de virtuoze muziek van het trio Dirk Van Esbroeck (zang gitaar en hobo) Juan Masondo (gitaar) en Alfredo Maccuci (bandoneon)met tussen door poëzie van G. Droogenbroodt Een goed voorbereide en geslaagde 9elegenheidssamenwerking tussen de Stedelijke Bibliotheek en de R.N.K.-koncertorganisatoren stond borg voor een hoogstaand kontakt met de diepere gevoelswereld van bet Argentijnse volk en zijn kui tuur, voor een exotische sfeerschep ping met minimale middelen. Herman Vos, Vlaams romancier en novellist leidde de avond in met een korte beschrijving van de Argentijnse literatuur. Zuidamerikaanse literatuur is ontstaan in de 2de helft van de 19de eeuw als gevolg van langdurige oorlogen waarbij op het grote zuidkontinent 15 landen voor hun onafhanke lijkheid vochten. Waren poëzie en proza in de beginperiode wapens in een grote bevrijdingsoorlog en dienden ze het ontstaan van naties, stilaan werden ze meer gebruikt ter bevrijding van de 'geest'. Tijdens en di- rekt na die vrijheidsstrijd, waarin de kinderen van Spanje tegen hun moederland opstonden kenmerkte éénzelfde patroon de literatuur op dit kontinent, van Patagonië tot de Karaïben. Er was een eenheid van geest en één doel werd beoogd: on afhankelijk zijn van de Span jaarden die er alleen hun taal en grandeza achterlietenOp dat moment was Latijns-Amerika klaar om een Staten-of Volken bond te worden. Maar nationali stische gevoelens trokken de verschillende staten binnen grenzen terug. Van dan af werd er met eigen middelen gewerkt aan de opbouw van een eigen kuituur. Herman Vos belichtte dan twee reuzen uit de Argentijnse li teratuur. Joze Hernandez en Jorge Luis Borge. Jose Hernandez is de 19de eeuws auteur van het nationale gancho- epos "Martin Fierro". Hierin beschrijft J. Hermandez met ietwat .kinderlijke verzen en een echte gaucho-taal (gaucho= Argentijnse cowboy) het fysiek en geestelijk leven van de arm zalige cowboy. Nu nog herkent het Argentijnse volk zich in dit 'Martin Fierro' epos. De literaire tegenpool van J. Hernandez is de onlangs over leden Nobelprijswinnaar Jorge Luis Borge, het letterkundig monument van 2ijn land. Deze intel- lektueel neemt in de Spaans - Amerikaanse literatuur een cen trale positie in als kosmopo litische literator. Hij voelde zich ook verheven boven het tij delijke spel van het politieke gebeuren, ook al was hij een tegenstander van de Peron dic tatuur Zijn poezie heeft betrekking op het wereldgebeuren,maar zijn hart en ziel blijft zeer sterk verbonden met Argentinië en Bu enos- Aires. H NL Biezenstraat 29 9400 NINOVE Tel 054 33 45 35 advertentie D.D.M. hL advertentie

Klokzjiel | 1986 | | pagina 4